گابیون چوپکس

CHOOPEX GABION

به هرگونه سبد فلزی پر شده از مصالحی همچون (سنگ، چوب و …) گابیون گفته می‌شود. همخوانی المان‌های گابیونی با چوب پلاست، شرکت چوپکس را بر آن داشت تا با طراحی و ساخت گابیون نسبت به خلق فضاهایی خاص و مدرن اقدام نموده و عناصر چوب و سنگ را در جهت ایجاد محیطی دلپذیر به کار گیرد.

فلاور باکس

کانتر فروش

دیوار گابیونی

نرده گابیونی

باربیکیو

احجام دکوراتیو

نمای گابیون اطراف زمین تنیس فرودگاه امام خمینی
آبنمای گابیونی-زعفرانیه
سازه گابیونی آتشدان بالکن اداری جردن
سازه گابیونی باربیکیو-دریابیشه
نیمکت گابیونی روف گاردن کاشانک
گابیون سنگ به عنوان جداکننده -کافه لایف
نمای گابیونی سبز سعادت آباد
ورودی پارکینگ گابیون سنگ-شیراز شمالی

تاثیر تورسنگی و گابیون در دکوراسیون

گابیون ها اولین چیزی که در موردشان در همین ابتدا مطرح می شود این است که آخر مگر چیزی از دوران پارینه سنگی ممکن است وجود داشته باشد که به درد انسان امروزی بخورد؟

گابیون یا قفسه ای از سنگ

وقتی می گوییم گابیون از دوره پارینه سنگی است. پس مواد تشکیل دهنده آن بسیار محدود می شود. زیرا در آن دوره آب، گوشت و پوست حیوانات و استخوان های آن ها، چوب و سنگ تنها ابزار و مواد در دسترس انسان ها بوده است. بنابراین تورسنگی رودخانه ای چیزی باشد که پایه اصلی آن را یکی از این مواد تشکیل دهد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که انسان امروزی هر چه که دارد به نوعی با پایه ای از گذشته است. اما گابیون را می توان خود گذشته دانست زیرا تفاوت چندانی نکرده است و تنها تفاوتش شاید استفاده از متریال های مختلف برای قفس آن می باشد.

گابیون یک کلمه ی ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است. به مش فلزی مشبک شکل شش ضلعی گفته می شود که که درون آن توسط سنگ پر شده است و اغلب کاربرد آنها دیوار حائل و المان زیباسازی فضاهای داخلی و خارجی می باشد . دیوارهای گابیون نیز می توانند در شکل مستطیلی، مربعی و استوانه ای شکل داده شوند.انواع گابیون مورد استفاده در این زمینه ، بستگی به معین بودن الزامات فرایند در زمینه ساخت و ساز و تعیین نوع صحیح گابیون از لحاظ هزینه و عملکرد را دارد . انواع گابیون که امروز از آنها استفاده می شود : تورهای گابیون، بستر گابیون ، چیدمان گابیون و مش سیم های گابیون هستند .

سازه نگهدارنده گابیون چیست ؟

گابیون ها نوع خاصی از دیوارهای نگه دارنده باربر هستند که ساختاری سلول مانند دارند . به زبان دیگر این دیوارها قفس ها پیش ساخته شده از سیم های استیل با روکش روی هستند که داخل آنها با سنگ هایی به اندازه مناسب پر شده اند ، در صورت نیاز می توان به این سازه ها ویژگی های مکانیکی خاصی را نیز افزود. این سازه ها بر روی یکدیگر چفت شده اند و با سیم های روکش روی هم محکم می شوند

انتخاب مصالح مناسب ، در تولید سازه ای کارآمد ، نقشی به سزا دارد . خصوصاً انتخاب بافت سبد باید متناسب با نیاز های مکانیکی و مقاومتی مکان نصب بوده و خاصیت های تغییر شکل پذیری و غیر قابل حل شدن را دارا باشند. گابیون ها دارای ویژگی های تکنیکی و عملکردی خاص و منحصر بفرد هستند که در زیر آورده شده است.

گابیون سازه های شکل پذیری هستند که برخلاف سایر سازه های جایگزین ، این ویژگی نه تنها باعث ضعیف شدن آن نمی شود بلکه باعث بهبود پخش بار در سطح سازه شده و همچنین با درگیر کردن تمام عناصر مقاوم به کار گرفته شده باعث ایجاد سازه های پیچیده و بسیار مقاوم می شود .

این سازه ها نفوذپذیرند و در نتیجه قابلیت جمع آوری و انتقال آب های زیرزمینی را دارند که دلیل اصلی عدم ثبات خاک است . این عملیات با فرآیند تبخیر که حاصل جریان هوا در بین فضاهای خالی سازه است ، تکمیل می شود .

گابیون ها سازه هایی دائمی و ماندگار هستند که نگهداری آنها غیر از مسائل مربوط به افزایش عمر آن ، تقریباً صفر است(مگر در محیط هایی با قدرت تخریب بالا ) بعلاوه ویژگیهای آنها به گونه ای است که تمایل بالا به وفق پذیری با شرایط طبیعی متعادل را دارا هستند . همچنین این سازه ها به سادگی قابل نصب بوده و نیازی به تجهیزات خاص و نیرو متخصص ندارند. این ویژگی در اتوبان ها ، رودها و بازسازیهای دریایی که ایجاد تغییرات پس از نصب لازم است ، اهمیت بالایی پیدا می کند.

با وجودی که هزینه تمام شده سازه گابیونی تقریبا نصف قیمت یک متر مکعب بتن است ، ولی از سنگ گرانتر است . پایداری این سازه نیز برابر با بتن و بسیار بیشتر از سنگ است . گابیون های بزرگ را می توان با تکه های سنگ بزرگ و طبیعی پر کرده و برای تثبیت جاده ها به کار برد. همچنین با قرار دادن در ردیف هایی از این سازه ها بر روی هم می توان دیوار کوتاهی ساخت که به دلیل وزن بالایشان تعادل خوبی دارند.

مزایای گابیون و تور سنگ

  • همگنی و ثبات، نگهداری و حفظ مقاومت قوی در برابر جریان آب. اگر چه شامل واحدهای کوچک (سنگ ها و سنگ ریزه) است، هر سبد مانند یک واحد بزرگ عمل می کند؛
  • قابلیت انعطاف پذیری، شکل خود را به راحتی به سطح زمین تطبیق می دهند حتی این که به تدریج تغییر می کند؛
  • نفوذ پذیری، اجازه می دهد تا آب از میان آن عبور کند و به عنوان فیلتر برای ذرات خاک عمل کند، بنابراین از مواد ناپایدار محافظت می کند .
  • سادگی طراحی و آسان ساختن سریع؛
  • به صرفه بودن، با استفاده از سنگ های محلی که هیچ هزینه ای ندارند.

استفاده از گابیون در خانه

مورد دیگر برای علت استفاده از سنگ توری ها به وفور می توان مقاومت بالای سنگ ها دانست. سنگ جنسی است که سال ها طول می کشد تا به مقداری کمی از آن تبدیل به خاک شود و البته کمتر فرسایش می گیرد.

در برابر هر بلایی مقاوم است و بسیار به ندرت شاهد این هستیم که سنگ بشکند و یا خورد شود ( به صورت طبیعی). بنابراین چرا نباید از متریالی که انقدر محکم است. نه زنگ میزند و نه خورده میشود. به هیچ مراقبتی نیاز ندارد و مهم تر از همه هر روز که بگذرد مانند روز اول است و اگر کمی شانس بیاورید ممکن است زیباتر نیز به نظر بیاید.

مورد دیگر این که سنگ از طبیعت است. هیچ ماده شیمیایی و غیره ندارد.حس و حال طبیعت را دارد و داشتن آن باعث حس آرامش می شود.

از طرفی چون رنگ طبیعی خودش می تواند بسیار زیبا باشد بنابراین نیازی هم به رنگ آمیزی ندارد. سنگ ها در توری که قرار گرفته اند مانند پرنده ای در قفس زنده هستند و با هم دیگر نفس می کشند و این زنده بودن حس زیبایی به انسان و کسانی که در آن محیط زندگی میکند می دهد.

برای اجرای گابیون به زیباترین شکل ممکن نمی‌توان سراغ هر شرکتی رفت. به خصوص که این روزها تعداد شرکت‌های مدعی تولید گابیون مقاوم بالا رفته است؛ اما در حقیقت خبری از کیفیت نیست.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب قطعی، انواع گابیون و طرح‌های اجرا شده آن را توسط شرکتی که قصد دارید با او کار کنید، به خوبی بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید. مشاوره با کارشناسان شرکت چوپکس و سنگتوری می‌تواند ضروری‌ترین نکاتی را که باید از دانستن آن‌ها باخبر شوید، در اختیارتان قرار می‌گذارد و پروسه تصمیم‌گیری را برایتان آسانتر خواهد کرد.

بازگشت به بالا