سقف روف گاردن (قسمت اول)

سقف روف گاردن قسمت اول

سقف های سبز یا روف گاردن به عنوان یک ایده مدرن از ساختمان سبز و فواید آن برای محیط زیست

افزایش رشد جمعیت و فضایی که در مناطق شهری پوشیده از ساختمان ها هستند، باعث کم شدن زندگی راحت، کیفیت پایین زندگی برای افراد در شهرها شده و در مقیاس بزرگتر بر تغییرات اقلیمی، بلایای طبیعی و کاهش پایداری تأثیر گذاشته است. به عنوان یکی از راه های رفع مشکلات جامعه مدرن، در تصویر گسترده تر از توسعه پایدار، مفهوم مدرن سازی ساختمان سبز ایجاد شد که از جهات مختلف با روند ساخت و ساز که سال ها در آن حضور داریم، متفاوت است. یکی از بخش های ساختمان سبز سقف سبز یا روف گاردن است که توسط معماری مدرن در یافتن راه حل های پایدار برای ساخت و سازهای مدرن ایجاد شده است.

سقف های سبز چه هستند؟

سقف های سبز فناوری جدید ساختمان سبز است که توسط لایه رویشی سقف نمایان می شوند. این لایه ها شامل چندین سطح هستند: لایه ی نمدی محافظ، یک فویل ذخیره سازی زهکشی، لایه ای از فیلتراسیون، یک زیر لایه برای سقف های سبز و یک لایه ی نهایی پوشش گیاهی. تقسیم اساسی سقف های سبز این است: سقف های سبز گسترده و فشرده. انواع پوشش گیاهی، بستر و سایر لایه ها بسته به نوع سقف سبز ممکن است متفاوت باشد.

پوشش گیاهی روی یک بام سبز سطح را خنک می کند و از طریق تبخیر و تعرق، گرمای هوا را کاهش می دهد. این دو مکانیسم، دمای سطح سقف و هوای اطراف را کاهش می دهند. سطح زیر پوشش سقف سبز می تواند خنک تر از هوای اطراف باشد، در حالی که سقف معمولی می تواند دمای هوا را بیش از 50 درجه سانتیگراد افزایش دهد.

سقف های سبز را می توان در انواع مختلف ساختمان ها استفاده کرد: ساختمانهای مسکونی و تجاری، ساختمان های صنعتی، آموزشی و عمومی، خانه ها و انواع دیگر ساختمان ها.

روف گاردن الهیه
روف گاردن الهیه

روف گاردن و لایه های آن

با ایجاد سایه ای در زیر لایه ی پوشش گیاهی، دمای هوا کاهش می یابد. این سطوح سردتر انتقال حرارت به ساختمان و انتشار مجدد آن در جو را کاهش می دهد. در مطالعات موردی، به دلیل سایه های ایجاد شده توسط درختان روی دو ساختمان که دارای دیوارهای سبز و سقف های سبز بودند، حداکثر کاهش دمای اندازه گیری شده، 11-25 درجه سانتیگراد بود. مطالعه دیگری تأثیر گیاهان خودرو را بر دمای دیوار بررسی کرده و میزان کاهش دمای بیش از 20 درجه سانتیگراد را اندازه گیری کرده است. علاوه بر این، متوسط در حال رشد (بستر) در سقف های سبز، از قرار گرفتن لایه های زیرین در معرض باد و اشعه ماوراء بنفش، محافظت می کند.

کاهش دمای سطح با کاهش جریان گرما از طریق پشت بام به داخل ساختمان، باعث خنک تر شدن ساختمان می شود. علاوه بر این، دمای پایین تر باعث کاهش جریان هوای گرم در بالای پشت بام می شود که می تواند به پایین آمدن دمای هوای اطراف نیز کمک کند. درصد بالاتری از سقف های زیر پوشش گیاهی، جدای از تأثیر مثبت بر خود ساختمان، می تواند به کاهش “جزایر گرمای شهری”، که در سکونتگاه های متراکم متداول است، کمک کند.

مزایای سقف های سبز

 • منافع اقتصادی از طریق کاهش هزینه های انرژی- صرفه جویی در هزینه برای انرژی که در سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فصل های تابستان و زمستان مصرف می شود.
 • مزایای اقتصادی که از طریق کاهش هزینه های تخلیه آب باران به وجود می آید.
 • افزایش ارزش ملک.
 • ایجاد یک زیستگاه طبیعی جدید برای گیاهان و جانوران.
 • کاهش مقدار آب باران به روند گردش آب در طبیعت.
 • کاهش تأثیر میزان درجه حرارت شدید و جزایر گرمای شهری.
 • جذب ارتعاشات منفی که باعث بهبود میکروکلایمت می شود.
 • جذب اثرات مضر آلاینده ها.
 • استفاده از انرژی خورشیدی به منطقی ترین روش.
 • فضایی جدید برای استراحت، آرامش و تعامل ساکنان.
 • بهبود کیفیت زندگی
روف گاردن کاشانک
روف گاردن کاشانک

کاهش مصرف برق

سقف های سبز می توانند انرژی لازم برای گرمایش و سرمایش ساختمان ها را به گونه ای ذخیره کنند که هنگام خیس شدن سقف های سبز مقادیر زیادی گرما را جذب و ذخیره کنند، که این امر نوسانات دما را کاهش می دهد. هنگام خشک شدن، لایه های سقف سبز به عنوان عایق عمل می کنند و جریان گرما را از طریق پشت بام کاهش می دهند و در نتیجه انرژی مورد نیاز برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان را کاهش می دهند. در طول زمستان، این عایق ها به معنی انتشار کمتر گرما از ساختمان بوده و نیاز به گرم شدن را کاهش می دهند. در تابستان، پوشش گیاهی سقف سبز باعث کاهش دمای سقف و هوای اطراف آن می شود و در نتیجه نیاز به انرژی برای سرمایش را کاهش می دهد.

ادامه دارد….

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سقف روف گاردن (قسمت اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا