آنچه باید درباره کفپوش چوبی و سایر انواع آن در طراحی بالکن بدانیم.

طراحی پاسیو و بالکن

آنچه باید درباره کفپوش چوبی و سایر انواع آن در طراحی بالکن بدانیم.

مسیرهای دسترسی به خانه و حیاط درصورتیکه به خوبی طراحی شده باشند هم امنیت را برای شما به ارمغان می‌آورند و هم زیبایی را. مصالح پیشنهادی چوپکس که مناسب استفاده در پاسیو، دک چوب‌پلاست و مسیرهای عبوری باشند در بخش قبل آورده‌شده‌اند.

پیشنهاد میکنیم در انتخاب مصالح دقت بسیاری به‌کار برید چرا که در پاسیو، بالکن و گذرگاه‌ها علاوه بر ظاهر کفپوش، طراحی بخش‌های زیرین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگام انتخاب کف‌پوش سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که با جنس سطح زمینی که قرار است کف‌پوش روی آن نصب شود (مثل سنگ، ماسه، شن، سنگ ریز و غیره)، سازگاری داشته باشد.

 

در جدول زیر شما می‌توانید مصالحی که می‌توان در ساخت پاسیو و مسیرهای عبوری استفاده استفاده کرد را مشاهده کنید.

مصالحتوضیحات/پیشنهاداتمزایامعایب
بتن ریخته شدهبتن از ترکیب سیمان، ماسه و شن ساخته می‌شود. این نوع سیمان طی فرآیندی انرژی‌بر تولید می‌شود. ابتدا گل با سنگ‌ آهک ترکیب  شده و سپس تا دمای حدودا ۲۷۰۰درجه فارنهایت گرم می‌شود. این فرآیند نه تنها باعث آزادسازی مقدار زیادی گاز گلخانه‌ای کربن‌دی‌اکسید می‌شود بلکه با تولید عناصری سمی مانند جیوه، سرب و آرسنیک نیز همراه است. سیمانی که توسط آب فعال شده‌باشد هم ترکیب بتن را محکم دریکدیگر قرار داده و سطحی با ماندگاری بالا می‌سازد.

همانطور که اشاره شد، تولید سیمان اثرات به‌شدت مخربی بر روی محیط زیست دارد اما درصورتیکه در تولید از خاکستر هوابرد، که یک محصول جانبی تولید انرژی از ذغال سنگ است، استفاده شود می‌توان تا ۵۰‎٪ این اثرات را کاهش داد.

پیشنهادات چوپکس:

·         بتن‌هایی که درمحل ریخته می‌شوند را تنها در کاربردهایی که مطمئن هستید در بلند مدت نیازهای عملکردی و زیبایی مورد نظر را برطرف می‌کنند استفاده کنید زیرا تعویضشان بسیار سخت است؛ درغیر این صورت استفاده از مصالح دیگر برای تولید سازه‌هایی که قابلیت جایگزین  شدن بیشتری دارند توصیه می‌شود.

·         استفاده از ذرات خاکستر معلق می‌تواند باعث افزایش زمان به‌عمل آمدن بتن می‌شود.

·         پیش از شروع حتما با یک متخصص مشورت کنید.

·         درتولید بتن می‌توان از مواد خام بازیافتی استفاده کرد بدون آنکه اثری برروی کارآیی داشته باشد.

·         بر روی سطوح با تمامی جنس‌ها، ماندگاری بالایی دارد.

·         برای مسیرهای ویلچر بسیار مناسب است.

·         فرآیند تولید به‌شدت انرژی‌بر است. به‌ازای تولید هر تن بتن، تقریبا یک تن دی‌اکسیدکربن تولید می‌شود.

·         سطح غیرقابل نفوذ آن، احتمال جاری شدن سیل در زمان طوفان را افزایش می‌دهد.

·         پس از ریخته‌شدن، قابل تغییر و تنظیم مجدد نیست.

بتن شکستهاین مصالح در پروژه‌های تخریبی یافت می‌شوند و تقریبا هزینه‌ای برای تهیه ندارند. بتن‌های شکسته را می‌توان مانند سایر سنگ‌ها برای ساخت مسیر به‌کاربرد.

پیشنهاد چوپکس:

·         برای آسانتر شدن هرچه بیشتر قرار دادن تکه‌ها در زمین؛ از بتن‌های شکسته‌ی پروژه‌های تخریب پیاده‌روها یا مسیرهای عبوری استفاده کنید تا هم سبک باشند و هم دارای عمق یکسان.

·         ماندگاری بالا

·         قابل استفاده‌ی مجدد؛ قابل تنظیم مجدد

·         با جذب آب طوفان از طریق فضای خالی بین تکه‌های بتن، احتمال جاری شدن آن کم است.

·         سطح ناصاف آن برای حرکت صندلی چرخدار مشکل است.
سنگ‌فرش بتنیدرحالت عمومی سنگ‌فرش بتنی باعث ایجاد سطحی غیرقابل نفوذ می‌شود که احتمال جاری شدن آب طوفان را افزایش می‌دهد. بنابراین به‌دنبال سنگ‌فرش‌هایی باشید که اتصال بین موزاییک‌هایش به‌گونه‌ای باشد که قابلیت جذب آب را داشته باشد. همچنین نصب کاشی‌ها را به‌گونه‌ای انجام دهید که آب بتواند به شکاف‌های میانشان نفوذ کند.

پیشنهاد چوپکس:

·         نصب سنگ‌فرش را به تولیدکنندگان آن بسپارید که حداکثر کارآیی را با نصب حرفه‌ای بدست آورید.

·         قابل استفاده‌ی مجدد؛ قابل تنظیم مجدد

·         ماندگاری بالا

·         قابلیت جذب آب از شکاف‌های بین موزاییک‌ها را دارد بنابراین احتمال جاری شدن آب باران را کاهش می‌دهد.

·         اجرای آن باید توسط افراد متخصص انجام شود.
شیشه‌های بازیافتیشیشه‌های بازیافتی برای ساخت کاشی‌های نیمه‌شفاف و قوی ابتدا ذوب شده و به شکل مناسب در می‌آیند. این کفپوش‌ها را می‌توان مانند سنگ‌فرش بتنی به‌تنهایی نصب کرد و یا با محصولات سنگی و بتنی سنتی مخلوط کرد. با توجه به استفاده از مصالح بازیافتی در تولید این مصالح، انرژی مورد نیاز برای تولید تقریبا نصف انرژی برای تولید سنگ‌فرش بتنی است.·         ماندگاری بالا

·         تمامی مواد اولیه‌ی به‌کاربرده در آن بازیافتی است.

·         تولید آن نیازمند صرف انرژی اندک است.

·         قابل استفاده مجدد؛ قابل تنظیم مجدد

·         سطح ناهموار آن برای حرکت صندلی چرخ‌دار دشوار است.
سنگ‌فرش آجریبرای ساخت آجر، ابتدا سفال را به‌شکل موردنظر درآورده و سپس در کوره تا دمای حدود ۲۰۰۰درجه فارنهایت گرم می‌کنند. به‌دلیل سوخت چوبی کوره‌ها در اکثر کشورهای درحال توسعه، تولید آجر یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا به‌شمار می‌رود.

پیشنهاد چوپکس:

می‌توانید از آجرهای پروژه‌های تخریبی استفاده کنید تا هم هزینه‌ی ساخت شما و هم آلودگی کاهش یابد.

·         قابل استفاده‌ی مجدد؛ قابل تنظیم مجدد·         تمیز کردن ملات از روی سطح آجرها زمان‌بر است.
سنگ‌فرشاستفاده از تکه سنگ‌های پروژه‌های تخریبی، استفاده از مواد بازیافتی را افزایش داده و‌اثرات محیطی حاصل از استخراج سنگ را کاهش می‌دهد.·         قابل استفاده مجدد؛ قابل تنظیم مجدد·         یافتن تعداد زیادی از سنگ‌های یکسان از پروژه‌های تخریب برای پروژه‌های بزرگ دشوار است.
سنگ‌های شکستهاین مصالح مانند سنگ‌ریزه‌ها هستند با این تفاوت که حاصل شکسته شدن سنگ‌ها در زمان استخراجند. استفاده از سنگ‌های شکسته اثرات محیطی کمتری نسبت به استفاده از سنگ‌ریزه‌ها دارد؛ چراکه اکثر سنگ‌‌ریزه‌ها از اطراف دریاچه‌ها و رودخانه جمع‌آوری می‌شوند. به‌علاوه سنگ‌های شکسته ۱۰۰‎٪ استفاده شده و دور ریز ندارند.·         مانع رشد علف هرز می‌شوند.

·         آب باران را جذب میکنند.

·         بازیافتی نیستند.
تراشه‌های چوبشما می‌توانید از تراشه‌های چوبی خاصل از بخش‌های دیگر پروژه‌یتان استفاده کنید و یا به‌صورت آماده آن‌ها را تهیه کرده و در ایجاد گذرگاه استفاده کنید.·         استفاده از مواد بازیافتی

·         حالت ارتجاعی سطح مانع از اثرات شدید هنگام زمین‌خوردن می‌شود.

·         این مواد طی سالها تبدیل به گیاخاک برای زمین می‌شوند.

·         ماندگاری طولانی نداشته و باید جایگزین شوند.
شیشه‌‌ی بازیافتی خرد شدهبطری‌های شیشه‌ای بازیافت شده و طی فرآیندی تبدیل به شیشه‌های ریز بدون سطوح برنده می‌شوند.·         استفاده از مواد بازیافتی

·         ماندگاری مادام‌العمر

·         قابل استفاده مجدد

·         در طی سال‌های زیاد ظاهر مرتب خود را از دست می‌دهد.

 

در مقاله‌ی بعدی به توضیحاتی در خصوص انواع حفاظ و خصوصا نرده‌ی چوبی می‌پردازیم. با ما همراه باشید و‌ در صورت نیاز به مشاوره با همکاران ما در چوپکس تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *