مزایای روف گاردن و دلایل اجرای آن

مزایای روف گاردن و دلایل اجرای آن

فهرست مطالب

باوجود این که گیاه‌کاری شهری به‌ منظور بهبود کیفیت هوا و کاهش دما با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده است، قیمت بالای زمین و کمبود فضای کافی در تهران برای ایجاد بوستان‌ها و مکان‌های سبز یکی از چالش‌های بزرگ محسوب می‌شود. به‌همین‌جهت امروزه کشورهای پیشرفته با توجه به فواید روف گاردن به طور گسترده‌ای به اجرایی کردن آن پرداخته‌اند.

مزایای روف گاردن و دلایل اجرای آن

روف گاردن نه تنها زیبا، دنج، دارای منظره خاص و بهترین مکان برای سپری روزی آرام‌ در دل شهر است بلکه علاوه‌بر جذابیت‌های ظاهری، مزایای دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد. کشورهایی مانند کانادا، سوئیس و فرانسه قوانین و مقررات جدیدی تصویب کرده‌اند که براساس آن‌ها تمامی ساختمان‌های مسکونی و اداری ملزم به پیاده‌سازی روف‌گاردن حداقل در بخشی از سقف هستند.
این بخش به مزایای روف گاردن  می‌پردازد تا با خواندن آن متوجه شوید که چرا هر خانه و ساختمان در جهان نیاز به یک بام سبز دارد.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

1- روف گاردن چه تاثیری در روحیه دارد؟

تصور کنید در محل کار، در ساعت ناهار با استفاده از آسانسور به بالاترین طبقه ساختمان می‌روید. حال شما در یک پارک با دیدی وسیع و خاص هستید. برای منطقه‌ای در دل شهر شلوغ چندان هم بد به‌نظر نمی‌رسد! طبق تحقیقی در دانشگاه پزشکی اکستر استرالیا، حضور مستمر در کنار گیاهان طبیعی تاثیر مستقیم بر سلامت روحی و شادی افراد دارد. به‌علاوه با کاهش دما، بهبود هوا و آب در مجاورت روف گاردن، استرس و هزینه‌های سلامت و بهداشت کاهش می‌یابد. کاهش استرس به معنای کارمندان پربازده‌تر است که به خودی خود باعث تسهیل فرآیند استخدام نیز می‌شود.

روف گاردن چه تاثیری در روحیه دارد؟

2- روف گاردن چه اثراتی در بهبود کیفیت هوا دارد؟

بام سبز در جذب ذرات آلاینده‌ و گازها نقش به‌سزایی دارند. این بهبود نه تنها توسط گیاهان و فرآیند فوتوسنتز بلکه حتی توسط بستر رشد آن‌ها نیز انجام می‌گیرد. سقف سبز همچنین باعث کاهش مه‌دود و پراکندگی گرد و غبار می‌شوند که خود باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در فضاهای شهری می‌شود. باید توجه کنید که شاید روف گاردن های زیبا تاثیر آنچنانی برروی فضای کل شهر نداشته باشند، ولی تعداد زیادی از آن‌ها می‌توانند در بهبود هوای منطقه تاثیرگذار باشند.

3- روف گاردن چگونه باعث صرفه‌جویی می‌شود؟

روف گاردن باعث افزایش طول عمر فن‌آوری‌ها و مصالح به‌کار رفته در ساختمان می‌شوند. این مصالح شامل پوسته‌های ضد آب به‌کار رفته در بام، کاهش مصرف تهویه و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است.

4- با روف گاردن چگونه از آب باران استفاده بهینه کنیم؟

آب باران از منابع بدون هزینه ای است که با استفاده از روف گاردن می‌توانیم بیشترین استفاده را از آن ببریم. گیاهان بام سبز بخش اعظم باران را به‌صورت همزمان استفاده می‌کنند و بخش اضافی نیز ذخیره می‌شود. روف گاردن قابلیت حفظ تا ۸۰‎٪ آب باران در تابستان و ۴۰‎٪ در زمستان را دارند. به‌علاوه این آب پس از استفاده نیز دور ریخته نخواهدشد بلکه توسط تعریق و تبخیر دوباره به اتمسفر بازمی‌گردد. گیاهان مناسب روف گاردن نه‌تنها توانایی ذخیره آب باران و کاهش درصد آب جاری شده از ناودان‌ها را دارند که‌ خود عامل کاهش احتمال آب‌گرفتگی معابر می‌شود بلکه مانند فیلتری طبیعی عمل کرده و دمای این آب را نیز متعادل می‌کنند.

5- نقش روف گاردن در کنترل اثر جزایر گرمایی شهری چیست؟

یکی از مزایای چشمگیر روف گاردن‌ کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری است. جزایرگرمایی به مفهوم افزایش سطح دما در اکثر مناطق شهری است. با توجه به افزایش دمای سریعتر سیمان در مجاورت آفتاب نسبت به گیاهان و درختان، فضاهای شهری مملو از سیمان سریع‌تر گرم شده و در اصطلاح جزیره گرمایی پدید می‌آورند. این پدیده باعث افزایش چشمگیر دما خصوصا در تابستان و در نتیجه افزایش استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده است.

با افزایش فضای سبز، این اثر می‌تواند کاهش یابد. روف گاردن با استفاده از فرآیند تبخیر روزانه نه تنها قادر به کاهش دمای سطح شهر هستند بلکه خود پوشاننده سطحی هستند که تا پیش از این سیمانی و از عوامل جذب دما محسوب می‌شده و درنتیجه پدیده جزیره گرمایی را دامن می‌زده است.

با روف گاردن چگونه از آب باران استفاده بهینه کنیم

6-روف گاردن چگونه بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد؟

روف گاردن با پایین نگه‌داشتن دما در تابستان، به دام انداختن گرما در زمستان و دارا بودن ویژگی عایق حرارتی، می‌توانند به کاهش استفاده‌ از انرژی و بهینه‌سازی آن منجر شوند. این ویژگی باعث کاهش نیاز به استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده در تابستان و تجهیزات گرمایشی در زمستان می‌شود که به خودی خود کاهش هزینه را در بردارد. تحقیقات صورت گرفته در کانادا، نمایانگر کاهش نیاز به سیستم‌های تهویه، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تعدیل تغییرات دمایی خصوصا در فصول گرم تابستان و بهار در صورت استفاده از روف گاردن است.

7-روف گاردن چه تاثیری بر کشاورزی شهری دارد؟

یکی دیگر از مزایای روف گاردن، توانایی تبدیل آن به مزارع مینیاتوری است که در آن می‌توان مواد خوراکی تازه پرورش داد.

8- روف گاردن چگونه باعث کاهش صدا می‌شود؟

روف گاردن نه تنها عایق‌های حرارتی خوبیست بلکه به دلیل وجود بستر کاشت و گیاهان می‌تواند به خوبی نقش عایق صدا را بازی کرده و در جذب آلودگی صوتی خصوصا صداهای با فرکانس کوتاه موثر واقع شوند. این ویژگی می‌تواند برای کاهش آلودگی صوتی خصوصا در شهرهای شلوغ، ساختمان‌های نزدیک فرودگاه‌ها و در مسیر عبور هواپیماها موثر باشد.

 

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید

جهت اجرای روف گاردن تهران و اطلاع از قیمت روف گاردن در تهران یا سراسر ایران ما تماس بگیرید

Rate this post
مزایای روف گاردن و دلایل اجرای آن

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

۲ نظر درباره “مزایای روف گاردن و دلایل اجرای آن

  1. سلام از نظر بنده این آلودگی هوای شهر تنها با روف گاردن در تهران حل نمی شود اگر بخواهیم ار فضای روف خود لذت ببریم باید هوای تمیزی هم وجود داشته باشد که رغبت کنیم و وارد روف گاردن شویم. مسولبن باید سوخت ها را با کیفیت بهتر ارئه دهند و همجنین باید فضای سبز بیشتر در کمر شهر تهران ایجاد شود تا بتواند تا حدی این دی اکسید کربن موجود را کم کند،مردم تهران به شدت تحت فشار هستند و بیماری های قلبی و تنفسی روز به روز افزایش پیدا می کند.

    1. بله ولی تاثیر به سزایی گیاهان موجود روی روف گاردن ها و بام ها بر آب و هوا دارند و علاوه بر اینکه باعث زیبایی محیط زندگی ما می شوند به بهبود شرایط زندگی مان نیز کمک میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا