جزئیات اجرایی بام سبز

جزئیات اجرایی بام سبز
فهرست مطالب

جزئیات اجرایی بام سبز

یکی از خلاقیت‌های بسیار جذاب در طراحی و معماری نوین، بام سبز یا همان روف گاردن بوده که در حال نهادینه شدن است. ایده‌های ناب سبب ایجاد محیط خارق العاده‌ای در بام‌های خانه‌ها شده است که دیدنی و بسیار ایده‌آل می‌باشد. امروزه با توجه به زیبایی‌های بصری این پوشش گیاهی، اغلب افراد به استفاده از آن روی آورده‌اند. اما استفاده از روف گاردن یا همان بام سبز با توجه به شرایط خاصی امکان‌پذیر خواهد بود. شرایط محیطی استفاده از بام سبز، نحوه اجرای بام سبز، جزئیات اجرایی بام سبز، قیمت تمام شده کالاهای مورد استفاده، دستمزد کارکنان و بسیاری از عوامل دیگر نقش تاثیرگذاری برروی استفاده از روف گاردن خواهند داشت. در ادامه به بررسی این عوامل تاثیرگذار خواهیم پرداخت:

عوامل تاثیرگذار در طرح های بام سبز

همانطور که گفته شد، فواید روف گاردن بسیار بوده و این امر باعث شده تا کشورهای پیشرفته در اجرای آن با طرح های متنوع بسیار فعال باشند؛ بنابراین شرایط محیطی از جمله عوامل موثر در طرح های بام سبز خواهد بود. جزئیات اجرایی بام سبز  و نحوه اجرای بام سبز همگی ارتباط مستقیمی با یکدیگر خواهند داشت. برای اجرای روف گاردن به اجزای اصلی نیازمند هستیم. این اجزا عبارتند از :

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

  • محیط کاشت
  • لایه محافظت
  • لایه زهکشی
  • ساختار سقف
  • لایه پوشش گیاهی
عوامل تاثیرگذار در طرح های بام سبز
عوامل تاثیرگذار در طرح های بام سبز

محیط کشت و خاک مخصوص بام سبز

محیط کشت در ساختار گیاهان روف گاردن نقش مهمی دارد و از جزئیات اجرایی اصلی روف گاردن به شمار می‌آید. ایجاد بستر مناسب برای رشد گیاهان بسیار لازم و ضروری خواهد بود. اما محیط کشت در روف گاردن متفاوت‌تر از مابقی بسترهای خاکی می‌باشد. این بسترها از وزن بسیار سبکی برخوردار خواهند بود. اغلب وزن خاک‌های مورد استفاده در بام سبز برابر با 900 کیلو برای هر متر مکعب با حالت مرطوب شده و نم دار خواهد بود که خاک مخصوص بام سبز است. لایه‌ پوشش گیاهی مورد استفاده در روف گاردن نیز با توجه به شرایط خاصی استفاده خواهد شد. پوشش‌های گیاهی که برای این منطقه در نظر گرفته می‌شوند، اغلب در شرایط خشن و خشکی نگهداری می‌شوند. پوشش گیاهی مورد استفاده در روف گاردن باید در عمق‌های کم و همچنین شرایط آب و هوایی متفاوت و در برخی از مواقع کم آبی، مقاومت بالایی داشته باشند.

نقش لایه زهکش در جزئیات اجرایی بام سبز

لایه‌ زهکش برای رشد مناسب و ایده‌آل تمامی گیاهان لازم و ضروریست. این لایه مابین پوشش گیاهی و لایه‌ محافظت قرار می‌گیرد. در این لایه همیشه مقداری آب برای تخلیه وجود خواهد داشت که بهتر است از روش‌هایی مانند: آبراهه‌ها و کانال آب، به وسیله‌ خود بام یا برخی از ناودان‌ها برای تخلیه آن‌ها اقدام نمود. استفاده از الگوهای متفاوت برای اجرای این لایه‌های زهکش در هر شرکت تولیدی و اجرایی بام سبز آپارتمان متفاوت خواهد بود.

استفاده از لایه‌هایی مانند: لایه مانع ریشه‌ها و یا لایه صافی سبب می‌شود که لایه زهکش فعالیت خود را به بهترین نحو به سرانجام برساند. اما لایه محافظت از جمله لایه‌هایی است که در برخی از موارد لازم و ضروری نخواهد بود. استفاده از این لایه با صلاح دید کارشناسان صورت می‌پذیرد. در صورتی که کارشناسان هنگام عایق روف گاردن اقدام به استفاده از این لایه‌ها نمایند، بام را از هرگونه نشتی و نفوذ آب ایمن خواهند نمود. اغلب این لایه‌ها از بتن‌های سبک، ورق مسی، ورق ضخیم پلاستیکی، عایق محکم و .. تشکیل شده‌اند که با توجه به سیستم باغ بام مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه اجرای بام سبز
نحوه اجرای بام سبز

نحوه اجرای بام سبز به چه صورت است ؟

نحوه اجرای بام سبز توسط افراد متخصص و با تجربه نیاز به طی کردن برخی از مراحل می‌باشد.

  • 1 مرحله‌ اول بررسی محل نصب بام سبز آپارتمان یا منزل ویلایی است. استفاده از طراحی‌های خارق العاده و جذاب در این مرحله به صورت طرح‌های سه بعدی، می‌تواند تا حد بسیار بالایی نیازها و همچنین امکانات مورد نظر را شناسایی و به کارفرما تقدیم نماید.
  • 2 در این مرحله که به عنوان مرحله اساسی و پایه از آن یاد می‌شود ،کارفرمایان اقدام به استفاده از المان‌هایی همچون: انواع کفپوش، نرده طرح چوب و … با متریال‌های خاص مانند پروفیل چوب پلاستیک می‌نمایند. به دلیل اینکه بام سبز ارتباط مستقیمی با سلامت بنا دارد، استفاده از محصولات با متریال‌های فوق‌العاده و مرغوب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. در این مرحله سیستم‌های کنترل مراقبت نصب خواهند شد؛ همچنین نصب زهکش‌ها نیز در این مرحله می‌باشد. از این رو استفاده از تجربیات و همچنین محصولات با کیفیت بسیار مهم و ضروری خواهد بود.
  • 3 در مرحله بعدی اجرای کامل کار می‌باشد. در این مرحله نیز کار جزئیات به طور کامل انجام پذیرفته و کار فینیشینگ صورت خواهد پذیرفت.

 

تعیین قیمت برای بام سبز

یکی از فاکتورهای بسیار مهم و همچنین المان‌های تاثیرگذار در هزینه روف گاردن و مراحل اجرای آن، قیمت تمام شده‌ قابل توجه در آن می‌باشد. می‌توان گفت هزینه بام سبز با توجه به زیر ساخت‌ها در بام‌های متفاوت، متنوع می‌باشد. در برخی از مکان‌ها که نیازی به استفاده از خاک عمیق وجود ندارد، هزینه کمتر محاسبه می‌شود. اگر برای روف گاردن اقدام به استفاده از شمشاد، درخت، بوته‌های تزئینی و … نمایید، عمدتا خاک بیشتر، زیرسازی عمیق‌تر و در نتیجه قیمت تمام شده بیشتری را شامل خواهید شد. از این جهت می‌توان گفت استفاده از مزایای بیشتر در بردارنده قیمت بیشتری نیز خواهد بود. 

منبع: ZiNCO

4/5 - (2 امتیاز)
جزئیات اجرایی بام سبز

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

بازگشت به بالا