روف گاردن چیست|۲

روف گاردن در تهران

فوايد استفاده از بام، ديوار و نماي سبز

فوايد استفاده از هريك از سازه هاي سبز به صورت خلاصه براي هر نوع آورده شد، با اين وجود در اين بخش به صورت كلي يكبار ديگر آنها را ذكر خواهيم كرد. به علاوه بايد توجه داشت كه برخي از سازه ها حوزه منفعت رساني بزرگتري را در بر ميگيرند، حال آنكه ساير آنها تنها صاحبان ساختمان را شامل ميشوند. همچنين تمامي منافع آورده شده تنها در صورتي قابل دستيابي است كه نه تنها سازه به درستي طراحي و نصب شده، بلكه از سيستم نگهداري مناسب نيز برخوردار باشد.

 

افزايش ارزش ساختمان و ساير مزايا براي صاحبين ساختمان

صاحبين ملك با استفاده از سقف، ديوار و نماي سبز سعي بر ايجاد تغييري چشم نواز و زيبا در ظاهر خانه شان نسبت به ساير ملك ها ميكنند، به علاوه با اين روش ميتوانيد ملك خودتان را از يك ساختمان ساده به يك فضاي چشمگير تبديل كنيد. بسياري از صاحبين ملك حتي در استراليا نيز از ويژگي هاي بالقوه ي سقف هاي سبز براي درآمدزايي با تبديل آن به رستوران، كافه و يا اجاره به ساير كسب و كارها غافلند.

 

با وجود اينكه اجراي بام، ديوار و نماي سبز جدا از فرآيند ساختمان سازي نيز ميتواند اجرا شود، به منظور به حداقل رساندن مخاطرات احتمالي از جمله توانايي سازه در تجمل وزن، قابليت استفاده از ساير سازه ها در آبياري، امكان استفاده از نور مصنوعي و… بهتر است تصميمگيري هاي لازم در مراحل اوليه ساخت اتخاذ شود.

 

با استفاده از سقف سبز بر تمام سطح بام ميتوان از آن در برابر اشعه خورشيد محافظت كرده و همچنين با وجود پوشش گياهي، بستر رويش و ساير لايه ها، سطح عايق ديگري نيز ايجاد شده كه مانع نوسانات دمايي شديد ميشود.

 

مديريت آب هاي حاصل از طوفان

سقف هاي سبز نه تنها ميتوانند آب حاصل از طوفانها را جذب و استفاده كنند بلكه از آنها ميتوان به عنوان فيلتري در برابر آلودگي هاي هوا نيز استفاده كرد. در وهله اول، آب باران در بستر رشد ذخيره شده و بخشي از آن توسط ساقه و برگ مورد استفاده قرار ميگيرد، بخش ديگر نيز به صورت مستقيم از بستر رشد تبخير ميشود. به علاوه با تعبيه مخازن آب، در لايه هاي زيرين ميتوان ظرفيت استفاده از آب باران را افزايش داد.

 

از جمله عوامل مهمي كه در ميزان جذب آب هاي حاصل از باران نقش دارند، ميتوان به شيب پشت بام، نحوه زه كشي، عمق و ويژگي هاي بستر رشد استفاده شده اشاره كرد؛ كه نحوه زه كشي و نوع گياهان استفاده شده از اهميت بسيار بالايي برخوردارند.

 

عملكرد حرارتي بالا

يكي از بزرگترين مزاياي استفاده از بام، ديوار و نماي سبز كاهش نياز به استفاده از تجهيزات سرمايشي و گرمايشي است. در فصل تابستان ديوارها و نماي سبز با ايجاد سايه بر روي ساختمان، از جذب حرارت جلوگيري ميكنند به علاوه بروف گاردن نيز باعث كاهش تبادل گرمايي ميان فضاي داخل و خارج شده و همين امر باعث بهبود عملكرد سيستم تهويه، گرمايش و سرمايش ميشود. تحقيقات گسترده اي در خصوص اين زمينه وجود دارد كه در آنها ميزان صرفه جويي در انرژي و تفاوت دماي محيط بدون استفاده از  تجهيزات تهويه مورد بررسي قرار گرفته است.

 

خنك سازي شهر- تاثير جزيره گرمايي شهري

سطوح سخت استفاده در شهرها مانند بتن، آسفالت، شيشه و ايزوگام سقف، گرماي خورشيد را در طول روز جذب كرده و با بازتاباندن، آن را به جو بازميگردانند. اين پديده باعث ايجاد جزيره هايي از هواي گرم خصوصا در آب و هواي آرام و بدون باد، در شهرها ميشود.

 

با استفاده از سازه هاي سبز ميتوان، دما در اطراف يك ساختمان را تا حد قابل توجهي كاهش داد. اين سازه ها، با ايجاد سايه مانع جذب گرما شده و از طرفي فرآيند تبخير آب موجود در خاك و برگهاي گياهان، گرماگير بوده و باعث كاهش دما ميشود. بنابراين انرژي خورشيد كه تا پيش از اين تنها باعث افزايش دما ميشد، در فرآيند تبخير شركت كرده و باعث كاهش دما ميشود. اگر گياهان به جاي رشد بر روي ديوار به صورت مستقيم، بر روي پايه هاي تقويتي نصب شوند؛ هواي گرم در فاصله بين ديوار و پايه با جريان همرفتي به سمت بالا حركت كرده و باعث سرمايش غيرفعال ميشود.

استفاده از استراتژي سازه هاي سبز با انتخاب دقيق گياهان و عمق بستر رشد، در سطح شهر ميتواند به كاهش اثرات نامطلوب جزاير گرمايشي كمك كند.

 

ايجاد و حفظ زيستگاه ها و تنوع زيستي

روف گاردن ميتواند در ايجاد و نگهداري محيط زيست مناسب براي برخي از گونه هاي گياهي و حيواني نقش بسيار مهمي بازي كند. به علاوه اين بام ها ميتوانند نقش به سزايي در كاهش اثرات منفي حاصل از ايجاد بيابانهاي زيست محيطي در شهرها و در نتيجه كوچ پرندگان و بي مهرگان داشته باشند. طراحي به اين منظور نياز به ملاحظات بسياري از قبيل نوع گياهان، ارزش محيط زيستي، نقاط دسترسي و ارتفاع مورد نياز در همان مراحل اوليه ساخت دارد.

 

زيبايي شناسي، فضاي باز و توليد مواد غذايي شهري

فضاي سبز يكي از عوامل مهم در قابل زندگي بودن شهرها به شمار ميرود. استفاده از بام، ديوار و نماي سبز در سطح شهر ميتواند فرصت هاي بيشتري براي توليد مواد غذايي، تفريح، استراحت و سرمايه گذاري هاي تبليغاتي فراهم كند.

 

در شهرهاي پرتراكم با افزايش روزافزون ساختمانها، خصوصا در بخش هاي مركزي شهرها؛ امكان ساخت پارك و فضاهاي سبز جديد تقريبا غيرممكن به نظر ميرسد، در چنين شرايطي اهميت بام، ديوار و نماهاي سبز را نبايد ناديده گرفت.

 

تصفيه هوا

بام، ديوار و نماي سبز ميتواند به از بين بردن آلودگي هاي حاصل از موتورهاي گازسوز كمك به سزايي كند. البته از اهميت مساحت پوشيده شده از گياه و گونه هاي گياهي استفاده شده نبايد غافل بود. به طور كلي، گياهان پر شاخه و يا داراي برگهاي بافت دار به دليل تشكيل رسوب خشك و يا جذب ذرات موجود در بارانها، ميتوانند در كاهش ذرات آلاينده موجود در هوا نيز اثرگذار باشند.

 

به علاوه در محيط هاي اداري و به طور كليتر داخل ساختماني، مبلمان، فرش و ساير تجهيزات اداري يكي از منابع اصلي توليد مواد آلي به شمار ميروند كه گياهان توانايي بالايي در كاهش اين آلاينده ها درون محيط هاي بسته را دارند، به همين جهت لستفاده از پوشش هاي گياهي مانند ديوارهاي سبز ميتواند ميسر افتد.

برای مشاهده پروژه های روف گاردن در ایران اینجا را کلیک کنید.

برای دانلود کامل مقاله روف گاردن اینجا را کلیک کنید.

4 پاسخ
 1. فهمیه رحیمی says:

  سلام با توجه به توضیحاتی که داده اید بسیار بام سبز جالب است فقط اینکه آیا قابلیت آبیاری اتوماتیک در روف گاردن ها وجود دارد و همچنین آب اضافی گیاهان چگونه تخلیه می شود آیا خاک هم همراه آن تخلیه می گردد؟ همچنین آب مانده در مثلا سینی گیاهان،گند
  آب است و چگونه تخلیه میگردد؟ همچنین زیر سازی و ایزوگام به چه نحو است آیا قبل از اجرای بام سبز باید ایجاد گردد؟

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   بله خانم از هر نوع آبیاری که مورد نظر شماست می توان در فضای روف گاردن استفاده کرد و نحوه تخلیه آب اضافی بر اساس نوع فلاور باکس مورد استفاده و نحوه باغچه های ساخته شده بر روی روف گاردن متفاوت است.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] از اطلاعات جامه از روف گاردن به مقالان روف گارن چیست و روف گاردن چیست ۲ مراجعه […]

 2. […] از اطلاعات جامه از روف گاردن به مقالان روف گارن چیست و روف گاردن چیست ۲ مراجعه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *