6 گام اصلی تا ساخت روف گاردن ساده

6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب

ساخت روف گاردن ساده

ساخت روف گاردن ساده به­‌طور خلاصه شامل طراحی، اجرای فونداسیون، نصب تاسیسات مورد ­نیاز، شبکه­‌بندی محیط کشت گیاهان، انتخاب گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم و در آخر نصب مبلمان و سایر المان­‌ها می‌­باشد. بام سبز راه­ حلی مناسب برای نزدیک ­شدن دوباره انسان به طبیعت است. روف گاردن پشت بام یا همان بام سبز، پشت­بامی است که تمام یا بخشی از آن بوسیله پوشش­ گیاهی پوشانده شده باشد. در شهر­های امروز که با انواع آلودگی‌ها مواجهیم و از طرفی تراکم­ ساختمان­‌های­ شهری بسیار بالاست، روف گاردن یکی از بهترین گزینه­‌های بهرمندی از فضای سبز است. برای طراحی یک بام­ سبز ساده باید 6 گام اساسی برداشته ­شود، ضمن این که استفاده از متریال با کیفیت و مرغوب در کنار دیگر مصالح ساختمانی همچون پروفیل چوب پلاستیک از اهمیت بالایی برخوردار است؛ با ما همراه باشید تا با تشریح 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، شما یاری ­دهیم.

گام نخست ساخت بام سبز ساده: طراحی

در گام نخست از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، باید با مشورت کارشناسان این حوزه، نسبت به طراحی روف گاردن اقدام ­نمود. در این مرحله می­‌توانید ایده­‌های خود را با طراح درمیان گذاشته و خواسته­‌های خود را بیان­ کنید. متخصص فضای­ سبز، با توجه به بازدیدی که از فضا داشته و با در نظر گرفتن اصول طراحی و نکاتی که شما به او می­‌گویید، ایده‌­هایی را مطرح می­‌کند. سپس بهترین ایده را انتخاب و در قالب طرح­‌های اولیه سه­ بعدی طراحی می‌نماید؛ در مقاله روف گاردن تهران تصاویر چند نمونه از بام سبز قرار گرفته است که شما را در طراحی کمک خواهد کرد. 

سپس طرح نهایی انتخاب و نقشه­‌های اجرایی پروژه در مقیاس مناسب تهیه و به متخصصین بخش اجرای روف گاردن سپرده می‌شود. نکته قابل بیان در این گام، لزوم توجه به مباحث اجرایی در همان مراحل اولیه است. بنا به تجربه مجریان پروژه­‌های فضای سبز، برخی ایده­‌ها قابلیت اجرا­یی شدن را نداشته یا ممکن است اجرای آن‌ها بسیار سخت و پرهزینه باشد. لذا توصیه می‌­شود جهت صرفه‌­جویی در وقت و هزینه خود با متخصصین طراحی روف گاردن ساده و جذاب ما تماس حاصل ­نموده و مشاوره بگیرید.

 

گام نخست ساخت بام سبز ساده: طراحی

گام دوم ساخت روف ­گاردن ساده: اجرای فونداسیون

در گام دوم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، باید زیر­ساخت­‌های لازم جهت پیاده‌سازی طرح فراهم گردد. در این مرحله پایداری سازه­ بنا و توان تحمل وزن اضافه تحمیلی به سقف پس از اجرای بام سبز سنجیده می­‌شود. همچنین در صورت نیاز شبکه ­فلزی برای نصب سایر تجهیزات روی آن و لایه ­عایق روف گاردن نصب می­‌گردد. این لایه می­‌تواند از پوشش­‌های چند­لایه ژئوتکستایل، یک لایه نازک از بتون یا ورق‌­های نازک گالوانیزه باشد. رعایت این مسئله موجب جلوگیری از آسیب به سقف و چکه ­کردن آن می­‌شود.

گام سوم ساخت بام سبز: نصب تاسیسات

در گام سوم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، تاسیسات زیربنایی مهم از جمله کابل­‌کشی برق، لوله­‌کشی آب و گاز (در صورت لزوم) و نصب لوله­‌های فاضلاب برای هدایت آب­‌های اضافی نصب می­‌گردد. توجه به شیب سقف برای هدایت صحیح فاضلاب بسیار مهم است. در صورت عدم رعایت شیب مناسب، فاضلاب در زیر ریشه گیاهان باقی مانده و موجب فساد و نابودی آن‌ها می­‌گردد.

گام چهارم ساخت سقف سبز: آماده­‌سازی محیط­ کشت

در گام چهارم از 6 قدم تا ساخت روف­ گاردن ساده و جذاب، محیط کشت گیاهان که می‌تواند بصورت سطحی و گسترده یا متمرکز و مدولار باشد، آماده­ می­‌گردد. شبکه­‌بندی، به همراه قرار­دادن خاک باکیفیت مناسب در این مرحله صورت می­‌گیرد. خاک مناسب برای روف­ گاردن ترکیبی از خاک رس به همراه گیاخاک و سنگ­ریزه­‌هایی به ابعاد حبه ­قند می­‌باشد که علاوه بر تأمین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان، امکان گردش هوا در خاک را فراهم می­‌آورد.

 

گام پنجم ساخت بام سبز: کاشت گیاهان

گام پنجم ساخت بام سبز: کاشت گیاهان

در گام پنجم از 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، ضمن مشورت با کارشناسان کشاورزی و اقلیم­‌شناسی، گیاهان سازگار با محیط زیست محل پروژه انتخاب و تهیه می­‌گردد. برای مثال برای مناطق معتدل و نسبتا گرم چمن و برای مناطق سردتر گیاه سدوم برای پوشش سطحی فضا توصیه می‌شود. جالب است بدانید برخی سبزیجات و صیفی­جات مانند: گوجه و خیار و … را می­‌توان در پشت بام پرورش ­داد. با توجه به نوع بام سبز مورد­نظر شما، ترکیب گیاهان روف گاردن می­‌تواند طیف گسترده‌­ای از گیاهان یک ساله یا درختچه‌­ها و حتی درختان را شامل شود.

گام ششم ساخت بام سبز: چیدمان مبلمان و سایر المان ها

در گام ششم از 6 قدم تا ساخت روف­گاردن ساده و جذاب، میز و صندلی، پرگولا، مجسمه­‌ها، آبنما و حوض و … که مورد تقاضای کارفرما باشد، تهیه گردیده و به نحوی که در دسترسی­‌ها و مسیر­های تردد اختلالی ایجاد­ نکند، در محیط چیده می­‌شود. در این مرحله اگر احساس می­‌کنید که نور محیط در برخی نقاط مناسب نیست، نسبت به تنظیم آن اقدام یا در صورت لزوم با اضافه­ کردن چراغ در محیط اطراف، مشکل برطرف می­‌گردد­. از سایر المان­‌هایی که می­‌توانید در روف­گاردن خود به­‌کار ببرید می­‌توان به باربیکیو اشاره نمود. 

فواید روف گاردن بسیار است و امیدواریم با رعایت گام به گام این 6 قدم تا ساخت روف گاردن ساده و جذاب، بتوانید با کمترین هزینه، موفق به ساخت بام ­سبز ساده و زیبای مختص خود شوید و از مزایای بی‌شمار بام سبز بهرمند شوید. افتخار می­‌کنیم با در اختیار ­داشتن تیمی از مشاورین خبره، بتوانیم در خدمت شما عزیزان باشیم.

6 گام اصلی تا ساخت روف گاردن ساده
بازگشت به بالا