چوب پلاست قسمت ۳

ویژگی های چوب پلاست (چوب پلاستیک)

پرداخت و تكميل توليد WPC ها:

ابزارهاي كار بر روي چوب قابل استفاده بر روي چوب پلاست ها نيز هستند؛ همچنين به دليل تراكم يكپارچه، پرداخت بر روي اين محصولات آسانتر از كار بر روي محصولات تمام چوب است.

به علاوه به دليل اكستروژن شبكه مانند، نيازي به استفاده از بسياري از فرآيندهاي معمول نيز نيست.

جدول زير تعدادي از ابزارهاي هاي قابل استفاده براي پرداخت و تكميل اين محصولات را نشان ميدهد:

 

چسباندن:ماشين كاري:تكميل:درزگيري:
ميخ

پيچ

چسب

منگنه

پرچ

 

تراشكاري

فرزكاري

دريل كاري

اره

اره فارسي بر

رنده

بتونه

نقاشي

رنگ يكپارچه

برجسته سازي(منبت)

روكش كردن

لمينيت

جلا زدن

استفاده از لاك الكل

درزگيرهاي سيليكوني

درزگير اكريليك

چسب هاي پركردن سوراخ چوب

طراحي محصولات WPCها:

يكي از ويژگي هاي چوب پلاست هاي اكسترود شده قابليت فرم دهي تك مرحله اي محصول نهايي است. براي نخستين بار، محصولات چوبي شكل منظمي به خود گرفته و قطعات ضايعات ندارند. همچنين كنترل برروي ابعاد محصول به معناي افزايش كارآيي و صرفه جويي در استفاده از مصالح مي باشد.

ديوارهاي نماي خارجي ميتوانند ضخامتي بين چهار الي شش ميليمتر و ديوارهاي داخلي ضخامتي در بازه ۵/۲الي ۵/۳ ميليمتر داشته باشند، به علاوه اكسترود جزئيات داخلي پيچيده با آستانه تحمل كمتر از +/-۲/۰ ميليمتر قابل اجراست.

ظاهر منظم توليدات اين اجازه را ميدهد تا بتوان تمام روش هاي مرسوم به کارگرفته شده در طراحي قطعات پلاستيكي از جمله پايه و جداره هاي داخلي هاي استحكام دهنده، قلاب ها و تقسيم هاي داخلي و چفت هاي ساده را بر روي محصولات چوبي اعمال كرد. اين كار منجر به كاهش هزينه و وزن محصول نهايي و مواد مصرفي ميشود كه خود در افزايش سرعت خنك شدن و در نتيجه تسريع توليد سهم بسزايي دارد.

به علاوه طراحي پروفيل ها با استفاده از متصل كننده اجازه توليد سيستم هاي چندبخشي را ميدهد كه پيش از اين در صنعت چوب قابل اجرا نبود.

طراحان با استفاده از دنده هاي تقويت كننده، ايجاد سوراخ و زواياي داخلي بزرگتر از ١٨٠ درجه ميتوانند محصولاتي را توليد كنند كه پيش از اين قادر نبودند.

همچنين به كارگيري تمام فرآيندها در توليد مصنوعات پلاستيكي در حوزه چوب از ديگر دست آوردهاي اين تكنولوژي محسوب ميشود.

كاربرد چوب پلاست ها:

درحال حاضر WPCها در محصولات نهايي از جمله كفپوش ها، چارچوب پنجره و روكش مورد استفاده قرار ميگيرد. طي پنج سال گذشته در آمريكا، افزايش مصرف سالانه ١٠٠ درصدي اين محصولات در زمينه هاي مختلف گزارش شده است كه با گسترش سريع زمينه هاي به كارگيري چوب پلاست ها، تجارت اين مواد روبه افزايش است. يكي از زمينه هاي قابل رشد در اين حوزه كاربرد چوب پلاست ها در صنعت مهندسي سازه است كه به خوبي ميتواند از ويژگي هاي خاص اين محصولات استفاده كند.

به علاوه از چوب پلاستيك ها ميتوان در محصولاتي كه ساخت آنها عموما از چوب و يا PVC-U است نيز استفاده كرد.

در زير مثالهايي از كاربرد اين محصولات آورده شده است:

 • چارچوب و اجزاي در
 • چارچوب و اجزاي پنجره
 • روكش هاي خارجي عمودي و افقي
 • كف پوش و نرده
 • قرنيز
 • پله و نرده هاي آن
 • روكش كابينت
 • تزئينات سقف و ديوار
 • كفپوش هاي پيش ساخته
 • قفسه بندي
 • ترانك كابل
 • حفاظ
 • مبلمان و معماري باغ
 • كابينت آشپزخانه و صفحه روي كابينيت
 • مبلمان اداري
 • روكش هاي ضد صدا

آينده چوب پلاست ها:

با ورود اين محصولات به عرصه جهاني و با توجه به گسترش زمينه هاي مصرف اين تكنولوژي و سرعت بالاي رشد آن دوره جديدي براي توليد محصولات قديمي با ويژگي هاي جديد شروع شد كه ميتواند تا حد زيادي نيازهاي مصرف كننده را برطرف كند.

اين محصولات هزينه توليد را كاهش و بازده آن را افزايش ميدهند به علاوه براي مصرف كننده نيز به صرفه بوده و نسبت به ساير محصولات چوبي مزاياي بيشتري دارد.

يكي از ويژگي هاي قابل توجه اين محصولات كاهش قيمت محصول خام با افزايش ميزان آرد چوب آن است كه خود باعث افزايش سختي محصول نهايي مي شود كه در برخي كاربرد ها به خودي خود منجر به بهبود كارآيي خواهد شد.

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده در كشور هاي مختلف من جمله آمريكا ميتوان نتيجه گرفت كه آينده اين صنعت روبه بهبود است ولي به نظر ميرسد كه مصرف كنندگان پيش از توليدكنندگان به اهميت اين توليدات پي برده اند.

برای مشاهده بیشتر محصولات پروژه های چوب پلاستیک ما میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

13 پاسخ
 1. فرزان احمدی says:

  سلام، مطالب بسیار جالبی را راجع به چوب پلاستیک تهیه کردید، با توجه به اینکه این محصول جدید است( علی الخصوص در ایران) احتیاج به آگاهی بیشتری برای آن وجود دارد اما سوال اصلی من این است که آیا در محیط های مرطوب سرپوشیده مثل سونا(چه سونای خشک و چه سونای تر) هم از آن ها استفاده می شود یا خیر؟

  پاسخ
 2. hamed rahmani says:

  سلام، ممنون از توجه شما، تلاش ما برای بالا بردن سطح اطلاعات مردم کشور عزیزمان در متریال های نوین است.
  حقیقتا این محصول در محیط های خیلی گرم مانند سونا توصیه نمی شود زیرا که پلیمر های موجود در پروفیل های چوب پلاستیک جذب گرمای بیشتری را در مقایسه با باقی متریال ها مثل چوب داراست، البته چوب پلاست مقاومت بالایی در برابر رطوبت داراست و مشکلی از این بابت اصلا نخواهد داشت و در محیط های پیرامون استخر ار آن بسیار استفاده می شود.

  پاسخ
 3. زهرا اسماعیلی says:

  سلام ببخشید من برای قسمتی از دیواره منزلم که نم داره می خواهم از این مصالح استفاده کنم،اصلا برای اینجا قابل استفاده هست یا خیر؟مطلب بعدی که میخواهم بدانم این است که می توانم چوب پلاستیک را به دبوار پیچ کنم یا خیر حتما باید نصاب بیاید و کارهای آن را انجام دهد؟ باز هم ممنون از مطالب جالبتون. منتظر پاسخ از جانب شما هستم.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلا خانم، بله چوب پلاستیک در داخل منازل هم قابل استاده است تنها نکته مهم تزکیب آن با مصالح دیگر و یا سلیقه خود شما مهم است که از آن در دکوراسیون داخلی منزلتان استفاده کنید یا خیر، محصول چوب پلاست را به راحتی می توان تمیز کرد (حتی با مواد شوینده و آب) و کوچکترین آسیبی در مقابل رطوبت دیوار منزل نخواهد دید.

   پاسخ
 4. امير حسين موسوي says:

  سلام واقعا از اين متريال من خوشم اومد چقدر جالبه كه هم زيبايي چوب رو داره و هم علاوه بر ان مقاومت ،مرسي از مطالب خيلي خوبتون ققط اين كه ايا توليد اين محصول ايا با ميزان تركيبات دقيق مانند محصول خارجي انجام مي شود يا نه قابليت رقابت با محصول چوب پلاستي خارجي را ندارد؟

  پاسخ
 5. اکبر رفستجانی says:

  سلام ممنون از مطالب خیلی جالبتون. من میخواستم بدونم در مکان های سرپوشیده مقاوت این مصالح بهتر هست یا تفاوتی نداره با فضاهای سرباز و زیر آفتاب.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز این محصول مقاومت بالایی در برابر رطوبت داراست حال شما میتوانید در محیط سرپوشیده خود استفاده کنید و یا در محیط سرباز،البته که کفپوش چوب پلاستیک بیشتر در محیط های یرباز استفاده می شود زیرا که مقاومت آن بسیار بالاتر از ترموود است.

   پاسخ

تعقیب

 1. […] مشاهده ادامه مقاله بر روی چوب پلاست۳  کلیک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *