گرین وال چیست ؟

گرین وال چیست ؟

فهرست مطالب

گرین وال چیست ؟

گرین وال (Green Wall) یا همان دیوار سبز که همچنین به عنوان: دیوار گیاهی، دیوار زنده یا باغ عمودی نیز شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر به یک روند جدید رو به رشد در مناطق مسکونی تبدیل شده است. گنجاندن فضای سبز در محیط شهری نه تنها بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه مزایا و اهداف دیگری نیز دارد. دیوار سبز چه در داخل و چه در خارج از منزل، به صورت ایستاده یا متصل به دیوار، تقریباً در هر شرایطی قابل اجراست. اما دیوارهای سبز دقیقا چگونه ساخته می‌شوند و چگونه می‌توان انواع مختلف آن را تشخیص داد؟                                                 نرده چوبی

گرین وال، سازه‌ای عمودی بوده که انواع مختلفی از گیاهان به آن متصل شده است و در روف گاردن یا بام سبز، تراس گاردن، فضای داخلی و خارجی کاربرد دارد. فضای سبز اغلب در یک محیط رشد متشکل از: خاک، سنگ یا آب کاشته می‌شود. از آنجایی که دیوارها دارای گیاهان زنده هستند، معمولاً دارای سیستم‌های آبیاری داخلی هستند. دیوار سبز با نمای سبز که اغلب بر روی دیوارهای بیرونی ساختمان‌ها رشد می‌کنند و استفاده از آنها به عنوان تکیه‌گاه سازه‌ای دیده می‌شود، متفاوت است. در دیوار سبز، محیط رشد و پرورش گیاهان روی سطح یا ساختار دیوار توسط سیستم رشد و آبیاری بوده، در حالی که گیاهان رشد کرده بر روی نماها ریشه در زمین دارند.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

علاوه‌بر این، سبزی روی نماها می‌تواند زمان زیادی طول بکشد تا به اندازه‌ای رشد کند که کل دیوار را بپوشاند، در حالی که دیوارهای سبز را می‌توان از قبل رشد داد یا رشد آنها را در محدوده‌ای مشخص متوقف کرد. علاوه‌بر مزایای زیبایی شناختی همه دیوارهای سبز می‌توانند به لطف ترکیبی از بهبود گردش هوا، محیطی تخصصی برای رشد و فناوری، تصفیه و رطوبت طبیعی هوا را شامل شوند.

مزایای گرین وال چیست ؟

دیوار سبز مزایای زیادی دارد که فضا را زنده می‌کند. اول از همه، مزایای زیبایی شناختی یک دیوار زنده را نمی‌توان نادیده گرفت. قطعا وجود فضای سبزی چشم نواز، می‌تواند تأثیر زیادی در زیبایی یک محیط شهری ساخته شده از بتن و آجر داشته باشد. 

مزایای گرین وال چیست ؟

تاثیر گرین وال در روحیه افراد

دیوار زنده می‌تواند روحیه افراد را شادتر و سازنده‌تر کند، خصوصا در شهرهای شلوغ یک مزیت عالی محسوب می‌شوند. وارد کردن عناصر طبیعی در مکان‌هایی که خالی از فضای سبز است، قطعا روحیه افراد را بالا می‌برد. این مفهوم به عنوان بیوفیلی یا طبیعت بارگی نیز شناخته می‌شود.
همچنین مطالعات نشان می‌دهد که طبیعت می‌تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه‌بر این، ارتباط با طبیعت باعث کاهش استرس و رفع خستگی ذهنی شده است. این به دلیل واکنش خودکار بدن برای دیدن و قرار گرفتن در اطراف عناصر طبیعی است.

تاثیر گرین وال در کاهش آلودگی هوا

با درک بهتر مشکلات آلودگی هوا و کیفیت هوا، اثرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز توجه بیشتری را برانگیخت. اثر تصفیه هوای گیاهان توسط میکروب‌های ریشه گیاهان حاصل می‌شود که می‌توانند از مواد شیمیایی به عنوان مواد مغذی استفاده کنند. علاوه‌بر اثرات مستقیم بر سلامت، بهبود کیفیت هوا نشان داده است که هوشیاری و توانایی‌های شناختی افراد را بهبود می‌بخشد.

با این حال، دیوارهای سبز غیرفعال معمولی یا گیاهان به اندازه کافی هوا را تصفیه و طبیعی نمی‌کنند تا تفاوت قابل توجهی ایجاد شود. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این امر دست می‌یابند، زیرا دیوار، گیاهان و فناوری نگهداری برای این منظور طراحی شده است. آگاهی از نقشی که محیط زیست در سلامت و رفاه ایفا می‌کند، منجر به انتظارات جدید برای محیط ساخته شده خواهد شد.

مشخص شده است که دیوارها و نماهای سبز بیرونی در مصرف انرژی کارآمد هستند، زیرا گیاهان آنها دمای کلی ساختمان‌ها را در معرض نور خورشید کاهش می‌دهند. علاوه‌بر این، میزان گرمای آزاد شده در زمستان را نیز کاهش می‌دهند. فرآیند تعرق گیاهان همچنین می‌تواند دمای داخل منزل را کمی کاهش دهد، بنابراین به عنوان یک راه حل کارآمد انرژی عمل می‌کند.

شرایط و اهداف برای ایجاد گرین وال چیست ؟

مکان و فناوری موجود تأثیر زیادی بر انتخاب گونه‌های گیاهی برای دیوارهای سبز فضای باز دارد. به عنوان مثال، دیوارها ممکن است به گیاهانی نیاز داشته باشند که می‌توانند در دوره‌های خشکسالی به دلیل کمبود آب باران و سیستم‌های آبیاری داخلی زنده بمانند. شرایط آب و هوای بیرون نیز بر گیاهان داخل خانه تأثیر می‌گذارد، زیرا هوای خشک‌تر از حد معمول باعث می‌شود گیاهان برای حفظ سطح بهینه رطوبت، آب بیشتری مصرف کنند.

شرایط و اهداف برای ایجاد گرین وال چیست ؟

علاوه‌بر این، انتخاب محیط رشد و آبیاری با انتخاب گیاهان همراه است. به عنوان مثال، ریشه برخی از گیاهان ممکن است به اندازه کافی بزرگ و قوی نباشد که در محیطی غیر از خاک رشد کند. برای سایر گونه‌های گیاهی، محیط‌های رشد سریع خشک شدن گزینه‌های بهینه‌تری نسبت به خاک هستند.

همچنین، کلید حفظ سلامت گیاهان، ایجاد یک محیط پایدار برای آنهاست. تغییرات ناگهانی ممکن است باعث ایجاد استرس غیر ضروری در گیاهان شود که ممکن است منجر به مشکلاتی مانند بیماری یا آفات شود. هنگام انتخاب گیاهان برای یک دیوار سبز هوشمند و فعال، توجه بیشتری به انعطاف پذیری گیاهان می‌شود. این به این دلیل است که همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، گردش هوای دیوار سبز می‌تواند برای آنها سخت باشد. گیاهان مختلف با میکروب‌های ریشه خود مواد شیمیایی مختلف را از هوا تجزیه می‌کنند.

فضای مناسب برای پرورش گیاهان گرین وال چیست ؟

گیاهان دیواری زنده به محیطی برای رشد نیاز دارند تا در آن ریشه بدهند. محیط رشد معمولاً روی ساختاری مانند: کیسه‌ها، گلدان‌ها یا جعبه‌ها قرار می‌گیرد که با هم یک سیستم را تشکیل می‌دهند. این ترکیبات در انواع مختلف موجود هستند و معمولاً به چهار دسته دسته‌بندی می شوند: سیستم‌های رسانه‌ای حجیم، مات، ورقی و ساختاری.

در حالی که در سیستم‌های رشد حجیم، خاک در یک قفسه یا کیسه بسته بندی می‌شود که سپس روی دیوار قرار می‌گیرد. محیط‌های مات همانطور که از نام آنها پیداست، سیستم‌های بستر هستند که معمولاً از الیاف نارگیل یا نمد نازک ساخته می‌شوند. گیاهان مستقیماً روی بستر ریشه می‌گیرند و به محیطی سست (مانند خاک) نیاز ندارند. ورقه‌ها شبیه به سیستم‌های مات هستند، اما از ورقه‌های پلی یورتان معدنی طرح‌دار تشکیل شده‌اند که دوام بیشتری نسبت به الیاف نارگیل یا نمد دارند.

رسانه‌های ساختاری سیستم‌های شل و مات را ترکیب می‌کنند تا بلوکی را تشکیل دهند که می‌تواند در اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته شود. به عنوان مثال: سبزه را می‌توان در محیط‌های حجیم کاشت، در گلدان قرار داد و روی سازه دیواری با آبیاری داخلی بارگذاری کرد. در سیستم‌های رسانه‌ای حجیم، خاک، تخته سنگ، سنگ‌های آتشفشانی و هیدروپونیک روش‌های رایج برای رشد گیاهان هستند. انتخاب رسانه‌های رشد حجیم در پنج سال گذشته به شدت رشد کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)
گرین وال چیست ؟

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا