جزئیاتی که در هنگام خرید نرده، سایبان و فلاورباکس باید بدانیم.

نرده چوبی

جزئیاتی که در هنگام خرید نرده چوبی، سایبان و فلاورباکس باید بدانیم.

در این مقاله به سایر بخشهای پراهمیت فضای خارجی منزل از جمله نرده چوبی، فلاورباکس، نیمکت و چوب پلاست خوب میپردازیم.

 

انواع نرده و حفاظ

نرده‌‌های چوبی

نرده و حفاظ یکی از روش‌های ایجاد امنیت برای کودکان و حیوانات خانگی است و همچنین در مرزبندی فضای خانه‌ نیز موثر است. در انتخاب نرده‌ی مناسب هم، مانند سایر بخش‌های خانه از مصالح مناسب استفاده کنید. نرده‌ها تنها بخش چندمنظوره‌ی خانه‌ی شما هستند که گاهی حتی بدون نیاز به ساخت و یا خرید حفاظ می‌توانید نیازهایتان را برآورده سازید؛ به‌طور مثال استفاده از دیوار سبز یا کاشت مجموعه‌ای از بوته‌ها در فلاورباکس نه تنها فضا را زیباتر می‌کنند بلکه نقش خود به‌عنوان پرچین را نیز ایفا می‌کنند. در این بخش سعی می‌کنیم مجموعه‌ای از موادی که برای ساخت نرده مناسب هستند را بررسی کنیم، در زیر لیستی از مصالح، مزایا و معایب هریک آورده شده‌است.

 

نرده‌ی چوبی:

همانطور که می‌دانید چوب در ساخت تمام ملزومات زندگی از دیوارهای حمال تا کف‌پوش و نرده، می‌تواند به‌کار رود. در کاربردهایی که چوب در فضای باز استفاده می‌شود باید حتما از مواد ضد پوسیدگی برای جلوگیری از فساد آن استفاده شود. سال‌های متمادی از آرسنات مس کرومات به‌عنوان پوشش ضد فساد چوب در مجاورت مستقیم با زمین استفاده می‌شد اما باتوجه به‌اینکه این مواد به‌شدت سمی بودند در سالهای اخیر سعی بر جایگزینی آن با سایر ترکیبات غیرمضری از جمله مس آزوله کردند که امروزه به‌راحتی قابل تهیه هستند.

پیشنهاد چوپکس:

به‌دنبال انواع چوب‌هایی باشید که به‌طور طبیعی دربرابر فساد مقاومت بالایی دارند. این گروه شامل درختانی چون سدر، سرو کوهی و سرو است. و یا از چوب‌هایی مانند درخت شیپوری استفاده کنید که ماندگاری بالایی دارند.

به‌منظور جلوگیری از فساد چوب، از استفاده در مکان‌هایی که دور از نور خورشید هستند پرهیز کنید.

مزایا:

استفاده از عناصر طبیعی

درصورتیکه بر رویشان پردازشی صورت نگرفته باشد، قابل بازیافت و استفاده‌ی مجدد هستند.

 

معایب:

در طی زمان فاسد می‌شود.

محلی برای جذب آفات بوده و موریانه و مورچه‌ی درودگر را به‌خود جذب می‌کند.

مستعد رشد خزه‌ و جلبک

برخی گونه‌های چوب نیاز به نقاشی و یا پرداخت‌های دوره‌ای دارند.

 

نرده‌ی پلاستیکی بازیافتی:

نرده‌ی چوب‌پلاست و کف‌پوش‌های چوب‌پلاست از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته می‌شوند. پلاستیک ابتدا ذوب شده و پس از ترکیب شدن با خاک ‌اره یا سایر ضایعات چوبی، در ابعاد و شکل‌های رایج برای کف‌پوش چوب‌پلاست ساخته می‌شوند. افزودن رنگدانه می‌تواند رنگ دلخواه را به نرده‌ی چوب‌پلاست داده و نیاز به نقاشی را برطرف کند.

یکی دیگر از محصولات قابل استفاده، پلاستیک بازیافتی است که پس از ذوب‌ دوباره‌ی پلاستیک که عموما از جنس پلی‌اتیلن هستند به شکل نرده‌های پلاستیکی در می‌آیند.

پیشنهاد چوب‌پلاست:

‎ به‌دنبال چوب‌پلاستی باشید که ۱۰۰٪ از محصولات بازیافتی ساخته شده‌است. این قضیه در کیفیت محصول هیچ اثر نامطلوبی ندارد.

مزایا:

ماندگاری بالا

استفاده از محصولات بازیافتی

نیاز به‌نگهداری بسیار کم

هزینه‌ی بلند مدت بسیار اندک

 

معایب:

ممکن است از لحاظ ساختاری مناسب برخی کاربردها نباشد.

 

نرده‌ی استیل:

استخراج و پرداخت مواد معدنی، یکی از دلایل آلودگی محیط‌زیست است، ولی امروزه با بازار قدرتمند و پرسود بازیافت آلومینیوم و استیل؛ می‌توان اطمینان داشت که بخشی از مواد استفاده شده در این محصولات، از این روش تامین می‌شوند.

 

مزایا:

قابل بازیافت و قابل استفاده‌ی مجدد

استفاده از مواد بازیافتی

 

معایب:

احتمال چکه‌ کردن زینک از نرده‌های گالوانیزه شده وجود دارد که برای موجودات آبی سمی و خطرناک است.

لبه‌های تیز آن خطرناک است.

مستعد خوردگی و زنگ‌زدگی است.

 

نرده‌های فیبر سیمان:

به شکل پنل و تخته موجود است. این محصول شامل سیمان، فیبر چوب، ماسه و گاهی گل رس است. مانند سایر محصولات سیمانی، تولید نرده‌های فیبری سیمانی نیز نیازمند صرف انرژی زیادی است که باعث آزادسازی کربن‌ دی اکسید و گرم شدن زمین می‌شود. به‌علاوه، فیبر چوبی این محصول نیز عموما وارداتی است. با تمام اوصاف، این محصولات به‌عنوان حفاظ بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

پیشنهاد چوپکس:

استفاده از این نرده‌ها، در تمام مکان‌ها مناسب نیست. در مکان‌هایی که در آن احتمال برخورد سپر ماشین، فرغون یا توپ با نرده زیاد است از این نوع نرده‌ها استفاده نکنید.

 

مزایا:

این محصولات هرگز نمی‌پوسند.

نیاز به نگهداری زیاد ندارند.

نسبت به نرده‌های چوبی، رنگ را طولانی‌تر نگه می‌دارند.

 

معایب:

به راحتی می‌شکنند و خراب می‌شوند.

در ابعاد کوچک قابل بازیافت نیست.

تنها برای حفاظ می‌توان استفاده کرد.

 

سایبان و گلخانه:

سایبان‌ها را در شکل‌های مختلف می‌توان تهیه کرد. اکثر این سایبان‌ها آماده بوده و نیازی به نصب ندارند. اما اگر بخواهیم از موادی سبزتر و دوستدار محیط زیست‌تر استفاده کنیم، نه تنها برای سایبان بلکه برای ساخت گلخانه و آلاچیق هم مواد معدنی یکی از بهترین مصالح برای ساخت است.

 

تزئینات فضای بیرون خانه:

مبلمان شهری:

مبلمان بالکن، پاسیو و حیاط در شکل‌ها و طرح‌های گوناگونی در چوپکس عرضه می‌شوند که شما بر اساس سلیقه می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. علاوه بر زیبایی به عملکرد آن‌ها نیز توجه کنید. درصورت امکان مبلمان شهری را در طول زمستان در محلی خشک نگه‌داری کنید درغیر این صورت اولویت اول انتخاب مبلمان را مقاومت در برابر پوسیدگی قراردهید. از جمله تولیدات پرفروش برای مبلمان می‌توان به چوب‌های ضدپوسیدگی طبیعی و پلاستیک بازیافتی اشاره کرد.

چوب‌هایی که به‌طور طبیعی ضد پوسیدگی‌ هستند و‌ ماندگاری بالایی دارند مانند چوب ساج، یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در نیمکت و سایر مبلمان شهری هستند

یکی دیگر از مواد پرکاربرد در تولید مبلمان شهری، استفاده از پلاستیک خصوصا (پی‌وی‌سی) است.  .

البته امروزه بحث‌های زیادی در رابطه با اثرات استفاده و دفع این محصولات بر روی انسان و محیط‌زیست صورت گرفته‌است خصوصا که در حال حاضر مکانیزمی برای بازیافت آن وجود ندارد. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود از مبلمان‌های شهری تولید شده با پلاستیک‌های بازیافتی که در بازار موجود است استفاده کنید.

 

فلاورباکس:

با استفاده از فلاورباکس و کاشت گیاهان فصلی، رنگ و جلوه‌ی زیبایی به فضای بیرون خانه‌ی خود بدهید. خصوصا فلاورباکس‌ها عموما از مصالحی تهیه می‌شوند که دوستدار محیط زیست هستند. به‌طور کلی اکثر مصالح بازیافتی مناسب برای دک و کفپوش چوبی را می‌توان در تولید فلاور باکس به‌کار گرفت.

 

نورپردازی:

با استفاده از نورپردازی مناسب در فضای خارجی خانه، می‌توانید امنیت ساختمان را بالا ببرید اما به‌خاطر داشته باشید که استفاده‌ی بیش از اندازه‌ از نور و چراغ باعث اسراف انرژی و هزینه می‌شود. برای مشاوره جهت نورپردازی مناسب منزلتان با همکاران ما در چوب‌پلاست تماس بگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *