چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم ۳

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 3

با توجه به توضیحات مشاهده شده در مقاله های چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم ۱ و چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم ۲ به ادامه مبحث میپردازیم:

۲.۲ آیین‌نامه‌های شهرداری

پیش از شروع اجرای روف گاردن راجع به آیین‌نامه های شهرداری اطلاعات کافی بگیرید. این قوانین شهر به شهر و گاهی بخش به بخش متفاوتند.
علاوه‌ بر استفاده از مصالح ساختمانی موردتایید آیین‌نامه و‌ تطابق با شکل مورد تایید جامعه، باید موانع مربوط به قوانین منطقه‌ای در زمینه حریم‌بندی و یا حداکثر ارتفاع ساختمان را نیز بشناسید.
همچنین اطلاعاتی راجع به نرده‌ ساختمان، دسترسی و محدودیت‌های امنیتی بدست‌آورید چرا که این قواعد بسیار حائز اهمیتند. به‌ طور مثال نرده‌ حیاط نباید از خیابان در فاصله دو برابر ارتفاع از لبه قابل رویت باشد، همچنین حداکثر فاصله از لبه نیز در آیین‌نامه ذکر می‌شود.

گابیون

فلاورباکس تورسنگ

آیین‌نامه‌های دسترسی نیز قالبا با درنظر گرفتن احتمالات آتش‌سوزی تبیین می‌شوند (محل قرارگیری خروجی های اضطراری). پیش از شروع پروژه اطمینان پیدا کنید که قوانین شما را ملزم به داشتن دو‌خروجی اضطراری نمی‌کنند چرا که در این صورت ممکن است ناچار به ساخت پله خروجی ساختمان نیز بشوید، همچنین محدودیت مصالح آتش‌زا و ارتفاع بخش‌هایی مثل سایبان‌ها را برای چنین پروژه‌ای بررسی کنید.
در برخی موارد حتی شاید ناچار به اقدام برای معافیت قانونی از مسئولین شوید که باعث افزایش تاخیر و هزینه‌ها خواهد شد و هیچ تضمینی هم برای موفقیت شما در دریافت موافقت‌نامه وجود ندارد.
در این مرحله از معماران کمک بخواهید چرا که این افراد، در بررسی وضعیت پروژه و مطابقت آن با قوانین آشنا هستند.

۲.۳ نور‌خورشید و باد

خورشید:

یکی از نیازهای اساسی گیاهان نور خورشید است، به همین جهت باید بررسی کاملی حول ساعاتی که نور خورشید بر‌روی سقف می‌تابد صورت پذیرد چرا که با توجه به ارتفاع زیاد بام‌ها، معمولا این نقاط از نور بیشتری نسبت به سایر مکان‌های شهری بهره‌مندند.

کشت گیاهان به معنای نیاز روزانه به نور خورشید است، این نیاز در برخی گیاهان خورشید دوست مثل گوجه‌فرنگی به ده ساعت نیز می‌رسد.

باتوجه به نیازهای گیاهان انتخابی و ویژگی‌هایی که دوست دارید بامتان دارا باشد، بهترین مکان برای کشت را انتخاب کنید، مثلا بهتر است در نقاط نیمه سایه کاشته شوند یا نقاط تحت نور مستقیم.

درصورتی که نور خورشید از میزان نیاز گیاهان شما بیشتر است، می‌توانید با ساخت سازه‌هایی برای کاهش نور اقدام کنید.

این سازه‌ها می‌توانند دیوار، برگ سایر گیاهان، داربست و یا ردیفی از گیاهان بلند باشند.

باد:

در ارتفاع، نسبت به زمین بر شدت باد افزوده می‌شود. باوجودی که نسیم می‌تواند لذت بخش باشد ولی باد می‌تواند برای گیاهان بسیار مخرب باشد. به همین جهت ساخت بادشکن در صورتی که احتمال می‌رود بام در معرض باد قوی قرارگیرد توصیه می‌شود. بادشکن می‌تواند دیوارهای گیاهی و یا سازه باشد.
درصورتی که ناچار به نصب سازه بر روی بام هستید، ابتدا از مقاومت آن بخش‌ها مطمئن شوید.

۲٫۴ دسترسی و امنیت

پیش از انتخاب مکان پروژه، تمامی عناصر دخیل در امنیت و دسترسی را تحلیل کنید.

دسترسی عملی و امنیت بام:

دسترسی به بام باید به حداقل یکی از روش‌های مرسوم مثل آسانسور یا پله میسر باشد، به علاوه این روش باید توانایی تحمل جابه‌جایی مصالح به بام را نیز داشته باشد.

چوب پلاستیک ماندگار

کفپوش روف گاردن

دسترسی به آب برای گیاهان:

مانند نور، آب نیز از جمله نیازهای حیاتی گیاهان است. از آنجایی که زمان و حجم بارش باران قابل پیش‌بینی نیست، دسترسی به آب شهری برای آبیاری ضروری است.

به علاوه شما می‌توانید با تغییر مسیر آب‌های باران به سمت مخزن سیستمی برای جمع‌آوری آب‌های باران طراحی کنید. این طراحی باعث ایجاد فشار بر روی بام در برخی برهه های زمانی میشود که برای اطمینان باید توانایی سقف در تحمل آن محاسبه شود.

دسترسی به برق:

منبع برق برای ساخت مکان و‌ پس از آن در ایجاد فضایی دلپذیر با پخش موسیقی نقش مهمی دارد.

دسترسی به انبار:

مکانی سرپوشیده برای نگه‌داری تجهیزات، ابزار باغبانی و‌مصالح درنظر بگیرید.

امنیت:

نظارت محیطی استفاده از روش‌های ایجاد امنیت سنتی مثل ایجاد دید از ساختمانهای مجاور و خیابان و همچنین روش‌های مدرن مثل دوربین‌های امنیتی و نگهبانی می‌تواند در ایجاد امنیت و جلوگیری از دزدی و خرابکاری مفید واقع شود.

نصب حصار:

درصورت مطابقت با قوانین، دور تا دور فضای باغ حصاری با ارتفاع ۱۶۷ میلی‌متر (۴۲اینچ) می‌تواند نصب شوند.

نیازهای خاص:

درصورتی که صاحبان پروژه، کاربری‌های خاصی را درخواست کرده‌اند، از همان ابتدا آنها را درنظر بگیرید. به علاوه دسترسی آسان درصورتی که مکان برای افراد میان‌ سال طراحی شده است و استفاده از مکانهای پرسایه درصورتیکه کاربران کودکان هستند، از اهمیت بالایی در طراحی منظر برخوردار است.

سایر گزینه‌ها:

درصورتیکه به فکر ایجاد طراحی باغ بالکن و تراس هستید، تمام نکات توضیح داده شده را در مقیاس کوچک مد نظر قرار دهید.

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

2 پاسخ
 1. تهمينه says:

  سلام ممنونم از اطلاعات خوبتون بله در روف گاردن خيلي امنيت براي نگهداري از وسايل در بر روبي بام مهم است،ولي متاسفانه اين استفاده را نميتوانيم در روف هاي آپارتمان هاي مان بكنيم.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   بله امنیت هم خیلی مهم است در روف گاردن ها که البته الان با ساخت برج باغ ها و آپارتمان های بلند دستریب به روف گاردن ها به سهولت برای همه امکتن پذیر نیست. در نتیجه نباید خیلی دغدغه وسایل روی بام رو داشت.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *