نمای چوبی

احساس زیبای چوب طبیعی، عدم نیاز به نگهداری و رسیدگی دوره‌ایی، نصب آسان و سریع در کنار دوام و مقاومت بالا در برابر رطوبت و اشعه خورشید برخی از مواردی است که استفاده روز افزون از پروفیل‌های چوب پلاستیک در نمای ساختمان را موجب شده است.

پروفیل‌های چوب پلاست چوپکس با کدهای WD, LT, RP2, ZP, N3, RP1, N1 مناسب استفاده در نمای ساختمان بصورت یکپارچه و یا فاصله‌دار (لوور) می‌باشد که طریقه نصب تخصصی هرکدام در صورت تمایل به نصب توسط خود کارفرمایان ارائه خواهد گردید.

نمای یکپارچه

جان پناه

نمای لوور

فلاور باکس

تابلو مغازه

پوشش دیوار داخلی

نمای چوپکس - ظفر
نمای چوپکس - شهرک غرب
نمای چوپکس - سعادت آباد
نمای چوپکس - زعفرانیه

نمای ساختمان چوب پلاست

حتما شما هم متوجه شده‌اید که انواع نمای ساختمان بعد از مدتی به دلیل تغییرات آب و هوایی از شکل می‌افتند و خراب می‌شوند. بعضی وقت‌ها هم آلودگی هوا ظرف مدت بسیار کوتاهی نمای ساختمانی را که برای زیبایی آن هزینه زیادی شده است؛ کثیف و آلوده می‌کند؛ طوری که انگار نه انگار این ساختمان نوساز است یا به تازگی بازسازی شده است.

در چنین شرایطی بهترین گزینه برای نمای ساختمان، نمای چوب پلاست است. نمای چوب پلاست مقاومت بسیار بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی از جمله برف، باران، تابش شدید نور خورشید و موارد مشابه دارد. به همین دلیل یک سرمایه‌گذاری امن به حساب می‌آید. از طرف دیگر ظاهر چوب پلاست نسبت به دیگر متریال‌ها تمیزتر است و راحتتر هم تمیز می‌شود. به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای نمای ساختمان به حساب می‌رود.

نمای چوبی ترمو در مقایسه با نمای آجری

نمای آجری ساختمان یکی از نوستالژیک‌ترین نماهای ممکن است، نمایی که می‌تواند به راحتی هر کسی را به روزهای قدیمی و خانه‌های قدیمی شهرش برگرداند و خاطره‌ها را برایش زنده کند. نمای چوبی ساختمان در مقایسه با این ویژگی، خاصیت نوستالژیک و خاطره‌انگیز بودن ندارد؛ در عوض می‌توان به راحتی اثبات کرد نمای چوب ترمو یا چوبی می‌تواند در هر دوره زمانی مدرن و شیک واقع شود. چوب بر خلاف آجر یک عنصر طبیعی است و زمان در تعریف هویت آن نقشی ایفا نمی‌کند. همچنین اگر دنبال نمایی هستید که در مقابل آتش سوزی مقاومت بالایی داشته باشد بهتر است از نمای چوب پلاستیک یا چوب پلاست استفاده کنید که در مقایسه با آجر نسبت به حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند. آجر بیشتر از اینکه نسبت به حرارت عایق باشد، ضریب انتقال پایین حرارتی دارد و می‌تواند تا حدودی از پس عایق بودن برآید.

نمای شیشه‌ای ساختمان و مشکلات آن

عمر نمای شیشه‌ای ساختمان نسبت به نمای چوبی زیاد نیست؛ اما چون خیلی از طراحان دوران مدرن سراغش می‌روند، طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است. با وجود این خوب است بدانید انواع نمای شیشه‌ای به دلیل اینکه نسبت به انتقال حرارت چندان مقاوم نیستند، باعث بالا رفتن هزینه‌های انرژی مربوط به ساختمان شما خواهد شد؛ چون سرد کردن و گرم کردن فضایی که نمای شیشه‌ای دارد به اندازه گرم کردن فضایی با نمای چوب پلاست آسان نیست. نمای چوبی ساختمان علاوه بر انتقال حس خوب حضور در یک محیط طبیعی، نسبت به برون رفت انرژی عایق عمل می‌کند و به همین دلیل باعث پایین آمدن هزینه قبض‌های شما خواهد شد.

نمای سنگی در مقایسه با نمای چوبی

نمای سنگی ساختمان در نوع خودش یک نمای مدرن و امروزی محسوب می‌شود. این نما به خصوص برای شهرهایی که آلودگی هوا را تجربه می‌کنند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود؛ چون تغییر رنگ آن خیلی بعید است و گرد و غبار را هم به خورد خودش نمی‌دهد. تنها مشکلی که ممکن است این نما به وجود آورد، هزینه زیاد آن در مقایسه با نمای چوب ترمو یا نمای چوبی ساختمان است. ضمن اینکه نمای سنگی اگر سطح کاملا صیقلی داشته باشد، موقع نصب نیاز به ابزار خواهد داشت و همین قضیه ممکن است هزینه و مدت زمان اجرایی کردن پروژه را بالا ببرد. نمای چوبی ساختمان از جهت عدم تغییر رنگ با این نما برابری می‌کند، ضمن اینکه هزینه پایین‌تری دارد و مراحل نصب آن بسیار سریع‌تر خواهد بود.

چند ویژگی برتر استفاده از چوب پلاستیک در نمای ساختمان

نمای چوبی ساختمان ؛ انقباض و انبساط کمتر

موادی مثل آهن، استیل یا سایر مواد غیر قابل اشتعال که در نمای چوبی ساختمان به کار می‌روند، با حرارت دچار انبساط و انقباض می‌شوند و همین مسئله هم باعث ضعیف شدن ساختار این مواد و بالا رفتن احتمال در هم شکستگی و تخریبشان می‌شود؛ در حالی که به جرئت می‌توان گفت رفتار چوب کاملا مخالف رفتار سایر مواد در مواجهه با تغییر دما است. برای مثال زمانی که حرارت بالا برود (البته نه آنقدری که به حد اشتعال برسد)، چوب خشکتر و به همین دلیل هم محکم‌تر می‌شود؛ پس احتمال درهم شکستگی ساختار و تخریب سازه‌های چوبی در هوای سرد یا گرم نسبت به سایر سازه‌ها کمتر خواهد بود. بنابراین استحکام، اولین ویژگی نمای چوبی ساختمان و همچنین چوب پلاست است

چوب چطور به عنوان عایق عمل می‌کند؟

علاوه بر استحکام، یکی دیگر از ویژگی‌های نمای چوبی ساختمان، عایق بودن آن است. جالب است بدانید ساختارهای شیشه‌ای در نما ۲۳ برابر زودتر از چوب گرم می‌شوند. نماهای مرمری این میزان را تا ۹۰ برابر سریع‌تر اعمال می‌کنند. استیل ۱۶۵۰ بار سریع‌تر از چوب گرم می‌شود و آلومینیوم ۷۰۰۰ بار سریع‌تر! همه این آمار و ارقام به معنی این است که کمترین میزان برون‌رفت انرژی از خانه، با نمای چوبی ساختمان اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید خانه‌تان خنک یا حتی گرم بماند و پول کمتری بابت استفاده از وسایل گرمایشی یا سرمایشی پرداخت کنید، چوب یکی از بهترین جایگزین‌ها برای آجر، سنگ و سیمان خواهد بود و به حفظ انرژی و پایین ماندن رقم قبض‌های شما کمک بزرگی خواهد کرد. ضمن اینکه چوب به عنوان یک عایق صوتی هم عمل می‌کند و می‌تواند محیطی آرام و بی‌دغدغه به شما هدیه دهد.

نتیجه فوری با نمای چوبی

بیشتر افراد از کاری که زود به نتیجه برسد، لذت می‌برند؛ حالا اگر این نتیجه فوری با هزینه کمتری به دست بیاید که چه بهتر! استفاده از نمای چوب پلاست ساختمان و چوب پلاستیک باعث بالا رفتن سرعت اجرای نما و پایین آمدن هزینه‌ها خواهد شد. جالب است بدانید بعضی از نماهای چوبی را می‌توان بسته به مساحت از یک هفته تا دو هفته به اتمام رساند؛ یعنی کافی است به یک تعطیلات دو هفته‌ای بروید و برگردید تا با ظاهر جدید خانه‌تان رو‌به‌رو شوید. به همین دلیل است که استفاده از چوب در نمای ساختمان طرفداران زیادی دارد. ضمن اینکه نصب سریع نمای چوب با بارش برف و باران کند نمی‌شود و به راحتی می‌توان کار زیباسازی نما را در سخت ترین شرایط آب و هوایی هم به اتمام رساند

سبزترازهمیشه

زمین روز به روز گرم‌تر می‌شود؛ آنقدر که دیگر لازم نیست دانشمندان چیزی بگویند؛ همین که زمستان‌ها خبری از برف و باران نیست و تابستان زودتر از همیشه می‌آید و دیرتر از هر وقت دیگری می‌رود، برای فهمیدن این موضوع کافی است. اگر دوست دارید قدمی هر چند کوچک برای کمک به محیط زندگیتان بردارید؛ استفاده از نمای چوبی ساختمان در کنار انواع روف گاردن و محصولات سبز از راه‌هایی است که پیش رو دارید. نماهای چوبی و چوب پلاست ساختاری هماهنگ با طبیعت دارند.

نقش نمای چوبی در پاکسازی هوا

خوب است بدانید هر متر مکعب چوب به کار رفته در نمای ساختمان می‌تواند ۰٫۸ تن از کربن منتشر شده در هوا را جذب کند. به عبارت دیگر اگر در ساختمانی ۲۰ متر مکعب چوب به کار رفته باشد، ۱۶ تن کربن را جذب می‌کند که معادل کربن تولید شده توسط اتومبیلی است که ۹۰ هزار کیلومتر رانندگی کرده است! به همین دلیل استفاده از چوب در ساختار ساختمان، چه یک فریم ساده باشد و چه آن را در نمای خانه به کار گرفته باشید، تاثیر مثبت خودش را خواهد گذاشت. اگر نمی‌دانید چطور باید نمای چوبی برای ساختمانتان انتخاب کنید، با مشاورین چوپکس تماس بگیرید تا شما رو به بهترین انتخاب برسونند.

اهمیت کیفیت نمای ساختمان

از هر نمایی که استفاده می‌کنید؛ بسیار مهم است که بهترین جنس آن را تهیه کنید و سراغ جایی بروید که بتواند درباره مزایا و معایب آن نما به شما مشاوره‌های لازم را بدهد. در صورتی که تصمیم دارید از مزایای نمای چوبی ساختمان استفاده کنید و ساختمانی با نمای چوب پلاستیک یا چوب پلاست داشته باشید، مشاوران شرکت چوپکس اطلاعات لازم را به شما خواهند داد.

بازگشت به بالا