چگونه کفپوش چوب پلاستیک خانه خود را طراحی کنیم 2

103 1

در ادامه مقاله گذشته می پردازیم به:

شکل نهایی کفپوش چوبی  را همواره مد نظر بگیرید. دقت کنید که طراحی تراس یا بالکن به هرحال شکل متفاوتی نسبت به خانه و حیاط آن دارد. اگر انتظار دارید این بخش نیز با محیط اطراف همخوانی پیدا کند و در آن حل شود، اشتباه می کنید. این سازه ها برخلاف سایر سازه های رایج ذاتا متفاوتند بنابراین هم ظاهر و هم منظره را تحت تاثیر قرار میدهند بنابراین سعی کنید که این تفاوت ظاهر را بهبود ببخشد.

عناصر قابل دید

ارتفاع سطح کفپوش چوب پلاست و محیط اطراف آن مشخص میکنند که کدام یک از بخش های کفپوش بیشتر جلب توجه میکند. اگر فضا به زمین نزدیک باشد، این کف پوش ها هستند که جلب توجه میکنند در حالیکه اگر با فاصله از زمین ساخته شده باشد و دارای نرده و پله و ستون باشد، این بخشهای عمودی هستند که در دید قرار میگیرند و اگر بالکن چوبی(تراس ) بلندتر از 2متر است، این بخش زیرین آن است که جلب توجه میکند.

اگر سکوی چوبی را در حیاط پشتی میسازید، میتوانید شکل ظاهری آن را بسیار متفاوت با خانه بسازیم. به آن به شکل یک محل تفریحی و استراحتی نگاه کنید. حتی اگر ظاهر ساختمانتان رسمی است از ساخت یک تراس یا بالکن به شکل خانه های جنگلی نترسید. اما اگر بخشی از فضای تان قرار است از خیابان دیده شود، ممکن است دلتان بخواهد که هماهنگ با خانه طراحی کنید.

اجرای کفپوش چوبی در تهران
اجرای کفپوش چوبی در تهران

ساده یا پرزرق و برق

اگر خانه شما دارای خطوط صاف و ساده است، به بخشهایی فکر کنید که آنها هم ساده هستند مثل: نرده ها و ستونهای ساده شیشه ای و کابلی. اجزای سخت اقزار قابل رویت را به حداقل رسانده و از استفاده از اجزای دارای خطوط متقاطع پرهیز کنید. اما اگر خانه تان هم دارای جزییات زینتی زیاد است، نصب نرده ای با خطوط عمودی زیاد و اضافه کردن جزییاتی هم چون کلاهک نرده،دامن ستون و چراغ سرستون و همچنین طراحی جذاب کفپوش بی مناسبت نخواهد بود.

از عناصر طبیعی استفاده کنید. سعی کنید مکانهایی را برای گیاهان و درختانی که رشد میکنند در فضا تراس تان اختصاص دهید.

زمین شیب دار یا طراحی ساختمان باعث نمای بیشتر بخش زیرین بالکن میشود.

کفپوش فضا هایی که پایین تر از سطح زمین هستند معمولا  از حیاط و خیابان قابل رویت هستند.

شکل

اگر خانه یتان دارای زوایا و انحناهای زیبا است میتوانید آن را در  طراحی بالکنتان نیز بکار ببرید. اما عموما دیوارهای خانه ها،صاف و با چند زاویه ی عمودی است. در این حالت بازهم از انتخاب یک کفپوش چوبی با شکل متفاوت نترسید. معمولا کفپوش ها شکل های خاصتری نسبت به خود خانه دارند و عموما از اشکال هشت ضلعی و منحنی در آن استفاده میشود.

بنابراین استفاده از این ایده ها میتواند خانه های ساده را چشمگیرتر کند. با این حال این کار را به اندازه مناسب انجام دهید چرا که استفاده از تعداد زیادی از زوایای عجیب میتواند شکل شکیل خانه را زیرسوال ببرد. خصوصا اگر سطح کفپوش از خارج توسط عابران قابل رویت باشد، این شکل عجیب بیشتر خودش را نشان میدهد.

شکل کف چوبی بر کاربرد آن نیز اثر دارد. به طور مثال یک کفپوش مستطیلی ساده توانایی ایجاد فضاهای بزرگ و مجزا را ندارد و میتوان از فضاهای مستطیلی مجزا و به وسیاه مسیر های اتصالی  که برای قرار دادن مبلمان و یا وسایل آشپزی مناسب است،مشکل را حل کرد.

اندازه فضای تراس تان را متانسب با اندازه حیاط انتخاب کنید.

بالکن های دو سطحی تعبیه شده برای نشستن و سایبان در فضاهای کوچک میتواند باعث تمایز شود.

 پله ها و نشیمن گاه زاویه دار در سطوح کفپوش کوچک می تواند فضا را بسیار زیبا و جذاب است.

رنگ

درگذشته انواع کفپوش ها به همان رنگ طبیعی چوب نگهداری میشدند که این امر سبب میشد تا یا کف پوش لک شود یا رنگش به خاکستری بگراید. امروزه کفپوش ها اکثرا از جنس کامپوزیت و یا وینیل (چوب پلاست)هستند که در رنگهای متنوعی مثل قهوه ای، بژ، قرمز و خاکستری تولید میشوند. این رنگها به قدری متنوعند که مطمئنا میتوانید رنگ مکمل دیوارهای خانه و یا حتی همرنگش را پیدا کنید. به علاوه میتوانید از سرستون ها و نرده های سفید استفاده کنید. البته با توجه به مشکلات قابل حدس، استفاده از رنگ سفید برای کفپوش چندان ایده خوبی نیست ولی ترکیبی از رنگ سفید در اجزای عمودی و رنگهای چوب در کفپوش بسیار پرکاربرد است.

تنوع رنگ

چوب طبیعی طیف گسترده ای در انتخاب رنگ را در اختیارتان میگذارد. حتی در صورتی که رنگش خاکستری شد میتوانید آنرا به رنگ دلخواهتان دوباره رنگ کنید. امروزه حتی رنگهای مخصوص کفپوش نیز به رنگ های قرمز، آبی، سبز و غیره وارد بازار شده اند. دقت کنید که این رنگها سالانه احتیاج به ترمیم خواهند داشت.

کفپوش های چوبی به همراه سایر وسایل تزئینی به همان رنگ زیبا به نظر میرسند درحالیکه اگر از کفپوش های وینیل یا کامپوزیت استفاده میکنید، اگر حداقل از ترکیب دو رنگ متفاوت استفاده نکنید ممکن است محیط بیرنگ جلوه کند. اگر با دقت بالا ابتدا سرستون ها و نرده ها را سمباده بکشید میتوانید خودتان هم آنها را رنگ کنید ولی رنگ کردن کفپوش چندان توصیه نمیشود مگراینکه با دقت خیلی بالا انجام شود و باید بخاطر داشته باشید که اکثرا پس از مدتی رنگها پوسته پوسته میشوند.

قیمت کفپوش چوبی
قیمت کفپوش چوبی

زمینه و تنوع کفپوش

ممکن است با خواندن این بخش ایده های بیشماری در ذهنتان شکل بگیرد که دوست داشته باشید در طراحیتان از آنها استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید که استفاده از تعداد زیادی عناصر طراحی ممکن است نتیجه ای جز یک طراحی شلوغ و گیج کننده نداشته باشد. سعی کنید خودتان را به دو یا سه زمینه محدود کنید و سایر عناصر را به عنوان تنوع بر روی آنها اعمال کنید.

طراحی  میتواند با شکل های هندسی از قبیل هشت ضلعی و یا منحنی در طراحیتان خودش را نشان دهد. به طور مثال یک یا دو نقطه از فضا دارای شکل هندسی مد نظرتان در مقیاس بزرگ بوده و در سایر مکانها به شکل فضای کوچکتری نمایان میشود. به عنوان مثال ورودی تراس میتواند دارای انحنا یا زاویه خاصی باشد که به خوبی قابل رویت است و سایر گوشه ها نیز دارای انحنا در اندازه کوچکتر هستند.

طرح های کفپوش

بعضی از طرح ها نیز میتواند از نوع طراحی نرده ها و یا مرمت بخشهای ساختمانی نشات بگیرد. معمولا بخشی از طراحی نرده ها مثل شکل هندسی یا رنگ آن را میتواند در بخشهایی از خانه به صورت جزیی در بعضی از اجزا مانند سرستون و هندریل نیز گنجانده شود.

افزایش ارتفاع نرده و سطح میتواند هم شکل ظاهری جذابتری به طراحی بدهد و هم منظره زیباتری را در دیدرس قرار دهد.

پوشش های چوبی طبیعی میتوانند برای تغییر رنگ، رنگ و سپس برای محافظت در برابر تغییرات آب و هوایی با سیلر پوشانده شوند.

الوار تحت فشار قرارگرفته شده (ترموود) را میتوان در تمام بخش های کفپوش استفاده کرد. و یا میتوانید برای سازه ها از این الوار و برای کفپوش از چوب سخت وارداتی استفاده کنید.

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.

همچنین می توانید برای اجرای کفپوش چوبی در تهران و قیمت کفپوش چوبی در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

چگونه کفپوش چوب پلاستیک خانه خود را طراحی کنیم 2

یک دیدگاه در “چگونه کفپوش چوب پلاستیک خانه خود را طراحی کنیم 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا