25 ایده بالکن آپارتمانی کوچک که فضا را بزرگ می‌کند

ایده بالکن آپارتمانی کوچک
فهرست مطالب

بیشتر افراد تصور می‌کنند که فقط در فصول گرم سال می‌توانند از بالکن آپارتمانی کوچک خود استفاده کنند در حالی که اینگونه نیست و استفاده از بالکن و تراس فقط محدود به فصل گرما نخواهد بود. با استفاده از ایده‌های مختلف می‌توانید بالکن آپارتمانی خود را زیبا و قابل استفاده کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم تا 25 ایده بالکن آپارتمانی کوچک را به شما معرفی کنیم تا بتوانید در طول سال از آن استفاده کنید. 

1- ساخت یک عرشه مقرون به صرفه

بالکن آپارتمان کوچک کف بتنی را می‌توانید به صورت یک عرشه بسازید و برای کف‌سازی آن از متریال مختلفی چون کاشی استفاده کنید. این ایده برای کسانی که مستاجر هستند بسیار مناسب است زیرا این قطعات به آسانی به یکدیگر متصل می‌شوند و در صورت عدم استفاده می‌توانید آن‌ها را جمع کنید.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

2- ساخت یک فضای امن با پارچه

اگر می‌خواهید یک فضای امن در برابر باد، خورشید و چشمان کنجکاو ساختمان‌های اطراف داشته باشید، می‌توانید با استفاده از یک پارچه دورتادور بالکن را بپوشانید.

3- طراحی الهام گرفته از ساحل دریا

استفاده از پرده‌های نواری سفید رنگ که روشنایی محیط را تامین می‌کند، این پرده یک فضای امن و خصوصی می‌سازد. میز برنجی در مرکز بالکن انعکاس لایه‌ای از ظرافت است در کنار آن مجموعه صندلی‌های مشکی کنتراست بسیار زیبایی با پرده و زمین می‌سازد.

4- ایده تزیین با گیاهان 

برای تزیین با گیاه طبیعی باید بدانید که از چه گیاهی استفاده کنید و آن را چگونه در بالکن قرار دهید تا نمای زیبا و جذابی برایتان بسازد. گیاهان آویزان روی فرفوژه، گیاهانی که روی استند چوبی قرار دارند و حتی گیاهانی که روی میز قرار گرفته‌اند با دقت بسیار انتخاب شده‌اند.

5- ساخت دیوار کاشت 

یکی از بهترین ایده‌های تزیین بالکن آپارتمان‌های کوچک استفاده از دیوارهای کاشت است. می‌توانید از گلدان‌های رنگی و زیبا روی دیوار استفاده کنید و در کنار مبلمان حصیری و آستروچرف سبز بهشتی یک بالکن زیبا داشته باشید.

6- نصب یک صفحه برای حریم خصوصی 

یکی دیگر از راه‌های ساخت یک حریم خصوصی استفاده از یک صفحه برای پوشاندن بالکن است. استفاده از صفحه‌ای از جنس رشته‌های نازک بامبو گزینه مناسبی برای پوشاندن قسمت جلویی بالکن است، نصب صفحه می‌تواند بدون اینکه از بیرون دید کاملی داشته باشید یک فضای امن برایتان بسازد.

7- اضافه کردن سبک و عملکرد

در طراحی و تزیین بالکن باید گزینه‌هایی را در نظر بگیرید که هم شیک و هم کاربردی باشند. به عنوان مثال به جای اینکه گیاهان را روی زمین قرار دهید آن‌ها را روی پایه و استند بگذارید.

8- ایده طراحی بالکن به سبک پاریسی

کاشی‌های عرشه از IKEA باعث شده تا یک کف بتنی بسیار زیبا و خاص داشته باشید. یک میز با دو صندلی می‌تواند یک فضای دوستانه را برای صرف چای و عصرانه مهیا می‌کند. این ایده برای بالکن‌های کوچکی که فضایی برای قرار دادن تعداد بیشتری صندلی ندارند، بسیار خوب است.

9- استفاده از یک تاب آویزان و معلق 

به جای استفاده از مبلمان و صندلی‌های تکراری می‌توانید از تاب‌های آویزان استفاده کنید که بیشتر در فضاهای باز کاربرد دارند. این مدل صندلی فضای زیادی اشغال نمی‌کند به همین دلیل می‌توانید برای ایجاد یک ظاهر متنوع و جدید از آن استفاده کنید.

10- صرفه جویی و استفاده مجدد از وسایل 

حتما نباید از وسایل و تجهیزات نو استفاده کنید گاهی وسایل و تجهیزات یک بار مصرف شده هم می‌توانند ظاهری زیبا و تمیز داشته باشند. به عنوان مثال اگر یک تخته چوب بزرگ و سالم پیدا کردید می‌توانید برای پوشاندن بخشی از بالکن از آن استفاده کنید.

11- وصل کردن خانه و بالکن به یکدیگر 

اگر می‌خواهید فضای بالکن آپارتمانی کوچک را وسیع و بزرگ جلوه دهید می‌توانید از درب و پنجره‌های بزرگ و متصل به زمین استفاده کنید. از طرفی بهتر است تم و رنگ‌های استفاده شده در طراحی بالکن با طراحی داخلی خانه مشابه یکدیگر باشند.

12- ساخت یک جنگل کوچک شهری

با استفاده از گل و گیاهان متنوع و طبیعی می‌توانید بالکن خود را به یک جنگل کوچک تبدیل کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. می‌توانید از یک میز و صندلی مناسب با فضای بالکن، ساخت دیوارهایی پوشانده شده با گیاه و سایر تزیینات استفاده کنید. برای لذت بردن از چشم انداز و زیبایی گل‌ها بهتر است میز و صندلی خود را مشرف رو به نرده‌ها قرار دهید.

13- جایی برای حیوانات خانگی تعبیه کنید 

آیا حیوان خانگی دارید؟ قطعا فضای بالکن می‌تواند یک مکان مناسب و امن برای ساخت خانه آن‌ها باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که چگونه بالکن خود را به فضایی مناسب برای حیوانات خانگی تبدیل کنید. اضافه کردن حصار، استفاده از سیم خاردار، استفاده از دیگر تزیینات مانند فانوس روشنایی، گلدان و غیره از سایر امکاناتی است که می‌توانید فضای بالکن را برای این حیوانات جذاب‌تر کنید.

14- طراحی بالکن با سلیقه شخصی

برای طراحی و دیزاین بالکن خود می‌توانید از علایق و شخصی خود هم استفاده کنید. استفاده از میز و صندلی، گیاهان، نورپردازی و هر نوع تزیینات دیگری به سلیقه خودتان گزینه‌های مناسبی برای طراحی بالکن به شمار می‌روند. سعی کنید سلیقه شخصی خود را در آن منعکس کنید.

15- از ساده بودن الهام بگیرید

گاهی اوقات ساده بودن ظاهر بسیار جذابی خواهد داشت پس نباید تصور کنید که هرچه طراحی بالکن شلوغ‌تر باشد ظاهر آن هم زیباتر خواهد بود. گاهی اوقات بهترین نتایج را می‌توان از ساده نگه داشتن ایده‌ها بدست آورد. به عنوان مثال یک نیمکت دو نفره حصیری که با یک کوسن سفید راحت و بالش‌های مختلفی تزیین شده باشد.

16- استفاده از یک رنگ مشخص در طراحی بالکن

در فضاهای کوچک نباید تنوع رنگ بالایی داشته باشید، معمولا رنگ‌های هلویی و صورتی در کنار رنگ آبی کنتراست زیبایی خواهند داشت.

17- کاشی کاری کف بالکن 

اگر به دنبال راهی دائمی برای پوشاندن کف بالکن هستید، کاشی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای انجام این کار است. کاشی‌ها طرح و شکل‌های بسیار متنوعی دارند که در این نمونه از کاشی‌های هندسی استفاده شده است.

18- استفاده از رنگ‌های روشن و پر رنگ 

استفاده از رنگ‌های روشن، پر رنگ و واضح می‌تواند اندازه و ابعاد بالکن را بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود نشان دهد. در انتخاب تزئینات هم سعی کنید به دنبال آن‌هایی باشید که رنگ روشن و زیبایی دارند تا در کنار سایر وسایل یک هارمونی رنگ کاملی داشته باشد.

19- ساخت یک فضای دنج 

در طراحی و ساخت بالکن حتما نباید از میز و صندلی‌ استفاده کنید، برای راحتی و رفاه بیشتر می‌توانید با استفاده از مبل‌های مخصوص بالکن، تخت خواب و کاناپه آن را به یک فضای دنج برای استراحت تبدیل کنید.

20- اضافه کردن رنگ و استفاده از الگوهای مختلف

اگر بالکن را طراحی کردید و مورد پسند واقع نشد می‌توانید برای جذابیت و تنوع بیشتر از رنگ‌های دیگری هم استفاده کنید یا حتی طرح و شکل برخی نقاط را تغییر دهید تا ظاهری زیباتر داشته باشد.

21-استفاده از وسایلی که در خانه دارید

گاهی اوقات می‌توانید از اقلامی که در خانه و در دسترس خود دارید استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از جعبه‌های چوبی برای نشستن استفاده کنید کافیست یک کوسن کوچک روی آن قرار دهید.

22- یک بالکن مقاوم و بادوام بسازید

اگر در یک آپارتمان یا خانه کوچک زندگی می‌کنید، به احتمال زیاد جایی برای نگهداری مبلمان بالکن در ماه‌های پاییز و زمستان ندارید. خبر خوب این است که برخی از مبلمان فضای باز را می‌توانید در تمام طول سال در فضای بیرونی استفاده کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام خرید قطعات مقاوم در برابر آب و هوا باید در نظر داشته باشید:

  • متریال چوبی: مبلمان فضای باز ساخته شده از چوب‌هایی مانند ساج، سدر یا چوب سرخ به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم هستند. پردازش اقلام ساخته شده از این مواد با سیلر ضد آب، خواص مقاوم در برابر آب و هوا را افزایش می‌دهد و از سفید شدن چوب جلوگیری می‌کند.
  • حصیر مصنوعی: حصیری مصنوعی معمولاً از پلی پروپیلن ضد آب ساخته می‌شود، این ماده نوعی پلاستیک است که در برابر رطوبت و دماهای شدید مقاومت می‌کند.
  • روکش مبلمان: هنگامی که از بالکن خود استفاده نمی‌کنید، برای جلوگیری از پوسیده شدن و آسیب دیدن مبلمان از روکش‌های ضد آب استفاده کنید. 

23- ساخت یک بار در بالکن 

اگر در بالکن‌های آپارتمانی کوچک جایی برای قرار دادن وسایل خود ندارید می‌توانید از یک میز باریک شبیه به میز بار استفاده کنید که اغلب به آن نوار بالکن هم می‌گویند.

24-سایبان نصب کنید

استفاده از سایبان‌های استوایی در بالکن‌های آپارتمانی ظاهر بسیار زیبایی ایجاد می‌کند که در فصول گرم سال می‌تواند جایی برای پناه گرفتن و در امان ماندن از تابش نور خورشید باشد. سایبان‌ها هم کاربردی و هم تزیینی هستند و همزمان با رنگ‌بندی بالکن می‌توانید رنگ و مدل آن را انتخاب کنید.

25- با یک طراحی خوب فضای داخل و خارج را به یکدیگر متصل کنید

با استفاده از وسایل و تزیینات مشابه به یکدیگر و استفاده از رنگ‌های مشترک می‌توانید یک انسجام پایداری بین فضای داخلی و خارجی بسازید.

طراحی بالکن آپارتمان کوچک 

با مطالعه این مقاله قطعا به این نتیجه رسیده‌اید که کوچک بودن فضای بالکن مانعی برای طراحی و استفاده از تزیینات مختلف نیست. فضای بالکن هرچقدر هم که کوچک باشد باز هم می‌توانید با استفاده از تجهیزات و مبلمان و صندلی‌های مناسب آن را زیبا و جذاب کنید. با این 25 ایده برای طراحی بالکن آپارتمانی کوچک دیگر نیازی به خرید وسایل و تجهیزات اضافه نخواهید داشت. 

دکوراسیون بالکن آپارتمان خود را با تجهیز آن با مبلمان شیک و متناسب با فضا، مانند یک میز کوچک اغذیه فروشی و یک جفت صندلی یا یک ضیافت DIY ساخته شده از چوب پالت، جلوه دهید. می توانید بالکن آپارتمان خود را با گیاهان، یک فرش کوچک در فضای باز به سبک دونده، چراغ های ریسمانی یا یک صفحه حریم خصوصی تزئین کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
25 ایده بالکن آپارتمانی کوچک که فضا را بزرگ می‌کند

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا