دیوار سبز و زیبایی نمای شهری

دیوار سبز و زیبایی نمای شهری

در مقالات گذشته به انواع دیوار سبز و فواید نما و دیوارهای سبز پرداختیم بعضی از مزایای دیوارسبز را می توان اینگونه نام برد:

  • مزایا توضیح محدود‌ه‌ی اثرگذاری
    افزایش فرآیند خنک سازی طبیعی
  • کاهش دمای محیط در فضای شهری
  • کاهش دما با شکست جریان‌های عمودی هوا
  • ایجاد سایه

به منظور ایجاد فضای کافی برای زندگی،پوشش‌های گیاهی طبیعی در شهرها با ساختمان کوچه، پیاده‌رو و سایر سازه‌های انسانی جایگزین شده‌اند که این امر سبب افزایش تبدیل نور خورشید به گرما و درنتیجه افزایش دمای چشمگیر در این محیط‌ها شده است. گیاهان می‌توانند با ایجاد سایه، کاهش انعکاس نور و افزایش فرآیند تبخیر؛ ساختمان‌ها و فضای اطراف را خنک کنند. کاهش تاثیر پدیده‌ی جزیره‌ی گرمایی شهری بهبود کیفیت هوای خارج نیز از دیگر اثرگذاری های نماهای سبز است.

حال در این مقاله به چگونگی اثر گذاری نمای سبز بر روی جداره های شهری می پردازیم:

افزایش زیبایی

امروزه مهم‌ترین هدف طراحی دیوارهای سبز، افزایش زیبایی در سطح شهر است. پارکینگ‌های عمومی، دیوارهای دو طرف خیابان‌ها، ساختمان‌ها،‌ ساختمان‌ پارک‌ها، ایستگاه‌های وسائط حمل‌ونقل عمومی و فروشگاه‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که با استفاده از دیوارهای زنده و با کمک شکل‌ها و الگوهای جالب و  بافت‌های گیاهی، می‌توانند به زیباتر شدن چهره‌ی شهر کمک کنند.

دیوارهای زنده چه به‌صورت مستقل و چه به‌صورت نصب مستقیم برروی دیوار می‌توانند در پنهان‌سازی بخش‌هایی از ساختمان که فاقد زیبایی هستند نقش موثری ایفا کنند. به‌طور مثال انبارها، تجهیزات مکانیکی و بخش سرویس همگی می‌توانند پشت دیوار‌سبز مخفی شده و ظاهر زیباتری به ساختمان ببخشند. همین مطلب درمورد قسمت‌های داخلی ساختمان نیز صدق می‌کند و حتی  می‌توان آن‌را با روف‌گاردن نیز پیوند زد. استفاده از گیاهان گل‌دار و رنگی تا حد زیادی می‌تواند چهره اتاق را تغییر دهند؛ همچنین به‌دلیل عمودی بودن این سازه‌ها، فضای استفاده شده نسبت به تغییری که ایجاد می‌کنند قابل چشم‌پوشی است.

ملاحظات زیبایی‌شناسی در این سازه‌ها، فارغ از در نظرگرفتن بخش‌های دیگر سیستم ازجمله کارآیی و مصالح به‌کار رفته‌است. استفاده از دیوارهای سبز در مکان‌های عمومی مثل اتاق‌های انتظار، باغ‌های درمانی، ورودی ساختمان‌ها و روف‌گاردن می‌تواند در بهبود سلامت روح و جسم افراد تاثیرگذار باشد. همچنین ماندگاری مکان در ذهن افراد افزایش یافته و تجربه‌ی زیباتری از حضور در ساختمان خواهند داشت.

هنگام طراحی دیوار‌سبز، انتخاب درست گیاهانی که با شرایط محیطی پروژه سازگار باشند، از اهمیت بالایی برخوردار است، به‌طور مثال برای مکان‌های سردسیر گونه‌ای تاک وجود دارد که حتی در زمستان‌هم شاخ و برگ خود را حفظ می‌کند. در سایر مکان‌هایی که چهارفصل را تجربه می‌کنند، در نظر گرفتن شکل ظاهری پوشش گیاهی در تمام این فصول اهمیت دارد چرا‌که در زیبایی محیط تاثیر به‌سزایی دارد. پوشش انتخاب شده می‌تواند مجموعه‌ای از گیاهان با رشد سریع یا کند باشند؛ به‌همین منظور لازم است سیستم استفاده‌شده به درستی انتخاب شود. عموما سیستم‌های شبکه سیمی برای گیاهان با سرعت‌رشد آهسته مناسبند درحالی‌که کابل‌ها برای شاخه‌های سریع و رونده عملکرد بهتری دارند. با توجه به نوع پوشش، ممکن است نیاز به ترکیب این دو سیستم باشد.

یکی از روش‌های انتخاب پوشش گیاهی مناسب، درنظر کرفتن مباحث زیبایی و فواید مدنظر است.

چگونه دیوارسبز به افزایش تنوع زیستی کمک می‌کند؟

تحقیقات محدودی برروی این خاصیت دیوارهای‌سبز صورت گرفته‌است چراکه اکثرا به توانایی روف‌گاردن‌ها در گردآوری نیازهای موجود برای ایجاد زیستگاه گیاهان و حیوانات پرداخته‌اند. تحقیقات صورت‌گرفته در کانادا، انگلیس، سوییس و آمریکا ثابت کرده‌اند که می‌توان از دیوارهای سبزی که توانایی اتصال و نمو تا سقف دارند به عنوان گونه‌ای دیگر از چنین محیطی استفاده نمود.

پروژه‌های دیوار سبز با مقیاس بزرگ با استفاده از پوشش‌های گیاهی بومی و شبیه‌سازی زیستگاه‌های طبیعی منطقه‌ای یکی از روش‌های احیای جنگل‌های شهری به‌شمار می‌آید. در آمریکای شمالی یکی از پروژه‌های مهم ایجاد راهروهایی از گیاهان رونده است که در آن امکان استفاده از دیوارسبز در‌دست بررسی است.

درصورتی‌که هدف طراحی افزایش تنوع زیستی باشد، طراح و یا مشاورانش نیاز به داشتن اطلاعات مبسوطی در زمینه نیازهای کلی گیاهان در منطقه پیاده‌سازی پروژه و همچنین نیازهای خاص گونه‌های جانوری مدنظر، دارد.  به‌طور مثال گیاهان رونده مثل ادریسی و گیاهان پایا در جذب پروانه و مگس شناخته‌شده‌اند.

برای دانلود کامل مقاله بر روی  تاریخچه دیوار سبز و استفاده از سازه سبز در روف گاردن کلیک کنید.

برای مشاهده مقایسه انواع  پر استفاده سیسم های نماهای سبز بر روی انواع نمای سبز کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *