طراحی و اجرای روف گاردن: 14 نکته راهنمای طراحی

design-rooftop-garden
فهرست مطالب

هنگامی که به ایده‌های طراحی روف گاردن می‌پردازید، مهم است که ترکیب مناسبی از مواد و گیاهان را برای ایجاد یک فضای جذاب در طول سال انتخاب کنید. روف‌گاردن‌ها، تراس‌ها و بالکن‌ها فرصت عالی‌ای را برای لذت بردن از مناظر اطراف فراهم می‌کنند و با ایده‌های کوچک باغچه، می‌توانید فضای زندگی خانه‌تان را بدون در نظر گرفتن اندازه آن گسترش دهید.

وقتی صحبت از باغبانی در طراحی روف گاردن می شود، باید توجه کرد که همه ی بام‌ها شبیه هم نیستند. باید به مسائلی از جمله شدت باد در آن منطقه ، نوع گیاهان قابل کشت،تحمل وزن بام، امنیت اطراف آن و مصالح توجه کرد.اما این چالش ها مزایای عمده ای به همراه دارد. مناظر باورنکردنی و مناظر خیره کننده تنها بخشی از مزایای روف گاردن و بالکن است.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

 

صفر تا صد اجرا و طراحی روف گاردن

برنامه ریزی برای طراحی یک روف گاردن

هنگام برنامه‌ریزی برای طراحی روف گاردن، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک الگوی طراحی را شناسایی کنید.

قانون طلایی در طراحی روف گاردن، سادگی، شیک و پیشرفته بودن است. تم‌های کلبه‌ای یا روستایی که ممکن است در باغ‌های حیاط استفاده کنید، به ندرت برای طراحی روف گاردن استفاده می‌کنند. در عوض، به دنبال یک چیدمان ساده و خطی با مصالح معاصر، مانند سنگ صیقلی، دیوارهای رندر شده، فولاد یا بتن Cor-Ten، یا نمونه‌های سنتی مانند سنگ فرش‌های فندقی بافته شده و سفالی باشید که به روشی مدرن استفاده می‌شوند.

how to design rooftop garden

مصالحی را برای استفاده در طراحی انتخاب کنید که الگوها و رنگ‌های آن‌ها با چشم‌انداز و ساختمان‌های مجاور به خوبی سازگار باشند تا طرح به خوبی با محیط پیرامونی تلفیق شود. هر ایده ای برای چیدمان باغ کوچکی که انتخاب می کنید، منظره را در نظر بگیرید. نقاط ضعفی مانند برج‌های گاز و پل‌های بزرگ شهری باید به طور ظریفی پوشیده شوند، اما اگر چشم‌انداز دریا یا شهری جذاب دارید، در طراحی خود از آن بهره ببرید. منطقه خود را برای حداکثر کردن چشم‌اندازهای خوب سازماندهی کنید، شاید با استفاده از گیاهان بزرگ درون محفظه یا کاشتن سرو بتوان از فضا استفاده کرد.

 

نمونه اجرای روف گاردن توسط چوپکس

عناصر اساسی یک روف‌گاردن

برای تمامی ایده‌های روف‌گاردن، علاوه بر درب ورودی به روف‌گاردن، ساختار کف احتمالاً نیاز به ارتقاء دارد تا تحمل تردد را داشته باشد. یک مهندس سازه در این زمینه مشاوره می‌دهد. سطح کف روف‌گاردن باید ضد لغزش و مناسب برای تردد باشد.برخی از پوشش های سقف مسطح مانند قیر با تراشه سنگ می توانند تحمل تردد را داشته باشند، اما کاشی‌ها زیباتر به نظر می‌رسند و از روف‌گاردن نیز محافظت می‌کنند.

 

14ایده های باورنکردنی روف گاردن

بدون توجه به اندازه تراس شما، این ایده‌های روف‌گاردن به شما کمک خواهند کرد تا یک فضای آرامش‌بخش خارج از منزل ایجاد کنید و از آن لذت ببرید.

۱- گلدان ها را در جای مناسب قرار دهید

Build Planters in rooftop garden

اگر در حال طراحی روف گاردن هستید، در نظر داشته باشید که فضای لازم برای قرار گلدان ها در قسمت خارجی دیوار داشته باشید. این کار فضای کافی برای کاشت درختان بلند جهت حفظ حریم شخصی و گیاهان فصلی جهت افزودن رنگ به باغ شما را فراهم می‌آورد.

2- از مناظر الهام بگیرید

این روف‌گاردن روی پشت بام در محله تاریخی ساوت اند در شهر بوستون است که از رنگ‌های مربوط به خانه‌های آجری پوشیده شده از خزه ها که شامل رنگ‌های قرمز، سبز و سفید است. ارتفاع مختلف گلدان‌ها عمق بصری ایجاد می‌کنند و به ارتباط آن با فضای زندگی کمک می‌کنند.

3- برای حفظ حریم شخصی از درختان سرو استفاده کنید

گاهی اوقات طراحی روف گاردن همانند طراحی باغ پشتی حومه شهر یا حیاط خانه است. به عنوان مثال، برای حفظ حریم شخصی می‌توانید از درختان سرو استفاده کنید. در روف‌گاردن شهری، ردیفی از درختان سرو محوطه را از دید همسایگان پوشش می‌دهند، در عین حال به منظره شما زیبایی می‌بخشند.

Arborvitaes For Privacy

یک نکته مهم در مورد درختان سرو این است که آنها نیاز به آبیاری پیوسته در هنگام کاشت اولیه دارند. در 10 روز اول، به مقدار کمی آب هر یک یا دو ساعت یکبار نیاز دارند تا خاک همیشه مرطوب باشد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سقف شما به درستی برای انجام نگهداری تجهیز شده است.

4- پیچک را در نزدیکی دیوارها بکارید

Ivy Near The Walls in rooftop garden

با کاشت تاک بالارونده مانند پیچک یا ادریسی در کنار دیوارها، یک دیوار یا سقف آجری یا بتنی را به یک قسمت سرسبز تبدیل کنید. چند سال طول می کشد تا پر شود، اما وقتی این کار انجام شود، سقف شما شبیه یک باغ مخفی می ‌شود که ارزش صبر کردن را دارد.

5- از گلدان‌های کوچک برای روف گاردن استفاده کنید

مجموعه‌ای از گلدان‌های کوچک می‌توانند یک راه عالی برای باغبانی در روف گاردن باشند، به خصوص برای مبتدیان باغبانی. اولا، به شما این امکان را می‌دهد که با انواع گیاهانی که در روف گاردن شما خوب رشد می‌کنند آزمایش کنید، زیرا می‌توانید آنها را به اطراف مختلف حرکت داده و تا زمانی که محلی را پیدا کنید که آنها در آنجا رشد خوبی داشته باشند، از جایی به جایی حرکت دهید.

Small Containers For A Roof Garden

علاوه بر این، می‌توانید در ماه‌های زمستان، گیاهان فصلی خود را به داخل خانه منتقل کنید و برای فصل بعدی روی روف گاردن از زیبایی آن‌ها استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی روف گاردن مدرن

 

6- چگونه با عناصر طبیعی مقابله کنید

باد یک مشکل رایج در روف گاردن است. بسیاری از گیاهان می توانند با آن کنار بیایند، اما اگر می خواهید در تمام طول سال از فضا لذت ببرید، ممکن است به پناهگاهی نیاز داشته باشید. مگر اینکه از ساختمان‌های اطراف محافظت شود، حفاظ‌های بادی ثابت، ایده‌ی خوبی نیستند چون منظره را مسدود می‌کنند و فشار باد بر روی اتصالات بالا است.

Cope With The Elements in rooftop garden

شیشه به طور رایج به عنوان پارتیشن و محافظ باد درروف گاردن استفاده می‌شود زیرا نمایی بی‌نقص و بی‌واسطه را فراهم می‌کن. آن را مقابل بادهای غالب قرار ندهید، مگر اینکه چند سوراخ در آن وجود داشته باشد، در غیر این صورت باد با نیروی زیادی از بالا و پایین به شما خواهد خورد.

7- گیاهان همیشه سبز بکارید

درختچه‌های بلندتر و مقاوم در برابر باد برای روف گاردن ایده‌آل هستند زیرا در برابر باد و باران شدید محافظت می‌کنند. آنها را به عنوان ایده های حفظ حریم خصوصی روف گاردن در نظر بگیرید.

درختان همیشه سبز سخت، مانند اولئاریا، فورمیوم، پیتوسپوروم و لارل نقطه‌دار که در گلدان‌های بزرگ قرار دارند، برای این کار ایده آل هستند. بامبو نیز ارزش امتحان کردن را دارد، مگر در روف گاردن بسیار بادخیز که برگ‌های بزرگ آن بیش از حد در باد تکان می‌خورند، به این معنی که ریشه‌ها جابه‌جا می‌شوند و گیاهان در گلدان‌های جدید خود مستقر نمی‌شوند.

Plant Evergreens in rooftop garden

شما همچنین به محافظت در برابر نور خورشید نیاز خواهید داشت. بادبان های سایه دار بسیار عالی هستند.همانطور که قبلاً گفته شد، در روف گاردن از مواد نفوذ پذیر برای باد استفاده کنید، زیرا نمی‌خواهید یک محافظی داشته باشید که با خطر پاره شدن یا پرت شدن داشته باشد. یک راه حل ارزان تر این است که یک چتر بگذارید، اما مطمئن شوید که به خوبی نصب و محکم  شده است، در غیر این صورت بادهای شدید آن را برداشته و با خود میبرد.

8- لوازم روف‌گاردن خود را با دقت انتخاب کنید

وقتی ایده‌های روف گاردن را برنامه ریزی می‌کنید، وزن مهمترین نکته است که باید مدنظر قرار دهید. با بالکن‌های کوچکی که به کنار آپارتمان‌ها یا خانه‌ها متصل شده‌اند، نیازی به نگرانی ندارید، زیرا به طور خاص برای تحمل وزن چند گلدان، ظرف‌ها و یک مجموعه ناهارخوری طراحی شده‌اند. با این حال، روف گاردن و تراس‌ها، مسئله‌ای کاملاً متفاوت است.

8. Carefully Select Your Materials in rooftop garden

کشف ظرفیت باربری یک روف گاردن ساخته شده آسان است، شما فقط باید به اسناد مالکیت نگاه کنید. وقتی صحبت از املاک قدیمی‌تر می‌شود، این احتمال وجود دارد که این فضا در ابتدا مکانی برای قرار دادن لباسشویی یا دسترسی به پشت بام باشد. اینکه چقدر وزن می تواند داشته باشد قابل بحث است و به احتمال زیاد اطلاعات مربوط به اسناد مالکیت را پیدا نخواهید کرد.

برای اطمینان، با یک مهندس سازه مشورت کنید که آنچه را که می‌توانید انجام دهید . اما مهمتر از آن کارهایی که نمی‌توانید انجام دهید، را در یک روف گاردن به سبک قدیمی‌تر محاسبه می‌کند. اگر وزن مشکل است، کارهای واضحی وجود دارد که می توانید انجام دهید. گلدان های پلاستیکی همراه با نمونه های فایبرگلاس، وزن بسیار کمتری نسبت به ظروف بتنی، سنگی یا سفالی دارند. از قرار دادن گلدان در مرکز روف گاردن خودداری کنید و تعداد آنها زیاد نباشد.  ثابت کردن گلدان ها به دیوارهای اطراف یا قرار دادن آنها در قفسه های کنسول کمک خواهد کرد، زیرا دیوارها وزن را تحمل می کنند، نه سقف. همچنین، به جای یک میز بزرگ و شیشه ای، مبلمان تاشو سبک وزن را انتخاب کنید.

9- فضا را ایمن نگه دارید

مطمئناً ایمنی در هر ایده روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین از آویزان کردن چیزی روی لبه یا قرار دادن گلدان روی لبه‌ها خودداری کنید، مگر اینکه محکم بسته شده باشند. هر چند با مقامات محلی خود چک کنید برخی به شما اجازه انجام این کار را نمی دهند. آلاچیق ها، سیم کشی ها یا سایه بان باید به طور ایمن ثابت شوند و اتصالات آن به راحتی قابل دسترسی باشد تا بتوان به طور منظم آنها را سفت کرد.

Keep The Space Safe in rooftop garden

بالکن یا روف گاردن نیز باید در شرایط خوبی باشد. طبق قانون، اضلاع باید حداقل 1100 میلی متر ارتفاع داشته باشند، بنابراین امکان افتادن از لبه‌ی روف گاردن وجود ندارد..

 

10- سقف سبز نصب کنید

بام‌های سبز که اغلب با گیاهان سبک وزن کاشته می‌شوند، می‌توانند ظاهری روستایی و فرسوده را به ساختمان‌های نوساز یا خارجی ببخشند و همچنین پناهگاهی امن برای زنبورها، حشرات و سایر حیات‌وحش فراهم کنند.

Install A Green Roof in roof garden

اولین بار در دهه 1880 در برلین برای محافظت از سقف ها در برابر آتش در هوای گرم قیر معرفی شد، سقف های نشیمن اکنون راهی محبوب برای افزودن بعد دیگری از فضای سبز به باغ هستند، به ویژه باغ های شهری و ساختمان های جدید که هدف آنها ترکیب با محیط اطراف است.

به گفته سایمون واکر در Walker Architects: ”

یک سقف چمنی، روشی ایده آل برای یکپارچه سازی بصری یک ساختمان با منظره اطراف است و یک تابلوی پررنگ و شاداب از رنگ‌ها برای هماهنگی با محیط ایجاد می‌کند. آن‌ها تفاوت و جذابیت طبیعی را اضافه می‌کنند، به ویژه برای ساختمان‌های جدید، و با روکش چوبی فرسوده تضاد زیبایی دارند.

از یک مهندس سازه بخواهید روف گاردن شما را طوری طراحی کند که ظرفیت بار در نظر گرفته شود. بسیاری از سازه های سقفی موجود، از جمله ساختمان های دارای روف گاردن، برای تحمل بار سنگین طراحی نشده‌اند، بنابراین نصب حرفه ای ضروری است.

11- یک باغچه مدرن بسازید

این روف گاردن در طبقه هشتم که توسط Alastair Henderson در Hammersmith Fulham Reach طراحی شده است، با دلیل کاشت لایه ای درختان  و گیاهان که با دقت کنار هم  قرار داده شده، به بزرگتر نشان دادن باغ کوچک کمک می‌کند.

Create A Modern Meadow in roof garden

“بسیاری از روف گاردن ‌ها ممکن است به نظر مدرن بیایند، اما واقعا در مورد گیاهان صدق نمی‌کند”، به گفته الیستر،از گیاهان ساحلی و مدیترانه‌ای که می‌توانند در برابر اشعه خورشید مقاومت کنند، الهام گرفته است. همچنین مالکان این تراس از باغ مورد علاقه خانوادگی خود در محله بارنزفقط یک فضای خاص و روف گاردن نمی‌خواستند. آن‌ها تمایل داشتند که یک فضایی داشته باشند که با گذر زمان به شکلی تکامل یابد، حیات وحش را جذب کند و با رنگ، بو و احساس غنی باشد.”

کاشت اصلی شامل پرچین اسمانتوس(گل معطر و همیشه سبز) بود با گل‌های غنی یاسمن در اواسط بهار و همچنین چندین درخت. املا گیر، زیتون کوچک و درختان چند ساقه هپتاکو دیوم، که در پاییز گل می‌دهند و برای زنبورها عزیز هستند، از بهترین درختان برای باغچه‌های کوچک و روف گاردن ها هستند.

12- اولین قدم را برای خودکفایی بردارید

پشت بام شهرداری با مساحت 20300 فوت مربع در شیکاگو مطمئناً دیدنی است. روف گاردن دارای بیش از 20000 گیاه علفی است که به عنوان شاخه های بیش از 150 گونه، از جمله 100 درختچه چوبی، 40 درخت انگور و 2 درخت زالزالک و پریری کرابپل نصب شده است، که ثابت می کند حتی روف گاردن‌ها نیز می توانند باغ های کوچک سبزیجات را در خود جای دهند.

Self-Sustainability in design roof garden

در آن زمان، در سال 2002 این اولین روف گاردن‌ در نوع خود در ایالات متحده بود، اما قطعاً آخرین آن نبود. این امر به پیشبرد دوره جدیدی از تلاش‌های سبز شهری در شیکاگو و سایر مناطق بزرگ شهری کمک کرد و باعث ایجاد ایده‌ها و پروژه‌های روف گاردن‌ جدید در شهر شد. جای تعجب نیست که این باغ نمادی از معماری زنده است که به طور مداوم در حال توسعه و گسترش در سراسر کشور است.

13- از یک شهر شلوغ الهام بگیرید

زیبایی شناسی The High Line نیویورک (پارک معروف نیویورک) چرخه های طبیعی زندگی و مرگ را منعکس می کند و احساس بودن در یک فضای وحشی را برمی انگیزد. به گفته پیت آدولف، طراح باغ‌ها، «بزرگ‌ترین الهام‌بخش من طبیعت است. من نمی‌خواهم آن را کپی کنم، بلکه می‌خواهم احساسات را بازسازی کنم.»

the high line park inspiration for design rooftop garden

در حالی که پیت آدولف بیشتر برای پارک The High Line شناخته می‌شود، اما به قول خودش،یک باغبان فروتن، سطحی از تأثیر و اهمیت فرهنگی را که بسیار کم پیش آمده است، به دست آورده است.

طرح کاشت های The High Line الهام گرفته شده از منظره خود بذری است که به مدت 25 سال پس از توقف حرکت قطارها رشد کرد. با گشتن در این باغ‌های به سبک چمنزار، گیاهان چند ساله، علف‌ها، درختچه‌ها و درختانی را می‌بینید که به دلیل مقاومت، پایداری و بافت‌ها و رنگ‌های در حال تغییر انتخاب شده‌اند.

14- با ساختن روف گاردن خانه رابزرگ‌تر کنید.

با کمی برنامه ریزی، خلاقیت و نوآوری می توان فضای بدون استفاده پشت بام را به فضایی برای استراحت و سرگرمی تبدیل کرد. از ایده‌های تزئینات روف گاردن این فضا استفاده کنید، جایی که یک منطقه صمیمی در فضای باز با استفاده از پانل‌های چوبی و مبلمان نرم، گوشه‌ای دنج برای استراحت ایجاد شده است. این فضا باز است و باعث ایجاد احساس آرامش در روف گاردن می‌شود. یک قالیچه و مبلمان، مرزهای روف گاردن را شکل می‌دهند، در عین حال حس گرمای خانگی را تقویت می‌کنند.

rootop garden design in choopex.com

 

5/5 - (1 امتیاز)
طراحی و اجرای روف گاردن: 14 نکته راهنمای طراحی

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا