محوطه سازی چیست؟

L

محوطه سازی چیست؟

تعریف محوطه سازی

محوطه سازی یا لنداسکیپ در بیانی ساده استفاده از المان‌های مناسب و چیدمان هوشمندانه آن‌ها در کنار یکدیگر بوده که باعث بهتر نشان دادن فضا خواهد شد. با توجه به این که صنعت ساخت و ساز رو به مدرنیته شدن است و معماران سعی در اجرای طراحی‌های متفاوت دارند، محوطه سازی نیز به طور چشمگیری در حال پیشرفت است. از دیدگاه علمی، محوطه سازی یا لنداسکیپ تلفیقی از علم و هنر بوده که به طراح کمک می‌کند تا با رعایت استانداردهای لازم، ایده خلاقانه خود را در محیط اجرا نماید.

اجرای محوطه سازی در چه فضایی امکان پذیر است؟

اجرای محوطه سازی در هر نقطه از فضای بیرونی امکان پذیر بوده که شاخه وسیعی از صنعت ساخت و ساز را در بر می‌گیرد؛ برای مثال می‌توان فضا سازی را از حیاطی کوچک آغاز کرد یا آن را در طیف گسترده‌ای همچون فضا سازی شهرک نیز اجرا نمود. این امر مستقیما به متراژ مساحت مورد نظر برای لنداسکیپ در ارتباط خواهد بود؛ اما در کشور ما اجرای محوطه سازی بیشتر در فضای بیرونی ساختمان یا حیاط ویلا و منزل مسکونی قابل اجراست.

فضای سبز در محوطه سازی
فضای سبز در محوطه سازی

فواید اجرای محوطه سازی چیست؟

رشد روز افزون شهر نشینی و در کنار آن آپارتمان نشینی باعث شده است تا اجرای محوطه سازی پیشرفت چشمگیری داشته باشد. بیشتر صاحبان ملک نه تنها با لنداسکیپ موجب افزایش ارزش ملک خواهند شد، بلکه با محوطه سازی مناسب در محل مورد نظر، به گونه‌ای در شهر سازی مدرن و زیبا سازی شهر به طور مستقیم تاثیر خواهند گذاشت. علاوه براین با توجه به این که یکی از عناصر اصلی فضا سازی، استفاده از گیاهان سبز و زنده بوده، می‌توان گفت لنداسکیپ موجب سرزندگی محل یا ساختمان می‌شود.

عناصر اصلی اجرای محوطه سازی کدامند؟

عناصر اصلی اجرای محوطه سازی که البته به نوعی ارتباط مستقیم با مکانی دارد که تصمیم به لنداسکیپ آن را دارید، عبارتند از:

فضای سبز در محوطه سازی

استفاده از پوشش گیاهی متنوع و بومی به نسبت مکانی که در حال فضا سازی آن هستید اعم از: درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان پوششی و پیچشی که به نوعی تزئینی محسوب می‌شوند. استفاده از گل‌های متناسب با فضا که انرژی مثبت را در مکان ایجاد خواهند کرد، استفاده از چمن طبیعی یا چمن مصنوعی که بستگی به طرح قابل اجرا دارد، همگی تاثیر به سزایی در ایجاد فضای سبز خواهند داشت.

آلاچیق در محوطه سازی
آلاچیق در محوطه سازی

مبلمان و سازه فضای باز در محوطه سازی

بسته به نوع مکانی که در حال اجرای محوطه سازی آن هستید، می‌توانید از مبلمان فضای باز استفاده کرد.
مبلمان و سازه فضای باز طیف وسیعی از المان‌ها مانند: آلاچیق، آبنما، پرگولا، فلاورباکس، نیمکت و … را در بر گرفته و باعث تغییر فضا خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کنید که استفاده از مبلمان فضای باز بیشتر در محوطه سازی ویلا و حیاط آپارتمان مسکونی مرسوم است؛ همچنین در فضا سازی شهری نیز از انواع نیمکت و فلاورباکس نیز استفاده می شود.

مسیر دسترسی به فضای محوطه سازی شده

مسیر دسترسی به فضای محوطه سازی شده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید طوری طراحی شود تا رفت و آمد راحت باشد. با توجه به این امر طراح به نسبت مساحت طراحی را اجرا می کند که نه تنها فضای مناسب برای رفت و آمد وجود داشته باشد، بلکه دسترسی به سایر نقاط در محوطه سازی انجام شده، آسان باشد.

فضا سازی با چوب پلاستیک
فضا سازی با چوب پلاستیک

کاربرد چوب پلاستیک در محوطه سازی چیست؟

کاربرد چوب پلاستیک در محوطه سازی بسیار مرسوم بوده و پروفیل چوب پلاستیک تولید شده از موادی بی‌ضرر برای طبیعت است.

می‌توان از پروفیل چوب پلاستیک در اجرای محوطه سازی به طور گسترده‌ای استفاده کرد. از جمله کاربرد چوب پلاستیک در محوطه سازی عبارتند از: 

کفپوش چوب پلاستیک در لنداسکیپ:

کفپوش چوب پلاستیک را می توانید در قسمتی از محوطه سازی استفاده کنید؛ کفپوش چوب پلاستیک در کنار فضای سبز حس آرامش بخشی به شما القا خواهد کرد. به همین علت بیشتر طراحان فضای باز از کفپوش چوب پلاستیک در کنار فضای سبز استفاده کرده و محیطی خاص را ایجاد می‌کنند.

کفپوش چوبی در محوطه سازی
کفپوش چوبی در محوطه سازی

مبلمان و سازه چوب پلاستیک در لنداسکیپ:

مبلمان و سازه چوب پلاستیک که همگی تولید شده از پروفیل چوب پلاستیک هستند از شاخه های اصلی محوطه سازی به شمار می‌آیند. از جمله می توان به: مبلمان و نیمکت چوب پلاستیک، فلاور باکس چوب پلاستیک، آلاچیق و پرگولا چوب پلاستیک اشاره نمود که تولید شده از انواع پروفیل چوب پلاستیک بوده و از استحکام بالایی به نسبت سازه‌های دیگر برخوردارند.

نرده چوب پلاستیک در لنداسکیپ:

نرده چوب پلاستیک را می توانید در قسمتی از باغ یا باغچه مکانی که در حال محوطه سازی آن هستید استفاده کنید. نرده چوب پلاستیک که بسیار شبیه به چوب بوده، این روزها در طراحی فضای باز بسیار کاربرد دارد. شما می توانید متناسب با محوطه ای که در حال فضا سازی آن هستید، استفاده متعددی از نرده چوب پلاستیک در محوطه سازی داشته باشید.

با توجه به نکات ذکر شده، می‌توانید به شرکت چوپکس مراجعه کرده تا با استفاده از انواع پروفیل چوب پلاستیک، محوطه سازی خاص و متفاوتی در فضای مورد نظر شما اجرا نماید. شرکت چوپکس اولین تولید کننده انواع پروفیل چوب پلاستیک در ایران بوده که می‌توانید تنها با یک تماس از خدمات این شرکت در زمینه: اجرای محوطه سازی بیرونی، محوطه سازی ویلا، محوطه سازی باغ، محوطه سازی باغچه و سایر فضاها استفاده نمایید. 

چوپکس از تولید تا طراحی و اجرا همراه شماست

برای هماهنگی جهت محوطه سازی با ما تماس بگیرید

ما آماده ارائه خدمات حضوری و غیر حضوری به شما مشتریان گرامی در تهران و سراسر ایران هستیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
محوطه سازی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا