کامپوزیت چوب پلاستیک(بازنگری به محصولات و خصوصیات آن)

خصوصیات محصول چوب پلاستیک

چوب‌پلاست چیست؟

کامپوزیت‌های چوب‌پلاست، گروه جدیدی از محصولات پرطرفدار در تمام جهان هستند که با طیف گسترده‌ای از مواد اولیه تولید می‌شوند. از پلی‌پروپیلن تا PVC و از پودر چوب تا الیاف کتان به‌عنوان پلاستیک و اتصال‌دهنده در این کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. این محصولات نه تنها مفهوم کامپوزیت‌های چوب را که محدود به تخته‌های نئوپان و MDFها می‌شد، گسترش داده بلکه دریچه‌ی جدیدی است سوی محصولاتی نوین با کارآیی بسیار بالا.

اولین نسل چوب‌پلاستیک‌ها محصول آردچوب بازیافتی و اتصال‌دهنده بود. این محصولات برای استفاده در کاربردهای ساده ایده‌آل بودند. امروزه محصولات جدید و روبه‌بهبود پودر چوب ها دارای ویژگی‌های مکانیکی خاص، ثبات ابعادی بالا و قابلیت ساخت در شکل‌های مختلف هستند. این محصولات، محکم و باثبات بوده و قابلیت اکسترود شدن در ابعاد مختلف را دارا هستند.محصولات نوین چوب‌پلاستیک برای استفاده در کاربردهای مورد نیاز نیز مناسبند.

رایج‌ترین نوع چوب‌پلاست‌های نوین، مخلوطی از پودر چوب و پلاستیک است که نه تنها پردازش بر‌روی آن‌ها می‌تواند مانند پلاستیک اجرا شود بلکه دارای برترین خواص چوب و پلاستیک نیز هست.

چوب استفاده شده دراین کامپوزیت‌ها می‌تواند خاک اره یا هرنوع ضایعات چوبی دیگر باشد. این بدان معناست که برای تولید محصولات چوب‌پلاست نه تنها به منبع چوبی جدیدی نیاز نیست بلکه ضایعاتی که تا پیش از این با صرف هزینه‌ی بالا دفع می‌شدند، به منبعی ارزشمند در صنعت تبدیل می‌شوند چراکه بازیافت به‌جای دفع،هم سودآور است و هم اخلاقی. باوجودی که در کاربردهای پیچیده و مهم از پلاستیک نو استفاده می‌شود ولی در سایر بخش‌ها می‌توان از پلاستیک‌های بازیافتی کیسه‌ها و باتری استفاده کرد. هدف از بازیافت این مواد به‌کار بردن محصولات یک بار مصرف در تولیداتی با عمر طولانی است.

 

چرا از چوب‌پلاستیک استفاده کنیم؟

 

چوب‌پلاستیک ‌ها طی فرآیند اکستروژن، شکل‌نهایی خود را می‌گیرند که باعث استفاده‌ی بهینه از منابع، بهبود مقاومت و تسهیل طراحی واتصالات بهتر و در نهایت اتمام کار بهتر می‌شود.

چوب‌پلاستیک‌ها نیاز به پردازش‌های جانبی پس از تولید را ندارند و پس از تولید قابل استفاده هستند.

چوب‌پلاستیک ها در مقابل آب، کپک و شرایط جوی مقاومند درحالیکه الوارهای چوبی پرداخت نشده قابل استفاده نیستند.

چوب‌پلاست‌ها محصولات پلاستیکی دوست‌دار محیط زیست با کارآیی بالا هستند.

چوب‌پلاست‌ها کاربردهای وسیعی داشته و در بسیاری از موارد مانند مبلمان، چارچوب در، محصولات تزئینی و به‌طور کلی هرجای دیگری که از چوب استفاده می‌شوند، می‌توانند جایگزین چوب شوند.

چوب‌پلاست‌ها با صرف هزینه‌ی اندک می‌توانند جایگزین محصولات پلاستیکی از جمله چارچوب پنجره، ، پلاستیک‌های استفاده شده در بام، روکش‌ها و هرجای دیگری که پلاستیک کاربرد دارد، شوند.

ازجمله مزایای چوب‌پلاست‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ازجمله مواد هیبرید هستند که دربرگیرنده‌ی ویژگی‌های خوب چوب و پلاستیک هستند.

 

 • از مواد اولیه‌ی ارزان‌قیمت و گسترده‌ تولید می‌شوند. به‌علاوه دفع ضایعات که پیش ازاین هزینه‌بر بود امروزه به عنوان منبعی ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

 • از لحاظ قیمت و کارآیی با محصولات سنتی(الوار چوبی، MDFو UPVC قابل قیاس هستند.

 

 • با استفاده از روش‌های سنتی پردازش چوب می‌توان استفاده کرد.

 

 • در طرح‌ها و ابعاد گوناگون قابل تولید هستند.

 

 • پس از‌ تولید به‌سادگی قابل بازیافت هستند.

 

ویژگی‌های چوب‌پلاست چیست؟

چوب‌پلاست‌ها کامپوزیتی از چوب و پلاستیک هستند که تمام ویژگی‌های خوب چوب و پلاستیک را دربرمی‌گیرند. استحکام و سختی این محصولات عموما بین پلاستیک و چوب است درحالیکه چگالی معمولا بالاتر از هر دوی آن‌ها است. ویژگی‌های چوب‌پلاست‌ها حاصل ساختار خاص آن‌ها است. این کامپوزیت‌ها از لایه‌ی نازکی از پلاستیک حول ذرات چوب تشکیل می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های خاص چوب‌پلاست که حاصل از ساختار آن است، قابلیت مقاومت در برابر جذب رطوبت است (حدود ۰/۷ درصد در مقایسه با جذب۲/۱۷ درصدی چوب کاج). رطوبت تنها توسط بخش چوبی جذب می‌شود که به دلیل وجود لایه‌ی پلاستیکی به این بخش منتقل نمی شود و به همین دلیل امقاوت خوبی در برابر رطوبت برخوردار است. همچنین در داخل آب متورم نشده و در برابر حمله‌ی حشرات و قارچ‌ها مقاوم است.

ویژگی‌های چوب‌پلاست‌ها با تغییر نوع پلیمر(پلاستیک) و چوب مصرفی قابل تغییر است. به‌طورمثال، محصولات تولید شده از پلاستیک‌های PE ارزان‌تر بوده و دمای خمش حرارتی بالاتری نسبت به تولیدات PVC دارند، درحالیکه رنگ آمیزی و پرداخت نهایی بر روی محصولات PVC آسان‌تر است.

رنگ‌دانه‌ها، تثبیت‌کننده‌های UV و بازدارنده‌های آتش نیز می‌توانند برای بهبود کارآیی به مواد خام چوب‌پلاست‌ها، پیش از اکستروژن اضافه شوند.

ویژگی‌های قابل تامل چوب‌پلاست‌ها در زیر آمده است:

 • استحکام بالا و‌ مقاومت بالا در برابر ضربه.
 • ثبات ابعادی
 • مقاومت در برابر پوسیدگی.
 • ویژگی‌های دمایی خوب.
 • جذب رطوبت پایین.

 

رفتار چوب‌پلاست‌ها در برابر آتش چگونه است؟

تجربه نشان می‌دهد که چوب‌پلاست‌ها رفتاری بسیار مشابه و یا حتی بهتر از الوار چوبی در برابر آتش دارند.

تست‌های آتش در دو شکل قابلیت اشتعال و قابلیت سوختن انجام می‌گیرند. که در آن‌ها قابلیت اشتعال مدت زمان سوختن، انتشار آتش و سهولت در آتش‌گیری ، مورد تست و بررسی قرار می‌گیرد.

اکثر تست‌های این زمینه در آمریکا و مطابق با استانداردهای ASTM صورت می‌گیرد که به‌سادگی قابل ترجمه به استانداردهای اروپایی نیست و صرفا جهت راهنمایی آورده‌شده‌اند.

 

آزمایشات نشان می‌دهند که وجود‌ پلاستیک به‌طورکلی کارآیی دربرابر آتش را در این کامپوزیت‌ها بهبود می‌بخشند. به‌طور مثال U-PVCها در برابر آتش از ویژگی‌های اشتعال‌پذیری و قابلیت سوختن خوبی برخوردارند که این ویژگی‌ها به کامپوزیت‌های چوب‌پلاستشان نیز منتقل می‌شود.

تست‌های قابلیت سوختن در چوب‌پلاست‌ها نتایجی مشابه سوختن چوب با چگالی یکسان را نشان می‌دهند.

با افزودن بازدارنده‌های حرارتی پیش از اکستروژن می‌توان کارآیی را تا حد خوبی بهبود بخشید.

4 پاسخ
 1. علیرضا مطهری says:

  سلام امیدوارم در ایران هم این چنین مورد ازمایش ،پروفیل های چوب پلاست قرار بگیرند تا با کیفیت عالی هم چون تولبد خارج مورد استفاده قرار بگیرند و قیمت و کارآیی آن مانند چوب که در بالا اشاده شد مورد توجه قرار بگیرند.

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام بله تلاش ما در تولید در این صنف این است که محصولات باکیفیت به دست مشتریان عزیز برسد و سعی بر تحت آزمایش قرار دادن محصولات است

   پاسخ
 2. farid afshar says:

  سلام آیا در ایران هم تولید این نوع مواد صورت میگیرد یا به صورت وارداتی از کشورهای دیگر مثل چین است؟ و آیا اگر این مواد را مورد آزمایش قرار دهیم مشخصات فیزیکی وشیمیایی آن ها عینا همین است؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *