روف گاردن یکی از زیباترین فضاهای سبز خانه

زیبا سازی خانه با روف گاردن

روف گاردن چیست ؟

روف گاردن چیست ؟ روف گاردن تکنولوژی مدرنی می باشد که برای فضای سبز به کار گرفته می شود. روف گاردن فضاهای سبزی هستند که در بالای ساختمان های صنعتی، مسکونی، تجاری نصب می شوند. بیشترین استفاده ای که از روف گاردن می شود برای فضای بازی، تفریح، تولید غذا، سایه و پناهگاه، کنترل دما و …است.

شما می توانید با ایجاد روف گاردن در بالاترین سطح ساختمان معماری بسیار زیباتری را به وجود آورید. محیط زندگی در صورتی که روف گاردن را در آن نصب کنید بسیار مناسب تر می شود و همچنین پرندگان از این فضا بسیار لذت خواهند برد.

اگر اندازه و مساحت روف گاردن در مقیاس بزرگ باشد بر محیط زیست منطقه و آب و هوا تاثیر می گذارد. افرادی که از این تکنولوژی استفاده می کنند آن را بر روی پشت بام و تراس ایجاد می نمایند و به آن باغ در بام می گویند.

شما می توانید با ایجاد روف گاردن در خانه خود به طبیعت نزدیک تر شوید. به شیوه عامیانه باید بگوییم اگر می خواهید فضای سبز را در خانه خود ایجاد کنید روف گاردن را در خانه خود بیاورید. در ادامه برخی از مزایای اجرای این طرح را بر روی خانه ها بیان می کنیم.

 

فضای سبز با روف گاردن

همانطوری که بیان کردیم استفاده از روف گاردن بر روی پشت بام ها و تراس می باشد و استفاده ای که از آن می شود متنوع است. اما اینکه چرا افراد از این طراحی برای ساختمان های خود استفاده می کنند به دلیل مزایایی می باشد که دارد، در ادامه برخی از دلایل آن را نام می بریم.

مزایای استفاده از روف گاردن

  1. اگر شما می خواهید به جای سقف های قیری و یا ایزوگام از سقف های سرسبز استفاده کنید باید بدانید که بهترین انتخاب را کرده اید. چرا که سقف هایی که سرسبز هستند آفتاب و گرما را به خوبی جذب می نمایند و بدینوسیله هزینه های انرژی شما کاهش پیدا می کند.طبق مطالعاتی که بیشتر کشورهای پیشرفته داشته اند، به این نتیجه رسیده اند که اگر از سقف های سبز وسیع استفاده کنند نیازهای تابستان آن ساختمان را تا 75 درصد کاهش می دهد. این نیازها شامل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش تقاضای تهویه هوا و … می باشد، که اگر این ویژگی ها را داشته باشد برای سلامت زندگی بسیار موثر واقع می شود.
  2. یکی دیگر از مزایای روف گاردن این است که اثر جزیره حرارتی شهری را کاهش می دهد، این شرایط بیشتر زمان هایی رخ می دهد که محیط شهری گرما را      جذب می نماید و تا ساعت ها بعد از غروب این گرما را در خود نگه می دارد.
  3. گیاهانی که در روف گاردن وجود دارند و شما اقدام به کاشت آنها می کنید ذراتی که در هوا وجود دارد را به طور کامل از بین می برند. همچنین وجود گیاهان موجب تولید اکسیژن و ایجاد سایه می شود که این امر بسیار اهمیت دارد. در واقع باید بدانید پشت بام هایی که سرسبز هستند تا دو برابر می توانند از گرمای شدید محافظت کنند، در صورتی که پشت بام های سنتی قادر به این کار نمی باشند و از گرمای شدید نمی توانند محافظت کنند.
  4. 4-یکی دیگر از مزیت های مهم ایجاد روف گاردن بر روی پشت بام ها این است که فعالیت فاضلاب های سطحی که در محیط شهری وجود دارد را کاهش می دهد و توانایی آنها را کمتر می کند. از آنجایی که سطوح شهری و سطوح پشت بام ها از جنس سختی می باشند، سرعت و حجم فاضلاب های سطحی را افزایش می دهند و در واقع منبع اصلی آلودگی و سیل در سراسر جهان همین فاضلاب های سطحی می باشد.

کاهش خطر سیل توسط روف گاردن

با توجه به اینکه سطوح خیابان ها و پیاده روها بسیار سخت هستند که 5 برابر بیشتر از مناطق جنگلی فاضلاب های سطحی به وجود می آورند که اگر از روف گاردن بر روی پشت بام های خود استفاده کنید خطر سیل و آلودگی را بسیار کاهش می دهید. در زمستان و تابستان سقف هایی که سرسبز هستند بارش باران را به خوبی حفظ می کنند و اکسیژنی که در هوا وجود دارد را به طور قابل توجهی افزایش می دهند.

 

قسمت های تشکیل دهنده روف گاردن

همانطوری که می دانید شما اگر بخواهید به قسمت های ساختمان قسمت های دیگری را اضافه کنید باید برای تشکیل آن از چندین ابزار استفاده نمایید. ساخت روف گاردن هم به همین ترتیب می باشد و قسمت های گوناگونی تشکیل شده است. باید دقت داشته باشید که اگر فضای سبز در پشت بام وجود داشته باشد و این فضا سرشار از آب باشد.

قسمت های تشکیل دهنده آن باید خوبی اجرا شوند، در غیر این صورت امکان رطوبت ساختمان بسیار بالا می رود و احتمال دارد ساختمان ریزش کنید. به همین دلیل روف گاردن از قسمت های گوناگونی تشکیل می شود که از ساختمان محافظت کند در ادامه قسمت های تشکیل دهنده این فضای سبز را معرفی می کنیم.

  1. اولین چیزی که شما برای سرسبز کردن پشت بام نیاز دارید، سقف می باشد. این سقف امکان دارد ایزوگام، قیر، موزاییک و … باشد. سنگفرشی که در پشت بام وجود دارد در واقع اولین عایقی می باشد که باید برای طراحی روف گاردن از آن استفاده کنید، و همانطوری که بیان کردیم جنس این سنگفرش در هر پشت بام متفاوت می باشد.
  2. لایه بعدی که روی سنگفرش اولیه قرار میگیرد و مهمترین لایه محسوب می شود روف گاردن است. وظیفه این لایه این است که از رطوبتی که در پشت بام وجود دارد محافظت کند تا ساختمان در امان باشد. در اصل باید بدانید این لایه یک لایه محافظت کننده می باشد که عایق رطوبتی را از لایه گیاهان و خاک جدا می سازد.
  3. قسمت سوم کود، خاک و سیستم آبیاری باغ می باشد که باید هر یک از آنها را در مکان مناسب خود جای دهید. موادی که در ساخت فضای سبز پشت بام به کار رفته می شود دارای کیفیت بسیار عالی هستند و به همین دلیل عمر طولانی دارند. به دلیل همین ویژگی که دارند شما دیگر نیازی نیست تا سال ها آن را تعویض کنید و باید بدانید ماندگاری آن بین 30 تا 50 سال می باشد، که اگر مراقبت از آنها را به خوبی انجام دهید ماندگاری آنها افزایش پیدا می کند.

روف گاردن با چیدمان و دکوراسیون خیر کننده آن که به بام منزل شما زیبایی می بخشد !

نتیجه گیری در مورد استفاده از روف گاردن بر روی پشت بام ها

استفاده کردن از فضای سبز زیبایی ساختمان شما را بسیار بیشتر می کند و همچنین مزایای زیادی دارد که آنها را بیان کردیم، به همین دلیل افراد بسیاری از فضای سبز برای پشت بام خود استفاده می کنند.

از آنجایی که مواد به کار رفته شده در این فضا سبک و مقاوم اس، بستر رشد گیاهان بسیار عالی می باشد و در بهترین شرایط رشد می کنند. همچنین شما می توانید محیط تفریحی را در پشت بام ایجاد کنید و از این فضا لذت ببرید.

به یکی از نکاتی که باید بسیار دقت داشته باشید این است که از خاک مناسب برای روف گاردن استفاده کنید و باید انتخاب خاک مناسب را به کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید، چرا که آنها به خوبی می دانند چه نوع خاکی برای فضای سر سبز پشت بام مناسب می باشد.

از آنجایی که خاک پشت بام های سرسبز را نمی توانید به زودی تعویض کنید باید از خاک های مخصوصی استفاده کنید که مواد غذایی که  درون آنها تغذیه گیاهان را هم فراهم کند.

 

 

روف گاردن یکی از زیباترین فضاهای سبز خانه

۲ نظر درباره “روف گاردن یکی از زیباترین فضاهای سبز خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا