چرا باید به پشت بام ساختمان اهمیت دهیم!

چرا باید به پشت بام ساختمان اهمیت دهیم!

چرا باید به پشت بام ساختمان اهمیت دهیم!

فهرست مطالب

چرا باید به پشت بام ساختمان اهمیت دهیم!

پشت بام ساختمان محلیست که پس از ساخت و ساز و اتمام بنا کمتر به آن توجه می‌شود یا اصلا توجهی نمی‌شود. علت این امر تصور عموم به غیر قابل استفاده بودن این فضا بوده و بیشتر به چشم فضایی برای قرار دادن وسایل تاسیساتی یا انبار و … نگاه می‌شود. حال آن که می‌توان از این محیط نهایت استفاده را داشت و آن را به فضایی خصوصی برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل نمود. با ما همراه باشید تا به چند نکته مفید از اهمیت به پشت بام ساختمان اشاره نماییم.

کاهش آلودگی هوا و اثر گلخانه ای

پوشش گیاهی و گیاهان روف گاردن، آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای را از طریق رسوب خشک، جذب و ذخیره کربن، کاهش می‌دهد. کاهش تقاضا برای برق در ساختمان‌هایی که دارای سقف روف گاردن هستند نیز، باعث کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای مرتبط با تولید انرژی می‌شوند. علاوه‌بر این، از آنجا که ازن سطح زمین با درجه حرارت بالا بسیار آسان‌تر تشکیل می‌شود، سقف سبز با کاهش دمای هوا بر تشکیل آهسته‌تر سطح ازن تأثیر می‌گذارند.

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

بام سبز می‌تواند ذرات و آلاینده‌های گازی از جمله: اکسید نیتریک، دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن، ازن سطح زمین را از بین ببرند. بررسی‌های انجام شده نشان داد که 93 متر مربع از سقف سبز می‌تواند، طی یک سال حدود 40 کیلوگرم ذرات را از هوا خارج کرده و اکسیژن ایجاد کند و دی اکسید کربن را از جو خارج گرداند. برای مقایسه، در یک سال رانندگی از 15 اتومبیل، تقریبا 40 کیلوگرم ذره تولید می‌شود.

مدیریت آب و هوای جوی و کیفیت آب با روف گاردن

روف گاردن تخلیه آب باران در مناطق شهری را کاهش داده و کند می‌کند. گیاهان و بستر سقف روف گاردن و همچنین مناطق استاندارد سبز، آب جذب می‌کنند که در غیر این صورت زهکشی می‌شود. میزان جذب در درجه اول به عمق بستر و همچنین شیب سقف بستگی دارد. مطالعات نشان می‌دهد، بسته به عمق بستر، چگالی پوشش گیاهی، شدت و دفعات بارندگی محلی، می‌تواند در میزان گسترده‌ای از فضای سبز بین 50 تا 100 درصد بارندگی را ذخیره کند. سقف سبز فشرده، با یک لایه بستر عمیق‌تر، می‌تواند بارش بیشتری را در شرایط مشابه، در مقایسه با سقف سبز وسیع، ذخیره سازد.

بهبود سلامت و آسایش ساکنین

با کاهش انتقال حرارت از طریق پشت بام، سقفسبز بر بهبود راحتی و کاهش ضربه‌های حرارتی مرتبط با امواج گرما تأثیر می‌گذارند. بهبود آسایش ساکنان در این تأسیسات ممکن است تأثیرات مثبتی بر سلامتی، بخصوص در ساختمان‌های بدون تهویه هوا، داشته باشد.

 

گابیون باربیکیو

بهبود کیفیت زندگی

بام سبز می‌تواند مزایای بسیاری و همچنین پوشش گیاهی شهری را به همراه آورد. افراد در ساختمان‌های بلندتر می‌توانند از نمای ساختمان‌های پایینی که دارای روف گاردن هستند، لذت ببرند. هنگامی که صحبت از بام‌های فشرده سبز است، فضای سبز جدید دیگری را برای استراحت و آرامش به نمایش می‌گذارند.

نمونه‌ای از یک سقف سبز و اهمیت بازسازی پشت بام

در روف گاردن فرمانیه قبل از اجرای روف گاردن، طراحی ارائه شده طبق درخواست کارفرما مورد بررسی قرار گرفته است؛ ضمن این که به مواردی همچون: تحمل وزن بام نیز اهمیت ویژه‌ای شده است. در این پروژه پس از نصب لایه ضد آب، لایه‌های لازم برای سقف سبز ساخته شد. پس از لایه ضد آب، لایه‌ای از جنس محافظ 300 گرم برروی کل سطح سقف سبز قرار گرفت.

پس از نصب لایه محافظی از نمد 300 گرمی، راه اندازی فویل ذخیره سازی زهکشی آغاز شد، که برای تخلیه آب اضافی به سیستم زهکشی تأسیسات و برای نگه داشتن مقدار آب مورد نیاز لایه پوشش گیاهی استفاده می‌شود.

لایه نمدی 200 گرم برروی فویل ذخیره سازی زهکشی و زیر بستر قرار می‌گیرد، بنابراین اجازه می‌دهد آب از لایه بستر به لایه‌های دیگر زیرین منتقل شود و همچنین از نفوذ ریشه‌ها جلوگیری کرده و به عنوان مانع عمل می‌کند. لایه فیلتر به طور معمول شامل یک یا دو لایه از ژئوتکستایل‌های غیر بافته است که در آن ممکن است یکی از لایه‌ها با مهار کننده خاصی برای جلوگیری از نفوذ ریشه‌ها قرار گیرد.

نصب روف گاردن 

پس از نصب لایه فیلتر، لایه‌ای از بستر مواد مغذی برای سقف سبز، که دارای دو کارکرد اصلی – نگهداری لایه پوشش گیاهی و ترمولاسیون اشیاء است، برروی سقف پر می‌شود. در این پروژه عمق لایه بستر 10 سانتی‌متر بود، زیرا لایه نهایی مطابق میل سرمایه گذار، چمن بود. این ترکیب خاص دارد و با توجه به شرایط و انتخاب مواد گیاهی به ساختار و مواد مغذی بهبود یافته نیاز دارد. به همین دلیل ترکیب بستر مواد مغذی از حالتی به حالت دیگر متفاوت است و از اهمیت بالایی برخوردار است که مطابق با شرایطی باشد که سرمایه گذاری در آن برای ساخت سقف سبز و به حداقل رساندن احتمال خراب شدن تا حد امکان حیاتی است.

تجهیزات اضافی این سقف سبز سیستم آبیاری اتوماتیک است که برای حفظ چمن کاری ضروری است (که در صورت ساخت سقف سبز گسترده با گل ناز، که گونه‌ای گل است) اینگونه نیست. مطابق با سطح پوشیده شده طراحی و قرار داده شده است و بین لایه، زیرلایه و فیلتر قرار گرفته و به حفظ لایه پوشش گیاهی کمک می‌کند. لایه نهایی پوشش گیاهی از چمن کاشته شده با کلیه اقدامات لازم جهت تشکیل چمن‌ها و مخلوط کافی از بذرها تهیه می‌شود. 

 

چوب پلاست چوپکس از تولید تا طراحی و اجرا همراه شماست

جهت مشاوره رایگان یا اطلاع از قیمت چوب پلاست با ما در تماس باشید

Rate this post
چرا باید به پشت بام ساختمان اهمیت دهیم!

معرفی چوپکس

شرکت چوپکس از سال ۱۳۸۲ در ایران به عنوان اولین تولید کننده پروفیل چوب پلاست (wood plastic composite) فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با بیش از 18 سال سابقه درخشان، در این صنعت، سهم چشمگیری از بازار داخلی محصولات چوب پلاست را به خود اختصاص داده است. شرکت چوپکس با بهره‌گیری از خطوط تولید به روز و کادر دفتری مجرب، پروژه‌های متعددی در اقصی نقاط ایران و دیگر کشورهای همسایه همچون: عراق، امارات، عمان و قطر طراحی و اجرا نموده است. در حال حاضر این مجموعه با تولید انواع سطح مقطع پروفیل چوب پلاستیک (محصولات چوپکس) و همچنین برخورداری از تیم‌های مجرب فروش، طراحی و اجرا، قابلیت ارائه خدمات متنوع به شما هموطنان عزیز در سراسر ایران را دارد. 

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02188044414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا