10 نمونه از نماهای چوبی خاص و منحصر به فرد

نماهای چوبی منحصر به فرد
فهرست مطالب

در ساخت بیشتر ساختمان‌های مدرن از دیوارهای شیشه‌ای، نماهای سنگی یا بتنی استفاده می‌کنند و منازل مسکونی را با نمای چوبی طراحی می‌کنند. با پیشرفت‌هایی که در CLT (الوار چند لایه) انجام شده، جای تعجب نیست که استفاده از چوب برای نمای بیرونی در ساختمان‌های چوبی مرتفع و ادغام نماهای چوبی در ساخت‌وسازهای تجاری، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. فرآیند طراحی نمای سایدینگ مسکونی (یک روش باستانی) شامل رنگ، مواد کامپوزیت و روکش‌های خلاقانه مانند چوب زغالی که به نام شو سوگی بان نیز شناخته می‌شود.
در ادامه ما 10 نمونه از نماهای چوبی منحصر به فرد را بررسی می‌کنیم:

1- موزه هنر آسپن، نماهای چوبی

ساختمان جدید (AAM) که در حاشیه خیابان اسپرینگ جنوبی و خیابان هیمن شرقی در مرکز شهر آسپن واقع شده است، اولین موزه دائمی شیگرو بان در ایالات متحده است. تجسم شیگرو بان برای AAM بر اساس شفافیت و سطوح دید باز است و از افراد بیرونی دعوت می‌کند تا با فضای داخلی ساختمان تعامل داشته باشند و به افرادی که در داخل هستند این فرصت را می دهد تا محیط بیرونی خود را ببینند.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

پله بزرگ، یک گذرگاه سه سطحی بین صفحه بافته شده بیرونی ساختمان و ساختار داخلی آن است و توسط یک دیوار شیشه ای تقاطع یافته و آن را به یک فضای بیرونی با عرض 12 فوت و یک فضای داخلی با عرض 6 فوت تقسیم می‌کند. این مسیر منحصر به فرد امکان ترکیب طبیعی فضاهای داخلی و خارجی را فراهم می‌کند و دارای پایه‌های متحرک است.
صفحه نمایش چوبی بافته شده خارجی از مواد کامپوزیت Prodema ساخته شده است و ترکیبی از کاغذ و رزین است که در یک روکش چوبی دو طرفه قرار دارد.

2- بانک جامعه صدا

در نگاه اول، ممکن است باور نکنید که این بانک جامعه صدا قبلاً یک برگر کینگ بوده است. Spore Architects روی ساختمان قبلی کار کرد تا یک ساختمان مجلل ایجاد کند که دارای عناصر سفارشی مانند پانل‌های دیواری کشویی و گرافیتی باشد. نمای شفاف و فعلی این سازه تلفیقی از فلز راه راه، پانل‌های کامپوزیت و ضد باران سدر است که ظاهری بادوام و ماندگار به بانک می‌دهد. اندازه پانل 3000 فوت مربع – 5000 فوت مربع است.

3- آکادمی لنگلی، نماهای چوبی

لنگلی یک آکادمی علوم مشهور است که بر محیط زیست متمرکز است و ساختمان جدید آن اهداف جدید‌تر و بزرگتری را دنبال می‌کند و به اصطلاح پایداری را ارتقا می‌دهد. این اهداف شامل برداشت آب باران در یک مخزن مرکزی برای شستشوی توالت‌ها است. این ساختمان کمترین میزان انتشار کربن را در بین سایر مدارس دارد.

طراحی جدید شامل روکش چوبی در نمای بیرونی ساختمان بوده و از چوب پایدار تهیه شده است.

4- خانه آستین، نیویورک

دلتا میلورکس طراحی این ساختمان را بسیار منحصر به فرد در نیویورک تولید کرد. با استفاده از فرآیند تکمیل ژاپنی به نام “Shou sugi ban”، چوبی که توسط یونیورسال محصولات جنگلی به دلتا عرضه شد، زغال‌کشی شد تا به نمای خانه بافتی مدرن و فرسوده ببخشد.
با استفاده از این تکنیک، نمای نهایی ساختمان به پوشش رنگی برجسته و عمیق تبدیل می‌شود. زغال ایجاد شده باعث می‌شود چوب متراکم‌تر و بادوام‌تر شود و پایداری چوب پایه‌ای هم به مراتب بیشتر خواهد شد.

5- دانشگاه مینه سوتا، نماهای چوبی

دانشگاه برای طراحی ساختمان جدید به دنبال ایده بود، کریس وینگیت، LEED AP گفت: «با استفاده از چوب مدرن، مصالح از جنبه پایداری ترجیح داده شد.چوب Accoya انتخاب ایده آلی بود زیرا یکی از معدود محصولات ساختمانی است که گواهینامه Cradle to CradleSM را در سطح طلایی گریزان C2C و شناسایی سطح پلاتین C2C برای مهم‌ترین رده سبز C2C دریافت کرده است. تمام روکش بیرونی این ساختمان از چوب است، هم زغال شده و هم رنگ شده. چوب ذغالی شده توسط دلتا میلورکس مستقر در آستین، تگزاس تکمیل شد.

6- تقاطع 9

در سال 2013 از وزارت دفاع آمریکا خواسته شد تا یک ساختمان سه طبقه به مساحت 10000 فوت مربع در محله تاریخی کلگری اینگلوود را بازسازی کند. ویژگی اصلی پروژه صفحه نمایش بیرونی رسا آن است.

یکی از محدودیت‌های اولیه که آن‌ها باید در نظر می‌گرفتند، احیای نمای جلوی ساختمانی بود که از بتون ساخته شده و بسیار محکم است. صفحه نمایش با توجه به پارامترهای مختلف و مواد طبیعی ساخته شده بود، طراحان و مهندسان خود را به چالش کشیدند تا صفحه نمایش را به گونه‌ای طراحی کنند که عملکرد آن چند ظرفیتی باشد و نه صرفاً یک ضربه‌ای.


برای این کار از تکنیک‌های مشتق شده مربوط به طراحی پارامتریک به عنوان پاسخی مستقیم به تمایل خود برای گرفتن حس حرکت استفاده کردند. برجستگی توپوگرافی با ضخامت‌های مختلف بر روی باله‌های عمودی اعمال شد و زمینه‌های متناوب تیرگی و شفافیت را هنگام مشاهده از زوایای مختلف ایجاد کرد و صفحه را در یک حالت شار ثابت قرار داد. علاوه بر ویژگی‌های مجسمه‌سازی، صفحه نمایش به روش‌های زیر عمل می‌کند:

نام تجاری و علامت گذاری: از طریق اعمال پارامتری برجستگی توپوگرافی روی باله‌ها، صفحه جریان حرکتی را که در داخل ساختمان اتفاق می‌افتد منعکس می‌کند.

مسیریابی: صفحه نمایش از عمودی به افقی در بالای ورودی جلویی منحرف می‌شود و یک حالت صاف را تشکیل می‌دهد که وارد ساختمان می‌شود و یکی را از خیابان به سمت بالا به فضای استودیو هدایت می‌کند.

تضعیف نمایش: این سازه به سمت قسمت خیابان نهم قرار گرفته و ترافیک و زندگی خیابانی را به تصویر می‌کشد.

7- ساختمان جشنواره اورگان باخ

جشنواره اورگان باخ برای اولین بار در تاریخ ساختمان خود را در دانشگاه اورگان اختصاص داد. سالن Berwick، مملو از امکانات تمرین، رسیتال و سخنرانی است و در نزدیکی دانشکده موسیقی و رقص قرار دارد. برای پوشش این ساختمان از چوب استفاده کردند زیرا با مواد دیگر ترکیب می‌شود و نیاز به نگهداری کمتری دارد.

8- بنیاد Thistle، نماهای چوبی

DReid یک مرکز جدید سلامت و رفاه را برای بنیاد Thistle به پایان رسانده است. این پروژه با استفاده زیاد از روکش های چوبی در نمای بیرونی و داخلی محیطی گرم و دلپذیر را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. روکش چوبی رنگ فعلی خود را در تمام طول عمر خود حفظ می‌کند در عین حال یک پالت رنگی را ارائه می‌دهد که با محیط اطراف سازگار است.
باله‌های کشیده به نماهای شرقی و غربی به کاهش تابش نور خورشید در فضاهای اداری طبقه اول کمک می‌کند. نمای بیرونی با استفاده از آجرکاری و بتن پیش ساخته تکمیل شده است.

9- Squirrel Hill منفعل خانه دوبلکس، پیتسبورگ، پنسیلوانیا

این خانه یکی از لوکس‌ترین و بهترین سازه‌های چوبی است، طراحان برای ساخت نمای بیرونی و داخلی این ساختمان از چوب‌های محکم و با دوامی استفاده کرده‌اند.

 

10- خانه مدرن با استفاده از چوب ذغالی توسط Resawn، نیویورک، نماهای چوبی

چوب استفاده شده در ساخت این خانه از مجموعه زغال‌شده MATSU Shou sugi ban برای پوشش پروژه‌ای در بلپورت، نیویورک انتخاب شد. این چوب که توسط Studio DB طراحی شده، در قسمت بیرونی زبانه و اتصال شیار سوخته و به دلیل دوام بسیار زیاد، قابلیت هوازدگی بیرونی و ضمانت بیرونی مشخص شده است.

MATSU که با استفاده از روش قدیمی ژاپنی Shou sugi ban ذغالی شده است، این لایه زغالی یک کت سایش سطحی است که به آرامی پوسته پوسته می شود.

جمع بندی

استفاده از متریال و مصالح چوبی در طراحی ساختمان‌ها، نمای بسیار زیبا و جذابی دارد. امروزه بیشتر طراحان ترجیح می‌دهند برای طراحی‌های مدرن و جدید از چوب استفاده کنند.
در این بلاگ 10 نمای چوبی که به دلیل نوع ساختار، نحوه طراحی و مواد و متریال استفاده شده به عنوان بهترین نماهای چوبی شناخته می‌شوند را به شما معرفی کردیم.

Rate this post
10 نمونه از نماهای چوبی خاص و منحصر به فرد

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

۲ نظر درباره “10 نمونه از نماهای چوبی خاص و منحصر به فرد
 1. درود بر شما آفرین و ۱۰۰۰ تشکر از این همه زحمت بابت این همه مطلب برای جان کلام سقف کاذب واقعا خوب توضیح دادید خواهشم ازتون اینکه در تمام موارد سقف های ساختمان به این شکل توضیح بدید مخصوصا در مورد نور پردازیهایش مجموعه ما بسیار خوشحال میشه که که با مجموعه شما یک همکاری خوبی داشته بنده سامان رجبی هستم مدیر شرکت
  سامان گرافیک

  1. درود بر شما
   باعث افتخار ماست همکاری با شما…
   میتونید با شماره زیر تماس بگیرید
   خوشحال میشیم همکاری داشته باشیم…
   ۰۹۱۲۷۳۶۱۸۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا