عایق بندی روف گاردن و ایزولاسیون پشت بام چگونه است؟

عایق روف گاردن و ایزولاسیون پشت بام
فهرست مطالب

شما باید برای عایق بندی روف گاردن با روش زیرسازی روف گاردن آشنایی داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن ایزولاسیون بام را انجام دهید. روف گاردن همان بام سبز است که زیبایی بی‌نظیری در پشت بام ساختمان‌ها ایجاد می‌کند. ساخت روف گاردن علاوه بر اینکه برای افراد دارای مزیت‌های اقتصادی می‌باشد، مزایای محیطی نیز به همراه دارد، ولی شما باید در مراحل و روش زیرسازی روف گاردن دقت بسیاری داشته باشید. پروفیل چوب پلاستیک یکی از متریال‌های پرکاربرد در بام سبز است که با استفاده از آن می‌توانید پس از عایق کاری مناسب محل مورد نظر، از این محصول جهت کفپوش پشت بام استفاده کنید.

عایق پشت بام برای اجرای روف گاردن
عایق پشت بام برای اجرای روف گاردن

انواع عایق بندی روف گاردن

1- عایق حرارتی:

  • پلی‌استایرن (EPS): یکی از محبوب‌ترین جنس‌هاست که از نظر حرارتی بسیار عالی عمل می‌کند.
  • فوم گرمایی (XPS): دارای خاصیت عایق حرارتی بالا و مقاومت به فشار است.
  • پلی‌یورتان (PUR): عایق حرارتی خوبی است و در انواع شکل‌ها و ضخامت‌ها در دسترس است.

2- عایق صوتی:

  • فایبرگلاس: از جنس‌های رایج برای عایق صوتی است و می‌تواند به تسکین صداهای محیطی کمک کند.
  • فایبرمنیوم (Mineral Wool): علاوه بر خاصیت عایق حرارتی، صداها را هم جذب می‌کند و به عنوان عایق صوتی مؤثر شناخته می‌شود.

3- عایق آب و رطوبت:

  • ممبران های آب بندی: ممبران‌های EPDM و TPO از جمله معروف‌ترین جنس‌های ممبران برای عایق آب و رطوبت در روف گاردن هستند.
  • پوشش‌های رزینی: برخی از پوشش‌های رزینی می‌توانند علاوه بر عایق حرارتی، ویژگی‌های مقاومت به آب و رطوبت را نیز داشته باشند.

 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

انواع جنس مناسب برای عایق بندی روف گاردن

1- پوشش‌های ممبران (EPDM و TPO):

EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer): با انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت به UV و عوامل محیطی، به عنوان یک ممبران عالی برای روف گاردن شناخته می‌شود. همچنین در برابر تغییرات دمایی مقاوم بوده و برای ساختمان‌هایی با شیب کمتر مناسب است.

TPO (Thermoplastic Olefin): این جنس، علاوه بر خاصیت ممتاز عایق‌بندی، بازتاب نور خورشید را افزایش می‌دهد. به عنوان یک جنس مقرون به صرفه، برای روف گاردن با شیب یا مسطح پیشنهاد می‌شود.

2- فوم‌های حرارتی (EPS و XPS):

پلی‌استایرن (EPS): با خاصیت عایق حرارتی عالی و سبکی خود، این فوم به خوبی می‌تواند در عایق بندی روف گاردن‌ها به کار رود. مقاوم در برابر رطوبت بوده و قابلیت کاهش مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

فوم گرمایی (XPS): این فوم به خاطر مقاومت به فشار و آب، در شرایطی که نیاز به یک عایق مقاوم است، انتخاب مناسبی است.

3- پوشش‌های PVC:

پوشش‌های PVC (Polyvinyl Chloride): با ویژگی‌های ضدآب و مقاوم در برابر شرایط محیطی، این جنس برای روف گاردن‌های مسطح یا با شیب مناسب است. همچنین، قابلیت نصب آسان و هزینه مقرون به صرفه را فراهم می‌کند.

4- سبزتکس (Green Roofs):

لایه‌های گیاهی: استفاده از لایه‌های گیاهی به عنوان جنس عایق به تعادل حرارتی ساختمان کمک می‌کند و زیبایی طبیعی را به فضا اضافه می‌کند. همچنین، این سیستم می‌تواند به اصلاح کیفیت هوای اطراف ساختمان کمک کند.

 

مراحل و روش زیرسازی روف گاردن

عایق پشت بام برای اجرای روف گاردن

 یکی از مهمترین نکاتی که برای روش زیرسازی روف گاردن باید به آن دقت داشته باشید، عایق ضد آب و نصب قطعات بام است. مراحلی که باید انجام دهید عبارت می‌باشد از :

 1. لایه ضد آب :

قرار دادن لایه ضد آب از جمله اصلی‌ترین روش زیرسازی روف گاردن به شمار می‌رود که دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد. این لایه باید در پایین‌ترین سطح یعنی لایه بعد از سقف قرار گیرد. برای طراحی کردن این لایه دو اصل مهم باید رعایت شود، یکی اینکه وزن اضافه خاک و آب با ساختار ساختمان هماهنگی‌های لازم را داشته باشد و دوم اینکه بین ساختار ساختمان و لایه ضد آب یکپارچگی وجود داشته باشد. هزینه تعمیر لایه ضد آب بسیار بالا بوده و به همین دلیل باید از بهترین متریال‌ها که دوام طولانی دارد برای زیرسازی به عنوان لایه ضد آب استفاده شود. شما باید بدانید لایه ضد آب به عنوان یکی از مهمترین قطعات و لایه‌ها در روف گاردن به شمار می‌رود که دارای ویژگی‌های زیر است :

– در برابر اشعه نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشد.

– انعطاف پذیری زیادی داشته باشد، چرا که قطعات زیادی روی این لایه نصب می‌گردد.

– در برابر مواد شیمیایی و حشرات مقاومت داشته باشد.

– در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی مقاومت داشته باشد.

– لایه محافظتی هم باید بالای لایه ضد آب قرار بگیرد تا از لایه ضد آب مراقبت کند.

مراحل و روش زیرسازی روف گاردن
مراحل و روش زیرسازی روف گاردن
 1. عایق بندی سقف :

یکی دیگر از مراحل و روش زیرسازی روف گاردن عایق بندی سقف است. یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی که این مرحله دارد، کاهش هزینه روف گاردن در سیستم‌های خنک سازی و گرمایشی می‌باشد. در فصل زمستان از هدر رفتن انرژی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند و همچنین در فصل تابستان هم مانع ورود گرما می‌شود. لایه عایق بندی باید با دقت بسیار زیادی روی بام قرار بگیرد، شما به تنهایی نمی‌توانید این لایه را در زیر سازی جای مخصوص قرار دهید، باید نیروهایی که متخصص طراحی و اجرای روف گاردن هستند آن‌ها را به درستی در جای خود قرار دهند.

 1. مونتاژ قطعات :

بعد از این که مراحل لایه ضد آب و عایق بندی روش زیرسازی روف گاردن انجام داده شود، باید قطعات دیگر هم به درستی مونتاژ شوند. از جمله مهم‌ترین این قطعات عبارت هستند از :

– لایه زهکشی :

 یکی دیگر از مهم‌ترین مراحل و روش زیرسازی روف گاردن استفاده از سیستم لایه زهکشی می‌باشد. سیستم زهکشی باید بسیار مناسب باشد و با دقت نصب شود. این لایه به خوبی قادر است آب ساختمان را جمع آوری کرده و آبی که اضافی است را از سیستم حذف کند.

– پارچه فیلتر :

پارچه فیلتر تنها برای این که آب به وسیله سیستم تخلیه آب تخلیه شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد و نصب می‌شود. همچنین باید بدانید این مرحله از روش زیرسازی روف گاردن موجب جلوگیری از تخریب گیاهان روف گاردن می‌شود.

عایق بندی سقف
عایق بندی سقف

– محیط کاشت :

 خاک به عنوان محیط کاشت از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در روش زیرسازی روف گاردن به شمار می‌آید. نوع خاک هم بسیار متنوع است و عمق آن را باید بر اساس نوع باغچه‌ای که روی روف گاردن اجرا می‌شود انتخاب کنید. بعد از انجام تمامی این مراحل، محیط روف گاردن برای کاشت گیاهان آماده می‌شود، البته می‌توانید از متریال‌های دیگری هم استفاده کنید و نصب نمایید.

شما برای اینکه تمامی مراحل زیرسازی را انجام دهید، باید از افرادی که با جزئیات اجرایی بام سبز آشنایی داشته و تخصص دارند، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. نصب هر یک از این قطعات و تجهیزات به وسیله افراد متخصص به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود. بر همین اساس شما مساحت روف گاردن مورد نظرتان به هر اندازه‌ای که باشد می‌توانید از تیم‌های حرفه‌ای درخواست نمایید تا زیرسازی را به بهترین نحو انجام دهند.

بهترین روش عایق بندی روف گاردن چیست؟

عایق بندی روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تأثیر زیادی بر راحتی و کارایی ساختمان دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای عایق بندی روف گاردن، استفاده از ممبران‌های پلیمری مانند EPDM و TPO است. این ممبران‌ها با انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف، بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند.

EPDM یک ممبران سنتی با مزایای طول عمر بالا، مقاومت به UV، و انعطاف‌پذیری بیشتر است. همچنین، TPO یک جنس مدرن است که باعث کاهش گرمای سطح می‌شود و در کاهش مصرف انرژی مؤثر است.

سیستم‌های گرمازایی و گرمادهی نیز به عنوان یک جزء اساسی از عایق بندی روف گاردن مورد توجه قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها با کنترل دمای سطح ساختمان، میزان انرژی مصرفی را بهبود می‌بخشند و راحتی ساکنان را افزایش می‌دهند.

همچنین، در نظر گرفتن عناصر سبزتکس (Green Roofs) نیز مهم است. لایه‌های گیاهی از این عناصر نه تنها به تعادل حرارتی کمک می‌کنند بلکه زیبایی طبیعت را به ساختمان اضافه می‌کنند و می‌توانند به بهبود کیفیت هوای اطراف نیز کمک کنند.

در نهایت، برای بهترین نتیجه، مشاوره با تخصص‌های ساختمانی و مهندسین عایق‌بندی توصیه می‌شود. انتخاب مواد و روش‌های مناسب با توجه به نیازهای خاص ساختمان و شرایط محلی، اهمیت بالایی دارد.

3.7/5 - (11 امتیاز)
عایق بندی روف گاردن و ایزولاسیون پشت بام چگونه است؟

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

بازگشت به بالا