سوالات رایج روف گاردن ۲

سوالات رایج درباره روف گاردن2

همانطور که گفته شد طراحی و اجرای روف گاردن و باغ بام در کشور های مختلف در سرتاسر جهان مورد توجه است.

در حوزه روف گارن سئوالاتی برای مردم پیش می آید که تلاش شرکت چوب پلاستیک چوپکس پاسخ به سوالات درجیطه بام سبز و روف گاردن بوده است،در مقاله گذسته به برخی از سوالات پاسخ داده شد هم اکنون به ادامه سوالات باغ بام در مقاله زیر می پردازیم:

سوالات متداول:

 

آيا تعبيه ديوار، نما و يا سقف سبز، فرآيند ساخت ساختمان را كند ميكند؟

باوجوديكه سقف، ديوار و نماي سبز بايد جزئي از كل ساختمان در نظر گرفته شود، بايد اذعان داشت كه ساخت آن ميتواند مستقل از ساخت ساير بخش هاي ساختمان صورت گيرد. بنابراين كمتر پيش مي آيد كه اين بخش باعث تاخير در ساخت ساير قسمت ها شود. بايد دقت داشت كه در فازهاي اوليه ساخت و ساز، خصوصا زمان طراحي و زمانبندي پروژه، سازندگان ساختمان و فضاي سبز با يكديگر در تعامل باشند تا هم به يك زمانبندي مشترك و بهينه برسند و هم بخش هاي مورد نياز براي آبياري، زه كشي و نورپردازي در ساختمان تعبيه شود.

 

آيا ميتوان از صفحه هاي خورشيدي بر روي سقف هاي سبز استفاده كرد؟

بله. نمونه هايي از سقف هاي سبزي كه در بالاي آنها پنل هاي خورشيدي نصب شده اند را ميتوان در ملبورن استراليا و ساير بخش هاي جهان ديد.

 

نماي سبز چقدر هرس نياز دارد؟

هرچند ميزان هرس ارتباط مستقيم با سرعت رشد گونه گياهي انتخابي و همچنين شرايط اقليمي دارد، با اين حال ميتوان گفت يك تا دو بار هرس در سال معمول است. خصوصا هرس ساليانه براي كنترل رشد گياهان و دور نگه داشتن آنها از تجهيزات ساختمان (مثلا جلوگيري از ورود و رشد در تجهيزات سرمايشي ساختمان) از اهميت ويژه اي برخوردار است.

 

آيا رنگ سفيد زدن به سقف به تنهايي ميتواند در خنك نگهداشتن ساختمان در تابستان تاثيرگذار باشد؟

افزايش بازتاب نور خورشيد از سقف و كاهش جذب آن، با استفاده از رنگ هاي روشن ميتواند عامل موثري در كاهش گرما باشد ولي سقف سفيد قابليت جذب آب حاصل از سيل و طوفان و يا ساير منافع سقف هاي سبز را ندارد به علاوه رنگ سفيد پس از مدتي كثيف شده يا از بين ميرود و بايد دوباره به آن رسيدگي شود، در مجموع نگهداري آن نياز صرف زمان و هزينه است. به علاوه سقف سفيد در تابستان به خنك كردن ساختمان كمك ميكند ولي در زمستان براي گرم نگه داشتن آن كاري نميكند، درحاليكه سقف سبز در تمام طول سال به سرمايش و گرمايش آن كمك ميكنند.

 

چگونه ميتوان از قابليت تحمل سقف سبز اطمينان پيدا كرد؟

براي نصب سقف سبز بر ساختمان در حال احداث نياز به معمار، مهندس عمران و نصاب سقف هاي سبز داريد اما در مورد ساختمانهاي قديمي، مشاوره با معمار و يا مهندس ساختمان براي اطمينان از قابليت تحمل بار افزوده شده اجباري است. همچنين با تامين كنندگان فضاهاي سبز براي ايده هاي طراحي و نصب مشورت كنيد.

 

آيا ديوار، سقف و نماي سبز از لحاظ محيطي پايدارند؟

نحوه طراحي اهميت فوق العاده اي در اهداف محيطي از جمله تصفيه هوا، افزايش گونه هاي زيستي و عايق حرارتي دارد. همچنين با تحقيق راجع به نحوه طراحي، ساخت و نگهداري ميتوانيد فضاي سبزتان را براي امروز و آينده پايدار بسازيد، كه به اين كار “تحليل چرخه حيات” گفته ميشود. به عنوان مثال فرض كنيد قابليت تامين آبياري زيادي با استفاده از منابع آب بازيافتي و يا آبهاي جمع آوري شده از طوفان را داريد، مطمئنا استفاده از سقفي با قابليت مصرف زياد اين نوع آب، پايدارتر از سقفي با پوشش كم مصرف آب شرب است و يا همچنين استفاده از محصولات داخلي كه با اقليم كشور سازگارترند، بهتر از مواد اوليه وارداتي است. به علاوه استفاده از فرتيلايزر، وجين هاي مرتب و مراقبت مداوم ميتواند در پايداري محيط نقش به سزايي داشته باشد

 

در انتها می توانید برای اطلاع از اطلاعات جامع از روف گاردن به مقالات روف گارن چیست و روف گاردن چیست ۲ مراجعه فرمایید.

برای مشاهده نکات مهم در اجرای روف گاردن به مقاله روف گاردن و هر آنچه باید در مورد آن بدانیم مراجعه کتید.

برای مشاهده قسمت اول سوالات رایج در حوزه روف گاردن به اینجا مراجعه کنید.

برای دریافت فایل PDF  سوالات رایج درباره روف گاردن اینجا را مشاهده کنید.

2 پاسخ
  1. فرید افشار نادری says:

    سلام ممنون از مطالب بسیار جالبتون، یک سری از این سوالات کلیدی هستند و من خودم به شخصه به ذهنم خطور نکرده بود ولی با خواندن مطالب شما از چگونگی آنها آگاه شدم ،باز هم در حیطه های دیگر اجرایی هم مقاله بگذارید برای پیمانکاران بسیار ممنون میشوم.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *