تاثیر آب و هوایی روف گاردن در تهران

تاثیر روف گاردن در تهران

باوجودی که گیاه‌کاری شهری به‌منظور بهبود کیفیت هوا و کاهش دما با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده است، قیمت بالای زمین و کمبود فضای کافی در تهران برای ایجاد بوستان‌ها و مکان‌های سبز یکی از چالش‌های بزرگ محسوب می‌شود. به‌همین‌جهت امروزه روف‌گاردن‌ها بیش ازپیش، خصوصا در شهرهای بزرگ مورد توجه قرار گرفته‌اند.
تاثیر آب و هوایی روف گاردن در تهران

روف‌گاردن‌ها نه تنها زیبا، دنج، دارای منظره‌ی خاص و بهترین مکان برای سپری روزی آرام‌ در دل شهر هستند بلکه علاوه‌بر جذابیت‌های ظاهری، مزایای دیگری نیز دارند که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد.

کشورهایی مانند کانادا، سوئیس و فرانسه قوانین و مقررات جدیدی تصویب کرده‌اند که براساس آن‌ها تمامی ساختمان‌های مسکونی و اداری ملزم به پیاده‌سازی روف‌گاردن حداقل در بخشی از سقف هستند.

این بخش به مزایای روف‌گارد‌ن‌ها می‌پردازد تا با خواندن آن متوجه شوید که چرا هر خانه و ساختمان در جهان نیاز به یک روف‌گاردن دارد.

 

۱- روف‌گاردن چه اثری در روحیه دارد؟

تصور کنید در محل کار، در ساعت ناهار با استفاده از آسانسور به بالاترین طبقه‌ی ساختمان می‌روید. حال شما در یک پارک با دیدی وسیع و خاص هستید. برای منطقه‌ای در دل شهر شلوغ چندان هم بد به‌نظر نمی‌رسد!

طبق تحقیقی در دانشگاه پزشکی اکستر استرالیا، حضور مستمر در کنار گیاهان طبیعی تاثیر مستقیم بر سلامت روحی و شادی افراد دارد.

به‌علاوه با کاهش دما، بهبود هوا و آب در مجاورت روف‌گاردن‌ها، استرس و هزینه‌های سلامت و بهداشت کاهش می‌یابد.

کاهش استرس به معنای کارمندان پربازده‌تر است که به خودی خود باعث تسهیل فرآیند استخدام نیز می‌شود.

 

۲- روف‌گاردن چه اثراتی در بهبود کیفیت هوا دارد؟

روف‌گاردن‌ها در جذب ذرات آلاینده‌ و گازها نقش به‌سزایی دارند. این بهبود نه تنها توسط گیاهان و فرآیند فوتوسنتز بلکه حتی توسط بستر رشد آن‌ها نیز انجام می‌گیرد.

روف‌گاردن‌ها همچنین باعث کاهش مه‌دود و پراکندگی گرد و غبار می‌شوند که خود باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در فضاهای شهری می‌شود.

باید توجه کنید که شاید یک روف‌گاردن تاثیر آنچنانی بر روی فضای کل شهر نداشته باشد ولی تعداد زیادی از آن‌ها می‌توانند در بهبود هوای منطقه تاثیرگذار باشند.

 

۳- روف‌گاردن چگونه باعث صرفه‌جویی می‌شود؟

روف‌گاردن‌ها باعث افزایش طول عمر فن‌آوری‌ها و مصالح به‌کار رفته در ساختمان می‌شوند. این مصالح شامل پوسته‌های ضد آب به‌کار رفته در بام، کاهش مصرف تهویه و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است.

 

۴- با روف‌گاردن چگونه از آب باران استفاده‌ی بهینه کنیم؟

آب باران از منابع بدون هزینه ای است که با استفاده از روف‌گاردن می‌توانیم بیشترین استفاده را از آن ببریم.

گیاهان و روف‌گاردن‌ها بخش اعظم باران را به‌صورت همزمان استفاده می‌کنند و بخش اضافی نیز ذخیره می‌شود. روف‌گاردن‌ها قابلیت حفظ تا ۸۰‎٪ آب باران در تابستان و ۴۰‎٪ در زمستان را دارند. به‌علاوه این آب پس از استفاده نیز دور ریخته نخواهدشد بلکه توسط تعریق و تبخیر دوباره به اتمسفر بازمی‌گردد.

گیاهان روف‌گاردن نه‌تنها توانایی ذخیره‌ی آب باران و کاهش درصد آب جاری شده از ناودان‌ها را دارند که‌ خود عامل کاهش احتمال آب‌گرفتگی معابر می‌شود بلکه مانند فیلتری طبیعی عمل کرده و دمای این آب را نیز متعادل می‌کنند.

 

۵- نقش روف‌گاردن در کنترل اثر جزایر گرمایی شهری چیست؟

یکی از مزایای چشمگیر روف‌گاردن‌ها‌ کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری است.

جزایرگرمایی به مفهوم افزایش سطح دما در اکثر مناطق شهری است. با توجه به افزایش دمای سریعتر سیمان در مجاورت آفتاب نسبت به گیاهان و درختان، فضاهای شهری مملو از سیمان سریعتر گرم شده و در اصطلاح جزیره‌ی گرمایی پدید می‌آورند. این پدیده باعث افزایش چشمگیر دما خصوصا در تابستان و درنتیجه افزایش استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده است.

با افزایش فضای سبز، این اثر می‌تواند کاهش یابد. روف‌گاردن‌ها با استفاده از فرآیند تبخیر روزانه نه تنها قادر به کاهش دمای سطح شهر هستند بلکه خود پوشاننده‌ی سطحی هستند که تا پیش از این سیمانی و از عوامل جذب دما محسوب می‌شده و درنتیجه پدیده‌ی جزیره‌ی گرمایی را دامن می‌زده است.

۷-روف‌گاردن چگونه بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد؟

روف‌گاردن‌ها با پایین نگه‌داشتن دما در تابستان، به دام انداختن گرما در زمستان و دارا بودن ویژگی عایق حرارتی، می‌توانند به کاهش استفاده‌ از انرژی و بهینه‌سازی آن منجر شوند.

این ویژگی باعث کاهش نیاز به استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده در تابستان و تجهیزات گرمایشی در زمستان می‌شود که به خودی خود کاهش هزینه را در بردارد.

تحقیقات صورت گرفته در کانادا، نمایانگر کاهش نیاز به سیستم‌های تهویه، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تعدیل تغییرات دمایی خصوصا در فصول گرم تابستان و بهار در صورت استفاده از روف‌گاردن است.

 

۷-روف‌گاردن چه تاثیری بر کشاورزی شهری دارد؟

یکی دیگر از مزایای روف‌گاردن، توانایی تبدیل آن به مزارع مینیاتوری است که در آن می‌توان مواد خوراکی تازه پرورش داد.

 

۸- روف گاردن‌ها چگونه باعث کاهش سر و صدا می‌شوند؟

روف‌گاردن‌ها نه تنها عایق‌های حرارتی خوبی هستند بلکه به دلیل وجود بستر کاشت و گیاهان می‌توانند به خوبی نقش عایق صدا را بازی کرده و در جذب آلودگی صوتی خصوصا صداهای با فرکانس کوتاه موثر واقع شوند.

این ویژگی می‌تواند برای کاهش آلودگی صوتی خصوصا در شهرهای شلوغ، ساختمان‌های نزدیک فرودگاه‌ها و در مسیر عبور هواپیماها موثر باشد.

 

۹-آیا روف‌گاردن برای حیات وحش مفید است؟

روف‌گاردن‌ها نه تنها می‌توانند مکانی مناسب برای پرورش گونه‌های مختلف گیاهی، درختان و درختچه‌ها باشند بلکه می‌توان از آن‌ها به عنوان محلی برای زندگی انواع پرندگان و همچنین نقطه‌ای برای استراحت پرندگان مهاجر استفاده کرد.

برای دانلور کامل مقاله بر روی تاثیر آب و هوایی روف گاردن در تهران کلیک کنید.
منبع: شرکت طراحی روف گاردن  چوپکس در تهران و ایران

2 پاسخ
 1. sahar says:

  سلام از نظر بنده این آلودگی هوای شهر تنها با روف گاردن در تهران حل نمی شود اگر بخواهیم ار فضای روف خود لذت ببریم باید هوای تمیزی هم وجود داشته باشد که رغبت کنیم و وارد روف گاردن شویم. مسولبن باید سوخت ها را با کیفیت بهتر ارئه دهند و همجنین باید فضای سبز بیشتر در کمر شهر تهران ایجاد شود تا بتواند تا حدی این دی اکسید کربن موجود را کم کند،مردم تهران به شدت تحت فشار هستند و بیماری های قلبی و تنفسی روز به روز افزایش پیدا می کند.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   بله ولی تاثیر به سزایی گیاهان موجود روی روف گاردن ها و بام ها بر آب و هوا دارند و علاوه بر اینکه باعث زیبایی محیط زندگی ما می شوند به بهبود شرایط زندگی مان نیز کمک میکنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *