موارد استفاده از فلاورباکس ها چیست؟

مبلمان شهری شامل چیست و مبلمان شهری در تهران

فلاور باکس ها برای احیای محیط شهری ما و یا ایجاد مانع در فضاها و یا متمایز کردن مسیرهای پیاده روی و سواره استفاده می شوند از دیگر موارد استفاده آن ها کاهش بصری ارتفاع دیوارها و جداره ها می باشد.

مهم ترین بخش عنصرهای شكل دهنده ي سيماي شهر، مبلمان شهری آن است؛ اجزايي كه در  گذشته از كاربردهاي خاص خود به زيبايي و انتظام شهر نيز سامان بخشد. طبعاً شكل گيري عناصر بصري كه تصوير هر شهر در  سيماي شهر را به وجود مي آورند، خاطره اي را براي هر بيننده در ذهن باقي مي گذارند.

هنر طراح آن ،این است كه در كنار چيدمان اين ابزار و اجزا، نياز شهروندان را برطرف و سيماي زيبایی را به شهر دهد؛ به گونه ای كه شهروند آن شهر احساس آرامش و راحتي را در برخوردهایش  با آن ها داشته باشد.نيمكت ها،تيرهاي چراغ برق، صندوق های  پست و اتاقك تلفن، تابلوها و اعلانات، فضاهاي سبز، آب نماها و در انتها فلاور باکس ها و بسياري از اجزاي ديگر انواع مبلمان شهری هستند. در بسياري از شهرها  فقط تابلوهاي علائم رانندگی نصب نشده،به تنهايي مي توانند به دليل بي نظمي و اغتشاش و شلوغي در سیمای شهر  در به وجود آمدن تصويري زشت در سیمای  شهر شوند.

 آرامش ذهني و سلامت رواني
کاملا واضح است  كه مبلمان شهري علاوه بر خصوصيات و ويژگي های ذکر شده، بايد سهمی مهم در به وجود آوردن آرامش و سلامت روحي و ذهني افراد داشته باشند. گاهي اوقات شلوغي و اغتشاش عناصر به گونه ای است كه نه تنها باعث آرامش نیست،بلكه باعث سردرگمي و آشفتگي شهروندان نيز مي گردد ، به طوری كه انسان خسته از كار میلی به نشستن و استفاده از فضاي شهري و مبلمان شهری  آن ندارد. ممکن است تا الان  كم تر به رابطه ي مبلمان شهري  وآرامش رواني مردم توجه شده باشد، اما مطمئنا بیشترین تأثيراتش را در رابطه با چگونگي استفاده ي مردم از اين عنصرها داراست. در هر صورت، هنگامی كه در يك فضای شلوغ و پر سر و صدا با تابلوهاي ناهمگون و متفاوت رو به رو مي شويم،کاملا احساس نداشتن آرامش و همچنین آشفتگی میکنیم و يا  وقتی که در شهری كه براي استفاده مردم در نظر گرفته شده كه دقايقي را بياسايند، اما رعايت بسياري از مشکلات شهری مورد نوجه واقع نشده است، احساس راحتي نمیکنیم و  همچنین آرامشي نيز نخواهیم راشت. بدین ترتیب، هنر طراحان و سازندگان مبلمان شهري است كه با چيدمان درست، ضمن به وجود آوردن محيط و منظری مناسب و عملكردي در شان استفاده ي ساكنان، به مسائل روحي، رواني و آرامش بخش محيط نيز توجه كامل داشته باشند.

فلاور باکس ها برای احیای محیط شهری ما و یا ایجاد مانع در فضاها و یا متمایز کردن مسیرهای پیاده روی و سواره استفاده می شوند از دیگر موارد استفاده آن ها کاهش بصری ارتفاع دیوارها و جداره ها می باشد.

فلاورباکس های موجود می توانند کاملا متصل به نمای ساختمان و تراس گاردن باشند و یا حتی می توانند سوار بر نرده باشند،مدل دیگری نیز این است که به صورت آویزان باشند ویا متصل به نیمکت با دیگر عناصر شهری و مبلمان شهری باشد. اگر فلاور باکس ها را به عنوان یک جداره شهری در نظر بگیریم بسیار زیبایی خاصی را به محیط پیرامون ما می بخشند .

مبلمان شهري بايد دارای زيبايي بصري محيط باشد .
خدمات شهري و عناصر آن بايد داراي چيدماني باشد كه علاوه بر كاربري و خدمات رساني مناسب، آرامش روحي و رواني ساكنان را نيز فراهم سازد.

مبلمان شهري بايد به گونه اي طراحي شود كه امكان استفاده براي همه ي اقشار جامعه  مانند: زن، مرد، پير، جوان، معلول و جانباز … فراهم گردد.

براي داشتن مبلمان و  شهري زیبا و مناسب مي توان با سليقه و طراحي درست، هنرمندانه از امكانات محلي ومصالح بومي آن محل بهره ي لازم راگرفت.

در انتها به استفاده از نقش رنگ، جنس مصالح مورد نياز و عناصر محلي و بوم آورد یا تهیه شده در محل در مبلمان شهرها تأكيد مي گردد، زیرا اعتقاد بر اين است كه مي توان براي ساخت مبلمان مناسب و محيطي آرامش بخش از ساده ترين و
اولیه ترین امكانات محلي فضايی دوست داشتنی و مفيد براي شهروندان به وجود آورد. و  همه این موارد در مبلمان شهری تاثیر یه سزایی دارند:فضاي سبز، مصالح، رنگ و ويژگي هاي هنري به گونه اي است كه در ابتدا،كنش ها و واكنش هاي برخاسته از آن آشکار مي گردند.

برای مشاهده پروژه های بیستر اینجا را مشاهده کنید.

6 پاسخ
 1. فرزانه says:

  سلام،ببخشيد از اين محصول ميتوان در فلاورباكس هاي شمال استفاده كرد؟منظورم اين است كه اين متريال مقاومت در برابر سرما و رطوبت شمال را دارا هست يا خير؟ممون از مطالب بسيار جالبتون

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز،بله این محصول کاملا ضد اب بوده و جذب رطویتی کمتر از ۱ درصد در بیست و چهار ساعت غوطه وری در آب را داراست،همچنین چوب پلاست در بازه دمایی منفی ۳۰ تا ۷۰ درجه را مقاوم است،تعداد زیادی از پروژه های ما در شمال و جنوب کشور عزیزمان قرار دارد که رطوبت بالایی در آنجا دارند. باز هم اگر سوالی باشد در خدممتون هستم.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] اجرای دیوار سبز نیز مانند نماهای سبز با استفاده از فلاورباکس صورت می‌گیرد با این تفاوت که فلاورباکس‌ها در سطح […]

 2. […] بالا است. تحقیقات انجام شده توسط ما، نمایانگر نقش مبلمان شهری و طراحی مناسب آن در سپری کردن مدت زمان بیشتر، حضور […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *