تاثیر مبلمان شهری بر سلامت عادت های روزانه افراد جامعه

تاثیر مبلمان شهری بر سلامت عادت های روزانه افراد جامعه

در مقاله اهمیت نیمکت و مبلمان شهری در جوامع امروزی به تاثبرات مبلمان شهری بر زندگی افراد پرداختیم. حال می خواهیم به اثرات میلمان شهری بر زندگی و روحیه افراد در جامعه بپردازیم.

وجود مبلمان شهری با فراهم آوردن موقعیتی برای گذراندن زمان بیشتری در خارج خانه، زمینه‌ ساز روزمرگی‌های سالم‌تری است.

“معلولین تنها به‌دلیل معلولیت‌های محیطی معلول به‌شمار می‌آیند. “


تاثیر مبلمان شهری

سطح بالاتر این پروژه مستقیما به بررسی اهمیت ارتباط بین گذران زمان در خارج‌ خانه و ارتباط با طبیعت و سلامت روحی افراد می‌پردازد. در این بخش با تمرکز بر ویژگی‌های نیمکت و مبلمان شهری و بررسی اثرات آن در بهبود سلامت ذهنی و بدنی افراد می‌پردازیم.

برای بسیاری از شرکت‌کنندگان در این پروژه، وجود نیمکت‌هایی برای نشستن در فضای بیرون، به منزله‌ی گذراندن زمانی است که در صورت عدم وجود نیمکت در خانه سپری می‌شد. این تجربه توسط هر دو گروه مورد بررسی صرف نظر از قومیت، مذهب، سن، سطح اجتماعی و جنسیت به عنوان زمانی موثر در بهبود سلامت روحیشان عنوان شد. این اظهارات از هر دو منظر ارتباط و انزوا نمایانگر ویژگی‌های منحصر به‌فرد مبلمان شهری در ایجاد ارتباط و دوری از انزوا است. داستان‌های زیادی حول ارزش ارتباطات اجتماعی و چگونگی اثرگذاری نیمکت‌های عمومی در حال روحی افراد گفته‌شده‌است. نیمکت‌ها به افراد کمک می‌کنند لحظات سخت زندگیشان را که قبلا به ناچار در خانه و در تنهایی به سر می‌بردند در بیرون و در میان جمع بگذرانند.

پیر و جوان در هر دو محل پروژه از کیفیت حاصل از نشیتن بر روی نیمکت ها صحبت کردند. جملات تقریبا یکسانی که در لابه‌لای صحبت اکثر آن‌ها آمده بود “احساس آزادی”، “استشمام هوای تازه” و “روزت را می‌سازد”! استفاده‌ی منظم از نیمکت‌‌های یک محل خاص فرصت خاطره سازی، ژرف‌اندیشی و فراموش کردن نگرانی‌ها را دست می‌دهد. می‌توان آن‌را فضایی برای تجدید قوا دانست که فعالیت‌های ذهنی انسان در محیطی فعال و گاها همراه با حواس‌پرتی‌های خوش‌آیند حاصل از نگاه سایرین همراه است. بدون دخالت شرایط محیطی چون صدای بوق آمبولانس‌ها، ترافیک اطراف، صدای گفت‌گوی مردم در حال عبور؛ هر دو محل پروژه با عنوان “آرام و صلح‌آمیز” توصیف می‌شدند. این آرامش نه تنها حاصل زیبایی طبیعت، نحوه‌ی کاشت درختان و دید به آسمان گسترده‌ی اطراف بود بلکه نشات گرفته از آسودگی درونی نیز بود. زنی که عادت به استفاده از نیمکت‌ها در طول هفته به مدت طولانی داشت، تجربه‌اش را چنین بیان می‌کند”من اینجا حواسم را به زندگی برمی‌گردانم، اینجا تنها جایی است حس ها به راستی زنده می‌شوند”. به‌علاوه این فضا برای افرادی که مشاغل سخت دارند نیز بسیار مفید است. یکی از کارمندان آمبولانس بیست دقیقه استراحت خود بر روی نیمکت‌ ها را در این چند جمله خلاصه کرد: “اندکی هوای تازه، یک سیگار و استراحت در آرامش”. این آرامش چند دقیقه‌ای در میدان دیگر نیز به‌وضوح در زمان ناهاری کارمندان مشهود است.

ارتباطی میان استفاده از مبلمان شهری و افزایش سلامت جسمی در حوزه‌هایی مانند کاهش ابتلا به بیماری قلبی و یا چاقی، بیان نشده است خصوصا که اساسا نوعی فعالیت نشستنی محسوب شده و گاها همراه با فعالیت‌های مثل سیگار کشیدن یا نوشیدن نیز همراه است ولی وجود مبلمان شهری باعث تغییر رفتار افراد در سایر زمینه‌ها می‌شود. به‌طور مثال وجود نیمکت در فضای شهر با به وجود آوردن مکانی برای استراحت در طول مسیر و مقصد،باعث افزایش پیاده‌روی در سالمندان و معلولان می‌شود. به‌طور مثال گروهی از افراد نپالی سالخورده که در پروژه‌ی نیمکت مورد بررسی قرارگرفتند، هر صبح پس از پیاده‌روی زمانی را صرف استراحت بر روی نیمکت‌های موجود در میدان می‌کردند که زمینه‌ساز گفت‌گو با سایر دوستانشان بود. فعالیت‌هایی از این دست را می‌توان عامل اصلی بهبود روحی و جسمی افراد دانست. به‌علاوه در تحقیقات صورت گرفته‌ی دیگر، محققان به این نتیجه رسیدند که وجود مبلمان شهری می‌تواند اثر مستقیمی بر میزان فعالیت‌های شهری افراد سالخورده بگذارد، به بیان دیگر وجود نیمکت در فضای شهر به آن‌ها قدرت مشارکت در فعالیت‌های خارج از خانه‌ی بیشتری می‌داد که این خود،اصلی مهم در کاهش انزوا و تنهایی سالمندان که عامل اصلی بیماری‌های روحی و روانی آن‌ها است، به‌شمار می‌رود.

همچنین بعد از تعطیلی مدارس گروهی زیادی از دانش‌آموزان با انرژی بالا پس از سپری کردن چندین ساعت نشستن، در تمام طول مسیر به فعالیت و بازی در بخش‌های مختلفی که آگاهانه در یک جا جمع شده‌اند می‌پرداختند. یک دختر سیزده ساله اظهار کرد که در صورتی که این زمان را در خانه سپری می‌کرد، تمام مدت را به جلو و عقب جنبیدن میگذرانده است. همچنین یک پسربچه‌ی دوازده ساله نیز گفت که لیز خوردن روی سطوح شیب‌دار او را بینهایت شاد می‌کند. او گفت:  “چون الان با دوستانم بیرون هستم و به جای بازی‌های کامپیوتری با آنها بازی می‌کنم”. وجود نیمکت‌‌ هایی در نزدیکی محوطه‌ی بازی به والدین یا مادربزرگ‌ها این اجازه را می‌دهد تا با نشستن بر روی آن‌ها زمان بیشتری را برای بازی بچه‌ها در خارج خانه صرف کنند. به‌علاوه بر خلاف باور ما نشستن و مشاهده‌ی فعالیت می‌تواند باعث تغییر در فعالیت‌های روزانه و کاهش ابتلا به چاقی شود.

2 پاسخ
  1. فهیمه says:

    سلام مطالبتون بسیار جالب بود خیلی خوب کی شود اگر مبلمان های زیبایی در میادین و خیابان های ما در ایران کار شود چون مردم برای گذراندن وقت دور هم می خواهند جمع شوند ولی وقتی نیمکت و مبلمان شهری مناسب نباشد روی می آورند به نشیتن روی سسکو ها یا پله های ورودی.

    پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *