گیاهان مناسب روف گاردن چه خصوصیاتی دارند

fiahane roof3

فهرست مطالب

گیاهان مناسب روف گاردن چه خصوصیاتی دارند؟

روف گاردن یا بام سبز یکی از طراحی‌های نوین و استفاده از فضای پشت بام است. اگر به فکر اجرای روف گاردن برروی بام آپارتمان یا ساختمان ویلایی هستید، حتما به این فکر کرده‌اید که گیاهان مناسب روف گاردن چه ویژگی دارند؟ یا اصلا چه گیاهی برای روف گاردن یا بام سبز مناسب است؟

در این مقاله قصد داریم شما را با چندید نکته آشنا کنیم تا بتوانید بهترین گیاه را به نسبت روف گاردن یا بام سبز انتخاب نمایید؛ با چوپکس همراه باشید.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

عوامل تاثیرگذار در انتخاب گیاه روف گاردن

پس از عایق بندی روف گاردن هنگامی که ما شما تصمیم به انتخاب گیاه روف گاردن دارید، بهتر است با توجه به عواملی همچون:

  • میزان رشد گیاه روف گاردن
  • آب مورد نیاز گیاه روف گاردن
  • شرایط اقلیمی محل اجرای روف گاردن
  • نور مناسب و مورد نیاز گیاه روف گاردن
  • خاک مناسب برای کاشت گیاه روف گاردن

و بسیاری عوامل دیگر که هرکدام به نحوی در انتخاب گیاه روف گاردن موثر هستند.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب گیاه روف گاردن
عوامل تاثیرگذار در انتخاب گیاه روف گاردن

چگونه گیاهان مخصوص روف گاردن را انتخاب کنیم؟

همانطور که می‌دانید، فضای سبز و در کل گل و گیاه برروی پشت بام سبز یکی از اجزای اصلی روف گاردن به شمار می‌آید که به محیط جان می‌بخشد؛ بنابراین انتخاب گیاهان مخصوص روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید با دقت زیاد انجام شود.
گیاهان مخصوص روف گاردن دارای ویژگی‌هایی هستند که هنگام انتخاب بهتر است به آن‌ها دقت کنید؛ به همین علت است که طراحی و اجرای روف گاردن را به شرکت‌هایی معتبر فعال در زمینه اجرای بام سبز می‌سپارند تا به بهترین شکل گیاه روف گاردن یا بام سبز را تهیه نمایند.

بهترین گیاهان برای روف گاردن را بشناسید!

پس از جزئیات اجرایی بام سبز ، انتخاب گیاه روف گاردن که بتواند به آسانی در شرایط خاص حاکم در بام سبز دوام آورده و علاوه‌براین به سرعت با محیط سازگار شود، گزینه‌ای با اهمیت محسوب می‌شود. بنابراین شما می‌توانید با در نظر گرفتن مواردی که ذکر خواهیم کرد گیاه روف گاردن را تهیه نمایید.

گیاهان مناسب روف گاردن با طول عمر بالا

گیاهان مقاوم با طول عمر بالا که با هرنوع آب و هوا و میزان نور آفتاب سازگار هستند انتخابی مناسب به شمار می‌آیند. طول عمر بالای این گیاهان باعث می‌شود تا شما برای نگهداری آن‌ها هزینه‌ای گزاف پرداخت نکرده و همچنین نیاز به تعویض پوشش گیاهی به طور مستمر و دائم نداشته باشید.

گیاهان مناسب روف گاردن با نیاز آبی پایین

یکی از بهترین انتخاب گیاه روف گاردن، آن‌هایی هستند که به آبیاری کم روبه پایین نیاز دارند؛ این گیاهان سبز علاوه‌بر ایجاد جلوه‌ای سبز و زنده برروی بام سبز با بدترین شرایط ممکن نیز سازگار هستند. بهترین ویژگی گیاهان با نیاز آبی کم این است که در مصرف آب برای نگهداری گیاهان روف گاردن در مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد.

بهترین گیاهان برای روف گاردن را بشناسید!
بهترین گیاهان برای روف گاردن را بشناسید!

آشنایی با انواع گیاهان روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن به چند نوع دسته بندی می‌شوند که هرکدام به گونه‌ای در طراحی فضای سبز پشت بام نقش به سزایی دارند. شما می توانید با انتخاب صحیح و مناسب انواع گیاهان روف گاردن، پشت بام را به باغی سبز و زیبا تبدیل کنید.

  • گیاهان پوششی

گیاهان پوششی از انواع گیاهان مناسب روف گاردن هستند که رشد سریعی دارند و موجب زیبایی فضای سبز خواهند شد. گیاهان پوششی ارتفاع زیادی ندارند و به دلیل خزنده بودن، سطح خاک را به خوبی می‌پوشانند. گیاهان پوششی همچنین با شرایط جوی و محیطی به آسانی سازگاز خواهند شد و با توجه به این امر به طور موثری موجب کاهش مراقبت و نگهداری می‌شوند. این نوع از گیاهان مناسب روف گاردن در رنگ‌ها و گونه‌های متنوع موجود هستند که شما می‌توانید از آن‌ها جهت پوشش سطح خاک فصاهای خالی، بین مناطق چمنکاری یا گلکاری شده استفاده نمایید. از فواید روف گاردن وجود فضای سبز و تصفیه هوای آلوده است که به همین علت در کشورهای پیشرفته مورد استقبال قرار گرفته است. 

  • گیاهان رونده

گیاهان رونده از انواع گیاهان روف گاردن هستند که به سرعت رشد کرده و با هر شرایطی کنار می‌آیند؛ این نوع از گیاهان سبز قادرند فضای مورد نظر را با برگ‌های خود به خوبی پوشش دهند. همچنین شما این امکان را دارید تا مسیری را برای رشد گیاهان رونده انتخاب کرده و آن‌ها در همان راه مشخص شده، رشد کنند؛ یکی از ویژگی‌های اصلی این نوع از گیاهان روف گاردن، رشد آن‌ها به صورت طولیست. به همین جهت استفاده از گیاهان رونده نه تنها مناسب روف گاردن یا بام سبز است، بلکه برای داشتن دیوار سبز نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

آشنایی با انواع گیاهان روف گاردن
آشنایی با انواع گیاهان روف گاردن
  • گیاهان عطری

گیاهان عطری که همه با آن‌ها آشنایی دارند، گونه‌ای از گیاهان مناسب روف گاردن هستند که با کاشتن آن‌ها در محیط بام سبز، فضا را خوشبو و عطراگین خواهید کرد. گیاهان عطری نمونه‌های متنوعی دارند که هرکدام به نوعی دارای عطری خاص هستند و انتخاب آن‌ها برای روف گاردن بسیار سلیقه‌ایست. علاوه‌براین گیاهان عطری گونه‌ای دارند که نه تنها بوی خوش دارند، بلکه رونده بوده و به صورت پیچکی نیز رشد می‌کنند.

  • گیاهان سوزنی برگ

گیاهان سوزنی برگ را می‌توان بهترین گزینه برای روف گاردن دانست؛ گیاهان سوزنی برگ از آن جهت که همیشه سبز هستند باعث زنده نگه داشتن فضای بام شده و طرای خاصی را در پشت بام ایجاد می‌کنند. این گونه از گیاهان سبز بسیار مقاوم بوده با برگ‌های همیشه سبزی که دارند چشم اندازی یزبا در روف گاردن ایجاد می‌کنند؛ رشد گیاهان سزنی برگ خوب بوده و به راحتی با شرتیط موجود سازگار خواهند شد. این نوع از گیاهان نمونه‌های متنوعی دارند که شما می‌توانید با توجه به طراحی که برای بام سبز در نظر گرفته‌اید، درخت یا درختچه‌های سوزنی برگ مناسب را انتخاب نمایید.

استفاده از انواع گیاهان سبز در روف گاردن امکان پذیر است، اما بهتر است نوعی از گیاهان سبز را انتخاب کنید که نیاز به نگهداری و مراقبت زیاد نداشته باشد و در شرایطی که برای آن‌ها مهیا کرده‌اید سازگار باشند. به این صورت علاوه‌براین که از هزینه روف گاردن کاسته می‌شود، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی بامی سبز و زیبا داشته باشید.

Rate this post
گیاهان مناسب روف گاردن چه خصوصیاتی دارند

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

بازگشت به بالا