مطالب کاربردی درباره نما چوبی

استفاده از نمای چوبی در ساخت و ساز مزایای متعددی دارد. نمای چوبی مقاومت بسیار بالایی در برابر باد، طوفان و سایر عوامل محیطی دارد و عناصر پوششی اعمال شده بر نمای چوبی باعث شده تا در برابر آب و هوا و دمای بالا مقاوم شوند. چوب‌های استفاده شده در نمای چوبی ساختمان تحت دمای 185 تا 220 درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرند تا شهد و رطوبت آن‌ها از بین برود و از کپک زدن و قارچ زدن چوب جلوگیری کنند. سیستم های نمای چینی به لطف فناوری مدرن می توانند بسیار پیشرفته باشند. 

استفاده از چوب در نمای ساختمان قدمت طولانی دارد، این روش در گذشته معایب و مشکلاتی داشته که به مرور زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی این مزایا و معایب به مرور زمان کاهش پیدا کردند. همین امر باعث شده که امروزه بیشتر طراحان و معماران ترجیح دهند از چوب در نمای ساختمان و بناهای مختلف استفاده کند.

نما چوبی دارای ویژگی‌های و مزایای منحصر بفرد بوده که همین امر استفاده از پروفیل چوب پلاستیک در نمای ساختمان را بیش از پیش افزایش داده است. پروفیل چوب پلاست چوپکس با کدهای WD, LT, RP2, ZP, N3, RP1, N1 مناسب نمای ساختمان بصورت یکپارچه یا فاصله‌دار (لوور) است که طریقه نصب هرکدام به صورت تخصصی انجام خواهد شد.

نمای یکپارچه

نمای لوور

تابلو مغازه

جان پناه

فلاور باکس

پوشش دیوار داخلی

ویدئوهای چوپکس

پروژه‌های نمای چوبی چوپکس

نما چوبی چیست؟

نمای ساختمان «Facade» چوب پلاستیک یا نما چوبی یکی از انواع نمای ساختمان به شمار می‌آید که با استفاده از چوب پلاست با کد و رنگ‌های متنوع اجرا می‌شود. انواع نمای ساختمان که با متریال‌های متفاوت طراحی و اجرا می‌شوند، بعد از مدتی به دلیل تغییرات آب و هوایی شکل اولیه خود را از دست می‌دهند و این امری کاملا طبیعی‌ست.

برخی مواقع نیز آلودگی هوا ظرف مدت بسیار کوتاهی نمای ساختمان را که برای زیبایی آن هزینه زیادی شده است، کثیف و آلوده می‌کند؛ طوری که اصلا متوجه نخواهید شد، ساختمان نوساز است یا به تازگی بازسازی شده است. 

نما چوبی یا نمای چوب پلاستیک در این شرایط بهترین گزینه برای طراحی و اجرا به عنوان نما ساختمان به شمار می‌آید. نمای چوب پلاست مقاومت بسیار بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی از جمله برف، باران، تابش شدید نور خورشید و موارد مشابه دارد.

به همین دلیل نمای چوبی اجرا شده با پروفیل چوب پلاستیک یک سرمایه‌گذاری امن به حساب می‌آید. از طرف دیگر ظاهر چوب پلاست نسبت به دیگر متریال‌ها شیک‌تر بوده و سبکی خاص را ایجاد می‌کند. 

نما چوبی

انواع نمای چوبی

چوب با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که دارد در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد:

نمای چوبی در ساختمان

یکی از متریالی که از قدیم تا به امروز در ساختمان سازی استفاده می‌شود، چوب است. چوب‌های استفاده شده در ساختمان سازی به کمک ابزار و وسایل خاصی پرداخت شده‌اند و تنوع طرح و رنگ بسیار بالایی دارند که با توجه به نمای ساختمان و بودجه مورد نظر باید آن را انتخاب کنید. 

نمای چوبی در ویلا

برای ویلاسازی می‌توان از هر متریالی برای نمای ساختمان از جمله چوب، سیمان، سنگ، آجر کوره‌ای و غیره استفاده کرد. اگر قصد ساخت ویلا در مناطق مرطوب را دارید بهتر است از چوب در نمای آن استفاده نکنید زیرا چوب رطوبت را جذب خود می‌کند و موجب پوسیدگی آن می‌شود. با وجود اینکه امروزه از روش‌های مختلفی می‌توان چوب را خشک کرد و رطوبت آن را به حداقل رساند اما بهتر است از آن استفاده نکنید. 

نمای چوبی در مغازه

یکی از متریالی که با استفاده از آن می‌توانید هم نمای بیرونی مغازه و هم دکوراسیون داخلی آن را طراحی کنید، چوب است. نمای چوبی ظاهر بسیار زیبا و جذابی به مغازه می‌دهد و به راحتی برش داده می‌شود، به همین دلیل می‌تواند در فضاسازی هر بخشی از آن استفاده کنید. نما چوبی در مغازه از هدر رفت انرژی جلوگیری خواهد کرد و مانند یک عایق عمل می‌کند. 

چرا از نماهای شبیه به چوب استفاده می‌کنند؟

نماهای شبیه به چوب به طرز باورنکردنی جذاب، ظریف و از نظر بصری زیباتر از چوب معمولی هستند. نمای شبیه به چوب به صورت روکشی است که یک محفظه تهویه بین روکش و عایق باقی می‌گذارد و مشکلات پل حرارتی و تراکم را از بین می‌برد و به دنبال آن رطوبت را کاهش می‌دهد.

نماهای شبیه به چوب بنابراین موثرترین سیستم برای عایق بندی ساختمان هستند و در حال حاضر در بین معماران، توسعه دهندگان و سازندگان طرفدار بسیاری پیدا کرده است. در بناهایی که نمای چوب هستند نمای بیرونی و داخلی ساختمان به یکدیگر متصل هستند و و فیلتراسیون هوا را کنترل کرده و با تنظیم گرما، تابش نور خورشید را به حداقل می‌رسانند. همه این‌ها باعث می‌شود تا ساختمان‌های با انرژی کارآمدتر ساخته شوند که به صورت خودکار به سایه خورشیدی و خنک کننده غیرفعال می‌رسند. 

طراحی ساختمان را با نمای چوبی ارتقا دهید

بسیاری از ساختمان‌ها با وجود اینکه مقررات ساختاری را رعایت می‌کنند و به طرح‌های استانداردی دارند فاقد هویت هستند. نمای چوبی نه تنها موجب زیبایی ظاهر بنا می‌شود بلکه یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه است.

نما چوب پلاست

اگر از نمای چوبی استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

عدم استفاده از چوب طبیعی به جای نمای چوبی مشکلات زیادی به همراه دارد و یک موضوع نگران کننده است زیراچوب طبیعی معایب و عوارض بسیاری دارد. چوب طبیعی با اینکه ظاهری زیبا دارد اما در گرما و باران شروع به ترک خوردن و شکافتن می‌کند. مهم‌تر از آن این است که چوب متخلخل است و به مرور زمان کپک می‌زند. به همین دلیل بهتر است از نمای چوب استفاده کنید.

چگونه از نمای چوبی به درستی نگهداری کنیم؟

پوشش‌های نمای چوبی اگر به درستی از آن‌ها مراقبت کنید می‌توانید چندین دهه از آن‌ها استفاده کنید. برای نکهداری و مراقبت از آن‌ها باید به طور مرتب صفحات چوبی را از نظر پوسیدگی یا کپک بررسی کنید و برای تمیز کردن و اطمینان از سلامت آن وقت بگذارید. چوب فوق العاده انعطاف پذیر است و نه تنها رنگ‌ها و انواع مختلفی دارد بلکه می‌توانید آن را در چند سبک جذاب تهیه کنید. 

نمای چوبی که در ساخت آن از پرسلن استفاده می‌کنند به مراتب بهترین نوع در بازار هستند. نماهای چینی دو تهویه می‌توانند جایگزین مناسبی برای نمای چوبی باشد. این متریال برای مقاومت در برابر برخی از شدیدترین شرایط آب و هوایی و سایر چالش‌های ناشی از عوامل محیطی که می‌توانند مضر باشند طراحی شده‌اند. 

انتخاب مناسب برای نمای بیرونی چوبی 

نصب نمای چوب به دلیل پوشش سرامیکی که دارد کار بسیار آسانی است و پانل‌ها به راحتی در محل توسط یک تیغه الماس بریده می‌شوند. دقت فوق‌العاده بالا، دوام و استحکام، سبک وزن، طرح‌های متنوع از مهم‌ترین عواملی هستند که هرکسی را جذب خود می‌کنند. 

تغییر نمای بیرونی یک ایده بسیار جدید و مدرن است، با مقایسه نمای چوبی با چوب طبیعی متوجه خواهید شد که نمای چوبی مزایای بیشتر و معایب کمتری دارد به همین دلیل می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. استفاده از چوب می‌تواند پر دردسر باشد، نیاز به اضطراب و نگهداری بیش از حد دارد و عمدتاً با گذشت زمان می تواند در اثر سایش و پارگی از بین برود.

عناصر قابل اجرا در کنار نما چوبی​

برای این که بتوان نمایی منحصر بفرد ایجاد کرد، می‌توان از المان‌های قابل اجرا با چوب پلاست همچون: نرده چوبی یا فلاورباکس برای جانپناه پنجره استفاده کرد. ضمن این که در قسمت ورودی ساختمان نیز می‌توان از پرگولا چوبی برای ایجاد هماهنگی و خلق نمایی متفاوت استفاده نمود. کفپوش چوب پلاست نیز در قسمت ورودی نما ایده‌ای خاص بوده، ضمن این که می‌توان پله‌ها را با این متریال کاور کرد.

قیمت نمای چوبی چقدر است؟

قیمت نمای چوبی با توجه به عواملی مانند برند تولید کننده، ابعاد و اندازه فضای مورد نظر، طرح و مدل چوب انتخاب شده، هزینه دستمزد نصاب‌ها و طراحان و غیره متفاوت خواهد بود. این عوامل می‌توانند هزینه نهایی نمای چوبی را تحت تاثیر قرار دهند و موجب کاهش و افزایش آن شوند.

قیمت نما چوبی

اجرای نمای چوبی

اجرای نمای چوبی با استفاده از پروفیل چوب پلاستیک کاری حرفه‌ایست که باید توسط افرادی متخصص در این زمینه انجام شود. برای اجرای نمای چوبی شما می‌توانید به شرکت چوپکس مراجعه نمایید. اجرای نمای چوب پلاستیک از فعالیت‌های تخصصی شرکت چوپکس است که می‌توانید با اطمینان خاطر اجرای نمای چوب پلاستیک را به این شرکت بسپارید.

نما چوبی ارزان​
سوالات متداول

نمای ساختمان «Facade» چوب پلاستیک یا نما چوبی یکی از انواع نمای ساختمان به شمار می‌آید که با استفاده از چوب پلاست با کد و رنگ‌های متنوع اجرا می‌شود.

قیمت نما با پروفیل چوب پلاست برحسب متراژ و نیز پروفیل مورد استفاده برای نمای ساختمان محاسبه می‌شود؛ برای اطلاع از قیمت با چوپکس در تماس باشید

نما چوبی در صورتی که با پروفیل چوب پلاست اجرا شود، قطعا طول عمر بالایی خواهد داشت؛ چوب پلاست از محصولات نوین و کاربردی بوده که بهترین گزینه برای اجرای نمای ساختمان به شمار می‌آید.

3.6/5 - (97 امتیاز)
۶ نظر درباره “نمای چوبی ساختمان
  1. سلام
    برای نمایی که قبلا اجرا شده و سنگ کار شده الان میتونیم از چوب پلاست استفاده کنیم ؟ زیرساز خاصی نمیخواد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا