طراحی باغچه‌ کوچک با ایده‌های مدرن

طراحی باغچه۳
فهرست مطالب

زیبایی و طراحی باغچه‌ به جذابیت هرچه بیشتر حیاط می‌افزاید. تصور بسیاری از افراد آن است که در تزیین و یا طراحی باغچه‌ها به خصوص باغچه‌های کوچک، با محدودیت روبرو هستیم. درحالی‌که چنین نیست. چراکه ایده‌های مدرن به کمک ما آمده‌اند تا آزادی عمل بیشتری در خلق ایده‌های نو داشته باشیم. گزینه‌های فراوانی برای طراحی باغچه‌ها در دسترس هستند که در تمام آنها جذابیت و زیبایی مد نظر قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این ایده‌ها ادامه مطلب را از دست ندهید و ما را همراهی کنید.

بهترین ایده‌های مدرن در طراحی باغچه‌های کوچک

قبل از اینکه بخواهیم بهترین و جدیدترین ایده‌های مدرن در طراحی باغچه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید حتماً چند نکته را مد نظر داشته باشیم. اول اینکه باغچه چه میزان از نور خورشید را دریافت می‌کند و اینکه چه نوع گیاهانی را می‌توان به راحتی در آن کاشت. سپس به سراغ طراحی ایده‌ها بروید. شما می توانید دکوراسیون تراس را نیز با ایده های باغچه های کوچک نیز طراحی کنید. در ادامه ایده‌هایی را که برای شما پیشنهاد می‌دهیم برای تمام باغچه‌های کوچک با فرم‌های مختلف مناسب هستند.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

به کارگیری دیوار سبز در گوشه‌ای از حیاط

از جالب‌ترین ایده برای طراحی باغچه کوچک، به وجود آوردن دیواری سبز در گوشه‌ای از حیاط است. تنها کافیست آن را در حیاطی با دیوارهای رنگارنگ و سرسبز تصور کنید که برگ‌های زنده و گل‌های آرامبخشی اطراف آن را احاطه کرده و بوی خوششان به مشام می‌رسد. همین تصور به شما کمک می‌کند تا بهترین باغچه کوچک را با طراحی دیوار سبز در اختیار داشته باشید. در این طراحی بهتر است مکان مناسبی را برای نصب دیوار پیدا کنید. با آبیاری متعادل، مناسب و همچنین کنترل آفات، به عمر بیشتر دیوار سبز کمک خواهید کرد.

استفاده از نردبان قدیمی برای تکیه دادن گل‌ها

یکی دیگر از روش‌هایی که در طراحی باغچه کوچک با روش مدرن به کمک شما می‌آید، استفاده و به کارگیری از نردبان‌های قدیمی است. در این حوزه نه تنها نردبان‌ها، بلکه استفاده از وسایل قدیمی به شما کمک می‌کنند تا ترکیبی از سبک مدرن با کلاسیک را به نمایش بگذارید. شما در این زمینه می‌توانید گلدان‌ها و یا حتی شاخه‌های رونده گل را به پایه‌ها و پله‌های نردبان چوبی تکیه داده و اگر سبک معماری خانه‌تان قدیمی است، آن را به روزتر جلوه دهید.

کاربرد المان‌های آب در طراحی باغچه‌های کوچک

استفاده از المان‌های آب یکی از ویژگی‌های مهم طراحی باغچه‌های کوچک به سبک مدرن است.  به وسیله آبنما‌های کوچک و ساده با جریان آرام آب، یک عنصر آرامبخش و دلنشین در باغچه ایجاد کنید. آبریزهای آبشاری می‌توانند به زیبایی و طراوت باغچه بیافزایند. استخرها یا حوضچه‌های کوچک و مدرن، جلوه خاص به باغچه می‌دهند. فواره‌های ساده و مینیمال با شکل‌های هندسی و خطوط تیز و برنده هم بی تاثیر نیستند.

استفاده از المان‌های آب در باغچه‌های کوچک علاوه بر زیبایی، باعث ایجاد آرامش، تازگی و طراوت در فضا خواهند شد. همچنین صدای جریان آب به آرامش محیط کمک می‌کند.

طراحی باغچه کوچک با قلوه سنگ‌های کوچک

یکی دیگر از ایده‌های مدرنی که در طراحی باغچه کوچک تاثیر فراوانی دارد، به کارگیری سنگ‌ها و قلوه سنگ‌های کوچک است. این سنگ‌ها با اندازه کوچک و جمع و جور خود، نمای زیبا و چشم نوازی را ایجاد می‌کنند. حتی قرارگیری گل‌ها و یا گیاهان سرسبز در میان قلوه سنگ‌ها، همچون خورشیدی درخشان می‌درخشند.

کاشتن گیاهان با قدی کوتاه

در طراحی باغچه‌های کوچک علاوه بر گیاهان با قد بلند، می‌توان از گیاهان قد کوتاه هم بهره برد. بهتر است موقع کاشت، درختچه و بوته‌هایی را انتخاب کنید که قد کوتاه‌تری دارند و خیلی هم متراکم نباشند. چون گیاهان متراکم فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهند.

اشغال فضای پاسیو و ایوان خانه

از راه حل‌های مفید و البته مناسب در طراحی باغچه‌های کوچک در حیاطی که فضای کافی ندارد، استفاده از پاسیو منزل است. در این راستا می‌توانید با استفاده از آجرهایی به رنگ سفید و یا چوب‌های ترموود، فضایی زیبا و خاص را ایجاد نمایید و همچنین حیاط کوچک خود را بزرگتر جلوه دهید.

ترکیب رنگ‌های شاد در طراحی باغچه کوچک

بیشتر اوقات نیاز نیست در طراحی باغچه کوچک فکر خود را درگیر موارد متعدد و یا حتی المان‌های مختلف نمایید. تنها کافیست با ترکیب رنگ‌های شاد و روشن، زیبایی عمیقی را به باغچه کوچک خود ببخشید و فضا را بزرگتر از آن چیزی که هست جلوه دهید. در طراحی باغچه‌های کوچک به تاثیر روانی رنگ‌های شاد دقت فراوانی داشته باشید.

استفاده از آینه‌های کوچک و بزرگ

بسیاری از طراحان، استفاده از آینه‌های کوچک و بزرگ را در طراحی باغچه کوچک، گزینه مناسبی می‌دانند. چراکه استفاده از آینه‌ها باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای شما می‌گردد، بدون آنکه نیاز باشد شما کار خاصی انجام دهید. البته محل نصب آینه بسیار حائز اهمیت خواهد بود. چراکه اگر روبروی آینه، فضای سبز، گیاهان و گل‌ها باشند، باعث دو برابر نشان دادن آنها می‌شود.

نصب کفپوش اطراف باغچه‌ کوچک

هنگام طراحی باغچه کوچک، نصب کفپوش‌ها را فراموش نکنید. چون تاثیر فراوانی در زیبایی آن دارند. البته کفپوش‌هایی به رنگ روشن نظیر خاکستری یا سفید برای سبک‌های فرانسوی مناسب هستند. در این زمینه رنگ‌های نقره‌ای یا مشکی با الگوهای منظم را می‌توان از بهترین گزینه‌ها برای سبک مدرن به شمار آورد. اگر می‌خواهید در فضاهای کوچک، باغچه‌های کوچکی را طراحی کنید، استفاده از کفپوش‌های طلایی با گل‌ها و شکوفه‌های صورتی و بنفش فضای شما را بزرگتر جلوه خواهد داد.

نورپردازی خلاق باغچه‌های کوچک

نورپردازی خلاق از عناصر کلیدی در مبلمان فضای باز و طراحی باغچه‌های کوچک به سبک و ایده مدرن است. نور می‌تواند فضا را متحول کرده و جنبه‌های زیباشناختی و عملکردی آن را ارتقا دهد. در این زمینه نورهای کوچک در زمین کار گذاشته می‌شوند و به گیاهان، مسیرها و دیوارها تابیده و جلوه خاص و زیبایی را خلق می‌نمایند. انواع چراغ‌های دکوراتیو را می‌توان بر روی سقف یا دیوارهای باغچه نصب کرد. استفاده از پروژکتورهای کوچک برای پرتونگاری بر روی گیاهان و مجسمه‌های باغچه را هم می‌توانید در نظر داشته باشید.

طراحی باغچه کوچک به شکل مستطیل

یکی از نمونه‌های طراحی باغچه در سبک و ایده مدرن طراحی آن به شکل مستطیل است. این طراحی، نورگیر و دید را خراب نکرده و فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد. البته در این فرم و یا شکل از باغچه، باید از درختان مخصوصی همانند زیتون، نخل، افرا و مشابه آن کمک بخواهید.

طراحی باغچه

لیست متریال طراحی باغچه‌ کوچک با ایده‌های مدرن

در طراحی باغچه‌های کوچک و مدرن، انتخاب متریال مناسب بسیار مهم است. این مصالح معمولا دارای ویژگی‌هایی چون سادگی، دوام، زیبایی و سازگاری با محیط زیست هستند. برخی از بهترین مصالح عبارتند از:

بتن – بتن به دلیل دوام، شکل پذیری و ظاهر مدرن یکی از محبوب‌ترین مصالح در باغچه‌های کوچک است. می‌توان از آن برای کفپوش، دیوارها، نیمکت‌ها و حتی آبنماها استفاده کرد.

سنگ – سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی می‌توانند برای کفپوش، دیوارچین و المان‌های دکوراتیو استفاده شوند. سنگ‌های رنگی و سنگ فرش‌های ساده و مدرن گزینه‌های خوبی هستند.

چوب – چوب به ویژه چوب ترمووود می‌تواند برای نیمکت‌ها، محوطه‌سازی و حتی کفپوش مناسب باشد. زیرا چوب گرمای خاصی را القا می‌کند.

شیشه – برای نرده‌ها، دیوارهای شیشه‌ای و حتی آبنماهای مدرن شیشه مناسب است و باعث دید بهتر و یکپارچگی بیشتر باغچه با فضای داخلی می‌شود.

فلز – استفاده از فلزات مانند استیل ضد زنگ برای نرده‌ها، آبنماها و دکوراسیون باغچه بسیار رایج است.

سنگریزه – سنگریزه‌های رنگی برای کفپوش و مسیرها بسیار مناسب هستند و نگهداری آسانی دارند.

کلید اصلی انتخاب مصالح، ترکیب هماهنگ و خلاقانه آنها با یکدیگر و با گیاهان باغچه است.

گیاهان مناسب در طراحی باغچه کوچک

در طراحی باغچه‌های کوچک و مدرن، انتخاب گیاهان مناسب بسیار مهم است. منظور گیاهانی که با فضای کوچک، سبک مدرن و شرایط محیطی سازگاری داشته باشند. برخی از بهترین گزینه‌ها عبارتند از:

گیاهان خزنده و رونده

مانند پیچک، بادام زمینی و سرخس که برای پوشاندن دیوارها و کف باغچه مناسب هستند.

کاکتوس و گیاهان صحرایی

کاکتوس‌ها و گیاهان صحرایی مانند آلوئه ورا، سانسوریا و اسکولاریا برای فضاهای کوچک و خشک عالی خواهند بود.

بامبو و نیزارها

برخی از انواع بامبو مانند بامبو چینی یا نیزارهای کوتاه برای ایجاد فضاهای سبز و انحنادار مناسب هستند.

گیاهان هرس شده و فرم‌دار

درختچه‌ها و درختانی مانند سرو، بونسای، شمشاد که با هرس، شکل‌های هندسی و هماهنگ با سبک مدرن می‌گیرند.

گیاهان آپارتمانی

برخی گیاهان خانگی مانند درخت پول، زبان گنجشک، سانسوریا برای گلدان‌ها و فضاهای داخلی کوچک باغچه مناسبند.

گیاهان آبزی

استفاده از گل‌های آبزی و حوضچه‌های آب در باغچه‌های مدرن رایج است.

گل‌های یکساله

برای ایجاد رنگ و جلوه‌های فصلی می‌توان از گل‌هایی مانند شب بو، ساتین فلاور و پتونیا استفاده کرد.

طراحی باغچه

هزینه طراحی باغچه‌های کوچک با ایده‌های مدرن

در طراحی باغچه‌ های کوچک اصولاً عوامل بسیاری دخیل هستند. همین عوامل موجب تفاوت قیمت و یا هزینه طراحی خواهند شد. اولین پارامتر، متراژ باغچه به شمار می‌آید. متراژ باغچه در قیمت تمام شده طراحی باغچه بسیار تاثیرگذار است. دومین نکته میزان بودجه شماست؛ چراکه این شما هستید که تعیین می‌کنید چه میزان بودجه و یا هزینه‌ای را باید برای طراحی باغچه صرف نمایید. سبک طراحی، نحوه اجرا، نوع ایده‌ها، اهداف، انتظار کارفرما و متریال مورد کاربرد هم نباید در بهای تمام شده طراحی باغچه فراموش کرد. زیرا هر کدام در هزینه طراحی تاثیر فراوانی دارند.

جمع‌بندی

در این نوشته به بیان ایده‌هایی مدرن در طراحی باغچه‌های کوچک پرداختیم و تلاش کردیم تا مواردی را که در طراحی باغچه کوچک به شما کمک می‌کنند را گوشزد کنیم. توجه داشته باشید که طراحی باغچه‌ها بسیار سلیقه‌ای بوده و افراد می‌توانند متناسب با نظر شخصی خود و با ترکیب المان و عوامل مختلف، یک باغچه کوچک با طراحی مدرن را خلق کنند. در این زمینه شما می‌توانید از طراحان حرفه‌ای چوپکس کمک بخواهید. زیرا با سابقه و تجربه‌ای چندین ساله در این زمینه، بهترین‌ها را به شما عرضه خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
طراحی باغچه‌ کوچک با ایده‌های مدرن

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا