روف گاردن اقدسیه (در باب یک پروژه)

در باب پروژه روف گاردن یا بام سبز

نتایج تحقیقات جدید در زمینه‌ی اثر مثبت روف گاردن و سایر فضاهای سبز خانگی بر روی متریک‌های کارآیی انسان از جمله کاهش استرس، بهبود یادگیری و درمان، بازدهی و سلامت روان است.طبیعت با کاهش استرس و افزایش آرامش، خستگی‌ ذهنی را کاهش می‌دهد. وجود فضاهای سبز و پوشش‌گیاهی در اطراف مکان‌هایی که افراد مشغول به‌کار، تحصیل و یا بازیابی سلامت جسمانی هستند اثرات بسیار مساعدی دارد. دسترسی بصری و حضور مستقیم در فضای سبز و محوطه هر دو در افزایش توانایی ذهن در تمرکز کردن تاثیر به‌سزایی دارند. بنابراین می‌توانند باعث بهبود کارآیی فرد در کار و تحصیل و کاهش استرس شوند.

تحقیقات در دانشگاه ملبورن استرالیا نشان داده شده‌است که خیره شدن به چمن‌های سبز برای چهل ثانیه می‌تواند در افزایش تمرکز نقش به‌سزایی بازی کند.در تحقیقی که “اثر چهل ثانیه منظره‌ی سبز بر روی افزایش تمرکز؛ نقش استراحت‌های کوتاه در بازیابی تمرکز” نام دارد و‌ در مجله‌ی روانشناسی محیطی چاپ شده‌است، افرادی که به مدت چهل ثانیه به تصاویر روف‌گاردن نگاه کرده‌بودند بازدهی بالاتری در انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارد داشتند.

قیمت اجرای روف گاردن
قیمت اجرای روف گاردن

محققان می‌گویند فواید روف‌گاردن‌ یا باغبام ها نیز همان اثر سایر فضاهای سبز را دارند. همچنین براین باورند که برای افزایش تمرکز نه‌تنها لازم به داشتن فضای سبزی خاص و منحصربه‌فرد نیست بلکه این اتفاق می‌تواند در مکث‌های کوتاهتری نسبت به آنچه تاکنون باور داشته‌ایم رخ دهد.شرکت‌های مترقی مانند فیس‌بوک و گوگل هم‌اکنون در ساختمان‌های مرکزی جدیدشان از روف‌گاردن‌ها، دیوارهای سبز و سایر المان های محوطه مانند (گابیون،فلاورباکس،آبنما و …)استفاده می‌کنند.

یکی از پرطرفدارترین روف گاردن ها

یکی از محبوب‌ترین انواع روف گاردن، روف گاردن گسترده یا Extensive است، که برای پروژه اقدسیه استفاده کرده ایم، این مدل بیشتر از آنکه بعد زیبایی شناختی صِرف داشته باشد، یکی از راه حل‌های محیط زیستی است که برای بهبود شرایط محیط زندگی افراد و تاثیر مثبت بر رفع آلودگی هوا با ایجاد اکسیژن بیشتر طراحی می‌شود. ویژگی‌های روف گاردن گسترده شامل موارد زیر می‌شود:

مناسب برای پشت بام صاف:اگر به دنبال روف گاردن ایده‌آل برای  پشت بام سبز بزرگ یا پشت بامی با کف کاملا صاف یا Flat  هستید، روف گاردن گسترده برای شما مناسب خواهد بود. استفاده از این مدل روف گاردن برای بام‌های کم شیب هم مناسب است.

• گیاهان صحرایی: روف گاردن گسترده برای کاشت گیاهان کویری و همچنین گیاهانی با برگ‌های گوشتی مناسب است.

• مناسب برای وزن کم: اگر بررسی‌های مهندسی نشان می‌دهند پشت بام شما تحمل بار زیادی را ندارد، با مشورت شرکت سازنده و ضمانت آن‌ها می‌توانید روف گاردن گسترده را مورد استفاده قرار دهید؛ چون معمولا وزن آن نسبت به مدل‌های دیگر کمتر است.

• گیاهانی با عمق کم: گیاهان کم عمق، گیاهانی هستند که ریشه آن‌ها عمیق نمی‌شود. این دسته از گیاهان نیز برای کاشت روی روف گاردن با سیستم گسترده مناسب هستند.

• محدودیت تنوع: از دیگر ویژگی‌های روف گاردن گسترده، محدودیت در تعداد گیاهان است. شما تنها مجاز به استفاده از یک الی دو مدل گیاه کم عمق هستید.

• عمق کم خاک: همانطور که احتمالا تا الان خودتان هم متوجه شده‌اید، عمق این مدل روف گاردن بسیار کم است.

• مناسب برای پارک‌های صنعتی: از بین انواع روف گاردن، مدل گسترده، بیشتر از بقیه مدل‌ها برای اجرایی شدن روی بام پارک‌های صنعتی، ویلاهای بزرگ و حتی مدارس مفید است.

سقف روف گاردن
سقف روف گاردن

روف گاردن اقدسیه

این پروژه به درخواست کارفرما در دو فاز اجرا شد.

فاز اول

شامل کفپوش و دیوارهای محیطی بام جهت ایجاد فضای خصوصی برای ساکنین برج بود، در جهت ایجاد فضای خصوصی که به دلیل وجود ساختمانهای اطراف دید زیادی روی بام وجود داشت که از پروفیل چوب پلاستیک کد LT برای پرچین چوب پلاستیک اطراف روف استفاده کردیم، و در بحث کفپوش چوب پلاست از پروفیل کد ST که ترکیبات این پروفیل مخصوص کفپوش و مکان های پر تردد مخصوصا اطراف استخر میباشد.

فاز دوم

در این مرحله مبلمان فضای باز پشت بام (پرگولا، آتشدان و فلاورباکس) و مبلمان محوطه ورودی (پرگولا،نرده و پرچین) وجود دارد که برای پرگولای روف و محوطه از پروفیل RP2 و S1 استفاده شده،به صورت کلی هزینه های آلاچیق از پرگولا بسیار بالاتر بوده و از نظر بصری و معماری حجم سنگین تری نسبت به پرگولا دارد و همینطور شکل ظاهری ظریف و متناسب آن موجب زیباتر شدن فضای باز اطراف شما میشود.برای محوطه طراحان ما ایده های جالبی داشتند که یکی از آن ها باربیکیو چوب پلاست در نبشی از محوطه روف بود که دیوار های جانبی آن مانع از وزش باد در اطراف روف گاردن میشد که این موضوع برای پخت و پز حایز اهمیت میباشد، و در آخر فلاور باکس و دیوارپوش های محوطه که از پروفیل LT، و نرده های محوطه ورودی از نرده چوب پلاستیک با کد N2 استفاده شده است.

از بارزترین المانهای این پروژه 2 پرگولای واقع در محوطه برج و روف میباشد که انعطاف پذیری پروفیلهای چوپکس در ساخت المانهای پیچیده را نشان میدهد.

پرگولا
پرگولا

برای مشاهده ویدیو و عکسهای این پروژه و جذابیتهای بصری پروفیل چوب پلاست اینجا کلیک کنید.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.

همچنین می توانید برای اجرا و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

روف گاردن اقدسیه (در باب یک پروژه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا