طراحی نما در آب و هوای گرم و خشک

طراحی نما در آب و هوای گرم و خشک

مقدمه
مناطق خشک حدود ۴۲کیلومتر مربع یعنی ۳۰‎٪ از تمام سطح کره‌ی زمین را می‌پوشاند. این مناطق در عرض‌های جغرافیایی استوایی، بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ی شمالی و جنوبی قرار گرفته‌اند که شامل مرکز و غرب آسیا، خاورمیانه، آفریقا، شمال و‌ جنوب آمریکا، مرکز و شمال استرالیا می‌شود.
این مناطق به‌دلیل آب‌و‌هوای خشکشان، ویژگی‌های خاصی دارند. دمای هوای روزهای تابستان در حالت معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درجه در نوسان است، این مقدار در روزهای گرم به ۳۲ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد؛ در مکان‌های خشک‌تر حتی به۴۰ تا ۵۰ درجه نیز می‌رسد. همچنین تشعشع‌های خورشید به ۸۰۰ تا ۹۰۰ w/m2 می‌رسد. به‌علاوه طوفان‌های شن، بارش باران بسیار کم یا تقریبا صفر را نیز نباید فراموش کرد. آسمان صاف این مناطق باعث افزایش گرمای خورشید جذب شده در طول روز می‌شود.
برخی از این مناطق، پس از تابستان‌های گرم ممکن است زمستان‌های قابل تحملی را پشت سربگذارند درحالیکه اکثر مناطق دمای زیر صفر را تجربه می‌کنند. این تفاوت فاحش در زمستان و تابستان، انواع مختلفی از مناطق سرد-گرم را ایجاد کرده که هرکدام طراحی ساختمانی و شهری خاص خودشان را می‌طلبند.

گرم و خشک

عکس اول مرتبط با مناطق گرم و صحرایی(گرم و خشک) و عکس دوم مرتبط با مناطق گرم و جلگه‌ای است.

 

راهنمای طراحی:

طراحی خانه‌ها:
هدف نهایی طراحی منازل در این نوع مناطق کاهش دمای داخل ساختمان و افزایش راحتی آن در طول تابستان است. به همین جهت باید نوع، مدل و شکل هندسی، جهت، چیدمان عمومی، طراحی داخل و رنگ در نظر گرفته‌شود. بخش‌های ساختمانی در خور توجه نیز شامل در، پنجره و سقف می‌شود. همچنین در طراحی باید به پوشش گیاهی اطراف ساختمان و تجهیزات استفاده شده برای ایجاد سایه توجه شود.

جهت ساختمان در مناطق گرم و خشک

طراحی عمومی
در این مناطق ساختمان‌ها حول حیاط طراحی می‌شوند.


ظاهر و شکل ساختمان
ظاهر ساختمان‌های مدرن در مناطق گرم و خشک.
نمای ساختمان‌های سنتی در آفریقای مرکزی.

 

 

طراحی بخش‌های داخلی:
یکی از روش‌های مقابله با گرمای شدید فضای باز خارج از خانه، طراحی اتاق‌های عمیق است؛ به‌علاوه با استفاده از رنگ‌های سرد می‌توان بازتاب گرما در داخل ساختمان را به حداقل رساند. یکی دیگر از روش‌های موثر در خنک‌سازی فضاهای مجاور، ایجاد ارتباط بین پاسیو و حیاط‌های سایبان‌دار است.


اتصال اتاق‌ها به پاسیو باعث خنک شدن محیط می‌شود.
پنجره‌های زیرزمین که در زیر پاسیو قرار گرفته‌اند.

انتخاب رنگ:
انتخاب رنگ‌های روشن برای سطوح خارجی، می‌تواند دمای داخل ساختمان را به‌حداقل برساند. این روش نه‌تنها می‌تواند بیش از افزایش مقاومت و ظرفیت دمایی ساختمان موثر واقع شود بلکه در شب نیز باعث افزایش راحتی ساکنین می‌شود.
رنگ سفید به دلیل بازتاب زیاد برای سطوح مجاور با خورشید می‌تواند مفید واقع شود، در حالی‌که رنگ‌های تیره برای مکان‌هایی مثل لبه‌ی بام که بازتاب به داخل انتظار می‌رود، گزینه‌ی مناسبی به‌نظر می‌رسند.

پوشش گیاهی اطراف ساختمان
یکی از راه‌های موثر در ایجاد سایه برای فشاهای استراحت، بازی، بام و در و پنجره استفاده از گیاهان و درختان است چراکه گیاهان باعث کاهش دما، جذب گرد و غبارهای داخل و خارج خانه و افزایش رطوبت در محیط‌های بسیار خشک می‌شود.

ورودی‌های ساختمان
ورودی‌های کوچک‌تر تابش‌های شدید را کاهش می‌دهند. همچنین با چفت شدن درها، می‌توان میزان ورود گرما در طول روز را کاهش داد. بهترین مکان برای قرار گرفتن درها نیز جنوب، شمال و اندکی شرق است.
در پایان، فراموش نشود که پنجره‌های شرقی و غربی، اجازه‌ی ورود کوچکترین تابش‌های خورشید به خانه را نیز می‌دهند.

لوازم ایجاد سایه:
در نقاط گرم و خشک، ایجاد سایه برای پنجره و سایر سطوح براق و صیقلی یکی از لوازم ضروری در ایجاد راحتی و آسایش است. این لوازم را می‌توان به دو شکل ثابت و متحرک تهیه کرد.
تجهیزات ثابت بخشی از ساختار ساختمان بوده و اثربخشی انواع متحرک در کاهش دما را ندارند ولی تا حد قابل توجهی کنترل نور فضای داخل را آسان می‌کنند.
تجهیزات متحرک می‌توانند داخل یا خارج سطح صیقلی قرار گرفته و نقش بارزی در کاهش دما ایفا می‌کنند که می‌توان از جمله به کرکره، پرده و سایبان اشاره کرد.


روزنه‌های ساختمان و محافظت در برابر آفتاب.

نمای جنوبی ساختمان که نشان‌دهنده‌ی ایجاد سایه توسط سایه‌بان گیاهی و کاهش دما با کمک مدخل باریک است.

ساختمان چند طبقه که هر واحد سایبان واحد زیرین می‌شود.
لبه‌ی برآمده‌ی بام مانع از تابش خورشید به نما می‌شود. به‌علاوه طراحی بیوکلایمتیک با استفاده از نمای سبز بهبود یافته‌است.

دیوارها
دیوار مکان‌هایی که در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از مصالحی که قدرت جذب و نگه‌داری گرما را دارند ساخته شوند، درحالیکه دیوار مکان‌هایی که در شب استفاده می‌شوند باید ظرفیت اندکی در ذخیره‌ی گرما داشته باشند. همچنین با توجه به

تابش خورشید و تعادل گرمایی، استفاده از مصالحی که دارای قدرت انعکاس بالا هستند پیشنهاد می‌شود.
به‌طور کلی ایجاد سایه بر روی دیوارهای شرقی و غربی بسیار موثر است ولی استفاده از نمای سنگی، سایه‌سازی با کمک درختان و ساخت دیوارهای دوجداره با تهویه‌ی مناسب برای دیوارهای غربی پیشنهاد می‌شود.

بام‌ها
استفاده از عایق‌های نگه‌دارنده‌ی گرما که از پدیده‌ی ذخیره‌ی حرارتی برای به تعادل رسیدن با دمای فضای بیرون، در روز استفاده می‌کنند بهترین انتخاب هستند. برای رسیدن به چنین عایقی نه‌تنها باید از عایق‌های ضخیم استفاده کرد بلکه نیاز به تهویه میان عایق و بام نیز وجود دارد. استفاده از بام دوجداره، مقاوم در برابر رطوبت، رنگ سفید، اسپری کردن دائم آب و استخر نیز می‌تواند موثر واقع شوند.

حیاط‌های داخلی اگر به اتاق‌های ساختمان دسترسی داشته باشند با استفاده از درهای ورودی می‌توانند تاثیر به‌سزایی در خنک نگه داشتن آن‌ها در طول عصر داشته باشند. به‌همین دلیل بهتر است بام‌ها شیب‌دار ساخته شوند تا حیاط را پوشش دهند.
دمای بام‌های سفید رنگ در طول روز تقریبا معادل دمای فضای بیرون است ولی در طول شب با تابش موج‌های بلند می‌تواند بین ۶ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تفاوت ایجاد کند؛ بنابراین هوا توسط بام خنک شده و درصورتی که بام شیب‌دار باشد به حیاط و سپس به اتاق‌ها منتقل می‌شود.

مصالح مورد استفاده
در مناطق استوایی مصالح سنتی همچنان به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند اما امروزه تولید کننده‌های بسیاری، دست به فروش مصالح با شعار قابل استفاده در تمام مناطق آب‌هوایی زده‌اند ولی به‌طور کلی در انتخاب مصالح باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

  • وضعیت آب‌و‌هوا
  • نوع پردازش از جهت دستی یا ماشینی بودن
  • احتمالات تاثیرگذار مانند حمله‌ی حیوانات یا گیاهان
  • هزینه‌ی ساخت و نگه‌داری
  • سازگاری با محیط و تغییر

نتیجه‌گیری
مهم‌ترین هدف در طراحی ساختمان‌ها در مناطق گرم و خشک، به حداقل رساندن دمای داخل و فضای بیرون آن است که بهترین روش برای دست‌یابی به آن قرار دادن کمترین سطح ساختمان در معرض نور خورشید است.

برای مشاهده کامل مقاله بر روی طراحی نما در آب و هوای گرم و خشک کلیک کنید.

برای مشاهده پروژه های نمای شرکت چوپکس بر روی نمای مدرن کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *