سقف روف گاردن (قسمت دوم)

سقف روف گاردن قسمت دوم

کاهش آلودگی هوا و اثر گلخانه ای

پوشش گیاهی، آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای را از طریق رسوب خشک، جذب و ذخیره کربن کاهش می دهد. کاهش تقاضا برای برق در ساختمان هایی که دارای سقف روف گاردن هستند نیز باعث کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای مرتبط با تولید انرژی می شوند. علاوه بر این، از آنجا که ازن سطح زمین با درجه حرارت بالا بسیار آسان تر تشکیل می شود، سقف های سبز با کاهش دمای هوا بر تشکیل آهسته تر سطح ازن تأثیر می گذارند.

سقف روف گاردن می تواند ذرات و آلاینده های گازی از جمله اکسید نیتریک، دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن، ازن سطح زمین را از بین ببرند. بررسی های انجام شده نشان داد که 93 متر مربع از سقف سبز می تواند در طی یک سال حدود 40 کیلوگرم ذرات را از هوا خارج کرده و اکسیژن ایجاد کند و دی اکسید کربن را از جو خارج گرداند. برای مقایسه، در یک سال رانندگی از 15 اتومبیل، تقریبا 40 کیلوگرم ذره تولید می شود.

مدیریت آب و هوای جوی و کیفیت آب با سقف روف گاردن

سقف روف گاردن تخلیه ی آب باران در مناطق شهری را کاهش داده و کند می کند. گیاهان و بستر سقف روف گاردن و همچنین مناطق استاندارد سبز، آب جذب می کنند که در غیر این صورت زهکشی می شود. میزان جذب در درجه اول به عمق بستر و همچنین شیب سقف بستگی دارد. مطالعات نشان می دهد، بسته به عمق بستر، چگالی پوشش گیاهی و شدت و دفعات بارندگی محلی، می تواند در میزان گسترده ای از فضای سبز بین 50 تا 100 درصد بارندگی را ذخیره کند. سقف سبز فشرده، با یک لایه بستر عمیق تر، می تواند بارش بیشتری را در شرایط مشابه، در مقایسه با سقف سبز وسیع، ذخیره سازد.

بهبود سلامت و آسایش ساکنین

با کاهش انتقال حرارت از طریق پشت بام، سقف های سبز بر بهبود راحتی و کاهش ضربه های حرارتی مرتبط با امواج گرما تأثیر می گذارند. بهبود آسایش ساکنان در این تأسیسات ممکن است تأثیرات مثبتی بر سلامتی، بخصوص در ساختمان های بدون تهویه هوا، داشته باشد.

بهبود کیفیت زندگی

سقف روف گاردن می توانند مزایای بسیاری و همچنین پوشش گیاهی شهری را به همراه آورند. افراد در ساختمان های بلندتر می توانند از نمای ساختمان های پایینی که دارای روف گاردن هستند، لذت ببرند. هنگامی که صحبت از بام های فشرده سبز است، فضای سبز جدید دیگری را برای استراحت و آرامش به نمایش می گذارند.

گابیون باربیکیو
گابیون باربیکیو

نمونه ای از یک سقف سبز ساخته شده

در تراس سقف ملک خصوصی، سقف سبز ساخته شده است. پس از نصب لایه ی ضد آب، لایه های لازم برای سقف سبز ساخته شد. پس از لایه ی ضد آب، لایه ای از جنس محافظ 300 گرم بر روی کل سطح سقف سبز قرار گرفت.

پس از نصب لایه ی محافظی از نمد 300 گرمی، راه اندازی فویل ذخیره سازی زهکشی آغاز شد، که برای تخلیه ی آب اضافی به سیستم زهکشی تأسیسات و برای نگه داشتن مقدار آب مورد نیاز لایه پوشش گیاهی استفاده می شود.

لایه نمدی 200 گرم بر روی فویل ذخیره سازی زهکشی و زیر بستر قرار می گیرد، بنابراین اجازه می دهد آب از لایه ی بستر به لایه های دیگر زیرین منتقل شود و همچنین از نفوذ ریشه ها جلوگیری کرده و به عنوان مانع عمل می کند. لایه ی فیلتر به طور معمول شامل یک یا دو لایه از ژئوتکستایل های غیر بافته است که در آن ممکن است یکی از لایه ها با مهار کننده ی خاصی برای جلوگیری از نفوذ ریشه ها قرار گیرد.

نصب روف گاردن

پس از نصب لایه ی فیلتر، لایه ای از بستر مواد مغذی برای سقف های سبز، که دارای دو کارکرد اصلی – نگهداری لایه پوشش گیاهی و ترمولاسیون اشیاء است، بر روی سقف پر می شود. در این پروژه عمق لایه بستر 10 سانتی متر بود زیرا لایه نهایی مطابق میل سرمایه گذار، چمن بود. این ترکیب خاص دارد و با توجه به شرایط و انتخاب مواد گیاهی به ساختار و مواد مغذی بهبود یافته نیاز دارد. به همین دلیل ترکیب بستر مواد مغذی از حالتی به حالت دیگر متفاوت است و از اهمیت بالایی برخوردار است که مطابق با شرایطی باشد که سرمایه گذاری در آن برای ساخت سقف سبز و به حداقل رساندن احتمال خراب شدن تا حد امکان حیاتی است.

تجهیزات اضافی این سقف سبز سیستم آبیاری اتوماتیک است که برای حفظ چمن کاری ضروری است (که در صورت ساخت سقف های سبز گسترده با گل ناز، که گونه ای گل است، اینگونه نیست). مطابق با سطح پوشیده شده طراحی و قرار داده شده است و بین لایه زیرلایه و فیلتر قرار گرفته و به حفظ لایه پوشش گیاهی کمک می کند.

لایه نهایی پوشش گیاهی از چمن کاشته شده با کلیه اقدامات لازم جهت تشکیل چمن ها و مخلوط کافی از بذرها تهیه می شود.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سقف روف گاردن (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا