چوب پلاست قسمت ۲

ویژگی کفپوش چوب پلاستیک

در ادامه به خصوصیات بارز چوب پلاستیک می پردازیم:

به طور كلي چوب پلاست ها شامل ويژگي هاي زير هستند:

 • سختي بالا و مقاومت در برابر ضربه.

 • ثبات بالا در برابر تغييرات محيطي(ثبات ابعادي)

 • مقاومت در برابر فساد.

 • خواص حرارتي بسيار عالي.

 • جذب رطوبت پايين.

چوب پلاست ها و آتش:

تجربه نشان داده كه رفتار WPCها همانند و حتي در برخي شرايط بهتر از ساير محصولات چوبي است.

تست هاي آتش معمولا شامل دو بخش اشتعال پذيري و حريق پذيري است، بدين مفهوم كه در آن سطح آساني آتش گرفتن، پايداري در سوختن و ميزان پخش شعله هاي آتش مورد بررسي قرار ميگيرد.

اكثر آزمايشات اين حوزه در آمريكا و طبق استانداردهاي ASTM صورت گرفته است كه خلاصه آن در اين بخش شرح داده ميشود.

به طور كلي وجود پلاستيك در محصولات باعث بهبود كارآيي محصولات چوبي در برابر آتش مي شود. به طور مثال استفاده از مواد PVC-U كه كارآيي خوبي در برابر حريق و پخش شعله هاي آتش دارند، باعث بهبود رفتار كلي WPC در مقايسه با چوب خالص ميشوند.

نتيجه آزمايشات حريق پذيري بر روي چوب پلاستيك ها حاكي از رفتار مناسب و هم طراز ساير محصولات چوبي با تراكم يكسان است.

همچنين در حوزه پخش شعله هاي آتش، نتايج بهتري در مقايسه با ساير محصولات چوبي هم چگال، به دست آمد.

به علاوه با افزودن بازدارنده هاي آتش و دود به مواد خام، ميتوان كارآيي نهايي آنها را دراين زمينه افزايش داد.

چوب پلاست ها و محيط زيست:

با توجه به فشار روزافزون محيط بر روي صنعت به منظور افزايش هرچه بيشتر بازيافت، استفاده از WPC ها با استقبال گسترده اي روبه رو شده است. هدف استفاده از محصولات بازيافتي، استفاده از مواد اوليه به كار رفته در محصولات با طول عمر كوتاه، در محصولات با عمر طولاني است.

مصرف كنندگان محصولات پلاستيكي به دليل افزايش قيمت مداوم مواد خام، نياز به كاهش وابستگي به صنايع پتروشيمي را دارند.

به علاوه مصرف كنندگان چوب نيز به منظور جلوگيري از قطع بي رويه درختان و براي صرفه اقتصادي ناچار به بازيافت ضايعات چوبي هستند. بنابراين توليد چوب پلاست مي تواند با استفاده از ضايعات چوبي تا ٤٠٪‏  بازده استفاده از چوب را بهبود بخشد.

ساير مزاياي محيطي چوب پلاست ها شامل موارد زير ميشود:

 • ضايعات آن بسيار اندك بوده و هرچه هم كه توليد ميشود قابل استفاده دوباره است.
 • فاقد هرگونه تركيب آلي فرار و يا فرمالدئيد هستند.
 • پس از اتمام طول عمر اين محصولات، مي توان آنها را بازيافت و دوباره استفاده كرد.
 • ضايعات اين محصولات غير خطرناك تلقي شده و ميتوانند به روش هاي استاندارد دفع شوند.
 • اين محصولات دوست دار محيط زيست هستند.

پردازش بر روي چوب پلاستيك:

محصولات WPC با استفاده از طيف گسترده اي از مواد خام توليد ميشوند. همچنين به منظور تسهيل فرآيند پردازش و يا بهبود كارآيي محصول نهايي، تركيب پلاستيك و چوب با مواد افزودني، بهبود بخشيده ميشود.

در گذشته يكي از دغدغه هاي توليد اين محصولات تركيب پلاستيك با آرد چوب بوده است كه امروزه عموما با استفاده از سازگاركننده و يا عامل جفت كننده انجام ميشود. يكي از رايجترين سازگاركننده ها MAAP نام دارد كه در افزايش قدرت محصول نهايي نيز تاثيرگذار است.

ماده اوليه، مخلوط خشك ذرات خاك اره، انواع پلاستيك و بهبود دهنده ها هستند. اين مخلوط با اكسترود شدن در قالب اكستروژن بدون هرگونه مشكل واسنجي (كاليبراسيون) به يك سازگاري خمير مانند ميرسد. با توجه به ويژگي هاي حرارتي و روان بودن مخلوط، حتي در توليد شكل هاي پيچيده، نيازي به استفاده از قالب هاي مخصوص اكستروژن نيست. با توجه به سادگي طراحي قالب ها، بدون نياز به ابزار واسنجي، قالب ها را ميتوان در مدت كوتاهي (حدودا ٦الي ٨ هفته از طراحي تا توليد) آماده كرد.

استفاده از روش هاي استاندارد در خنك سازي و حمل و نقل محصولات مانند حمام آب سرد براي خنك كردن، فرآيند توليد را بهبود و تسريع مي بخشد.

همچنين قابليت پردازش در دماي پايين (زير ١٥٠درجه سانتيگراد)، مصرف انرژي كم و امنيت اطراف اكسترودرها باعث افزايش راندمان و فرآيند توليد ميشوند.

پرداخت و تكميل توليد WPC ها:

ابزارهاي كار بر روي چوب قابل استفاده بر روي چوب پلاست ها نيز هستند؛ همچنين به دليل تراكم يكپارچه، پرداخت بر روي اين محصولات آسانتر از كار بر روي محصولات تمام چوب است.

به علاوه به دليل اكستروژن شبكه مانند، نيازي به استفاده از بسياري از فرآيندهاي معمول نيز نيست.

جدول زير تعدادي از ابزارهاي هاي قابل استفاده براي پرداخت و تكميل اين محصولات را نشان ميدهد:

 

چسباندن:ماشين كاري:تكميل:درزگيري:
ميخ

پيچ

چسب

منگنه

پرچ

 

تراشكاري

فرزكاري

دريل كاري

اره

اره فارسي بر

رنده

بتونه

نقاشي

رنگ يكپارچه

برجسته سازي(منبت)

روكش كردن

لمينيت

جلا زدن

استفاده از لاك الكل

درزگيرهاي سيليكوني

درزگير اكريليك

چسب هاي پركردن سوراخ چوب

 

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی چوب پلاست۳  کلیک کنید.

7 پاسخ
 1. سارا says:

  سلام ببخشید سوال من این هست که برای تولید چوب پلاستیک، درختان کمتری نسبت به ترموود قطع می شود یا نه ، چون الان مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست مطرح هست و بهبود استفاده از آن ها حائز اهمیت هست این سوال رو میپرسم،متاسفانه که در ایران نسبت به این مسائل توجه کمتری نسبت به کشورهای خارجی می شود.

  پاسخ
 2. hamed rahmani says:

  یا سلام، بله دوست عزیز نکته حائز اهمیت این است که با استفاده از چوب پلاست علاوه بر این که چوب کمتری قطع می شود، استفاده از این محصول نیز بسیار کار ما را تسهیل تر میکند،زیرا که تعداد کمی از درختان آن قدر بلند و قطور هستند که بشود با آن ها کلبه های چوبی روی بام ساخته و یا تخته های ساخت میز و صندلی را از آنها بدست آورد،در نتیجه درودگری آن ها کار سختی است اما در مقابل چوب پلاست همانطور که گفته شد ترکیبی از خرده های چوب،چسب و … است که بسیار راحت تر می توان آنها را در ابعاد بزرگتر مورد استفاده مان تولید کرد.

  پاسخ
 3. علی میری says:

  سلام این کفپوش های چوبی بسیار جالب هستند هزینه انها چگونه هست؟ داخل ایران تولید می شوند یا از کشورهای دیگه وارد میکنید؟ لطفا مطالب کامل تری در سایتتون قرار بدید تا کسانی که در این صنف کار میکنند اطلاعات بیشتری برای تبلیغ ان داشته باشند.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   با عرض سلام، بله این محصول را ما در داخل ایران تولید میکنیم و وارداتی نیست. قیمت این محصول که شامل خود پروفیل چوب پلاستیک، قوطی زیرساز،اتصالات نصب و اجرت ساخت می باشد حدودا متر مربعی دوست هزار تومن کفپوش آن است و نما پوش و … قیمت های متفاوتی را داراست.

   پاسخ
 4. احسان عادلی says:

  سلام من واقعا از طراحی های مدرن لذت می برم و خوشحالم که در سال های اخیر مدرم هم سلیقه شون از کلاسیک به این سمت اومده اگر مردم از امکانات مصالح جدید نسیت به قدیم آگاه بشن حتما این مصالخ رو انتخاب می کنند چون هم کارایی بیشتری دارد و هم زیبایی نسبت به هزینه آن بیشتر است. با تشکر از اطلاعات جامع و کامل شما.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام بله من هم با حرف شما موافق هستم ولی متاسفانه شرایط جامعه و سلیقه مردم به سمت تولید کنندگان را به سمت تولید محصولات کلاسیک و پر رنگ و لعاب برده است ولی سخن شما کاملا صحیح است و کارآیی محصولات و مصالح مدرن بسیار بالاتر است و همچنین این مصالح از زیبایی خاص خود برخوردار هستند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *