خاک مناسب برای روف گاردن چیست؟ روش تهیه و آبیاری

خاک مناسب برای روف گاردن چیست
فهرست مطالب

آیا از فضای خانه خسته شده‌اید و به دنبال یک تغییر بزرگ هستید؟ آیا به دنبال نشستن در یک فضای سبز و نوشیدن چای فکر می‌کنید؟
اگر بخواهید می‌توانید در پشت بام منزل خود یک روف گاردن طراحی کنید تا علاوه بر حس شادابی و نشاط در منزل بتوانید در ساعاتی از روز آنجا استراحت کنید. اما سوال مهمی که مطرح است در رابطه با خاک مناسب روف گاردن است، باید از چه خاکی برای گیاهان این بخش استفاده کرد تا رشد خوب و مطلوبی داشته باشند؟  

به هیچ عنوان نمی‌توانید از خاک معمولی در روف گاردن استفاده کرد، زیرا گیاهان این بخش هم مانند سایر گل و گیاهان دیگر نیاز به خاک مناسب و غنی دارند و باید برای تقویت و تغذیه آن‌ها از خاکی استفاده کرد که تمام ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز را به ریشه برساند.
پیت ماس، کمپوست و ورمیکولیت بهترین خاک مناسب روف گاردن هستند. کافیست آن‌ها را با هم مخلوط کرده و شروع به کاشت کنید!

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

آماده سازی خاک برای باغ پشت بام

در زمان تهیه خاک مناسب گیاه باید به نوع گیاه خود توجه داشته باشید، معمولا خاک گیاهان زینتی، گیاهان گل‌دار و سبزیجات با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند. به عنوان مثال برای خاک سبزیجات باید از یک خاک غنی استفاده کنید تا بتواند تمام نیاز گیاه به مواد معدنی و ویتامین را تامین کند. همه‌ی گیاهان برای رشد نیاز به کود و سایر مواد آلی دارند که باید از کود مایع یا پور آن برای تقویت گیاه استفاده کنید. 

به طور کلی خاک روف گاردن باید از لایه‌های زیر تشکیل شده باشد:

یک لایه ضد آب

قبل از ساخت روف گاردن و تهیه خاک مناسب روف گاردن باید مطمئن شوید که کف روف گاردن ضد آب و ضد یخ است. ضد آب کردن سقف خود با یک ضد آب مایع یا برزنت از خانه و سقف طبقه زیرین در برابر سرریز و رطوبت محافظت می‌کند.

یک لایه عایق

لایه عایق زیر خاک به مرطوب ماندن خاک حتی در بدترین گرمای تابستان کمک می‌کند. می‌توانید تخته‌های پلی استایرن اکسترود شده XPS را برای این بخش استفاده کنید.

یک لایه زهکش

اگر می‌خواهید ریشه‌های محصول خود را از پوسیدگی نجات دهید به یک لایه زهکشی نیاز دارید تا آب اضافی را از گیاهان دور کند. این لایه معمولا به شکل برزنت، سنگ مرمر و سایر مواد مقاوم در برابر آب هستند.

پارچه ژئوتکستایل

لایه ژئوتکستایل بین خاک و لایه زهکشی قرار می‌گیرد و از ریختن خاک به روی آب اضافی جلوگیری می‌کند. این لایه‌ها علاوه بر ضد آب بودن باید تراکم بالایی داشته باشند تا خاک را نگه دارند، دقت کنید که تراکم آن به قدری بالا نرود که آب از آن عبور نکند. 

soil for rooftop garden

لایه‌ای برای پوشش گیاهی

بعد از آماده کردن لایه‌های زیرین خاک مناسب روف گاردن باید خاک مورد نظر خود را روی این لایه‌ها بریزید و بستر را برای رشد گیاه آماده کنید. اما چه ترکیب خاکی برای گیاه مناسب‌تر است؟  

 • پیت ماس
  پیت ماس از خزه مرده و مواد در حال تجزیه تشکیل شده و مانند کمپوست عمل می‌کند و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین خواهد کرد. پیت ماس به مخلوط خاک کمک می‌کند تا رطوبت را در خود حفظ کند و مانع خشک شدن خاک می‌شود. 
 • خاک کمپوست سبک
  خاک کمپوست سبک از تجزیه گیاهان قدیمی، کمی خاک طبیعی و کرم‌های خاکی تشکیل شده است. این ادغام منابع طبیعی ویتامین و مواد مغذی بیشتری به ریشه گیاه می‌رساند.
  استفاده از این نوع خاک می‌تواند موجب سالم ماندن ریشه گیاه در طول فصل رشد شود. 
 • ورمیکولیت
  ورمیکولیت از نظر ترکیب بسیار شبیه به کود است، گرچه این دو قابل تعویض نیستند. ترکیب این خاک با پیت ماس و کمپوست به رشد محصول کمک بسیاری می‌کند. علاوه بر این، نسبت هوا به آب در ورمیکولیت نیز می‌تواند به رشد گیاه کمک کند و رشد آن را کمی سرعت دهد. 

حال زمان آن است که خاک مناسب برای باغ پشت بام خود را با هم مخلوط کرده و بستر کاشت گیاه را مهیا کنید: 

 1. پیت ماس، کمپوست و ورمیکولیت خود را در ظرف مورد نظر خود قرار دهید.
 2. مواد افزودنی را با هم مخلوط کنید تا خوب ترکیب شوند. می‌توانید این کار را با دست یا با چنگال باغبانی انجام دهید.
 3. رشد یا بذرهای خود را با فاصله مناسب از هم بکارید.

چرا نمی‌توانید از خاک واقعی در یک باغ پشت بام استفاده کنید؟

برای راه‌اندازی یک باغ روی پشت بام، خاک باید نیاز ریشه گیاه را تامین کند تا بتواند موجب رشد و گلدهی آن شود. خاک مناسب روف گاردن نیاز به PH کنترل شده دارد تا بتواند از ریشه گیاه در برابر آفات و حشرات نگهداری کند.
پیت ماس و ورمیکولیت اجازه می‌دهند هوا در باغ گردش کند و رشد گیاهان را آسان‌تر خواهد کرد. بدون جریان هوا، ریشه‌های گیاهان دچار آسیب بسیار شدیدی خواهند شد. 

آیا می‌توانید یک روف گاردن بدون خاک پرورش دهید؟

ترکیب مواد افزودنی خاک مناسب روف گاردن مانند یک فنجان چای است برای اینکه یک چای خوشمزه بنوشید باید تمام اصول دم کردن چای را رعایت کنید در غیر اینصورت یک چای غلیظ و جوشیده خواهید داشت.
اما برخی افراد به دنبال یک باغ هیدروپونیک هستند. برای خاک این باغ می‌توانید از مواد خاک مصنوعی به نفع آب غنی از مواد مغذی استفاده کنید. 

چگونه روف گاردن را آبیاری می‌کنید؟

آبیاری باغ روی پشت بام با آبیاری باغ زمینی تفاوت بسیاری ندارد. باید با توجه به نیاز گل و گلدانی که در آن قرار دارد میزان آب گیاهان را مشخص کنید. قبل از آن بهتر است مطمئن شوید که لایه ضد آب و برزنت‌های زهکشی روی پشت بام خود را محکم ساخته‌اید. بدون چک کردن این موارد احتمال آسیب به سقف زیرین و کف روف گاردن وجود دارد. 

برداشت پایانی 

بعد از ساخت روف گاردن آنچه حائز اهمیت می‌باشد خاک مناسب روف گاردن است. انتخاب یک خاک مناسب و سازگار با گیاه می‌تواند در رشد گیاه و طراوت و شادابی آن تاثیرگذار باشد، پس بهتر است در کنار یک خاک خوب از کودهای مختلف، مواد تقویت کننده ریشه، سم ضد آفت و حشرات هم استفاده کنید تا گیاه سالم‌تری داشته باشید. 

Rate this post
خاک مناسب برای روف گاردن چیست؟ روش تهیه و آبیاری

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا