گرین روف چیست؟

گرین روف چیست؟
فهرست مطالب

گرین روف چیست؟

گرین روف یا روف گاردن که به سقف سبز یا بام سبز نیز معروف است، طراحی و استفاده از فضای غیر کارآمد سقف ساختمان است. سیستم سقف سبز می‌تواند دارای لایه‌های زهکشی، پارچه فیلتر، محیط رشد و گیاهانی سر سبز باشد. با این حال برای اجرای بام سبز باید نهایت دقت را در انتخاب متریال مناسب، گیاهان و سیستم نصب داشته باشید. چرا که این فضا به طور دائم در مجاورت هوای باز و آزاد قرار داد.

توسعه یک گرین روف شامل ایجاد فضای سبز و همینطور المان‌های کاربردی برروی یک ساختار انسانی است. سقف‌های سبز می‌توانند طیف وسیعی از مزایای عمومی و خصوصی را تأمین کنند و به دلیل موفقیت در کشورهای پیشرفته جهان با استقبال خوبی روبرو شده‌اند. فناوری‌های بام سبز نه تنها بازدهی اثبات شده از نظر سرمایه گذاری برای صاحبان ساختمان فراهم می‌کند، بلکه فرصت‌هایی را برای منافع قابل توجه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی به ویژه در شهرها فراهم می‌نماید.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

کاربرد چوب پلاست در اجرای گرین روف چیست؟

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، استفاده از محصولات مستحکم در گرین روف یکی از اصول اساسی به شمار می‌آید. پروفیل چوب پلاست محصولی نوین بوده که مختص فضای باز و خارجی طراحی شده است. گرچه در برخی نقاط همچون سقف کاذب چوبی می‌توان از آن در دکوراسیون داخلی نیز استفاده کرد. با این حال چوب پلاست یکی از بهترین گزینه‌ها برای طراحی و اجرای گرین روف است. 

ظاهر شبیه به چوب طبیعی این محصول آن را جایگزینی مناسب برای چوب طبیعی قرار داده است. ضمنا از لحاظ کیفیتی در سطح بالایی قرار داشته و وجود پلاستیک در ترکیبات چوب پلاست، استحکام آن را به نسیت چوب، ترمووود و سایر محصولا مشابه، چندین برابر نموده است. 

مزایای گرین روف چیست؟

سقف‌های سبز مزایای عمومی، خصوصی و مبتنی بر طراحی را ارائه می‌دهند.
اگرچه شباهت‌هایی بین انواع بام سبز وجود دارد، اما هر روش نصبی منحصر بفرد است. بنابراین، تمام جزئیات ارائه شده در مورد مشخصات فنی بسته به منطقه، آب و هوا، ساختمان، طرح و نوع دیوار سبز متفاوت خواهد بود. 

مزایای عمومی گرین روف چیست؟

مزایای عمومی گرین روف چیست؟

اولین و اصلی‌ترین مزیت گرین روف، وجود تفریحگاه یا استراحتگاه برای ساکنین ساختمان است. ایجاد فضای سبز و آرامش‌بخش در شلوغی شهر دلیلی برای ایجاد روف گاردن به خصوص در شهرهای بزرگ است. شما می‌توانید با کاربرد المان‌هایی همچون:

  • نیمکت چوبی برای استراحت
  • پرگولا چوبی برای ایجاد سایه 
  • آلاچیق چوبی برای داشتن فضایی خصوصی
  • کفپوش چوبی برای یکدست کردن سطح پشت بام
  • فلاورباکس چوبی برای رشد و پرورش گیاهان سبز و زنده
  • نرده چوبی برای ایمن سازی فضای بام یا ایجاد حریم خصوصی و …

فضایی متفاوت بر روی پشت بام ایجاد کنید. 

بهبودهای زیبایی شناختی

از دیرباز محوطه سازی شهری به عنوان یک استراتژی آسان و موثر برای زیباسازی محیط ساخته شده و افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری ارتقا یافته است.

مدیریت آب باران

در بام‌های سبز، آب توسط بستر ذخیره شده و سپس توسط گیاهان جذب می‌شود و از آنجا با تعرق و تبخیر به جو باز می‌گردد. در تابستان، سقف سبز می‌تواند 70 الی 90٪ از بارش را جذب نماید که این میزان در زمستان، بین 25 الی 40٪ متغیر است

گرین روف نه تنها آب باران را حفظ می‌کند، بلکه به عنوان فیلترهای طبیعی برای هر آبی که به طور تصادفی تخلیه می‌شود، عمل می‌کند. بام سبز میزان رواناب آب باران را کاهش می‌دهد و همچنین زمان وقوع رواناب را کند می‌کند که منجر به کاهش تنش در سیستم‌های فاضلاب خواهد شد.

تعدیل اثر گرمایش

از طریق چرخه شبنم و تبخیر روزانه، گیاهان در سطوح عمودی و افقی قادر به خنک سازی شهرها در ماه‌های گرم تابستان و کاهش اثر جزیره گرمای شهری هستند. در غیر این صورت، نور جذب شده توسط گیاهان به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود.

سقف سبز همچنین می‌تواند به کاهش انتشار گرد و غبار و ذرات در سطح شهر و همچنین کاهش اثرات آلودگی هوا کمک کند. این می‌تواند در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سازگاری مناطق شهری با آب و هوای آینده در تابستان‌های گرم نقش داشته باشد.

مزایای گرین روف چیست؟

بهبود کیفیت هوا 

گیاهان بام سبز می‌توانند آلاینده‌های هوا و رسوبات جوی را به دام بیندازند و گازهای مضر را فیلتر کنند.
اثرات کاهش درجه حرارت بام سبز می‌تواند تقاضا برای نیروگاه‌ها را کاهش دهد و به طور بالقوه مقدار CO2 و سایر محصولات جانبی آلاینده منتشر شده در هوا را کاهش دهد.

فضاهای جدید تسهیلاتی

این سیستم به رشد اصول هوشمند کمک می‌کند و با افزایش راحتی و فضای سبز و کاهش مقاومت جامعه در برابر پر کردن پروژه‌ها، تأثیر مثبتی در محیط شهری دارد. از این سیستم همچنین می‌توان در مکان‌هایی مانند موارد زیر بهرمند شد:

  • باغ‌های شهرداری (به عنوان مثال تولید مواد غذایی محلی یا تعاونی‌ها)
  • فضای تجاری (به عنوان مثال محوطه نمایشگاه و تراس رستوران‌ها)
  • منطقه تفریحی (به عنوان مثال زمین بازی)

مزایای خصوصی گرین روف چیست؟

بهروری انرژی

عایق‌بندی ارائه شده توسط بام‌های سبز می‌تواند میزان انرژی مورد نیاز برای دمای متوسط ساختمان را کاهش دهد. زیرا سقف عاملی برای بیشترین میزان از دست دادن گرما در زمستان و گرم‌ترین دما در تابستان است.

افزایش مقاومت در برابر تابش اشعه خورشید

وجود یک سقف سبز باعث می‌شود که غشای ضد آب در معرض نوسانات دمایی زیادی قرار بگیرد. این می‌تواند باعث اختلال در ریز و تابش اشعه ماورا بنفش شود.

کاهش آلودگی صوتی

سقف سبز به ویژه برای صداهای با فرکانس پایین، از کاهش صدا بسیار عالی برخوردار است. سقف سبز گسترده می‌تواند صدای بیرون را 40 دسی بل کاهش دهد. در حالی که سقف سبز شدید می‌تواند صدا را 46-50 دسی بل کاهش دهد.

بازار یابی

سقف سبز قابلیت فروش ساختمان را افزایش می‌دهد. با ایجاد گرین روف ارزش ملک چندین برابر خواهد شد و همین امر تاثیر بسزایی در فروش خواهد داشت.

مزایای خصوصی گرین روف چیست؟

افزایش تنوع زیستی

سقف سبز می‌تواند از گیاهان و بی مهرگان مختلف پشتیبانی کرده و زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان را فراهم کند. آنها به عنوان یک زیستگاه پلکانی برای پرندگان مهاجر عمل می‌کنند، آنها می‌توانند گونه‌هایی را که در غیر این صورت تکه تکه می‌شوند به هم متصل کنند.
افزایش تنوع زیستی می‌تواند تأثیر مثبتی در سه زمینه داشته باشد:

زیست بوم

اکوسیستم‌های مختلف بهتر از آنهایی که گونه‌های کمتری دارند، می‌توانند سطح بالایی از بهروری را در دوره‌های تغییر محیط حفظ کنند.

از نظر اقتصادی

اکوسیستم‌های تثبیت شده از عرضه کالاهای اکولوژیکی (مانند: غذا، مصالح ساختمانی، گیاهان دارویی) و خدمات اطمینان حاصل کنند (به عنوان مثال حفظ چرخه‌های هیدرولوژیکی، تصفیه آب و هوا، ذخیره و چرخه مواد مغذی)

اجتماعی

تنوع بصری و محیطی می‌تواند تأثیر مثبتی در جامعه و بهزیستی روانشناختی داشته باشد

سلامتی و رفاه بهبود یافته

کاهش آلودگی و افزایش کیفیت آب که سقف سبز ایجاد می کند، می‌تواند نیازهای بهداشتی را کاهش دهد.

اطلاعات لازم قبل از نصب گرین روف چیست؟

شما باید از شیب، ظرفیت بار ساختاری و مواد بام موجود و همچنین از ماهیت سیستم‌های زهکشی، ضد آب و برق و تأمین آب در محل مطلع شوید. همچنین باید در نظر داشته باشید که چه کسی به آن دسترسی پیدا می‌کند، چه کسی آن را حفظ خواهد کرد و چه نوع آفتاب و باد در معرض سقف قرار می‌گیرد.

بهترین گیاه برای گرین روف چیست؟

انتخاب گیاهان به عوامل مختلفی از جمله: آب و هوا، ترکیب و عمق محیط در حال رشد، ظرفیت بار، ارتفاع و شیب سقف، انتظارات نگهداری و وجود یا عدم وجود سیستم آبیاری بستگی دارد. یک متخصص سقف سبز می‌تواند در مورد گیاهان مناسب و طراحی گیاهان به شما مشاوره دهد. به هیمن علت بهتر است به افراد حرفه‌ای و متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

Rate this post
گرین روف چیست؟

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا