استاندارد سازی نرده ویلا

استاندارد سازی نرده ویلا

هدف این مقاله ارائه‌ی راهنمایی برای نرده کشی دیوارها و مناطق مجاور و یا نزدیک به مکان‌هایی است که در معرض آتش‌سوزی‌ قرار دارند تا بتوان میزان خسارت وارده را به‌ حداقل رساند.

مشکلات اساسی نرده وبلا

 • نرده های و دیوارهای فضای باز یکی از موانع بصری و تاثیرگذار در معماری محسوب می‌شوند. همچنین متقاعد کردن تمام صاحبان ملک در اثرگذاری نرده فضای باز در انتشار آتش چندان کار ساده‌ای نیست.
 • نرده های چوبی رایج با ستون های چوبی و الوار چوب نصب شده خصوصا اگر قدیمی و در معرض تغییرات آب‌وهوایی باشند، می‌توانند آتش را تغذیه کرده و باعث انتشار آن شوند در صورتی که نرده های مدرن چوب پلاست با افزودنی هایی هم چون کندسوزآتش ازاین نقیصه عاری می باشند ولی نمی توان تغییر فرم و پیچیدگی این محصول را در معرض آتش نادیده گرفت.

نرده های چوبی همچنین خاکستر و ذرات نیم‌سوز را جمع کرده و مانند نردبانی افقی به آتش اجازه می‌دهد تا به سمت ملک اصلی حرکت کنند.

 • پس از اشتعال، کافی است دیوار یا نرده ای که از جنس مواد اشتعال‌پذیر باشد در نزدیکی یا مجاورت ساختمان باشد تا به صورت مستقیم و یا روش‌های غیرمستقیمی مثل تابش‌گرمایی، حریق را به ساختمان منتقل کند.

 

راهنما:

از مواد غیرقابل اشتعال برای ساخت نرده و دیوار استفاده کنید. دیوارها و نرده ها از لحاظ جنس، شکل و نوع ساخت با یکدیگر متفاوتند. بنابراین هرکدام درجه‌ی متفاوتی از ریسک یا حفاظت دربرابر آتش دارند. مصالح به‌کار رفته در دیوارها و حصارها عموما چوب، پلاستیک، کامپوزیت چوب پلاستیک، فلز، سیم، بتن و سنگ است. از بین تمام موارد یاد شده چوب اشتعال‌پذیرترین و سنگ غیرقابل‌اشتعال‌ترین نوع نرده است.

 • نرده چوبی: نرده های تمام چوب یا دارای اجزای چوبی قابل اشتعال هستند و هیچ مقاومتی دربرابر آتش ندارند. استفاده از مصالح اشتعال‌پذیری مانند چوب‌های سبک یا چوب‌های کاج فرآوری شده، در حصارها یا دیوارهای متصل به ساختمان پیشنهاد نمی‌شوند. چوب‌های سخت و چگال‌تری مانند بلوط‌قرمز، بلوط سفید، پیکان و گردو نسبت به سایر چوب‌های نرم از مقاومت بالاتری در برابر آتش برخوردارند.
 • نرده چوب پلاستی: حصارهای چوب پلاستی نسبت به نرده‌های چوبی مقاوم‌تر، ماندگارتر و عموما قوی‌ترند اما این حصارها نیز در دماهای پایین‌تر از حداکثر دمای آتش‌سوزی آب می‌شوند.
 • نرده فلزی: حصارهای فلزی نسبت به حصارهای پلاستیکی نیز از مقاومت بیشتری در برابر آتش برخوردارند. حصارهای سیمی مانند سیم‌خاردارها و نرده های گابیونی، اثرگذاری بسیار کم یا تقریبا صفر در انتقال آتش دارند. با این وجود در صورتیکه مواد قابل اشتعال در اطراف حصار جمع شده باشند یا نرده دارای بخش‌های چوبی باشد، می‌تواند به‌عنوان یک نردبان افقی در انتقال آتش به ساختمان اصلی عمل کند.
 • نرده بتنی و نرده سنگی: این مصالح غیرقابل‌اشتعال بوده و می‌توانند مانع انتقال آتش به بخش‌های دیگر شوند. با این‌حال این مصالح اثری بر روی جابه‌جایی خاکسترهای مشتعل و مواد نیم سوخته در هوا را ندارند. این مصالح خسارات وارده به ساختمان را به حداقل می‌رسانند.

از اتصال دیوار و نرده های قابل اشتعال به بدنه‌ی اصلی ساختمان پرهیزکنید.

برای جلوگیری از اشتعال ساختمان، اطمینان حاصل کنید که تمام بخش‌های قابل‌اشتعال موجود بر روی حصارها و دیوارهای متصل به ساختمان حداقل سه متر دورتر قرارگرفته‌اند.

از استفاده از حصارهای نرده دار مانند نرده‌های چوبی که بین آن‌ها فضای خالی وجود دارد پرهیز کنید. چراکه مواد نیم‌سوخته در بین این فضاهای خالی به دام افتاده و باعث اشتعال حصار می‌شوند.

ملاحظات:

 • حصارها و دیوارها باید از جهت فیزیکی نگه‌داری شوند.
 • خرده‌های قابل اشتعال اطراف حصار و دیوارهای متصل به ساختمان جمع‌آوری شوند.
 • نوع پوشش‌گیاهی استفاده شده در اطراف حصارها باید با دقت انتخاب شده و دائما رسیدگی شود چرا که می‌تواند احتمال اشتعال حصار خصوصا اگر از مواد اشتعال‌پذیر ساخته شده باشد را افزایش دهد.

اثرگذاری:

استفاده از سنگ، بتن و چوب‌های سخت و چوب پلاستی در ساخت حصار و دیوارها در تمام مناطقی که احتمال آتش‌سوزی در آن‌ها زیاد است اثرگذارند.

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] ایده عالی برای نرده کشی اطراف ویلا وجود دارد. اولی استفاده از دیوار سبز است؛ یعنی با کاشت […]

 2. […] نرده‌های چوبی سنتی با ظاهر کلاسیک، جذاب و قیمت مناسبشان یکی از انتخاب‌های مورد توجه است. با این حال نیاز زیادشان به نقاشی‌های سالانه و هزینه‌ی نگه‌داری و تعمیر بالایشان نسبت به سایر محصولات، می‌تواند عاملی باشد برای انتخاب نرده با جنس‌های دیگر. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *