جکوزی در تراس و بالکن: راهنمای کامل قبل از ساخت

جکوزی در تراس
فهرست مطالب

یکی از بهترین و جذاب‌ترین کارهایی که می‌توان در داخل ساختمان‌های مسکونی انجام داد، ساخت جکوزی در تراس یا جکوزی در بالکن است. البته ساخت جکوزی در تراس یا بالکن به اندازه و ابعاد فضایی بستگی دارد که جکوزی در آن قرار می‌گیرد. علاوه بر بالکن و تراس می‌توان جکوزی را در حمام، روف گاردن و حیاط هم قرار داد اما قرار دادن آن در فضای سرسبز بالکن و تراس و در میان گیاهان یک فضای بسیار دلنشین و آرام‌بخش می‌سازد. در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات کاملی در رابطه با قرار دادن جکوزی در تراس و بالکن و اقدامات لازم قبل از ساخت جکوزی در اختیارتان قرار دهیم.

آیا تراس محل مناسبی برای نصب جکوزی است؟

برای اینکه مشخص شود تراس یا بالکن محل مناسبی برای نصب جکوزی است یا خیر باید به چند نکته مهم توج داشته باشید.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

 • ابعاد و اندازه بالکن یا تراس: برای ساخت جکوزی به چه فضایی در تراس نیاز دارید؟ اگر در زمان ساخت تراس این عامل را در نظر نگیرید قطعا نمی‌توانید یک جکوزی مناسب خریداری کنید. 
 • بررسی محل نصب: قبل از نصب جکوزی در بالکن و تراس محل نصب آن را بررسی کنید. وجود هرگونه ترک، تراشه به دلیل رطوبت یا نشتی می‌تواند مانع نصب جکوزی شود. 
 • چشم انداز جکوزی: هیچ کس به یک جکوزی در بالکن که چشم اندازی به سمت دیوار دارد را دوست ندارد. بهتر است یک مکان مناسب و امن را برای نصب جکوزی انتخاب کنید تا یک چشم انداز زیبا از فضا داشته باشد، باید مکانی را با چشم اندازهای خوب از محیط در نظر بگیرید. بهتر است از انسدادها و نقاط کور که به ما اجازه می‌دهد در حین لذت بردن از حمام، دید خوبی داشته باشید.

تراس شما کوچک است یا بزرگ؟

زمانی که به فکر نصب یک جکوزی در فضای باز هستید شاید از خود بپرسید که آیا برای نصب جکوزی در بالکن و تراس فضای کافی دارید یا خیر؟ این موضوع نباید مانع نصب جکوزی در بالکن شود آنچه در این زمان مهم بوده طراحی و مدل جکوزی است. جکوزی‌های 2 نفره و 4 نفره با اندازه کوچک برای فضاهای کوچک‌تر مناسب هستند و برای فضاهای بزرگ‌تر می‌توانید از جکوزی‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. گزینه نصب آبگرم شنا را نیز در نظر بگیریم، امکان نصب جکوزی در تراس‌هایی با حداکثر متراژ 12 متر مربع وجود دارد.

مدل جکوزی در بالکن

چگونه جکوزی را در اتاق زیر شیروانی قرار دهیم؟

این یک روش پیچیده است و نیاز به دانش و مهارت متخصصان دارد، بیشتر آسانسورهای صنعتی قادر نیستند چنین حجم و وزنی را جا به جا کنند. با توجه به این امر لازم است از سایر تکنیک‌های بالابری در بیرون ساختمان استفاده شود:

 • کامیون جرثقیلی: برای اینکه بتوان جکوزی را در تراس و بالکن قرار داد باید از یک جرثقیل استفاده کرد و با عبور آن از روی ساختمان بار را روی تراس قرار داد، معمولا برای این کار از جرثقیل‌های بلند استفاده می‌کنند. 
 • استفاده از عناصر متحرک برای جابجایی جکوزی در اطراف تراس.
 • بهره‌گیری از پرسنل واجد شرایط، مجهز برای انجام وظیفه تخلیه و جابجایی.

چگونه می‌توان یک جکوزی را در تراس یا بالکن قرار داد؟

قرار دادن جکوزی در بالکن یا تراس همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم یک فرآیند پیچیده و دشواری دارد که باید با استفاده از تجهیزات و لوازم مخصوصی انجام شود. جرثقیل و کامیون با تناژ بالا از تجهیزات ضروری در این جابه‌جایی به شمار می‌روند.

مطالب مرتبط: جکوزی در فضای باز

جکوزی خالی چقدر وزن دارد؟

زمانی که می‌خواهید جکوزی را در مکان‌های حساس و مرتفع مانند تراس و بالکن نصب کنید باید از وزن جکوزی اطلاع داشته باشید زیرا برای ساخت پوشش آبگرم نیاز به این اطلاعات خواهید داشت. با توجه به مدل جکوزی وزن عملیاتی آن می‌تواند بین 200 تا 500 کیلوگرم در هر مترمربع باشد. در زمان طراحی تراس علاوه بر وزن جکوزی باید وزن وسایل دیگر از جمله مبلمان، حجم آب، تعداد افراد و غیره را هم در نظر داشته باشید. 

یک جکوزی پر از آب چقدر وزن دارد؟

هنگام نصب در جکوزی در تراس یا بالکن باید بدانید که وزن یک جکوزی خالی یا پر از آب چقدر است. برای محاسبه صحیح آن، توصیه می‌شود که یک متخصص مقاومت سازه حجم آن را با در نظر گرفتن این متغیرها محاسبه کند:

 • مقاومت بار در هر متر مربع از دال تراس
 • وزن حداکثر تعداد افراد توصیه شده توسط سازنده.
 • محوطه مورد نیاز براd قرار گرفتن جکوزی، این اندازه از ضرب طول در عرض همان بدست می‌آید. به عنوان مثال برای یک آبگرم گرد با ضرب شعاع در 𝜋 یا برابر با ضرب آن در 3.1416 این اندازه به دست می‌آید. 
 • وزن وسایل کمکی مانند سکو، پله یا آلاچیق.

بنابراین با توجه به این عوامل متوجه شده‌اید که محاسبه وزنی جکوزی بر روی تراس در هر متر مربع یک امر ضروری است. برای انجام این کار، وزن تقریبی را بر مساحت تقسیم کنید و نتیجه را بر حسب کیلوگرم بیان کنید.

مدل جکوزی در تراس

جکوزی را باید در آفتاب قرار داد یا سایه؟ 

پاسخ این سوال بسیار ساده و آسان است، قطعا آفتاب گزینه بسیار مناسب‌تری نسبت به سایه است زیرا می‌توانید به کمک سازه‌های دیگر مانند یک آلاچیق یا سایه‌بان یک فضای سایه برای جکوزی بسازید و در مواقعی که نیاز به تابش نور خورشید دارید این سایه‌بان را کنار بگذارید. تابش نور خورشید در فصل زمستان به شما این امکان را می‌دهد که در طول سال از آبگرم لذت ببرید و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

نحوه راه‌اندازی جکوزی روی تراس

برای راه اندازی جکوزی در تراس به حداقل امکانات نیاز دارید:

 • سطح تراز برای پایه آبگرم، در صورتی که شیب تراس بیشتر از 2٪ باشد.
 • زهکشی برای جلوگیری از نشتی ناشی از پاشش.
 • آب مورد نیاز برای پر کردن آبگرم.
 • قرار دادن پریز برق محافظت شده برای تغذیه ایمن جکوزی.

آیا برای قرار دادن جکوزی در تراس باید سازه را تقویت کرد؟

قبل از هرگونه اقدامی باید وزن تقریبی هر متر مربع را محاسبه کنید در واقع باید بدانید که بالکن و تراس قادر است حداکثر چه وزنی را تحمل کند. برای بررسی دقیق باید با نقشه‌های ساختمان به چند معمار و مهندس مشورت کنید. 

قیمت جکوزی در تراس چقدر است؟

قیمت جکوزی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. اندازه و ابعاد جکوزی، برند تولید کننده، نوسانات بازار، قیمت مواد اولیه در بازار، داشتن استانداردهای لازم و غیره از عواملی هستند که قیمت نهایی جکوزی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.  

آیا ساخت جکوزی ارزش دارد؟

داشتن جکوزی در تراس یا بالکن قطعا در ظاهر و ارزش خانه تاثیر مثبتی دارد زیرا در ماه‌های سرد و گرم می‌توانید از جکوزی استفاده کنید و لحظات منحصر به فردی برای خود و میهمان بسازید. هیچ چیز آرامش‌بخش‌تر از یک حمام سرد یا گرم در جکوزی فضای باز نیست.

مطالب مرتبط: ایده دکوراسیون تراس

در تمام طول سال از جکوزی لذت ببرید

شب‌های طولانی زمستان بهترین زمان برای استفاده از جکوزی است، شما می‌توانید دمای آب را تا 40 درجه سانتی گراد بالا برده و گرمای آن در هوای سرد و زمستانی لذت ببرید. جکوزی را در قسمتی از تراس یا بالکن قرار دهید تا ساعاتی در روز آفتاب داشته باشید. 

در فصل تابستان از جکوزی به عنوان یک استخر شنا استفاده می‌کنند تا با تنظیم جریان آب یک حمام خنک داشته باشند. در گرم‌ترین روزهای سال با استفاده از یک چتر آفتابی و چند صندلی می‌توانید بهشت کوچکی برای خود بسازید، پس از این فرصت غافل نشوید.

Rate this post
جکوزی در تراس و بالکن: راهنمای کامل قبل از ساخت

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

۲ نظر درباره “جکوزی در تراس و بالکن: راهنمای کامل قبل از ساخت
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا