طراحی و محوطه سازی باغ در 10 مرحله: قدم به قدم

طراحی محوطه سازی باغ
فهرست مطالب

شاید در ابتدای کار، طراحی یک باغ کمی مشکل باشد به هر حال درست کردن طراحی باغ، صرف نظر از اندازه فضایی که دارید نیاز به تفکر و دقت زیادی دارد. اگر به دنبال یک تغییر ساده در محیط هستید یا اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان باغی با بودجه کم طراحی کرد، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. 

در این مطلب با ایده‌های تزئینی باغ و کاشت تا ابزارهایی که به آن نیاز دارید آشنا خواهید شد. در طراحی و ساخت باغ نه تنها علم و دانش تاثیرگذار است بلکه سلیقه و ایده‌های جدید هم می‌توانند منجر به یک انتخاب درست شوند. برای این کار می‌توانید از تصاویر دیگر باغ‌های طراحی شده استفاده کنید و از چیدمان آن‌ها الهام بگیرید.، در این تصاویر تمام جزئیات ذکر شده‌اند حتی جزئیات ریز با کوچکترین کاربردهایی که دارند را می‌توانید در این تصاویر ببینید. در زمان طراحی علاوه بر ایده‌های جدید باید آب و هوا، شرایط کاشت گیاهان و اندازه فضا را هم مد نظر قرار دهید. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

چگونه یک باغ را قدم به قدم طراحی کنیم؟

طراحی باغ یکی از زیباترین و لذت‌بخش‌ترین کارها است و اگر این کار را با دانش و علم خود انجام دهید به نتیجه مطلوب و رضایت‌بخشی می‌رسید. برای زنده کردن فضای بیرونی و طراحی یک باغ استاندارد می‌توانید از منابع و برنامه‌های مختلفی استفاده کنید. هیچ فرقی نمی‌کند که این ایده‌ها برای زمینی بزرگ هستند با یک تکه زمین کوچک. 

لیندزی هایلند، کارشناس باغبانی می‌گوید: یکی از مهم‌ترین کلیدهای طراحی یک باغ عالی این است که مطمئن شوید گیاهان باغ فضای کافی برای رشد دارند. هنگام کاشت، فاصله زیادی بین هر گیاه بگذارید و از گیاهان بلند در پشت و گیاهان کوتاه‌تر استفاده کنید. فضای مناسبی برای اضافه کردن درختان، درختچه‌ها یا پرچین‌ها نیز در نظر بگیرید.

 1. فضای باغ موجود خود را تجزیه و تحلیل کنید

به بیرون بروید و فضایی که می‌خواهید در آن باغ خود را بسازید،  اندازه بگیرید. برای اندازه‌گیری به یک متر، دفترچه یادداشت، مداد و لاستیک نیاز دارید. از بزرگ‌ترین مناطق شروع کنید، سپس بخش‌های کوچکی از جمله گوشه‌ها و شکاف‌ها را در آخر اندازه‌گیری کنید، در نهایت ابعاد اتاق‌های باغ یا ساختمان‌های خارجی موجود را یادداشت کنید. 

برای اندازه‌گیری فضای باغ خود بهتر است در ساعات مختلف روز این کار را انجام دهید، باید بررسی کنید که در جه ساعاتی از روز آفتاب دارید و کدام بخش‌های باغ آفتاب بیشتری دارد تا از این اطلاعات در کاشت گیاهان و ساخت باغ استفاده کنید. برای دقت بیشتر در کار می‌توانید از قطب نما استفاده کنید، معمولا باغ‌ها را از نظر میزان نور به چهار دسته زیر تقسیم می‌کنند: 

 • باغ‌های رو به شمال: این باغ‌ها معمولاً در بهترین قسمت روز دارای نقاط سایه‌دار هستند، بنابراین بهترین ظاهر را از گیاهان باغچه سایه‌دار خواهید داشت.
 • باغ‌های رو به جنوب: فضاهای رو به جنوب در تمام طول روز نور خورشید دارند.
 • باغ‌های رو به غرب: در اینجا از سایه در صبح و آفتاب در طول بعد از ظهر تا عصر لذت خواهید برد. گیاهان مقاوم مانند گل رز، لاله، گل شمعدانی و غیره بهترین گیاهان برای این فضا هستند.
 • باغ‌های رو به شرق: در باغ‌های رو به شرق، گیاهان از نور خورشید صبحگاهی و سایه عصر لذت می‌برند و به شما امکان می‌دهند تا در صورت تمایل، گونه‌های سایه دوست‌تر اما گلدارتری مانند شقایق و ویبرنوم انتخاب کنید.
 1. برای آنچه می‌خواهید و نیاز دارید برنامه‌ریزی کنید

برای طراحی باغ خود باید یک برنامه‌ریزی درست و اصولی داشته باشید، قبل از هرگونه اقدامی بهتر است مشکلات محیط مورد نظر را بررسی و حل کنید. می‌توانید زمانی را صرف صحبت با خانواده و دوستان در مورد دلیل انجام این پروژه کنید، این به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا باید از یک طراح باغ حرفه‌ای استفاده کنید یا خودتان کار را تکمیل کنید.
فاکتورهای دیگری که در زمان برنامه‌ریزی باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا این خانه‌ای که قصد تغییر آن را دارید خانه اجاره‌ای است؟
اگر صاحب خانه هستید می‌توانید از گیاهان چند ساله استفاده کنید تا قلمه گرفتن از آن‌ها کار آسانی باشد. ممکن است بخواهید یک باغ کلبه‌ای یا یک مجسمه بزرگ در باغ قرار دهید، یا بخشی از باغ را سبزی بکارید.

 1. طرح اولیه خود را ترسیم کنید

باید طرح کلی باغ خود را روی کاغذ گراف بکشید و فهرستی از گیاهان، تخت گل، مسیرها و سایر عناصری که می‌خواهید در طرح گنجانده شود را تهیه کنید. این تصویرسازی و نقاشی می‌تواند در چیدمان و محل قرارگیری گل‌ها به شما کمک بسیاری کند. 

در این مرحله، می‌توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید و چه چیزی می‌تواند باقی بماند. در حالی که برخی تغییرات می‌توانند بسیار گران و زمان بر باشند. 

هنری اسکات از در این مورد می‌گوید: طراحی رشته‌ای است که سال‌ها تمرین و فداکاری می‌طلبد. ساده نگه داشتن چیزها همیشه توصیه من در صورت امکان است.
توجه به بافت محل، ویژگی‌های موجود و درک چگونگی عملکرد فضا به طراحی یک طرح موفق کمک بسیاری می‌کند. درک نسبت خوب بین محوطه سازی سخت و نرم بسیار مهم است و این از محلی به محل دیگر متفاوت است. طراحی خوب با تجزیه و تحلیل کامل محل شروع می‌شود! قبل از ایجاد یک “مسترپلان” جدید و قبل از انجام هر یک از کارهای محوطه‌سازی، زمانی را صرف نگاه انتقادی به باغ در نقاط مثبت و منفی آن کنید. ممکن است بخواهید پاسیو را تغییر دهید، اما سایر ویژگی‌های آن را مانند درختان بالغ را حفظ کنید.

 1. عناصر اصلی طراحی را در نظر بگیرید 

رونی کالینز نجاری حرفه‌ای، باغبان پرشور با مدرک کارشناسی ارشد در گیاه شناسی و بنیانگذار وبلاگ Electro Garden Tools است که توصیه می‌کند هر دو ویژگی محوطه سازی سخت و نرم را در نظر بگیرید تا چیدمان باغ را به درستی انجام دهید. باید برنامه ریزی کنید که درختان کجا رشد کنند، چه نوع سنگفرشی استفاده شود، چه مناطقی باید با گیاهان یا سازه‌ها غربال شوند یا گیاهان کوچک‌تر کجا خواهند بود. 

برنامه ریزی باید بر اساس این موارد انجام شود. عناصر اصلی طراحی منظر، مانند تعادل، وحدت، مقیاس، سادگی، توالی، تنوع، و تاکید است.
لین توصیه می‌کند در مورد موادی که می‌خواهید استفاده کنید  خوب فکر کنید. مواد طبیعی مانند سنگ، شن و چوب جای سبک‌های سنتی را گرفته‌اند. از سوی دیگر، کاشی‌های چینی تمیز، پالت تک رنگ یا ویژگی‌های معماری قوی و مجسمه‌سازی مدرن برای باغ‌های مدرن یا معاصر بسیار پرطرفدار هستند. 

 1. با هزینه‌های طراحی باغ آشنا شوید

برای طراحی باغ مورد نظرتان باید تمام هزینه‌های موجود را برآورد کنید، باید بدانید که برای ساخت هر بخشی به چه مقدار هزینه نیاز دارید. باید هزینه‌های طراحی، مصالح، گیاهان و استخدام پیمانکاران و غیره را در نظر داشته باشید. 

این موضوع را همواره به یاد داشته باشید که یک باغ شیبدار زهکشی کافی نخواهد داشت و ممکن است لازم باشد هر عنصر ساختاری مانند دیوارها، اتاق‌های باغ یا سنگفرش‌های قدیمی از آن حذف شود و به دنبال این موضوع هزینه طراحی مجدد آن بیشتر خواهد شد.

 1. بودجه را برای طراحی باغ خود تنظیم کنید

طراحی و ساخت یک باغ با ظاهر جدید می‌تواند کمی گران باشد، به خصوص زمانی که صحبت از طراحی‌های مدرن باغ می‌شود. برخی از طراحان باغ توصیه می کنند 5 تا 15 درصد از ارزش خانه را برای باغ خرج کنید تا به همان اندازه به ارزش خانه اضافه شود.

بررسی کنید که چقدر می‌توانید برای طراحی و ساخت باغ مورد نظرتان هزینه کنید و ببینید کجا می‌توانید به راحتی پس انداز کنید. متأسفانه قیمت اقلام مورد نیاز برای ساخت باغ با توجه به نوسانات بازار هر روز در حال تغییر و کاهش و افزایش است، بدین ترتیب مشخص کردن بودجه نهایی شاید کار سخت و دشواری باشد. 

اگر بودجه کمی دارید بهتر است از مصالح و متریال ارزان‌تری استفاده کنید.  

 1. برای موفقیت بکارید

برای اینکه یک باغ زیبا و نتیجه مطلوب و موفقیت‌آمیزی داشته باشید باید به نوع کاشت توجه کنید. بهتر است گیاهان بلند را در انتهای باغ و گیاهان کوتاه را در قسمت جلویی باغ خود بکارید. کریس بونت از می‌گوید: وقتی در مورد تم و سبک باغی که می‌خواهید فکر کردید، حتماً گیاهانی را انتخاب کنید که با شرایط باغ شما سازگار باشند. اگر باغ شما فرم و شکل جنگلی و آب و هوای آن رطوبت بالایی دارد، بهتر است از گیاهان برگ‌دار بزرگ استفاده کنید. 

 1. نگهداری از باغ را در نظر بگیرید

بعد از طراحی و ساخت باغ و کاشت گیاهان مورد نظرتان آنچه بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد، نگهداری و مراقبت از باغ است. بهتر است گیاهان خود را با توجه به این موضوع که در طول روز چقدر برای باغتان وقت می‌گذارید انتخاب کنید. به عنوان مثال گیاهانی که روزانه به آب نیاز دارند و باید در هفته چند بار آن‌ها را هرس کنید، کود دهید و غیره به هیچ عنوان مناسب کسانی که وقت زیادی برای رسیدگی به گیاهان را ندارند، نخواهد بود.

 1. در مورد بازه زمانی فکر کنید

در زمان طراحی باغ باید به بازه زمانی و فصل مورد نظر هم توجه کنید.  اگر پروژه مقیاس بزرگی دارد بهتر است برای تکمیل شدن آن را به چند فاز مختلف تقسیم کنید. هر فاز را در فصل مشخص و در بازه زمانی متفاوتی انجام دهید تا از نظر زمانی با مشکل مواجه نشوید. متأسفانه قطعاتی که برای تکمیل باغ نیاز دارید ممکن است کمی گران قیمت باشند به همین دلیل باید بودجه خود را مشخص و تقسیم بندی کنید. معمولا پرهزینه‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های هر ساختمانی پله‌ها و رمپ‌ها، مرزها، پاسیوها و تراس‌‌ها، جزئیات طراحی مانند کاشت زینتی، گلدان و مبلمان هستند.

در این میان بهتر است به فصول هم فکر کنید زیرا بیشتر کارهای باغبانی و محوطه سازی بین بهار و اوایل پاییز، زمانی که شب‌ها کوتاه‌تر و هوا گرم است، انجام می‌شود. بهترین فصل کاشت گیاه اوایل تا اواسط بهار و اوایل تا اواسط پاییز است. 

 1. بررسی کنید که آیا طراحی باغ شما به مجوز نیاز دارد یا خیر؟

افزودن استخر، ساخت دیوارهای حائل و نصب خطوط برق یا برداشتن درخت برخی از کارهایی هستند که نیاز به مجوز دارند، بنابراین همیشه مقررات را بررسی کنید.

چگونه چیدمان باغ خود را برنامه‌ریزی کنم؟

بهتر است همیشه تعدادی از عوامل مختلف را در چیدمان باغ خود در نظر بگیرید:

معماری موجود محیط ساخته شده، نحوه عملکرد ملک، نماها و بازشوهای کلیدی و یک طراح خوب می‌تواند یک طرح جامع ایجاد کند.

چه زمانی باید یک طراح باغ استخدام کنید؟

هزینه کردن برای استخدام یک طراح شاید در دیدگاه مردم کمی گران باشد اما بی شک ارزش بسیاری دارد. اگر با یک فضای باغ بزرگ کار می‌کنید و قبلاً هرگز پروژه باغ بزرگی را انجام نداده‌اید یا دوستان یا خانواده باتجربه‌ای ندارید بهتر است به استخدام یک طراح فکر کنید، یک طراحی حرفه‌ای و کاربلد به شما کمک خواهد کرد و می‌توانند در دراز مدت در هزینه شما صرفه جویی کنند.

اگر با یک طراح کار می‌کنید باید از قبل در قراردادی تمام جزئیات را ذکر کنید تا در ادامه مسیر به مشکل برنخورید. 

همانطور که بسیاری از باغ‌ها همزمان با بازسازی خانه ساخته می‌شوند، بنابراین یک طراح خوب با معمار و پیمانکار اصلی ارتباط برقرار می‌کند تا مطمئن شود که پروژه ترکیبی به خوبی اجرا خواهد شد. 

جمع بندی 

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و دقیقی در رابطه با طراحی و محوطه سازی باغ‌ها در اختیارتان قرار دهیم. بدین ترتیب می‌توانید به بهترین شکل ممکن و اطلاعات کامل به طراحی و ساخت باغ اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر پروژه بزرگی دارید بهتر است از یک طراحی یا معمار حرفه‌ای کمک بگیرید.

برای طراحی و محوطه سازی ویلا میتوانید با کارشناسان چوپکس برای اطلاعات بیشتر در تماس باشید.

Rate this post
طراحی و محوطه سازی باغ در 10 مرحله: قدم به قدم

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا