چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

چگونه یک روف گاردن بسازیم 3
فهرست مطالب

با توجه به توضیحات مشاهده شده در مقاله‌های قبل یعنی: چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم  و چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 2 به ادامه مبحث در مقاله چگونه یک روف گاردن بسازیم می‌پردازیم:

ظوابط طراحی روف گاردن

آیین‌نامه‌های شهرداری از اصلی‌ترین ضوابط طراحی روف گاردن

پیش از شروع اجرای روف گاردن راجع به آیین‌نامه‌های شهرداری و ظوابط طراحی روف گاردن اطلاعات کافی بگیرید. این قوانین شهر به شهر و گاهی بخش به بخش متفاوتند.
علاوه‌‌بر استفاده از مصالح ساختمانی مورد تایید آیین‌نامه و‌ تطابق با شکل مورد تایید جامعه، باید موانع مربوط به قوانین منطقه‌ای در زمینه حریم‌بندی و یا حداکثر ارتفاع ساختمان را نیز بشناسید.
همچنین اطلاعاتی راجع به نرده‌ ساختمان، دسترسی و محدودیت‌های امنیتی بدست ‌آورید، چرا که این قواعد بسیار حائز اهمیت هستند. به‌ طور مثال نرده‌ حیاط نباید از خیابان در فاصله دو برابر ارتفاع از لبه قابل رویت باشد، همچنین حداکثر فاصله از لبه نیز در آیین‌نامه ذکر می‌شود.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

آیین‌نامه‌های دسترسی نیز قالبا با درنظر گرفتن احتمالات آتش‌سوزی تبیین می‌شوند (محل قرارگیری خروجی های اضطراری). پیش از شروع پروژه اطمینان پیدا کنید که قوانین شما را ملزم به داشتن دو‌ خروجی اضطراری نمی‌کنند، چرا که در این صورت ممکن است ناچار به ساخت پله خروجی ساختمان نیز بشوید، همچنین محدودیت مصالح آتش‌زا و ارتفاع بخش‌هایی مثل سایبان‌ها را برای چنین پروژه‌ای بررسی کنید.
در برخی موارد حتی شاید ناچار به اقدام برای معافیت قانونی از مسئولین شوید که باعث افزایش تاخیر و هزینه‌ها خواهد شد و هیچ تضمینی هم برای موفقیت شما در دریافت موافقت‌نامه وجود ندارد.
در این مرحله از معماران کمک بخواهید چرا که این افراد، در بررسی وضعیت پروژه و مطابقت آن با قوانین آشنا هستند.

موارد تاثیر گذار در طراحی و ساخت روف گاردن

نور خورشید نیاز اساسی گیاهان روف گاردن

یکی از نیازهای اساسی گیاهان نور خورشید است، به همین جهت باید بررسی کاملی حول ساعاتی که نور خورشید بر‌روی سقف می‌تابد صورت پذیرد؛ چرا که با توجه به ارتفاع زیاد بام‌ها، معمولا این نقاط از نور بیشتری نسبت به سایر مکان‌های شهری بهره‌مند هسند.

کشت گیاهان به معنای نیاز روزانه به نور خورشید است، این نیاز در برخی گیاهان خورشید دوست مثل گوجه‌فرنگی به ده ساعت نیز می‌رسد.

باتوجه به نیازهای گیاهان انتخابی و ویژگی‌هایی که دوست دارید بام سبز داشته باشد، بهترین مکان برای کشت را انتخاب کنید، مثلا بهتر است در نقاط نیمه سایه کاشته شوند یا نقاط تحت نور مستقیم.

درصورتی که نور خورشید از میزان نیاز گیاهان شما بیشتر است، می‌توانید با ساخت سازه‌هایی برای کاهش نور اقدام کنید.

این سازه‌ها می‌توانند دیوار، برگ سایر گیاهان، داربست یا ردیفی از گیاهان بلند باشند.

باد عاملی مخرب برای گیاهان روف گاردن

در ارتفاع، نسبت به زمین بر شدت باد افزوده می‌شود؛ با وجودی که نسیم می‌تواند لذت بخش باشد، ولی باد می‌تواند برای گیاهان بسیار مخرب باشد. به همین جهت ساخت بادشکن در صورتی که احتمال می‌رود، بام در معرض باد قوی قرارگیرد توصیه می‌شود. بادشکن می‌تواند دیوارهای گیاهی و یا سازه باشد.

اصول طراحی روف گاردن 
اصول طراحی روف گاردن

اصول طراحی روف گاردن 

درصورتی که تصمیم به نصب سازه از جمله: پرگولا، آلاچیق یا سوئیت برروی سقف روف گاردن دارید، ابتدا از مقاومت بام در آن بخش‌ها مطمئن شوید.

دسترسی و امنیت از اصول طراحی روف گاردن

پیش از انتخاب مکان پروژه، تمامی عناصر دخیل در امنیت و دسترسی را تحلیل کنید.

 • دسترسی عملی و امنیت بام

 • دسترسی به بام باید به حداقل یکی از روش‌های مرسوم مثل آسانسور یا پله میسر باشد، به‌علاوه این روش باید توانایی تحمل جابه‌جایی مصالح به بام را نیز داشته باشد.
 • دسترسی به آب برای گیاهان

 • مانند نور، آب نیز از جمله نیازهای حیاتی گیاهان است. از آنجایی که زمان و حجم بارش باران قابل پیش‌بینی نیست، دسترسی به آب شهری برای آبیاری ضروریست.
 • همچنین شما می‌توانید با تغییر مسیر آب‌های باران به سمت مخزن، سیستمی برای جمع‌آوری آب‌های باران طراحی کنید. این طراحی باعث ایجاد فشار برروی بام در برخی برهه‌های زمانی می‌شود که برای اطمینان باید توانایی سقف در تحمل آن محاسبه شود.
 • دسترسی به برق

 • منبع برق برای ساخت مکان و‌ پس از آن در ایجاد فضایی دلپذیر با پخش موسیقی نقش مهمی دارد.
 • دسترسی به انبار

 • مکانی سرپوشیده برای نگهداری تجهیزات، ابزار باغبانی و‌ مصالح درنظر بگیرید.
 • امنیت

 • نظارت محیطی استفاده از روش‌های ایجاد امنیت سنتی مثل ایجاد دید از ساختمان‌های مجاور و خیابان و همچنین روش‌های مدرن مثل دوربین‌های امنیتی و نگهبانی می‌تواند در ایجاد امنیت و جلوگیری از دزدی و خرابکاری مفید واقع شود.
 • نصب حصار

 • درصورت مطابقت با قوانین، دور تا دور فضای بام سبز حصاری با ارتفاع ۱۶۷ میلی‌متر (۴۲اینچ) قابل نصب خواهد بود. این عمل علاوه‌بر جانپناه، دید سایر ساختمان‌های مشرف به بام را نیز محدود خواهد کرد. 
 • نیازهای خاص

 • درصورتی که صاحبان پروژه، کاربری‌های خاصی را درخواست کرده‌اند، از همان ابتدا آن‌ها را درنظر بگیرید. علاوه‌براین دسترسی آسان درصورتی که مکان برای افراد میان‌ سال طراحی شده است و استفاده از مکان‌های پرسایه درصورت وجود کودکان، از اهمیت بالایی در طراحی منظر برخوردار است.
 • سایر گزینه‌ها
 • اگر به فکر ایجاد طراحی تراس گاردن هستید، تمام نکات توضیح داده شده را در مقیاس کوچک مد نظر قرار دهید.

 

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید

برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با ما تماس بگیرید

4/5 - (3 امتیاز)
چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

۲ نظر درباره “چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم
 1. سلام ممنونم از اطلاعات خوبتون بله در روف گاردن خیلی امنیت برای نگهداری از وسایل در بر روبی بام مهم است،ولی متاسفانه این استفاده را نمیتوانیم در روف های آپارتمان های مان بکنیم.

  1. بله امنیت هم خیلی مهم است در روف گاردن ها که البته الان با ساخت برج باغ ها و آپارتمان های بلند دستریب به روف گاردن ها به سهولت برای همه امکتن پذیر نیست. در نتیجه نباید خیلی دغدغه وسایل روی بام رو داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا