اصول نگهداری روف گاردن در سال 2024 چیست؟

اصول نگهداری روف گاردن
فهرست مطالب

روف گاردن یا فضای سبز پشت بام سال‌هاست که مورد توجه طراحان و مهندسان قرار گرفته است به طوری که امروزه در بیشتر ساختمان‌ها و برج‌ها می‌توانید روف گاردن‌های مختلفی را مشاهده کنید. ساخت روف گاردن محدود به ساختمان‌های مسکونی نخواهد بود، در بیشتر ساختمان‌های اداری هم از روف گاردن استفاده می‌کنند و به عنوان یک مکان آرام بخش و مناسب برای برگزاری جلسات و رویدادها شناخته می‌شود.

مراقبت و نگهداری روف گاردن دارای قواعد و اصولی است که اگر به آن‌ها پایبند باشید می‌توانید یک روف گاردن زیبا و سبز داشته باشید. در این مقاله با نکات مهم نگهداری روف گاردن بیشتر آشنا خواهید شد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

تغذیه و آبیاری

روف گاردن در واقع مانند یک ظرف غول‌پیکر است که لایه نسبتا نازکی از خاک روی آن را پوشانده و با استفاده از گل و گیاهان مختلف آن را تزئین می‌کنند، لایه نازک خاک می‌تواند موجب کاهش وزن روف گاردن شود اما نباید فراموش کنید که از درخت‌ها و گیاهانی متناسب با سطح روف گاردن و عمق خاک آن استفاده کنید. در زمان‌های مناسب می‌توانید برای رشد گیاه و گل‌دهی آن‌ها از کود مناسب استفاده کنید تا علاوه بر تغذیه، گیاه بتواند گل‌دهی هم داشته باشد. برای آبیاری گیاهان موجود در روف گاردن باید از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید زیرا روف گاردن به آب باران و منبع آب اضافی نیاز ندارد. گاهی اوقات هم باید گیاهان را غبار پاشی کنید تا سرسبزی و شادابی خود را حفظ کنند. 

هرس کردن گیاهان 

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول نگهداری روف گاردن هرس کردن و وجین کردن گیاهان است. با وجود اینکه نسبت به باغ و باغچه علف‌های هرز کمتری دارد اما باز هم نیاز به رسیدگی و هرس کردن خواهد داشت، اگر می‌خواهید بذر یا صیفی‌جات بکارید بهتر است قبل از کاشت تمام علف‌های هرز را بکنید. 

کف سازی روف گاردن 

سقف روف گاردن باید ضد آب باشد تا بتواند از سقف زیرین محافظت کند، قبل از کاشت هر گیاهی در روف گاردن باید کف آن را با مواد و مصالح مناسب پر کنید و جلوی نشتی را بگیرید. بعد از کفسازی باید آن را آزمایش کنید و کف روف گاردن را آب بگیرید بدین گونه از وجود هر نشتی مطمئن خواهید شد. 

تعمیرات دوره‌ای و منظم

برای جلوگیری از پوسیدگی، شکستگی و خراب شدن اجزای روف گاردن باید به صورت دوره‌ای و روتین آن را سرویس کنید. به عنوان مثال خاک گیاهان باید چک شود، کف روف گاردن باید از نظر نشتی چک شود، پیچ و مهره سازه‌های موجود در روف گاردن باید محکم شوند. این کارها اگر به صورت دوره‌ای و منظم انجام شوند روف گاردن شما همیشه سبز و سالم باقی می‌ماند.  

آفات و حشرات 

روف گاردن هم مانند هر باغ و باغچه‌ای که پر از گیاه است می‌تواند تحت تاثیر آفات و حشرات قرار بگیرد. نوع آفات و و زمان هجوم آن‌ها به روف گاردن به اقلیم و شرایط آب و هوایی محل روف گاردن بستگی دارد، برای جلوگیری از هجوم آفات و حشرات باید هر چند وقت یکبار بام سبز را سم پاشی کنید. اگر حوض یا آب‌نمایی در روف گاردن دارید نباید اجازه دهید که آب آن راکد بماند، زیرا آب راکد بهترین مکان برای رشد پشه و حشرات مختلف است. برای جلوگیری از رشد حلزون‌ها باید سرعت آبیاری قطره‌ای را کاهش دهید زیا حلزون‌ها رطوبت را دوست دارند. 

مقاوم در برابر آتش 

بی‌آب ماندن بام سبز و خشک شدن بیش از حد گیاهان می‌تواند خطر آتش‌سوزی را افزایش دهد، با استفاده از موارد زیر می‌توان این خطر را کاهش داد: 

  • نصب یک سیستم آبیاری قطره‌ای و متصل به اعلام حریق
  • کاشت ساکولنت‌های مقاوم در برابر آتش که حتی در هوای گرم تمایلی به خشک شدن ندارند
  • استفاده از محیط کشت حاوی درصد بالایی از مواد معدنی مانند پرلیت یا ماسه

نگهداری از مبلمان و سایر سازه‌های روف گاردن 

مبلمان و سایر سازه‌های روف گاردن اگر مدام در معرض برخورد با نور خورشید، باران و برف و دیگر عوامل خارجی قرار بگیرند قطعا به سرعت دچار پوسیدگی می‌شوند. سعی کنید همیشه آن‌ها را سالم و تمیز نگه دارید و اگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید باید روی آن‌ها را بپوشانید یا به انبار ببرید. 

شناخت روش‌های نگهداری روف گاردن

در این مطلب سعی کردیم تا روش‌های نگهداری روف گاردن را به طور کامل شرح دهیم، با وجود اینکه روف گاردن مانند باغ و باغچه نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی ندارد اما اگر می‌خواهید یک بام سبز شاداب و همیشه سبز داشته باشید نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید. لازمه داشتن یک باغ سبز و زیبا داشتن علم و آگاهی نسبت به روش‌های مراقبت و نگهداری از بام سبز است. 

Rate this post
اصول نگهداری روف گاردن در سال 2024 چیست؟

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا