سوالات رایج درباره روف گاردن

سوالات رایج درباره روف گاردن

سوالات رایج درباره روف گاردن

فهرست مطالب

طراحی و اجرای روف گاردن یا باغ بام در کشورهای مختلف جهان مورد توجه است. درباره روف گاردن سوالاتی پیش می‌آید که در این مقاله به برخی سوالات مرتبط با سقف سبز پاسخ خواهیم داد:

سوالات متداول درباره روف گاردن یا باغ بام

آیا سقف سبز در ساختمان‌های قدیمی نیز قابل استفاده است؟

بله؛ سقف سبز برروی انواع سقف‌ها قابل  اجراست؛ هرچند در ساختمان‌های جدیدتر، می‌توان ویژگی‌هایی چون قابلیت تحمل وزن را نیز درنظر گرفت. برخی ساختمان‌های قدیمی نیز قابلیت تحمل وزن اضافه را دارند و حتی در غیر این صورت، با اضافه کردن بخش‌های پشتیبان نیز، می‌توان این قابلیت را افزود.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

آیا می‌توان بام هر ساختمان را به سقف سبز تبدیل کرد؟

بله؛ اکثر ساختمان‌ها قابلیت اجرای روف گاردن را دارند؛ از جمله مکان‌های چالش برانگیز در اجرای فضای سبز عبارتند از: ساختمان‌های بلند، قابلیت تحمل بار اندک، دسترسی محدود و قرارگرفتن در سایه که نیازمند طراحی و اجرای روف گاردن به صورت حرفه‌ای هستند.

آیا سقف موزاییکی می‌تواند تبدیل به سقف سبز شود؟

بله، ولی این کار نیازمند به مهندسی و اجرای سیستم‌های پیشرفته‌ایست که درحال حاضر چندان در ایران فراگیر نیست.

آیا آبیاری در روف گاردن یا باغ بام اجباریست؟

آبیاری از جمله نیازهای اصلی در تمامی دیوارهای سبز،اجرای روف گاردن و اکثر نماها و سقف سبز است؛ با این وجود می‌توان سقف سبز را بدون نیاز به آبیاری ایجاد کرد، ولی این کار باعث کاهش گونه‌های قابل استفاده و منفعت‌های آن از جمله سرمایش در تابستان و زیبایی‌های سقف سبز می‌شود.

آیا می‌توان برروی شیروانی سقف سبز اجرا کرد؟

بله ولی با افزایش شیب، نیاز به طراحی و مهندسی خاص از جمله زه کشی و سیستم‌های ثابت نگهدارنده بستر رویش و گیاهان مشهود است.

 

آیا سقف موزاییکی می‌تواند تبدیل به سقف سبز شود؟

مصرف آب در روف گاردن چقدر است؟

هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد چرا که میزان آب مصرفی در هریک از مکان‌های سبز به شرایط آب و هوایی، تاثیرات محیطی، ویژگی‌های بستر رشد، نوع سیستم مصرفی و طراحی فضا وابسته است. به منظور به حداقل رساندن وابستگی به آب شرب، دسترسی به سایر منابع تامین مانند آب بازیافتی را بررسی و مورد مطالعه قرار دهید. خصوصا اکثر دیوارهای سبز نیاز مبرمی به آبیاری مکرر دارند، به همین منظور سیستم تامین آب تعبیه شده باید از توانایی کافی بهرمند باشد.

ممکن است حجم گیاهان سقف سبز نسبت به فضا رشد بی‌رویه داشته باشد؟

بله. خصوصا در مورد اجرای روف گاردن به دلیل محدودیت‌های موجود، مساله نگهداری باید به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در فاز طراحی مد نظر قرار گیرد. به طور مثال استفاده از گیاهان ضعیف‌تر (دارای بیومس-زیست توده- پایین) و یا گیاهانی که دانه‌هایشان به راحتی در هوا انتشار پیدا نمی‌کنند، می‌تواند از هزینه و عملیات نگهداری بکاهد. در دیوارهای سبز به جای هرس گیاه، می‌توان با ایجاد فاصله میان گیاه و دیوار، با استفاده از هوا در غیبت رطوبت، ریشه‌های گیاه را سوزانده و بدین نحو تولید ریشه‌های سالم را در آن افزایش داد، ولی در مورد نمای سبز، هرس به روش‌های معمول در نگهداری آن نقش به سزایی دارد.

هزینه ایجاد دیوار، نما و سقف سبز چقدر است؟

هزینه روف گاردن تا حد زیادی به پروژه و طراحی بستگی داشته و می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از جمله فاکتورهای اثرگذار در قیمت می‌توان به اندازه فضای سبز، طراحی و نوع مواد مصرفی (مثل تقویت کننده‌ها، حجم بستر رشد مصرفی و تعداد سایر سطوح سخت به کار رفته در مجموعه مثل مبلمان)، نیازمندی‌های سطح دسترسی و نیازهای مراقبتی (مثل ورودی آبیاری، وجین، هرس و بارور کننده) اشاره کرد.

قابل ذکر است که فن آوری‌های موجود در اجرای روف گاردن، علاوه بر کاربرد در اماکن بزرگ و طراحی‌های منحصر به فرد، امکان ایجاد دیوارهای نسبتا ارزان قیمت و قابل اجرا بدون نیاز به نیروی متخصص را نیز در اختیار می‌گذارد.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید 

جهت طراحی و اجرای روف گاردن و اطلاع از قیمت چوب پلاست با ما در تماس باشید

Rate this post
سوالات رایج درباره روف گاردن

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

۴ نظر درباره “سوالات رایج درباره روف گاردن

    1. سلام دوست عزیز ترمووود چوب طبیعی است ، که ابتدا چوب ها را برش و بعد به اشکال مختلف در می آورند. سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا ۱۰۰ و سپس ۱۳۰ درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند. این عمل باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت آن می شود. در مرحله بعد، حرارت را تا ۱۸۰ الی ۲۲۰ درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا می برند و چند ساعت چوب ها را در این دما و شرایط نگه می دارند. در این حالت، صمغ و رطوبت چوب بطور کامل خارج می شود و اما آن چوب پلاستیک چوب طبیعی نیست بلکه دارای براده چوب هست خصوسیات چوب پلاستیک را می توانید در مقالات دیگر ما مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا