انواع نرده ها و چگونگی انتخاب نرده مناسب با توجه به شرایط بنای شما

نرده چوبی

اولین و مهمترین ملاحظه‌ای که باید در انتخاب نرده و حفاظ مورد توجه قرار داد، امنیت است. پیش از شروع هر اقدامی، به مسئولان دولتی زیربط در خصوص ساخت‌وساز مراجعه کنید و تمام قوانینی که دراین خصوص باید رعایت شود را پرس‌وجو کنید. این قوانین استان به استان و حتی گاهی شهرداری به شهرداری تغییر می‌کنند ولی عموما قوانین زیر را دربرمی‌گیرند:

 

ارتفاع نرده‌های چوبی

ارتفاع نرده‌ها بسته به شهر محل سکونت متفاوت است ولی عموما حداقل آن بین ۳۶ تا ۴۲ اینچ از سطح زمین است. با این حال پیش از شروع حتما به متخصصی دراین زمینه مراجعه کنید چرا که برخی شهرها قوانین مربوط به خودشان را دارند.فضای بین نرده‌ها باید کمتر از ۴اینچ باشد.

 

هزینه

با توجه به بودجه‌ای که در نظرگرفته‌اید، می‌توانید از محصولات چوب پلاستیک مانند چوبکس که بسیار مناسب است استفاده کنید. درصورتیکه ایده‌ی خاصی دارید با مشاوران ما تماس بگیرید تا در مورد انتخاب چوب‌پلاست ایده آلتان شما را راهنمایی کنند.

 

زمان‌بندی

با توجه به‌اینکه چوپکس اکثر محصولات پیشنهادی خود را در انبار دارد ولی با توجه به تنوع بالای محصولات و قابلیت اجرای طرح خودتان، ممکن است فرآیند تولید اندکی زمانبر باشد، بنابراین پیش از شروع کار ما را از محدودیت زمانی خودتان مطلع کنید و یا از محصولات موجود سفارش دهید.

 

سبک خانه/معماری

از دید چوپکس، نرده چوبی و حفاظ مهمترین بخش تزئین خانه شما است. چراکه از هر فاصله‌ای قابل رویت است و جلوه‌ی آن می‌تواند خانه‌ی شما را هرچه زیباتر نشان دهد. اندازه، طرح و سبک نرده‌های چوبی تاثیر به‌ سزایی برروی حسی که ساختمانتان منتقل می‌کند دارد. از لحاظ زیبایی شناسی، نرده‌های شما باید مکمل سایر بخش‌های خانه باشد و با سایر تزئینات خانه همخوانی داشته باشد.

 

سطح تجربه

با توجه به سطح تجربه‌تان از محصولات ما استفاده کنید. افرادی که تجربه‌ی کارهای فنی دارند می‌توانند به راحتی تمام بخش‌های مجزای حفاظ مانند نرده‌ها، اتصال‌دهنده‌ها، ستون و غیره  را خودشان نصب کنند درحالیکه بهتر است افراد کم‌تجربه بخش‌های از پیش آماده را در خانه تنها به‌یکدیگر متصل کرده و نرده را نصب کنند.

 

موقعیت جغرافیایی (ساحلی یا شهری)

مجاورت با آب شور یا هوای مرطوب مناطق نزدیک آب شور می‌تواند باعث خرابی برخی از انواع نرده‌ها شوند. اگر در نزدیکی ساحل هستید با شرکت ما برای انتخاب چوب‌پلاست خوب تماس بگیرید.

 

انتخاب رنگ

توجه داشته باشید که تمامی مدل‌های موجود در همه رنگ‌ها موجود نیستند بنابراین اگر رنگ برای شما از سایر ویژگی‌ها پراهمیت‌تر است، مدل مورد نظرتان را در بین مدل‌های همان رنگ جست‌وجو کنید. برخی از مدل‌ها به شما اجازه می‌دهند رنگ‌های دلخواهتان را از بین گزینه‌های موجود ترکیب کنید و فضا را با سایر بخش‌های خانه هماهنگ کنید. همچنین مدنظر داشته باشید که رنگ‌های تیره دید واضح‌تری را از فضای داخل، به بیرون نمایش میدهد.

 

منظره به فضای بیرون

نرده نه تنها دید شما به خارج پنجره را کنترل میکند بلکه نقش اصلی در تنظیم دید همسایه‌های شما به فضای داخل را نیز برعهده دارد. به‌طور مثال نرده‌های عریض دید به داخل را کاهش داده و فضای خصوصی‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهند درحالیکه پنل‌های شیشه‌ای و یا حفاظ‌های کابلی به همان نسبت که دید بیشتری از فضای بیرون در اختیارتان می‌گذارد، دید از خارج را نیز افزایش می‌دهند. همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد، رنگ‌های تیره دید بیشتری از فضای میان نرده‌ها دارند.

 

برنامه‌ی پس از نصب ایده‌آل

یکی از راه‌های پرکاربرد در بهینه‌سازی فضای مصرفی، استفاده از کمربند یا فوشیا است که البته در تمامی مدل‌ها قابل استفاده نیستند و ممکن است نیازمند پیاده‌سازی مدل‌های سنتی افقی باشند.

 

سایر بلوک‌ها و سازه‌ها

به منظور افزایش استحکام نرده، استفاده از ستون بسیار موثر است و برای محکم کردن ارتباط ستون با بدنه‌ی نرده نیاز به بلوک‌های اتصالی قوی داریم. همچنین اگر بدنه‌ی نرده چنین ساختاری را ندارد حتما باید این بلوک‌ها اضافه شوند چراکه وجودشان برای افزایش تعادل ضروری است.

 

مسائل نگه‌داری

اولین سوالی که دراین باره باید از خود بپرسید مدت زمانی است که مایلید برای نگه‌داری و رسیدگی به ظاهر نرده‌هایتان صرف کنید. نرده‌های چوبی سنتی نیازمند صرف زمان و قوای جسمانی قابل ملاحظه‌ای هستند و پنل‌های شیشه‌ای زمان زیادی برای تمیز کردنشان نیاز دارند بنابراین اگر به فکر نرده‌های بی‌دردسرتری هستید از سایر جنس‌ها مثل فلز و محصولات چوب‌پلاست خوب استفاده کنید.

 

سایر تجهیزات جانبی

آیا به‌‌دنبال نرده‌ ای ساده هستید یا مایلید نرده هایتان اندکی خاص و زینت‌داده‌شده باشند. هریک از سبک‌ها محصولات خاص خودشان را برای اتصال به پلکان، زوایا و غیره را دارند و البته بسیاری از آن‌ها تجهیزات جانبی خاص خود مانند روکش یا کلاهک سر نرده را برای زیبایی‌های ظاهری به‌همراه می‌آورند.

 

جنس نرده‌ها

 

نرده‌های آلومینیومی:

نرده‌های آلومینیومی ماندگاری بالایی داشته و دربرابر خوردگی مقاومند، بنابراین در طول عمر محصول تقریبا نیازی به نگه‌داری ندارند. چوب‌پلاست خوب است و نرده های آلومینیومی نیز در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند.

مزایا: ظاهر تمیز، سادگی نصب

معایب: ظاهر مدرن آن با تمام سبکهای معماری‌ هماهنگ نمی‌شود.

 

حفاظ‌های کابلی:

این حفاظ‌ها از استیل ضدزنگ ۳۱۶ ساخته می‌شوند و در قطرهای ۳/۱۶ و ۱/۴ اینچ موجودند ولی قطری که عموما در نرده‌ها استفاده می‌شود ۱/۸ است. چوب‌پلاست در تهران موجود است.

مزایا: نمایش مناظر بدون مانع، طراحی مدرن، نصب آسان، هزینه نگهداری اندک

 

نرده‌های چوب‌پلاست:

بهترین جایگزین چوب، کامپوزیت‌های چوبی مانند چوب پلاست است که نیاز به نگهداری نیز ندارند. کپ استوک از کامپوزیت‌های چوبی است که از ترکیب چوب و PVC  ساخته میشود. ترکیب داخلی باعث افزایش ماندگاری محصول شده و لایه‌ی رویی دارای رنگ‌های زیبا و متنوع است .

مزایا: ماندگاری رنگ بالا، ضد زنگ، می‌تواند شبیه چوب باشد، حفظ ظاهر اولیه برای مدت طولانی

معایب: اکثرا سنگین، نیمه قوی، ظاهر شبیه چوب، نصب سخت

نرده‌های شیشه‌ای:

نرده‌های شیشه‌ای دمادیده برای استفاده به عنوان نرده امنیت لازم را دارند، همچنین مدلهایی تولید شده‌اند که لکه‌های آب اثر کمتری بر روی آن‌ها دارد.

مزایا: طراحی مدرن، دید بدون مانع به منظره

معایب: نیاز به تمیزکردن مرتب، هزینه‌ی حمل‌ونقل بالا، باعث افزایش دمای سطح کف‌پوش می‌شود

 

نرده‌های استیل:

نرده‌های استیل بسیار محکم و مقاوم بوده و همچنین برای تکثیر ظاهر فلزی درفضا بسیار مناسب است.

مزایا: نصب ساده، دارای مدل‌های آماده نصب، استحکام بالا

معایب: وزن زیاد، احتمال زنگ‌زدگی

 

نرده‌های وینلی :

اگر به دنبال نرده‌های کم هزینه و بدون نگهداری هستید، وینلی بهترین انتخاب شما است. باوجودیکه از دور شبیه چوب رنگ‌زده شده به‌نظر می‌رسد، این ریل‌ها هیچ نقاشی یا رنگی نیاز ندارند.

مزایا: هزینه‌ی اندک، بدون نیاز به نگهداری، سبک، نصب ساده

معایب: ظاهر ارزان‌قیمت، شکنندگی در سرما، محدودیت در انتخاب رنگ

 

نرده‌های چوبی :

نرده‌های چوبی سنتی با ظاهر کلاسیک، جذاب و قیمت مناسبشان یکی از انتخاب‌های مورد توجه است. با این حال نیاز زیادشان به نقاشی‌های سالانه و هزینه‌ی نگه‌داری و تعمیر بالایشان نسبت به سایر محصولات، می‌تواند عاملی باشد برای انتخاب نرده با جنس‌های دیگر.

مزایا: می‌تواند به رنگ دلخواه رنگ شود، قیمت ارزان، ظاهر طبیعی

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقاله‌ی بعدی به توضیحاتی در خصوص انواع حفاظ و خصوصا نرده‌ی چوبی می‌پردازیم. با ما همراه باشید و‌ در صورت نیاز به […]

  2. […] تزئینات فضای اطراف خانه یعنی گیاهان اماکف‌پوش چوبی، نرده‌های چوبی، کفپوش چوب‌پلاستیک و مبلمان نیز بخش‌های مهم منظره‌ی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *