آنچه باید درباره کفپوش چوبی و سایر انواع آن بدانیم

اجرای کفپوش

آنچه باید درباره کفپوش چوبی و سایر انواع آن بدانیم

در این مقاله به کفپوش‌ها و مصالحی که می‌توانید استفاده کنید می‌پردازیم. به‌خاطر داشته باشید که کف‌پوش برخلاف تصور اکثر مردم نیاز به مراقبت زیادی دارد، خصوصا اگر مستقیما بر روی زمین اجرا شوند. علاوه‌بر جدول ارائه شده در این مقاله می‌توانید از بتن‌ریخته، بتن شکسته و سایر مصالحی که در ساخت مسیر و گذرگاه‌ها رایج است  و در آینده به‌آن خواهیم پرداخت نیز استفاده‌کنید. همچنین دک با ارتفاع بیشتر از ۴۲سانتی‌متر باید دارای نرده و حفاظ باشد.

در جدول زیر خلاصه‌ای از مصالح، توضیح مختصر، جنبه‌های مثبت و منفی هریک را بررسی میکنیم تا بتوانید تصمیم بهتری در انتخاب دک‌چوبی داشته باشید.

معایب

مزایا

توضیحات

مصالح

در طی زمان فاسد می‌شود.

 

محلی برای جذب آفات بوده و موریانه و مورچه‌ی درودگر را به‌خود جذب می‌کند.

 

مستعد رشد خزه‌ و جلبک

 

برخی گونه‌های چوب نیاز به نقاشی و یا پرداخت‌های دوره‌ای دارند.

استفاده از عناصر طبیعی

 

سطح صاف و صیقلی آن مناسب برای حرکت صندلی‌چرخدار و افراد با مشکلات حرکتی است.

 

درصورتیکه بر رویشان پردازشی صورت نگرفته باشد، قابل بازیافت و استفاده‌ی مجدد هستند.

همانطور که می‌دانید چوب در ساخت تمام ملزومات زندگی از دیوارهای حمال تا کف‌پوش و نرده، می‌تواند به‌کار رود. در کاربردهایی که چوب در فضای باز استفاده می‌شود یا باید از چوب های مقاوم و یا حتما از مواد ضد پوسیدگی برای جلوگیری از فساد آن استفاده شود. سال‌های متمادی از آرسنات مس کرومات به‌عنوان پوشش ضد فساد چوب در مجاورت با زمین استفاده می‌شد اما باتوجه به‌اینکه این مواد به‌شدت سمی بودند در سالهای اخیر سعی بر جایگزینی آن با سایر ترکیباتی غیرمضری از جمله مس آزوله کردند که امروزه به‌راحتی قابل تهیه هستند.

پیشنهاد چوپکس: به‌دنبال انواع چوب‌هایی باشید که به‌طور طبیعی دربرابر فساد مقاومت بالایی دارند. این گروه شامل درختانی چون سدر، سرو کوهی و سرو است. و یا از چوب‌هایی مانند درخت شیپوری استفاده کنید که ماندگاری بالایی دارند.

کفپوش چوبی

کفپوش چوبی

در صورتیکه می‌خواهید فاصله‌ی بین تیرچه کف‌پوش کمتر از حالت معمول باشد باید مواد دیگری را نیز تهیه کنید.

 

ممکن است هزینه‌ی اولیه‌ی بیشتری داشته باشد.

ماندگاری بالا

 

استفاده از محصولات بازیافتی

 

نیاز به‌نگهداری بسیار کم

 

هزینه‌ی بلند مدت بسیار اندک

دک‌چوب‌پلاست و کف‌پوش‌های چوب‌پلاست از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته می‌شوند. پلاستیک ابتدا ذوب شده و پس از ترکیب شدن با خاک ‌اره یا سایر ضایعات چوبی، در ابعاد و شکل‌های رایج برای کف‌پوش چوب‌پلاست ساخته می‌شوند. افزودن رنگدانه می‌تواند رنگ دلخواه را به کف‌پوش چوب‌پلاست داده و نیاز به نقاشی را برطرف کند.

یکی دیگر از محصولات قابل استفاده، پلاستیک بازیافتی است که پس از ذوب‌ دوباره‌ی پلاستیک که عموما از جنس پلی‌اتیلن هستند به شکل کف‌پوش‌های پلاستیکی در می‌آیند.

پیشنهاد چوب‌پلاستی: به‌دنبال چوب‌پلاستی باشید که ۱۰۰‎٪ از محصولات بازیافتی ساخته شده‌است. این قضیه در کیفیت محصول هیچ اثر نامطلوبی ندارد.

کفپوش چوب پلاست

کفپوش چوب پلاست

 

 

استفاده از باغ‌های صخره‌ای، دیوارهای سنگی و فلاور باکس در فضای بیرون

استفاده از سنگ با افزایش جذب می‌توانند باعث کاهش مصرف آب و فرسایش خاک شوند. دیوارهای سنگی را می‌توان با تکه‌های بتن‌های شکسته و یا سنگ، بدون نیاز به ملات نگه‌دارنده، پیاده کرد و به‌همین جهت هر زمان که اراده کنید، می‌توانید شکل دیوار را تغییر دهید به‌علاوه در صورتیکه از ملات در ساخت این دیوارها استفاده کنید اگر زه‌کشی مناسبی به‌کار نبرده‌باشید، احتمال جمع شدن آب و ریختن دیوار افزایش می‌یاید.

استفاده از فلاورباکس و قرار دادن آن در فضای بیرون خانه می‌تواند انسان را به طبیعت نزدیک کرده و نزدیکی به گیاهان را برای افراد سالخورده و آنهایی که قادر به قدم زدن در باغ نیستند را به ارمغان می‌آورد.

در زیر به مصالحی که در ساخت نمای سنگی و فلاور باکس می‌توتن به‌کار برد می‌پردازیم.

معایب

مزایا

توضیحات

مصالح

تکه‌های پهن فضای زیادی را اشغال می‌کنداستفاده از مواد بازیافتی

 

ماندگار

 

قابل استفاده‌ی مجدد

بتن شکسته یکی از مصالح در دسترس است که عموما نیز بدون پرداخت هزینه می‌توانید تهیه کنید.

پیشنهاد چوپکس: سعی کنید از بتن‌هایی که برای انجام یک پروژه استفاده شده است استفاده کنید، چرا که اکثر تکه‌ها دارای عمق یکسان هستند و راحتتر روی هم قرار میگیرند. همچنین برای پوشاندن سطح بتن می‌توانید از گیاه و یا سنگ استفاده کنید.

بتن شکسته
حتی گونه‌های ضدفساد نیز در بلند مدت فاسد می‌شوند.

 

باعث جذب موریانه و‌ مورچه‌های درودگر می‌شوند.

عناصر طبیعی

 

قابل تهیه در همه‌ی مناطق

الوار چوب یکی دیگر از مصالح پرکاربرد است. همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، می‌توان چوب‌های مقاوم مانند سرو را بدون نیاز به پردازش‌های ضد فساد، مستقیما بر روی زمین استفاده کرد.الوار چوب
برای پروژه‌های بزرگ، یافت سنگ‌ با جنس یکسان دشوار است.ماندگاری بالا

 

استفاده از مواد بازیافتی

پلاستیک‌های صنعتی و خانگی ذوب شده و در اندازه‌های مورد نیاز به صورت فلاورباکس و صفحه ساخته می‌شوند. این محصولات ضد فساد بوده و می‌توانند مستقیما برروی خاک استفاده شوند.

پیشنهاد چوپکس: با توجه به اینکه بازیافتی بودن مواد اولیه تاثیری در کارایی محصول نهایی ندارد، از مواد ۱۰۰‎٪ بازیافتی استفاده کنید.

پلاستیک

 

در مقاله‌ی بعد به نرده‌های چوبی، حفاظ‌، سایبان و بالکن می‌پردازیم.
با ما همراه باشید و در صورت نیاز به مشاوره با همکاران ما در چوپکس تماس بگیرید.

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *