چگونه روف گاردنی زیبا بسازیم

برنامه ریزی برای ساخت روف گاردن

اولين گام در ساخت يك باغ، بهبود بخشيدن به ايده كلي آن است. در اين مرحله هدف و انتظاراتمان از باغ را مشخص كرده و پس از انتخاب حوزه و مشخص كردن نوع باغ، پروژه را بر اساس منابع موجود ارزيابي كنيد. ممكن است هر پنج بخش آورده شده در زير را در كنار هم انجام دهيد، هرچند برخي از بخش ها ممكن است به عنوان ورودي مرحله بعد مورد استفاده قرار گيرد.

براي آغاز پروژه باغ از كجا شروع كنيم؟
١.١ نقش و هدف باغ را مشخص كنيد
در اين بخش بايد طرحي كلي از باغ ارائه دهيد. به اهداف و عواملي كه انگيزه ايجاد پروژه هستند توجه ويژه كنيد. به طور مثال، ممكن است براي اهداف زير به فكر باغ افتاده باشيد:
اهداف اجتماعي: باغبانی درخدمت ارتباطات و مبادلات است و كيفيت زندگي را بالا ميبرد. براي افراد زبده، باغباني به منزله برخوردهاي اجتماعي و فعاليت بدني است و ميتواند به معناي نزديكتر شدن به زمين و مشاركت در پروژه اي نشاط بخش و حاوي فوايد درماني باشد. به علاوه گروهي كه در اين نوع پروژه فعاليت ميكند به احساس خوب كمك به ديگران و ارتباط به همنوع دست ميابند.
اهداف آموزشي: به منظور ايجاد محيطي براي فعاليت هاي آموزشي و تفريحي با زمينه تقويت محتواي آموزشي ميتوان از باغها به عنوان كمپ استفاده نمود كه در آن نه تنها به آموزش اكولوژي، گياه شناسي، بهداشت، تغذيه، آشپزي، باغباني و زيست شناسي پرداخته ميشود، بلكه شركت كنندگان با روح صبر، كارگروهي و ابتكار آشنا ميشوند
به هدف تامين امنيت غذايي: باغباني در خدمت افزايش توليد مواد غذايي براي استفاده در برنامه هاي تامين خورد و خوراك افراد بي بضاعت، بانك غذا و يا استفاده شخصي است
صرفه اقتصادي: سقف سبز ميتواند مصرف انرژي ساختمان را تا حد قابل توجهي بهبود بخشد، همچنين با صرف هزينه اندك و ايجاد دسترسي مناسب به آن، ميتوان بر ارزش نهايي ملك افزود. به علاوه كاشت مواد غذايي بر روي آن ميتواند هزينه خورد و خوراك را نيز كاهش دهد.
اهداف محيط زيستي: اگر دغدغه كاهش كربن دي اكسيد و توليد اكسيژن توسط گياهان در ميان باشد، ميتوان هدف از ساخت باغ را در اين مقوله گنجاند. از مهمترين نتايج آن ميتوان به افزايش رطوبت، كاهش دما و جذب پرندگان و حشرات و در نتيجه گسترش تنوع زيستي اشاره كرد. به علاوه گياهان نه تنها به جذب سر و صداي محيط كمك ميكنند بلكه با استفاده از آب باران براي آبياري ميتواند كمك بزرگي به شهرداري كرده و حتي به شبكه فاضلاب خانگي وصل شود.
به علاوه استفاده از محصولات محلي و ارگانيك، ميتواند ميزان مواد شيميايي استفاده شده در توليد محصول و هزينه واردات را كاهش دهد.
تمامي گروه ها بايد هدف خود را در همان مراحل اوليه برنامه ريزي مشخص كرده و مطمئن شوند تمام اعضاي آن هدف مشتركي را دنبال ميكنند. به همين منظور، جلسات بحث راه اندازي كنيد، اين جلسات به شما كمك ميكنند تا پروژه را به بهترين نحو ممكن پيش ببريد.
١.٢ مقياس پروژه را مشخص كرده و سايت آن را مستند سازي كنيد.
مشخص كردن مقياس پروژه بسيار مهم است. در وهله اول مشخص كنيد كه پروژه شما يك برنامه موقت است، پروژه اي است كه بايد طي چند سال كامل شود و يا قرار است يك پروژه دائمي باشد.
منابع در دسترس ميتوانند در نتيجه اين تصميم دخيل باشند.
به علاوه مكان پروژه نيز ميتواند در مقياس اتخاذ شده، نقش موثري داشته باشد و يا بالعكس، اگر مكان مشخصي انتخاب نشده باشد، مقياس ميتواند در انتخاب مكان نقش به سزايي داشته باشد.
به منظور كمك در تصميم گيري، شرايط اصلي پيش بيني شده براي پروژه را مد نظر بگيريد:
ويژگي هاي سايت (موقعيت جغرافيايي، ارباب رجوع، موقعيت محلي و غيره)
توصيفي از ساختمان هدف: ارتفاع، دسترسي، موانع، نوع سقف به كار رفته و غيره. همچنين در رابطه با محيط اطراف به مكانهاي همجوار، نما، پشت، كوچه ها، خيابانها، ترافيك و غيره توجه كنيد.
پيامد و نتايج پياده سازي پروژه در آن محله.
١.٣ نوع باغ را انتخاب كنيد:
باغ هاي سقفي در شكل هاي متنوعي قابل طراحي هستند كه شناخته شده ترين آنها با عنوان سقف سبز نام برده ميشوند. به علاوه استفاده از گلدان در بالكن ها نيز بسيار پركاربرد هستند. سقف هاي سبز چه از نع متمركز و يا گسترده داراي خاك هستند كه در آن گياهان ميتوانند رشد كرده و ريشه دهند. باغهاي گلداني نيز شامل گياهان زينتي و خوراكي ميشوند. هزينه، مزاياي اكولوژيكي و تطبيق پذيري گونه هاي زراعي بر اساس نوع سازمان متفاوت است.
با توجه به اينكه اين راهنما بر پايه تجربيات نوشته شده است، بيشتر باغهاي گلداني را هدف قرار ميدهد، در صورت علاقه به بام هاي سبز، با افراد متخصص در اين زمينه مشورت كنيد.

4 پاسخ
 1. سحر زاكري says:

  سلام مطمئنا مطالبي كه گفتيد درست هست فقط اينكه در ايران شركت خاصي كه تنها متخصص در اين موارد و محوطه سازي روف گاردن باشد و به صورت تخصصي كار اجراي روف گاردن را انجام دهد نداريم اگر هست معرفي كنيد??

  پاسخ
  • hamed rahmani says:

   سلام دوست عزیز ما کار تخصصی مون طراحی و اجرای محوطه سبز و روف گاردن ها هست پس اگر احتیاج به طراحی یا اجرای آبجکت های خاص مثلا آبنما و … دارید با ما تماس بگیرید./

   پاسخ

تعقیب

 1. […] توجه به توضیحات مشاهده شده در مقاله های چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم ۱ و چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم ۲ به ادامه مبحث […]

 2. […] مشاهده بخش اول مقاله روف گاردن اینجا را مشاهده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *