انواع روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

roofgarden e1574230998601 1

بام سبز

بام‌های سبز یکی از فن‌آوری‌های درحال گسترش برای کاهش اثرات جزایر گرمایی در شهرها است. روف گاردن ها مانند سایر فضاهای سبز و درختان، دارای پوشش گیاهی بوده که هم بر روی سطح ،تولید سایه کرده و هم با تبخیر و تعرق باعث خنک‌تر شدن هوای اطرافشان می‌شوند.

این دو مکانیزم در کنار یکدیگر باعث کاهش دمای سقف و هوای اطراف می‌شود. عموما دمای سطح یک روف گاردن از هوای اطراف آن کمتر است این درحالی است که دمای یک بام معمولی می‌تواند تا ۵۰ درجه‌ی سانتیگراد بیشتر از هوای محیط باشد. روف‌گاردن‌ها را می‌توان در انواع ساختمان‌ها از محیط‌های آموزشی، صنعتی، دولتی، شرکت‌ها و منازل مسکونی طراحی و اجرا کرد.

روف‌گاردن‌ها چگونه مفید واقع می‌شوند؟

روف‌گاردن‌ها با ایجاد سایه بر روی سطح و افزایش تبخیر، به خنک شدن هوای محیط اطرافشان کمک می‌کنند بنابراین با افزایش تعداد این نوع بام‌ها دما در سطح بزرگتری کاهش یافته و از اثرات پدیده‌ی جزایر گرمایی نیز کاسته می‌شود.

ایجاد سایه:

گیاهان و محیط کاشت (نوعی خاک با مهندسی خاص) روی روف گاردن مانع تابش و نفوذ حرارت خورشید بر سطح بام شده و سایه ایجاد می‌کند. باوجودی که استفاده از درختان چندان بر روی روف گاردن ها رایج نیست ولی می‌توانند در درک نحوه‌ی کاهش دمای سقف توسط پوشش گیاهی کمک کنند. به‌طور مثال، نرخ جابه‌جایی نور خورشید توسط سایه‌ی درخت با گونه‌ی آن ارتباط مستقیم دارد ولی در تابستان عموما تنها حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد کل انرژی خورشید به این فضا رسیده و باقی‌مانده‌ی آن توسط برگ‌ها جذب شده یا در فوتوسنتز استفاده و یا دوباره به محیط منعکس می شوند.

با توجه به‌اینکه درختان همیشه سبز با سایر درخت‌ها ،زمان طولانی تر در برگ دهی در سال دارند که این نرخ دارای بازه‌ی گسترده ‌تر و حدود ۱۰ تا ۸۰ درصد است.

بام سبز
سقف روف گاردن

سایه ،دمای سطح پوشش داده‌اش را کاهش می‌دهد، که به این ترتیب سطح نیز یا میزان گرمای انتقالی به ساختمان را کاهش می‌دهد و یا میزان کمتری از این انرژی را دوباره در فضا منتشر می‌کند. تحقیقات چند ماهه برروی دو ساختمان نشان داد که وجود درختان ،منجر به کاهش دما ،در یک بازه‌ی ۱۱ تا ۲۵ درجه‌ سانتیگرادی شد.

همچنین در تحقیق دیگری اثرگذاری شاخه‌های تاک بر روی دیوار بررسی شد که در آن کاهش دما تا حداکثر ۲۰درجه‌ی سانتیگراد رخ داده بود. علاوه‌بر موارد ذکر شده، در روف‌گاردن‌ها وجود بستر رشد باعث کاهش جذب انرژی و اشعه‌های ماورای بنفش نیز می‌شود.

 

تبخیر و تعرق

گیاهان آب را توسط ریشه جذب و با کمک برگ‌ها آن را به فضا بازمی‌گرداند که به آن تعرق گفته می‌شود. همچنین عمل تبخیر نیز بین پوشش گیاهی و فضای اطراف رخ می‌دهد. به‌این دو عمل در کنار هم تبخیر و تعریق گفته می‌شود. این عملیات با جذب گرما از محیط اطراف باعث کاهش دما می‌شود.

لایه های روف گاردن
لایه های روف گاردن

دمای روف‌گاردن‌ها به مصالح سقف، رطوبت بستر رشد، منطقه‌ی جغرافیایی، میزان تابش خورشید و سایر عوامل محیطی بستگی دارد. با وجود سایه‌سازی و تبخیر تعریق، دمای روف‌گاردن‌ها به مقدار قابل توجهی کمتر از سقف‌های معمولی در طول تابستان است. تحقیقات بسیاری در این رابطه انجام شده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

  • شیکاگو دمای سطح یک روف‌گاردن‌ را با سایر ساختمان‌های مجاور در یک عصر ماه آگوست دهه‌ی ۹۰ مقایسه کرد. دراین تحقیق دمای سطح روف‌گاردن‌ حدود ۳۳ تا ۴۸ درجه سانتی‌گراد بود درحالی‌که سقف‌های تیره‌ی معمولی ساختمان‌ مجاور ۷۶ درجه بوده‌است. همچنین دمای محیط اطراف روف‌گاردن حدود ۴ درجه خنک‌تر از فضای اطراف بام‌های مجاور بود.
  • تحقیقات مشابهی در فلوریدا مشخص کرد که حداکثر دمای سطح یک بام‌سبز حدود ۳۰‌درجه بوده در حالیکه دمای ساختمان با رنگ روشن مجاور ۵۷درجه بوده است.
  • کاهش دمای هوای مجاور باعث کاهش گرمای انتقالی از سقف ها به درون ساختمان می‌شود. به‌علاوه کاهش دمای سطح بام باعث کاهش انتقال گرما از سطح به هوای اطراف شده که درنتیجه در کاهش دمای سطح شهر نیز تاثیرگذار خواهد بود.

کاهش دما با روف گاردن

تحلیلات بسیار زیادی حول ارائه‌ی روشی برای پیش‌بینی کاهش دمای شهری در مقیاس بزرگ با استفاده از روف‌گاردن در سطح شهری انجام شده‌است. به‌طور مثال، تحقیقاتی در تورنتوی کانادا نشان داد که با تبدیل ۵۰‎٪ از سقف‌های ساختمان‌های مرکزشهر به روف‌گاردن، دمای تمام شهر حدود ۰/۱ تا ۰/۸ درجه سانتی‌گراد کاهش خواهد یافت. با تعبیه‌ی آبیاری برای این سقف‌ها، این عدد تا ۲ درجه نیز برای کل شهر و برای بخش بزرگی از آن تا ۲/۵ الی ۳ درجه قابل کاهش خواهد بود. شبیه‌سازی‌ها نشان دادند که با وجود رطوبت کافی بام‌های سبز می‌توانند نقش بزرگی در کاهش اثر جزایر گرمایی شهری نیز داشته باشند.

سقف روف گاردن
اثر زوف گاردن بر دمای محیط

در شهر نیویورک نیز مدلسازی کاهش دما تا دو‌ متر بالای شهر، با فرض تبدیل تمام بام‌های قابل تغییر صورت گرفت. مقدار پیش‌بینی مدل برای تمام شهر و به‌طور میانگین در تمام ساعات شبانه روز حدود ۰/۲ درجه سانتی‌گراد بود. همچنین تخمین‌ها نشان‌دهنده‌ی کاهش دما

تا ۰/۴ درجه در ساعت سه بعدازظهر بود. همچنین محققان شش بخش شهر را با جزئیات بیشتری بررسی کردند. بیشترین تغییرات مربوط به منطقه‌ای با کاهش دمای ۰/۶ درجه‌ای بود. همچنین تغییرات دما در ساعت سه‌ بعدازظهر نیز حدود ۰/۴ تا ۱ درجه بود.

انواع بام‌های سبز

بام‌های سبز می‌توانند به هر سایز و شکلی باشند. پوشیده از گیاهان سخت و آلپی که در اصطلاح سیستم گسترده نامیده می‌شوند و یا دارای درخت و گیاهان و پوشش‌هایی هم چون  پارک  می شود که سیستم‌های متمرکز نامیده می‌شوند.

بام‌های سبز گسترده

برای بام‌های گسترده‌ی ساده و سبکتر، انتخاب گیاهان معمولا شامل گل‌های ناز، گیاهان آبدار و سایر گیاهان مناسب شرایط سخت می‌شود. هدف از طراحی این بام‌ها ساخت سطحی پوشیده از گیاهانی است که نیاز به حداقل نگه‌داری و دخالت انسان دارد. گیاهان متعلق به محیط‌های سخت معمولا گزینه‌های مناسبی هستند که غالبا نیاز به سیستم آبیاری دائمی نیز ندارند. همچنین این بام‌ها به دلیل سبکی، به حداقل سازه‌های پشتیبانی نیاز دارند که در نتیجه بسیار مقرون به‌صرفه بوده و برای ایجاد بام‌سبز بر روی ساختمان‌های ساخته شده بسیار مناسب است.

این بام‌ها برروی بام‌هایی با شیب ۳۰درجه و بیشتر رشد میکنند. عامل تعیین کننده‌ی اینکه بام برای نگه‌داری گیاهان و سایر بخش‌ها به سازه‌های پشتیبان نیاز دارد یا خیر، میزان شیب بام است. همچنین بام‌هایی که شیب بیشتری دارند به نسبت بام‌های صاف‌تر، آب باران کمتری را ذخیره می‌کنند.  روف گاردن ها با سبک اجرایی مدولار(روف گاردن مدولار) از تجربه های مثبت در این زمینه می باشد.

بام‌های سبز متمرکز

این بام‌ها شباهت زیادی به پارک‌های معمولی دارند و گیاهان انتخابی بدون هیچ محدودیتی می‌توانند حتی از بین درختان بزرگ و درختچه‌ها باشند. صاحبان ساختمان‌ها غالبا برای ذخیره‌ی انرژی و استفاده‌ی ساکنین و یا عموم به نصب این فضا اقدام می‌کنند. در مقایسه با بام‌های گسترده، این بام‌ها سنگین‌تر بوده و به سرمایه‌گذاری اولیه‌ و  همچنین در طولانی مدت نیز به نگه‌داری بیشتری نیاز دارند. این روف‌گاردن‌ها عموما به تجهیزات بیشتری برای تحمل وزن گیاهان، بستر رشد و نیاز داشته و باید دارای سیستمی برای دریافت، نگه‌داری و استفاده از آب باران در آبیاری باشند.

قیمت روف گاردن
روف گاردن

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و قیمت روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
انواع روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

یک دیدگاه در “انواع روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

  1. اگر همه همسایه های ما برای هزینه روف گاردن رضایت بدهند من به شخصه خیلی علاقمند به زیباسازی بام آپارتمتنمان هستم .امیدوارم همه رضایت بدهند و روف گاردن شیکی بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا