روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری
فهرست مطالب

روف گاردن های زیبا و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

بام سبز یکی از فن‌آوری‌های درحال گسترش برای کاهش اثرات جزایر گرمایی در شهرهاست؛ روف گاردن مانند سایر فضاهای سبز و درختان، دارای پوشش گیاهی بوده که هم برروی سطح، سایه ایجاد می‌کند و هم با تبخیر و تعرق باعث خنک‌تر شدن هوای اطراف می‌شود.

این دو مکانیزم در کنار یکدیگر باعث کاهش دمای سقف و هوای اطراف می‌شود؛ عموما دمای سطح یک روف گاردن از هوای اطراف آن کمتر است. این در حالیست که دمای یک بام معمولی، می‌تواند تا ۵۰ درجه سانتیگراد بیشتر از هوای محیط باشد. روف‌گاردن را می‌توان در انواع ساختمان‌ها از جمله: محیط‌های آموزشی، صنعتی، دولتی، شرکت‌ها و منازل مسکونی طراحی و اجرا کرد.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

روف‌گاردن چگونه در کاهش آلودگی هوا و دمای سطح شهر مفید واقع می‌شود؟

روف‌گاردن با ایجاد سایه برروی سطح و افزایش تبخیر، به خنک شدن هوای محیط اطراف کمک می‌کند، بنابراین با افزایش تعداد این نوع بام‌ها دما در سطح بزرگتری کاهش یافته و از اثرات پدیده جزایر گرمایی نیز کاسته می‌شود.

تاثیرات روف گاردن در آلودگی هوا
تاثیرات روف گاردن در آلودگی هوا

روف گاردن های زیبا و ایجاد سایه:

محیط کاشت ( نوعی خاک با مهندسی خاص ) و گیاهان روف گاردن مانع تابش و نفوذ حرارت خورشید بر سطح بام شده و سایه ایجاد می‌کند. با وجودی که استفاده از درختان بسیار بزرگ چندان برروی روف گاردن رایج نیست، ولی می‌توانند در درک نحوه کاهش دمای سقف توسط پوشش گیاهی کمک کند. به‌طور مثال، نرخ جابه‌جایی نور خورشید توسط سایه درخت با گونه آن ارتباط مستقیم دارد، ولی در تابستان عموما تنها حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد کل انرژی خورشید به این فضا رسیده و باقی‌مانده آن توسط برگ‌ها جذب شده یا در فوتوسنتز استفاده و یا دوباره به محیط منعکس می‌شود. با توجه به این که درختان همیشه سبز با سایر درختان، زمان طولانی‌تری در برگ‌دهی طی سال دارند، این نرخ دارای بازه گسترده ‌تر و حدود ۱۰ تا ۸۰ درصد است.

سایه، دمای سطح پوشش داده را کاهش می‌دهد، که به این ترتیب سطح یا میزان گرمای انتقالی به ساختمان را کاهش می‌دهد و یا میزان کمتری از این انرژی را دوباره در فضا منتشر می‌کند. تحقیقات چند ماهه برروی دو ساختمان نشان داد که وجود درختان، منجر به کاهش دما، در یک بازه ۱۱ تا ۲۵ درجه‌ سانتیگرادی شد.

همچنین در تحقیق دیگری اثرگذاری شاخه‌های تاک برروی دیوار بررسی شد که در آن کاهش دما تا حداکثر ۲۰ درجه سانتیگراد رخ داده بود؛ علاوه‌بر موارد ذکر شده، در روف‌گاردن وجود بستر رشد باعث کاهش جذب انرژی و اشعه‌های ماورای بنفش نیز می‌شود.

تبخیر و تعرق:

گیاهان آب را توسط ریشه جذب و با کمک برگ‌ها آن را به فضا بازمی‌گرداند که به آن تعرق گفته می‌شود؛ همچنین عمل تبخیر نیز بین پوشش گیاهی و فضای اطراف رخ می‌دهد. به این دو عمل در کنار هم تبخیر و تعریق گفته می‌شود، این عملیات که توسط گیاهان روف گاردن انجام می‌شود، با جذب گرما از محیط اطراف باعث کاهش دما می‌شود.

لایه های روف گاردن
لایه های روف گاردن

دمای روف‌گاردن به مصالح سقف، رطوبت بستر رشد، منطقه جغرافیایی، میزان تابش خورشید و سایر عوامل محیطی بستگی دارد. با وجود سایه‌سازی و تبخیر تعریق، دمای روف‌گاردن به مقدار قابل توجهی کمتر از سقف‌های معمولی در طول تابستان است. تحقیقات بسیاری در این رابطه انجام شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

  • شیکاگو دمای سطح یک روف گاردن‌ را با سایر ساختمان‌های مجاور در یک عصر ماه آگوست دهه ۹۰ مقایسه کرد. دراین تحقیق دمای سطح روف‌گاردن‌ حدود ۳۳ تا ۴۸ درجه سانتی‌گراد بود، درحالی که سقف‌های تیره معمولی ساختمان‌ مجاور ۷۶ درجه بوده ‌است. همچنین دمای محیط اطراف روف‌گاردن حدود ۴ درجه خنک‌تر از فضای اطراف بام‌های مجاور بود.
  • تحقیقات مشابهی در فلوریدا مشخص کرد که حداکثر دمای سطح یک بام‌سبز حدود ۳۰‌ درجه بوده، در حالیکه دمای ساختمان با رنگ روشن مجاور ۵۷ درجه بوده است.
  • کاهش دمای هوای مجاور باعث کاهش گرمای انتقالی از سقف‌ها به درون ساختمان می‌شود؛ به‌علاوه کاهش دمای سطح بام باعث کاهش انتقال گرما از سطح به هوای اطراف شده که در کاهش دمای سطح شهر نیز تاثیرگذار خواهد بود.

کاهش دما با روف گاردن های زیبا

تحلیلات بسیار زیادی حول ارائه روشی برای پیش‌بینی کاهش دمای شهری در مقیاس بزرگ با استفاده از روف‌گاردن در سطح شهر انجام شده‌ است. به‌طور مثال، تحقیقاتی در تورنتوی کانادا نشان داد که با تبدیل ۵۰‎٪ از سقف‌های ساختمان‌های مرکز شهر به روف‌گاردن، دمای تمام شهر حدود ۰/۱ تا ۰/۸ درجه سانتی‌گراد کاهش خواهد یافت. با عایق بندی روف گاردن و تعبیه آبیاری برای این سقف‌ها، این عدد تا ۲ درجه نیز برای کل شهر و برای بخش بزرگی از آن تا ۲/۵ الی ۳ درجه قابل کاهش خواهد بود. شبیه‌سازی‌ها نشان دادند که با وجود رطوبت کافی بام‌های سبز می‌توانند، نقش بزرگی در کاهش اثر جزایر گرمایی شهری نیز داشته باشند.

تاثیر بام سبز در دمای هوای سطح شهر
تاثیر بام سبز در دمای هوای سطح شهر

در شهر نیویورک نیز مدلسازی کاهش دما تا دو‌ متر بالای شهر، با فرض تبدیل تمام بام‌های قابل تغییر صورت گرفت. مقدار پیش‌بینی مدل برای تمام شهر و به‌طور میانگین در تمام ساعات شبانه روز حدود ۰/۲ درجه سانتی‌گراد بود، همچنین تخمین‌ها نشان‌دهنده کاهش دما تا ۰/۴ درجه در ساعت سه بعد از ظهر بود. محققان شش بخش شهر را با جزئیات بیشتری بررسی کردند و بیشترین تغییرات مربوط به منطقه‌ای با کاهش دمای ۰/۶ درجه‌ای بود؛ همچنین تغییرات دما در ساعت سه‌ بعد از ظهر نیز حدود ۰/۴ تا ۱ درجه بود.

انواع بام سبز

روف گاردن های زیبا می‌توانند به هر سایز و شکلی باشند. پوشیده از گیاهان سخت و آلپی که در اصطلاح سیستم گسترده نامیده می‌شوند یا دارای درخت و گیاهان و پوشش‌هایی هم چون  پارک  که سیستم‌های متمرکز نامیده می‌شوند؛ در این قسمت به طور مختصر با انواع بام سبز آشنا می‌شوید.

بام سبز گسترده

برای بام گسترده ساده و سبک‌تر، انتخاب گیاهان معمولا شامل گل‌های ناز، گیاهان آبدار و سایر گیاهان مناسب شرایط سخت می‌شود. هدف از طراحی این بام‌ها ساخت سطحی پوشیده از گیاهانی است که نیاز به حداقل نگهداری و دخالت انسان دارد. گیاهان متعلق به محیط‌های سخت معمولا گزینه‌های مناسبی هستند که غالبا نیاز به سیستم آبیاری دائمی نیز ندارند. همچنین این بام‌ها به دلیل سبکی، به حداقل سازه‌های پشتیبانی نیاز دارند که در نتیجه بسیار مقرون به‌صرفه بوده و برای ایجاد بام‌سبز برروی ساختمان‌های ساخته شده بسیار مناسب است.

این بام‌ها برروی بام‌هایی با شیب ۳۰ درجه و بیشتر رشد می‌کنند. عامل تعیین کننده این که بام برای نگهداری گیاهان و سایر بخش‌ها به سازه‌های پشتیبان نیاز دارد یا خیر، میزان شیب بام است. همچنین بام‌هایی که شیب بیشتری دارند به نسبت بام‌های صاف‌تر، آب باران کمتری را ذخیره می‌کنند.  روف گاردن با سبک اجرایی مدولار ( روف گاردن مدولار ) از تجربه‌های مثبت در این زمینه می‌باشد.

بام سبز متمرکز

این بام سبز شباهت زیادی به پارک‌های معمولی دارد و گیاهان انتخابی بدون هیچ محدودیتی می‌توانند حتی از بین درختان بزرگ و درختچه‌ها باشند. صاحبان ساختمان‌ها غالبا برای ذخیره انرژی و استفاده ساکنین یا عموم به نصب این فضا اقدام می‌کنند. در مقایسه با بام‌های گسترده، این بام‌ها سنگین‌تر بوده و به سرمایه‌گذاری اولیه‌ و  همچنین در طولانی مدت نیز به نگهداری بیشتری نیاز دارند. این روف‌گاردن عموما به تجهیزات بیشتری برای تحمل وزن گیاهان، بستر رشد و نیاز داشته و باید دارای سیستمی جهت دریافت، نگهداری و استفاده از آب باران در آبیاری باشند.

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید

جهت اجرای روف گاردن در تهران و اطلاع از قیمت چوب پلاست در تهران یا سراسر ایران با ما تماس بگیرید

Rate this post
روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

یک دیدگاه در “روف گاردن و تاثیرات آن بر آلودگی هوای شهری
  1. اگر همه همسایه های ما برای هزینه روف گاردن رضایت بدهند من به شخصه خیلی علاقمند به زیباسازی بام آپارتمتنمان هستم .امیدوارم همه رضایت بدهند و روف گاردن شیکی بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا