چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 2

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 2

در ادامه مقاله گذشته به بررسی نکات حائز اهمیت در طراحی و زیبا سازی روف گاردن می پردازیم:

۱.۴ لیستی از افراد شرکت کننده در پروژه طراحی روف گاردن خود تهیه کنید.

الف) تیم باغبان‌ها را مشخص کنید:

چه کسانی مدیر‌ پروژه و شرکت‌کنندگان در آن خواهند بود؟
برای شروع صحیح پروژه، یک گروه طراحی استخدام کنید که شامل معمار، طراح منظر، مهندس سازه، افراد باتجربه در ساخت و ساز و اجرا و سقف کاذب باشد.
همچنین باغبان‌ها را مشخص کنید: آیا قادر است این کار بر عهده داوطلبان باشد یا ذینفعان، ساکنین، گروهی از دوستانتان، همسایه‌ها و یا حتی یک شرکت متخصص طراحی و زیبا سازی آن؟ در همین مراحل اولیه اندازه این گروه را نیز مشخص کنید، چرا که نیازها و ساماندهی باغ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در ادامه وظایف اعضای گروه را نیز کاملا مشخص کنید. به طور مثال چه کسی وظیفه مراقبت و چه کسی وظیفه برداشت را برعهده دارد.

این وظایف می‌توانند برعهده یک یا چندین نفر باشد. همچنین سطح اطلاعات و تجربه هریک از اعضا را نیز در نظر بگیرید، یعنی بدانید کدام یک از اعضا تازه‌کار، کدام یک باتجربه و یا متخصص هستند. این کار شما را در هماهنگی وظایف نگهداری از باغ کمک می‌کند.

روف گاردن - هشت بهشت
روف گاردن – هشت بهشت

ب) شرکای خود را انتخاب کنید:

با چه کسانی تماس بگیریم؟
هنگام تعریف پروژه، با تمام افراد دخیل در آن مثل ذینفعان، صاحبان سایت، مدیریت، کارمندان و… صحبت کرده و به توافق برسید. درصورتی که قرار است با آنها در یک جلسه گروهی شرکت کنید، از پیش آماده باشید تا بتوانید توجهشان را به پروژه جلب کنید.

متقاعد کنید و متقاعد شوید؛ شرکای بالقوه به سرعت مزایای سرمایه‌گذاری در چنین پروژه‌هایی را درک میکند. درصورت امکان موافقت یک یا چند نفر از اعضای گروه را جلب کنید تا با نظر مساعدشان از حمایت بیشتری برای فروش پروژه برخوردار شوید.
این مرحله میتواند دشوار و پرچالش باشد پس آماده، صبور و محکم باشید!

۱.۵ پروژه را با منابع در‌دسترس برای ساخت روف گاردن زیبا ارزیابی کنید:

در هر لحظه باید اطلاعات کافی و دقیق از منابع انسانی، مالی و تجهیزاتی خود داشته باشید. یکی از روش‌ها، یادداشت منابع مورد نیاز برای هریک از فازهای پروژه‌ اجرایی روف گاردن شما است.

به طور مثال در هریک از فازهای شروع، آماده‌سازی، دوران مصرف، پایان فعالیت و پاک‌سازی زمستانه چه منابعی چه انسانی پ غیر آن، نیاز است. به تمام بخش‌هایی که برای راه‌اندازی پروژه احتیاج دارید فکر کنید.

مثلا برای مراقبت از باغ به فضا، حجم گیاهان، تعداد داوطلبان، تعداد متخصصان و تجهیزات موردنیاز و در‌اختیارتان توجه کنید.به علاوه، لیستی از منابع در دسترس و منابع مورد نیاز تهیه کنید. این کار به شما کمک میکند تا با توجه به توانایی‌های گروهتان بتوانید برخی منابع را به راحتی فراهم کنید. (به طور مثال زمانی که داوطلبین صرف میکنند، انجام بازیافت، جمع‌آوری کمک‌های مالی و غیره).

پس از این مرحله، با توجه به منابع دراختیار ممکن است تصمیم به گسترش یا کاهش مقیاس پروژه بگیرید چرا که هدف اجرای پروژه‌ای واقع‌ بینانه با استفاده از منابع در ‌دسترستان است.

گابیون سنگی
گابیون سنگی چوپکس

۲. انتخاب سایت

پس از تعریف پروژه روف گاردن خود، می‌توانید راجع به سایت و موقعیت آن تصمیم‌گیری کنید. عوامل مختلفی در انتخاب سایت تاثیرگزارند. تمامی مکانهای کاندید را مورد ارزیابی قرار داده و از لحاظ امنیت و کاربردی بودن فعالیت‌های باغبانی در آنها مطمئن شوید. چشم‌هایتان را باز نگه دارید!چگونه مکان طراحی روف گاردن را انتخاب کنیم؟

۲.۱: تحمل بار

اولین قدم اطمینان از قابلیت سقف در تحمل بار است. این مرحله در تعیین نوع و حجم گیاهان، تجهیزات مورد نیاز و ظرفیت تحمل افراد نقش به‌سزایی دارد.به منظور تحلیل درست اعداد و ارقام باید از یک مهندس سازه کمک بگیرید. برای تصمیم‌گیری درست لازم است او را از نوع باغ (سقف سبز و یا گلدانی) و مساحت باغ باخبر کنید چرا که این عوامل تاثیر بزرگی بر‌روی نحوه ساخت می‌گذارند.

یک مهندس می‌تواند:

 • چارچوب استفاده شده و نوع سقف را از لحاظ مسطح و یا چندلایه‌ای مشخص کند.
 • نوع مصالح مورد استفاده در روف گارن را را تعیین کند (چوب، استیل، سیمان).
 • احتمال موفقیت ساخت پروژه روف گاردن را محاسبه کند.
 • تاثیر موانعی چون لوله بخاری، هواگیر و مجاری تهویه را شناسایی و نحوه برطرف‌سازی آنها را بررسی کند.
 • نقشه‌های موجود را مطالعه کرده و یا با در نظر گرفتن شرایط حاضر طرح جدیدی ارائه دهد.
 • مقدار حقیقی تحمل بار سقف را با استفاده از پلان‌های موجود محاسبه کند.
 • پس از اتمام این محاسبات، مهندس به شما خواهد گفت که آیا این مکان برای پیاده سازی پروژه مناسب است و یا باید ابتدا تقویت شود.
 • تقویت محل، به معنای افزایش هزینه هاست که ممکن است باعث شود تصمیم بگیرید محل دیگری را استفاده کنید.
 • به همین منظور مشورت با یک مهندس سازه در همان مراحل ابتدایی پیشنهاد می‌شود.

با چوپکس فضای خود را احیا کنید.

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید برای اجرای روف گاردن در تهران و طراحی روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با شماره ۸۸۸۷۹۳۳۹۲-۰۲۱ و یا ۸۸۸۸۱۸۹۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 2

۷ thoughts on “چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم 2

 1. سلام جالب بود ولی متاسفانه در ایران اکثر کار فرماها کسانی هستند که تحصیلات ساخت ندارند و تنها به صورت پیمانکاران ساختمانی یا سازندگان ملکند در نتیجه نه تنها این نکان را رعایت نمیکنند بلکه حتی کوچکترین مسائل ساخت و اجرایی هم مورد توجه قرار نمیدهند. با سپاس اگر احتیاج به خرید مصالح چوب پلاستی پیدا کنم حتما با شما مشورت خواهم کرد.

  1. سلام سپاسگذارم از توجهتون بله ولی در ایران هم اطلاعات و نکات زیبایی شناسی در چندساله اخیر بالا رفته و حتی کارفرمایان و پیمانکاران نیز به آن بیشتر توجه میکنند.

 2. در مورد گابیون لطفا توضیح بیشتری میدهید و اینکه کاربرد استفاده آنها به چه صورتی است
  نوع سنگهایی که استفاده میشه لطفا توضیح دهید؟

  1. سلام تنوع در سنگ ها بسیار بالا است و باتوجه به سلیقه مشتری ابعاد و فرم های سنگ انتخاب می شود.برای انتخاب سنگ مورد نظر خود تنها لازم است عکس آن را نشان دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا