دیوار سبز چیست،کاربرد و انواع آن

دیوار سبز چیست،کاربرد و اجرا

در مقاله تاریخچه دیوار سبز به هدف ساخت روف گاردن و  تاریخچه دیوار سبز پرداختیم ، حال به تقسیم بندی انواع نمای سبز می پردازیم.

همانطور که گفته شد  انواع پر استفاده نماهای سبز پنل داربستی ماژولار و شبکه طناب-سیم است. نمای سبز می‌توانند برروی دیوار پیش ساخته و یا سایر سازه‌های تک،مثل حصار و نرده و ستون رشد کنند.

سیستم پنل داربست ماژولار برای نمای‌سبز
بلوک اصلی این سیستم پنلی سه‌بعدی، سبک و محکم است که از سیم فولادی جوش داده شده، گالوانیزه و پوشیده از پودر ساخته‌شده‌است. این پنل گیاهان را نه تنها در تمام سطح دیوار بلکه از عمق نیز تقویت می‌کند به‌علاوه به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که گیاهان به‌دور از دیوار رشد کرده و همچنین با استفاده از داربست‌ها نه‌تنها محیطی تقویت‌کننده برای رشد آنها ایجاد می‌کند بلکه از آسیب دیدن سطح دیوار نیز جلوگیری می‌شود. با قرار گرفتن پنل‌ها در‌کنار یکدیگر می‌توان سطوح بزرگتری را پوشش داد و یا حتی منحنی و اشکال مختلف را طراحی کرد. به‌علاوه این پنل‌ها از استیل‌های بازیافتی ساخته شده و باز هم قابل بازیافتند. همچنین به دلیل استحکام بالا می‌توان از‌این سازه‌ها برای ساخت دیوارهای سبز مستقل نیز استفاده‌کرد.

 

سیستم‌های کابل و شبکه‌های سیمی-طنابی برای نمای‌سبز
این سیستم‌ها از کابل، شبکه سیمی و یا هردو ساخته می‌شوند. کابل‌ها به‌خصوص در دیوارهایی که گیاهانش سرعت رشد بالا و شاخه‌های متراکم دارند مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. شبکه‌های سیمی برای گیاهانی مناسبند که به تقویت بیشتری در طول زمان نیاز دارند. به‌علاوه انعطاف‌پذیرتر از کابل بوده و کاربرد بیشتری در طراحی‌ شکل‌های مختلف دارد. در هردو سیستم از کابل‌های کششی استیل، بست و تجهیزات مکمل استفاده می‌شود. همچنین با اتصال سیم-طناب‌های عمودی و افقی در گیره‌های متقاطع، می‌توان شکل‌های گوناگون تولید کرد.

دیوار زنده چیست؟

دیوارهای زنده شامل پنل‌های گیاهی از پیش کاشته شده هستند که به‌طور عمودی به دیوار و یا یک چارچوب وصل می‌شوند. جنس این پنل‌ها می‌تواند از پلاستیک، پلی‌استراین انبساطی، الیاف مصنوعی، خاک رس، آهن و سیمان باشد. به‌علاوه تراکم و تنوع گونه‌‌ گیاهی بالایی را تحمل می‌کند. به طور مثال می‌توان پوشش گیاهی سبزی از گیاهان، سرخس‌ها، درختچه‌های کوتاه، گل‌های پایا و گیاهان خوراکی ساخت.

با درنظر گرفتن تراکم و‌ تنوع بالای گیاهان، دیوارهای زنده معمولا نیاز به نگهداری جدی‌تری نسبت به نماهای سبز دارند (به‌طور مثال تامین مواد مغذی برای باروری گیاهان).

انواع مختلفی از این دیوارها ساخته شده‌است که تفاوت اصلی در نوع طراحی بخش‌های داخلی و‌خارجی آن‌ها است.

 

دیوار زنده مدولار چیست؟

دیوارهای زنده ماژولار نشات گرفته از استفاده چندین مدول در ساخت روف‌گاردن است. این سیستم‌ها حاوی پنل‌های دایره‌ای یا مستطیلی هستند که در داخل آنها محیط کشت برای نگهداری گیاهان به‌وجود آورده می‌شود. محیط کشت بسته به نوع گیاهان و سایر اهداف طراحی می‌تواند تغییر کند؛ به علاوه اکثر مواد‌مغذی مورد نیاز گیاهان نیز در این محیط و در داخل تمام ماژول‌ها قرار می‌گیرد. همچنین آبیاری با استفاده از همین سیستم‌ها و در امتداد تمام سطوح، از میان دیوارها صورت گرفته و با استفاده از جاذبه به داخل محیط کشت منتقل می‌شود. سیستم‌های مدولار عموما از پیش کاشته شده هستند و پس از پایان نصب، محیطی سبز در اختیار می‌گذارند ولی ممکن است نیاز به مراقبت ۱۲ تا ۱۸ ماهه برای تامین امنیت گیاهان و سیستم وجود داشته باشد.

 

دیوار پوشش گیاهی چیست؟

این دیوارها که اولین بار توسط “پاتریک بلانک” طراحی شد، نوع خاصی از دیوار سبز هستند که از دو لایه تشکیل شده‌اند. این دیوارها از جنس پارچه‌های مصنوعی بوده و شامل محفظه‌هایی برای نگه‌داری گیاهان و‌ محیط کشت است. این پارچه‌ها به چارچوبی متصل بوده و به‌دلیل مقدار بالای رطوبت با یک غشای ضد‌آب به دیوار اصلی ساختمان وصل می‌شوند. موادغذایی نیز غالبا توسط سیستم آبیاری که آب را به صورت دوار از بالا به پایین منتقل می‌کند، جابه‌جا می‌شود.

 

بیوفیلتراسیون (فیلترهای بیولوژیکی) چیست؟

دیوارهای زنده‌ی فعال، با زیرساخت اصلی بنا ترکیب شده و برای تصفیه‌ی هوای داخل و تنظیم دما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم از نوع آبیاری هیدروپونیک بوده و توسط آب غنی شده با مواد مغذی تغذیه می‌شود؛ آب از بالای دیوار به حرکت درآمده و توسط حفره‌ای در پایین دیوار جمع‌آوری می‌شود. ریشه‌ی گیاهان نیز بین دو لایه از پارچه‌های مصنوعی محکم قرار می‌گیرند که هم میکروب‌های مفید را تقویت کرده و هم قابلیت تحمل ریشه‌های سنگین را دارند. میکروب‌های ریشه ترکیبات آلی فرار موجود در هوا را از بین می‌برد درحالیکه شاخه‌ها و برگ‌ها کربن منواکسید و کربن دی‌اکسید را جذب می‌کنند. فرآیند طبیعی گیاهان، هوای خنک و‌تازه تولید می‌کند که توسط فن‌های داخل سیستم جذب شده و در تمام ساختمان پخش می‌شود. این ایده، قابل اجرا بر‌روی نماهای سبز نیز هست و حتی امکان طراحی سیستم‌های هیبرید در مقیاس وسیع را نیز ایجاد می‌کند.

برای مشاهده فواید نمای سبز بر روی فواید دیوار سبز کلیک کنید.

برای دانلود کامل مقاله بر روی  تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن کلیک کنید.

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک […]

  2. […] مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک […]

  3. […] مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک […]

  4. […] مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *