چوب پلاست قسمت 2

ویژگی کفپوش چوب پلاستیک

در ادامه به خصوصیات بارز چوب پلاستیک می پردازیم:

به طور کلی چوب پلاست ها شامل ویژگی های زیر هستند:

 • سختی بالا و مقاومت در برابر ضربه.

 • ثبات بالا در برابر تغییرات محیطی(ثبات ابعادی)

 • مقاومت در برابر فساد.

 • خواص حرارتی بسیار عالی.

 • جذب رطوبت پایین.

قیمت چوب پلاستیک
روف گاردن باشگاه انقلاب

چوب پلاست ها و آتش:

تجربه نشان داده که رفتار WPCها همانند و حتی در برخی شرایط بهتر از سایر محصولات چوبی است.

تست های آتش معمولا شامل دو بخش اشتعال پذیری و حریق پذیری است، بدین مفهوم که در آن سطح آسانی آتش گرفتن، پایداری در سوختن و میزان پخش شعله های آتش مورد بررسی قرار میگیرد.

اکثر آزمایشات این حوزه در آمریکا و طبق استانداردهای ASTM صورت گرفته است که خلاصه آن در این بخش شرح داده میشود.

به طور کلی وجود پلاستیک در محصولات باعث بهبود کارآیی محصولات چوبی در برابر آتش می شود. به طور مثال استفاده از مواد PVC-U که کارآیی خوبی در برابر حریق و پخش شعله های آتش دارند، باعث بهبود رفتار کلی WPC در مقایسه با چوب خالص میشوند.

نتیجه آزمایشات حریق پذیری بر روی چوب پلاستیک ها حاکی از رفتار مناسب و هم طراز سایر محصولات چوبی با تراکم یکسان است.

همچنین در حوزه پخش شعله های آتش، نتایج بهتری در مقایسه با سایر محصولات چوبی هم چگال، به دست آمد.

به علاوه با افزودن بازدارنده های آتش و دود به مواد خام، میتوان کارآیی نهایی آنها را دراین زمینه افزایش داد.

چوب پلاست ها و محیط زیست:

با توجه به فشار روزافزون محیط بر روی صنعت به منظور افزایش هرچه بیشتر بازیافت، استفاده از WPC ها با استقبال گسترده ای روبه رو شده است. هدف استفاده از محصولات بازیافتی، استفاده از مواد اولیه به کار رفته در محصولات با طول عمر کوتاه، در محصولات با عمر طولانی است.

مصرف کنندگان محصولات پلاستیکی به دلیل افزایش قیمت مداوم مواد خام، نیاز به کاهش وابستگی به صنایع پتروشیمی را دارند.

به علاوه مصرف کنندگان چوب نیز به منظور جلوگیری از قطع بی رویه درختان و برای صرفه اقتصادی ناچار به بازیافت ضایعات چوبی هستند. بنابراین تولید چوب پلاست می تواند با استفاده از ضایعات چوبی تا ۴٠٪‏  بازده استفاده از چوب را بهبود بخشد.

سایر مزایای چوب پلاست شامل موارد زیر میشود:

 • ضایعات آن بسیار اندک بوده و هرچه هم که تولید میشود قابل استفاده دوباره است.
 • فاقد هرگونه ترکیب آلی فرار و یا فرمالدئید هستند.
 • پس از اتمام طول عمر این محصولات، می توان آنها را بازیافت و دوباره استفاده کرد.
 • ضایعات این محصولات غیر خطرناک تلقی شده و میتوانند به روش های استاندارد دفع شوند.
 • این محصولات دوست دار محیط زیست هستند.
طراحی با چوب پلاست
بام سبز

پردازش بر روی چوب پلاستیک:

محصولات WPC با استفاده از طیف گسترده ای از مواد خام تولید میشوند. همچنین به منظور تسهیل فرآیند پردازش و یا بهبود کارآیی محصول نهایی، ترکیب پلاستیک و چوب با مواد افزودنی، بهبود بخشیده میشود.

در گذشته یکی از دغدغه های تولید این محصولات ترکیب پلاستیک با آرد چوب بوده است که امروزه عموما با استفاده از سازگارکننده و یا عامل جفت کننده انجام میشود. یکی از رایجترین سازگارکننده ها MAAP نام دارد که در افزایش قدرت محصول نهایی نیز تاثیرگذار است.

ماده اولیه، مخلوط خشک ذرات خاک اره، انواع پلاستیک و بهبود دهنده ها هستند. این مخلوط با اکسترود شدن در قالب اکستروژن بدون هرگونه مشکل واسنجی (کالیبراسیون) به یک سازگاری خمیر مانند میرسد. با توجه به ویژگی های حرارتی و روان بودن مخلوط، حتی در تولید شکل های پیچیده، نیازی به استفاده از قالب های مخصوص اکستروژن نیست. با توجه به سادگی طراحی قالب ها، بدون نیاز به ابزار واسنجی، قالب ها را میتوان در مدت کوتاهی (حدودا ۶الی ٨ هفته از طراحی تا تولید) آماده کرد.

استفاده از روش های استاندارد در خنک سازی و حمل و نقل محصولات مانند حمام آب سرد برای خنک کردن، فرآیند تولید را بهبود و تسریع می بخشد.

همچنین قابلیت پردازش در دمای پایین (زیر ١۵٠درجه سانتیگراد)، مصرف انرژی کم و امنیت اطراف اکسترودرها باعث افزایش راندمان و فرآیند تولید میشوند.

پرداخت و تکمیل تولید WPC ها:

ابزارهای کار بر روی چوب قابل استفاده بر روی چوب پلاست ها نیز هستند؛ همچنین به دلیل تراکم یکپارچه، پرداخت بر روی این محصولات آسانتر از کار بر روی محصولات تمام چوب است.

به علاوه به دلیل اکستروژن شبکه مانند، نیازی به استفاده از بسیاری از فرآیندهای معمول نیز نیست.

جدول زیر تعدادی از ابزارهای های قابل استفاده برای پرداخت و تکمیل این محصولات را نشان میدهد:

 

چسباندن:ماشین کاری:تکمیل:درزگیری:
میخ

پیچ

چسب

منگنه

پرچ

 

تراشکاری

فرزکاری

دریل کاری

اره

اره فارسی بر

رنده

بتونه

نقاشی

رنگ یکپارچه

برجسته سازی(منبت)

روکش کردن

لمینیت

جلا زدن

استفاده از لاک الکل

درزگیرهای سیلیکونی

درزگیر اکریلیک

چسب های پرکردن سوراخ چوب

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای چوب پلاستیک در تهران و خرید چوب پلاست در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

چوب پلاست قسمت 2

۷ thoughts on “چوب پلاست قسمت 2

 1. سلام ببخشید سوال من این هست که برای تولید چوب پلاستیک، درختان کمتری نسبت به ترموود قطع می شود یا نه ، چون الان مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست مطرح هست و بهبود استفاده از آن ها حائز اهمیت هست این سوال رو میپرسم،متاسفانه که در ایران نسبت به این مسائل توجه کمتری نسبت به کشورهای خارجی می شود.

 2. یا سلام، بله دوست عزیز نکته حائز اهمیت این است که با استفاده از چوب پلاست علاوه بر این که چوب کمتری قطع می شود، استفاده از این محصول نیز بسیار کار ما را تسهیل تر میکند،زیرا که تعداد کمی از درختان آن قدر بلند و قطور هستند که بشود با آن ها کلبه های چوبی روی بام ساخته و یا تخته های ساخت میز و صندلی را از آنها بدست آورد،در نتیجه درودگری آن ها کار سختی است اما در مقابل چوب پلاست همانطور که گفته شد ترکیبی از خرده های چوب،چسب و … است که بسیار راحت تر می توان آنها را در ابعاد بزرگتر مورد استفاده مان تولید کرد.

 3. سلام این کفپوش های چوبی بسیار جالب هستند هزینه انها چگونه هست؟ داخل ایران تولید می شوند یا از کشورهای دیگه وارد میکنید؟ لطفا مطالب کامل تری در سایتتون قرار بدید تا کسانی که در این صنف کار میکنند اطلاعات بیشتری برای تبلیغ ان داشته باشند.

  1. با عرض سلام، بله این محصول را ما در داخل ایران تولید میکنیم و وارداتی نیست. قیمت این محصول که شامل خود پروفیل چوب پلاستیک، قوطی زیرساز،اتصالات نصب و اجرت ساخت می باشد حدودا متر مربعی دوست هزار تومن کفپوش آن است و نما پوش و … قیمت های متفاوتی را داراست.

 4. سلام من واقعا از طراحی های مدرن لذت می برم و خوشحالم که در سال های اخیر مدرم هم سلیقه شون از کلاسیک به این سمت اومده اگر مردم از امکانات مصالح جدید نسیت به قدیم آگاه بشن حتما این مصالخ رو انتخاب می کنند چون هم کارایی بیشتری دارد و هم زیبایی نسبت به هزینه آن بیشتر است. با تشکر از اطلاعات جامع و کامل شما.

  1. سلام بله من هم با حرف شما موافق هستم ولی متاسفانه شرایط جامعه و سلیقه مردم به سمت تولید کنندگان را به سمت تولید محصولات کلاسیک و پر رنگ و لعاب برده است ولی سخن شما کاملا صحیح است و کارآیی محصولات و مصالح مدرن بسیار بالاتر است و همچنین این مصالح از زیبایی خاص خود برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا