پایداری سازه های گابیونی یا تورسنگی 2

گابیون سنگی 1

در قسمت اول مقاله به شرح مشخصات سازه های گابیونی و استفاده  آن ها در باربری و استفاده های  سازه ای آن ها پرداختیم.


برخی از تحقیقات درباره دیوار های گابیونی

دیوار گابیونی

علاوه بر دیوارهای استاندارد مستطیلی ، برخی تولید کنندگان و محققان شکل های دیگری از این دیوارها را نیز مدنظر قرارداده اند. مشاهده سازه های طبیعی مانند کندوی زنبور و یا نظم های کریستالی جواهرات توانسته اند الهام بخش افراد در ساخت سازه های زنجیره ای بهم پیوسته باشند . واحدهای تکی این چنین سازه هایی ، تعیین کننده شکل نهایی و کارایی آنهاست ، با توجه به فرضیات استخراج شده ارائه شده در باب سازه های تقویتی سلول وار از جمله گابیون ها ، به نظر می رسد که سازه های دارای شکل شش وجهی دارای استحکام بالاتری نسبت به سایر اشکال هندسی است.

دیوار گابیون
دیوار گابیون

سازه تورسنگ

در یکی از تحقیقات انجام شده عملکرد گابیون های شش وجهی در مقابل گابیون های رایج در زمینه تحمل بار خارجی مورد آزمایش قرار گرفت . در این تحقیق 129 نمونه از گابیون های ساخته شده که شامل 50 نمونه شش وجهی بود تمامی گابیون ها و قابشان با دست ساخته شده و با سنگ های 25 تا 50 میلیمتری پر شدند . سپس دو دیوار با ارتفاع 1/8 متر ارتفاع و 1/75 متر عرض یکی با استفاده از گابیون های شش وجهی و دیگری با کمک گابیون های مستطیل شکل و هر دو دیوار با نمای پله ای با پشت صاف ساخته شد، که موجب کاهش ضخامت 50 درصدی دیوار در ارتفاع بالای 3/5 از کف شده است .

اساس مقایسه ، تغییر فرم ظاهری و تغییرات در جا به جایی عمودی و افقی در هر نقطه دلخواه ( هر دیوار ، ماتریسی از 220 نقطه عمودی و افقی داشت که مورد استفاده قرار گرفت ) با استفاده از یک تئودولیت دیجیتال مقدار جابجایی افقی ثبت و بعنوان تابعی از جابجایی زاویه ای درنظر گرفته شد. هر دو دیوار با مقدار و پخشی یکسان از بار و ارتفاع برابر مورد آزمایش قرار گرفتند ، محققان تغییر فرم نقاط را رصد کردند و پس از بررسی نقاط مشخص شده و تحلیل آنها نتایج قطعیشان به شرح زیر است:

اجرای سازه گابیونی
اجرای سازه گابیونی

گابیون های شش وجهی از لحاظ یکپارچگی در مقاومت سازه ای در برابر تغییر و فرو ریختن ، عملکرد بهتری نسبت به دیوارهای ساخته شده با گابیون های معمولی دارد. مقایسه تغییر فرم این دو دیوار نشان می دهد مدل دیوارهای شش ضلعی در مقایسه با دیوارهای مستطیلی تحت بار بیشتری تغییر فرم خواهند داد .

نتیجه گیری

تمامی تحقیقات گسترده ای که اخیراٌ صورت گرفته است بیانگر پتانسیل مصرف فرم های متنوع از گابیون بعنوان سازه باربر در کاربردهای مختلف است ، در این بخش تنها یکی از انواع گابیون ها ، گابیون شش وجهی با جزئیات مورد بررسی قرار گرفته شده اما این کار برای تمام شکل های دیگر این سازه ها نیز می تواند انجام شود تا برتری آن ثابت گردد.

همچنین بسیاری از طراحان و سازندگان نحوه شخصی استفاده از این سازه های گابیونی را دارند. اگرچه مشکل عمده این گونه دیوارهای حائل این است که پر کردن آنها با سنگ نیازی به نیروی زیاد کارگری دارد که موجب افزایش چشمگیر هزینه ساخت می شود.

بسیاری از سازندگان از این گونه سازه های حائل بعنوان محافظ و یا به منظور کاربری های دکوراتیو همچون نرده ، باربیکیو ، گلدان ، آتشدان، دیوارهای جدا کننده ، ستون و به صورت کلی دکور فضای باز استفاده می کنند .

تنها نکته ای که باید مد نظر داشت آماده سازی خاک زیر این سازه ها از لحاظ استحکام و صافی برای تحمل بار و جلوگیری از نشست نامنظم این سازه های سنگین وزن است .

برای دیدن پروژه های تورسنگی کلیک کنید.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای گابیون در تهران و طراحی تورسنگی در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

پایداری سازه های گابیونی یا تورسنگی 2

۲ thoughts on “پایداری سازه های گابیونی یا تورسنگی 2

  1. سلام مطالبتون خیلی جالب هست، فقط این که آیا اشکال دیگری از نظر ظاهری در گابیون های موجود در ایران هست؟

  2. سلام شما خودتان تولید کننده گابیون های تزئینی هستید یا خیر فقط در زمینه چوب پلاست فعالیت میکنید و معرفی کسی که کارهای گابیونی انجام میدهد میکنید؟با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا