تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن

معرفی دیوار سبز

تاریخچه دیوار های سبز:

چرا دیوارهای سبز؟

گیاهان از همان دوران اولیه تمدن بشر نقشی کلیدی در برطرف سازی نیازهای او از جمله غذا، لباس، مصالح  ساختمان سازی و سایر لوازم نقش مهمی داشته است. امروزه با ظهور مفاهیم شهرهای صنعتی مدرن،،معماران و  طراحان  شهری همگی یکبار دیگر به گیاهان روی آورده‌اند که در این بین زیرساخت‌های سبز برای تصفیه هوا، استفاده از آب و همچنین بهبود محیط زندگی و در نتیجه بهبود سلامت روحی و‌جسمی ساکنان از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.ترکیب سیستم‌های زنده و ارگانیک، شناخته شده با عناوین دیوار‌سبز و روف‌گاردن، با سازه‌های غیرارگانیک و بی‌جان که معماری مدرن را تحت تاثیر خود قرار داده‌است، سبک جدیدی از معماری با عنوان  ‘معماری سبز’ را پایه‌گذاری می‌کند.

معماری سبز تلفیقی از چندین رشته مختلف شامل معماران، معماران منظر، مهندسان و باغداران است و با هدف سبز کردن شهرها و ساختمان‌ها به وجود آمده‌است چرا که گیاهان منابع کم‌مصرفی در این جنبش بزرگ محسوب می‌شوند.

 

هدف ساخت روف‌گاردن برای شهر سالم چیست؟

این پروژه با هدف افزایش سطح آگاهی از مزایای معماری‌زنده از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و محیطی در آمریکای شمالی در حال اجرا است. تمرکز اصلی آن بر روی جذب مشتری بیشتر برای استفاده از محصولات و سرویس‌های دیوار سبز است و به‌همین‌جهت با تولیدکنندگان این سازه‌ها همکاری می‌کند.

 

تاریخچه دیوارهای‌سبز

تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن

ایده دیوارهای‌سبز با استناد به نمونه‌هایی چون باغ‌های معلق بابل، می‌توان گفت که به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد.

تاریخچه کلی این دیوارها در زیر آمده است:

قرن سه پیش از میلاد تا قرن هفدهم میلادی:

در بین مدیترانه، درختان انگور مصرفی شراب در روم بر‌روی دیوارها رشد می‌کردند. همچنین قلعه‌های بازمانده از آن زمان، دارای رزهای رونده نمادی از وجود باغ‌های مخفی است.

دهه ۲۰ میلادی (۱۹۲۰-۱۹۲۹):

ادغام خانه و باغ با استفاده از ویژگی‌هایی چون کلاه‌فرنگی، سازه‌ها و گیاهان رونده در روند جنبش باغ‌شهر در آمریکای شمالی و بریتانیا.

سال ۱۹۸۸:

استفاده از استیل‌ضد‌زنگ در سیستم کابل‌کشی نماهای سبز.

اوایل دهه ۹۰:

ورود سیستم‌های شبکه طناب سیمی و پنل داربست به بازار آمریکای شمالی.

سال ۱۹۹۳:

اولین استفاده از سیستم پنل داربست به‌صورت کاربردی در کالیفرنیا.

سال ۱۹۹۴:

نصب دیوار زنده به همراه سیستم بیوفیلتراسیون در ساختمان ‘زندگی’ واقع در تورنتو، کانادا.

سال ۲۰۰۲:

افتتاح پارک چند طبقه MFO در زوریخ سوییس که شامل ۱۳۰۰ گیاه خود رو بود.

سال ۲۰۰۵:

حمایت مالی دولت فدرال ژاپن از بخش مرکزی نمایشگاه اکسپو در همان سال واقع در آیچی ژاپن که شامل دیوار سبزی متشکل از ۳۰ سیستم دیوار سبز ماژولار موجود در تمام کشور بود.

۲۰۰۷:

نصب المان سبز در سیاتل آمریکا که شامل دیوار‌های سبز بود.

۲۰۰۷:

برگزاری اولین دوره آموزشی ‘روف گاردن برای شهر سالم’ در آمریکای شمالی.

تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز که با نام باغ‌های عمودی نیز شناخته می‌شود به‌منظور توصیف تمام شکل‌هایی از سطوح است که توسط پوشش‌گیاهی پوشیده شده‌اند. فن‌آوری‌های مربوط به دیوار‌سبز به دو دسته اصلی ‘نمای‌سبز’ و ‘دیوار ‌زنده’تقسیم می‌شوند.

نمای‌سبز چیست؟

نماهای سبز نوعی دیوار‌سبز هستند که از گیاهان رونده و یا ردیف‌هایی آبشاری از گیاهان زمینی برای پوشش سازه‌های خاص استفاده می‌شوند. فرقی ندارد که ریشه این گیاهان در زمین، در گلدان‌های میان سازه و یا حتی سقف باشد؛ معمولا زمان مورد نیاز برای پوشش کامل سطح، بین سه تا پنج سال است. نماهای سبز می‌توانند برروی دیوارهای پیش ساخته و یا سایر سازه‌های تک،مثل: حصار و نرده و ستون رشد کنند.

برای این منظور از گیاهان بالارونده‌ای چون عشقه استفاده می‌شود. مکانیزم مکنده ریشه این گیاهان به آنها کمک می‌کند تا بتوانند به‌طور مستقیم بر‌روی دیوار رشد کنند با این حال آن‌ها می‌توانند دیوارهای نامناسب را تخریب کرده و یا هنگام از‌بین بردن یا بازسازی ساختمان دردسرساز شوند.

امروزه تکنولوژی‌های به‌کارگرفته شده در آمریکای‌شمالی و اروپا با استفاده از پنل‌های محکم، داربست‌ها و سیستم‌های کابلی جدید، نه تنها درختان تاک را تقویت می‌کنند بلکه اجازه می‌دهند بدون صدمه زدن به دیوار رشد کنند. انواع پر استفاده نماهای سبز پنل داربستی ماژولار و شبکه طناب-سیم است.

تاریخچه دیوار سبز

برای دانلود کامل مقاله بر روی  تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن کلیک کنید.

برای مشاهده پروژه دیوار سبز  شرکت چوپکس بر روی  دیوار سبز کافی شاپ لایف کلیک کنید.

برای مشاهده مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک کنید.

4 پاسخ
 1. علی مرادی says:

  علی مرادی بیگی از تهران هستم
  در مورد پروفیل های RP1 سئوال داشتم که بیشتر در چه موردی کاربرد داره و تا چه مدت گارانتی داره ؟

  پاسخ
 2. اعظم صولتی says:

  اعظم صولتی هستم از شیراز
  در مورد پروفیل های ZP سئوال داشتم که کاربرد برای نیمکت داره یا خیر و لطفا پروفیل هایی که در برای ساخت نیمکت مناسب هستند لطفا معرفی کنید .

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز تنوع پروفیل های ما خیلی زیاد است و با توجه به میزان مقاومت مورد نظر انتخاب می شود در صورتی که اطلاعات کامل احتیاج داریم می توانید با شرکت باد بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] مقاله تاریخچه دیوار سبز به هدف ساخت روف گاردن و  تاریخچه دیوار سبز پرداختیم ، […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *