روف گاردن(بام سبز)و هر آنچه در مورد آن باید بدانیم

روف گاردن(بام سبز)

  پوشش سبز در بام ساختمان ها در کشورهای اروپایی و ایالات آمریکا رشد چشمگیری داشته که دلیل عمده اش علاوه بر مبحث زیبایی شناسی معماری  به عواملی چون عایق سازی (حرارتی و رطوبتی و صوتی) طبیعی ساختمان استفاده از فضای مرده بام جهت خلق فضای دلپذیر  و خلق سطوح چشم نواز پاسخگو است. تلفیق ساختار مصنوع با طبیعت و کمک به کاهش آلودگی های جوی و افزایش نسبت اکسیژن هوا و غیره می باشد. از طرفی طراحی ساختمان با بام سبز منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می شود. یکی از سیستم هایی که هم زیست و سازگار با فرایند اکوسیستم می باشد،بام سبز (روف گاردن)است.

همچنین بامهای سبز(روف گارن ها)به مساحت قابل ساخت یک پروزه در سایت افزوده و مکان های جدیدی برای اجتماع درون محیط شهری و گردش در فضای بیرون از خانه را فراهم می آورند و از آنجا که پیشینیان در طول زمان از ویژگی این نوع بام بهره جسته اند استفاده از آن در محیط شهری ضمن جذب سرو صدا و خنک سازی با کاهش مصرف انرژی همراه است.

بام سبز(روف گاردن)

بام سبز(روف گاردن)، سقفی از یک ساختمان است که قسمتی و یا تمام آن با خاک و گیاهان پوشیده شده و با یک  واسطه رشد روی یک غشای ضد آب قرار گرفته و روی آن گیاهان رشد نموده اند . این روف گاردن ممکن است شامل لایه های اضافی همچون یک حایل ریشه و زه کشی و سیستم های آبیاری نیز باشند . بامهای سبز همچنین با عنوان بامه ای اکو یا بام های زنده خوانده می شوند.

محوطه روف گاردن

نرده روف گاردن

 بام سبز مدرن:

در دهه هفتاد در آلمان رواج یافتند و از آن زمان به بعد در بسیاری از کشورهای اروپایی شیوع یافتند. امروزه تخمین زده می شود که در حدود ۱۰% از همه سقف ها در آلمان از نوع سبز بوده باشند. البته ایالات متحده آمریکا نیز بام های سبز دارد اما نه آن اندازه که در اروپا رواج دارد.

مصالح ساختمانی سنتی اشعه های خورشیدی را به خود جذب کرده و آنها را به شکل گرما منعکس به داخل می نمایند و باعث می شوند مناطق شهری حداقل ۷ درجه گرمتر از نقاط اطراف خود باشند. در مقایسه در تالار شهر شیکاگو که ویژگی یک بام سبز را داراست دمای هوا در یک روز بسیار گرم ۲۵ تا ۸۰درجه فارنهایت خنک تر از ساختمان های اطرافش است که سقف سنتی دارند.

روف گاردن تالار شهر شیکاگو یکی از قدیمیترین و شناخته ترین مثالهای بام سبز در امریکا می باشد .

با مطالعاتی که انجام گرفت تخمین زده شده که اگر بامها در یک شهر بزرگ همگی سبز باشند دمای هوا را می توان تا ۱۲ درجه کاهش داد. هم چنین بامهای سبز بهبود و پیشرفت دراماتیکی در مقدار عایق بودن سقف ساختمان ایجاد مینمایند.

علاوه بر آن با سبز سازی یک سقف انتظار می رود طول عمر سقف ساختمان ۲ یا ۳ برابر شود .

سرانجام اینکه روف گاردن ها نوعی زیستگاه برای گیاهان و حشرات به وجود می آورند که فضای طبیعی محدودی در شهرها را به خود اختصاص می دهند. در مناطق شهری دارای ارتفاع بالا نیز می توان فهمید که بامهای سبز می توانند حشرات پرندگان زنبورها و پروانه ها را به خود جذب نمایند.

مزایای روف گاردن:

این گونه بامها :

 • باعث کاهش یافتن بار سیستم فاضلاب به واسطه هدایت بخش اعظمی از آب باران در خود می شوند.
 • آلودگی هوا را به خود جذب می نماید ذرات حاصل از سوختن هوا را جمع آوری کرده و کربن را در خود جمع میکند.
 • بعنوان یک راه حل جذاب بجای بام های سنتی جایگزین شده و نشانه هایی از تفکر رو به رشد در خصوص کیفیت زندگی شهری را در خود دارد.
 • باعث کاهش یافتن نفوذ سر و صدا به داخل ساختمان میشود.
 • اساسا بواسطه خنک نگه داشتن داخل ساختمان به هنگام تابستان باعث عایق شدن ساختمانها در برابر دماهای شدید می شود.
 • کاهش دادن گرما (با افزودن بر مقدار مقاومت گرمایی و حجم مقاومت در برابر گرما) و سرما (با خنک کنندگی از نوع تبخیر آب) سازی در یک ساختمان مخصوصا اگر با شیشه پوشش داده شده باشد می تواند همچون یک دریافت کننده منفعل انرژی خورشیدی.
 • طول عمر بام ساختمانها را افزایش می دهد.
 • جدای از ظاهر جذاب یک روف گاردن چندین مزیت بخصوص اقتصادی و اکولوژیکی وجود دارند که باعث شده اند یک بام سبز از نظر فنی کامل بوده و موفقیتی پردوام و طولانی را تضمین نماید.
روف گاردن در تهران

بام سبز

مزایای اقتصادی روف گاردن :

کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی مدت زمان مورد انتظار عمر و دوام لایه ی ضد آب افزایش یافته است .

کاهش هزینه های انرژی

کاهش هزینه های فاضلاب :

یک بام سبز هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگی ها را ۱۰ تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

مزایای اکولوژیکی بام سبز:

 • کاهش اثر گرمایی در شهر ها
 • سطوح بامهای سبز موجب تصفیه ی گرد و غبار میشوند و علاوه بر این پوشش گیاهی این بامها بصورت محدود و در ابعاد کوچک با خنک سازی و ایجاد رطوبت هوای اطراف خویش را بهتر می نمایند.
 • کاهش سر و صدا
 • بدلیل وجود سطح نرم گیاهی روی بامهای سبز وجود دارد، علاوه بر این عایق صوتی یک ساختمان را می توان تا ۸ دسی بل کاهش داد.
روف گاردن زعفرانیه2

طراحی روف گاردن

مضرات و مشکلات بام سبز :

برخی پیامدهای منفی استفاده از باغبام و بام های سبز به شرح زیر است:

۱) در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.

۲) بامهای سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند. بسیاری از بامهای موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند.

۳) معایبی که به مرور زمان ایجاد می شود:

• نشست

• ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم

• ایجاد مشکل در زهکشی

• سخت شدن پوسته سطحی خاک

• ایجاد حوضچه

• آسیب دیدن لایه صافی

• رخنه و نفوذ ریشه

• ضخیم و سنگین شدن سقف روف گاردن

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۷۹۳۳۹۲-۰۲۱ و یا ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

21 پاسخ
 1. علي فضلي says:

  با عرض خسته نباشيد ميخواستم بدونم اگر من بخواهم همچين فضاي روف گاردني رو بر روي بامم بسازم همه كارهاي ان را شما انجام ميديد يا مثلا خريد ابنما و ديگر مبلمان را خودم بايد انجام دهم؟

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز،ما صفر تا صد همه کارها را می توانیم انجام دهیم ولی بستگی به نظر و توافق با کارفرما دارد که آیا می خواهد از آبجکت ها و محصولات ما استفاده کند یا از محصولات دیگر موجود در بازار،ضمن اینکه باید ما تجربه ساخت محصول را داشته باشید و یا محصول خاص مورد نظر شما را طراحی کنیم.

   پاسخ
 2. محمد شفیعی says:

  باسلام و سپاس از مطالب خوب شما، میخواستم بدونم آیا این ذهنیت درست است که فضای سبز ایجاد شده بر روی بام برای ساختمان مشکل ایجاد می کند و یا مثلا این کار موجب نفوذ رطوبت به سقف طبقات می شود صحیح است؟

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   خیر ابدا اینطور نیست زیرا اگر ساختمان به درستی عایق بندی و ایزولاسیون شده باشد هیچ مشکلی بدین صورت به وجود نمی آید مگر اینکه خود ساختمان از ابتدا عایق بندی مناسبی نشده باشد که بدین صورت باید ترمیم و اصلاح گردد.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] شیب دار حاشیه رودخانه ها و نیز بستر کف رودخانه و یا سقف روف گاردن می باشد. ابعاد آنها معمولاً به صورت؛ طول ۳ تا ۶ متر و […]

 2. […] کلام بهتر یک توری سازه های گابیونی خصوصا در سقف روف گاردن در عین حالی که می تواند باید منعطف باشد و بتوان با آن […]

 3. […] بام وجود دارد در واقع اولین عایقی می باشد که باید برای طراحی روف گاردن از آن استفاده کنید، و همانطوری که بیان کردیم جنس این […]

 4. […] کردن گیاهانی که برای سقف روف گاردن یا تراس گاردن مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به تجربه و تخصص دارد. […]

 5. […] از یک پوشش محافظ برای حفظ طول عمر حصار چوبی ویلا شما توصیه می شود. نگاه مطلوب به پایان کار نرده کشی […]

 6. […] از نرده ها افزایش پیدا کرده است که مکان های تجاری و باغ بام سبز یا روف گاردن هم از این نرده ها استفاده می […]

 7. […] برای پشت بام صاف:اگر به دنبال روف گاردن ایده‌آل برای  پشت بام سبز بزرگ یا پشت بامی با کف کاملا صاف یا Flat  هستید، روف […]

 8. چوپکس، اولین تولید کننده چوب پلاستیک در ایران – تن یاب گفت:

  […] بام سبز یا روف گارن یا باغ بام به مساحت قابل ساخت یک پروزه در سایت افزوده و […]

 9. […] با شرکت چوپکس با ۱۵ سال تجربه در زمینه طراحی، مشاوره و اجرای بام سبز یا باغبام و تراس گاردن در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت […]

 10. […] سبز یا روف گارن یا باغ بام به مساحت قابل ساخت یک پروژه در سایت افزوده و […]

 11. […] سبز یا روف گارن یا باغ بام به مساحت قابل ساخت یک پروژه در سایت افزوده و […]

 12. […] از بهترین گزینه‌ها برای هر چه زیباتر کردن روف گاردن استفاده از انواع نیمکت چوبی است. برخلاف آلاچیق که در […]

 13. […] می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است کف تراس یا تراس روف گاردن را با کفپوش سیمانی پوشاند و سپس سقف را به وسیله استفاده […]

 14. […] های موجود می توانند کاملا متصل به نمای ساختمان و تراس گاردن باشند و یا حتی می توانند سوار بر نرده باشند،مدل دیگری […]

 15. […] بام سبز یا روف گارن یا باغ بام به مساحت قابل ساخت یک پروزه در سایت افزوده و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *