چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم2

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

فهرست مطالب

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

۱.۴ لیستی از افراد شرکت کننده در پروژه روف گاردن را تهیه کنید

الف) تیم باغبان‌ها را مشخص کنید:

چه کسانی مدیر‌ پروژه و شرکت‌کنندگان در اجرای سقف روف گاردن خواهند بود؟
برای شروع صحیح پروژه، یک گروه طراحی استخدام کنید که شامل: معمار، طراح منظر، مهندس سازه و افراد باتجربه در ساخت بام سبز باشند.
همچنین باغبان را مشخص کنید: آیا فرد مورد نظر قادر است این کار بر عهده داوطلبان باشد یا ساکنین، گروهی از دوستان، همسایه‌ها یا حتی یک شرکت متخصص طراحی و زیبا سازی آن؟ در همین مراحل اولیه اندازه این گروه را نیز مشخص کنید، چرا که نیازها و ساماندهی باغ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در ادامه وظایف اعضای گروه را نیز کاملا مشخص کنید. به طور مثال چه کسی وظیفه مراقبت و چه کسی وظیفه برداشت را برعهده دارد.

این وظایف می‌تواند برعهده یک یا چندین نفر باشد؛ همچنین سطح اطلاعات و تجربه هریک از اعضا را نیز در نظر بگیرید. یعنی بدانید کدام یک از اعضا تازه‌کار، کدام باتجربه یا متخصص هستند و شما را در هماهنگی وظایف نگهداری از باغ کمک می‌کنند.

ب) شرکای خود را انتخاب کنید:

با چه کسانی تماس بگیریم؟
هنگام تعریف پروژه، با تمام افراد دخیل در آن از جمله: صاحبان سایت، مدیریت، کارمندان و… صحبت کرده و به توافق برسید. درصورتی که قرار است با آن‌ها در یک جلسه گروهی شرکت کنید، از پیش آماده باشید تا بتوانید توجه آن‌ها را به پروژه جلب کنید.

متقاعد کنید و متقاعد شوید؛ شرکای بالقوه به سرعت مزایای سرمایه‌گذاری در چنین پروژه‌هایی را درک می‌کنند. درصورت امکان موافقت، یک یا چند نفر از اعضای گروه را جلب کنید تا با نظر مساعدشان از حمایت بیشتری برای فروش پروژه برخوردار شوید.
این مرحله می‌تواند دشوار و پرچالش باشد پس آماده، صبور و محکم باشید!

۱.۵ پروژه را با منابع در‌ دسترس برای ساخت روف گاردن زیبا ارزیابی کنید:

در هر لحظه باید اطلاعات کافی و دقیق از منابع انسانی، مالی و تجهیزاتی خود داشته باشید. یکی از روش‌ها، یادداشت منابع مورد نیاز برای هر یک از فازهای پروژه‌ اجرایی سقف روف گاردن شماست.

به طور مثال هریک از فازهای شروع، آماده‌سازی، دوران مصرف، پایان فعالیت و پاک‌سازی زمستانه چه منابعی چه انسانی نیاز است. به تمام بخش‌هایی که برای راه‌اندازی پروژه احتیاج دارید فکر کنید.

مثلا برای مراقبت از باغ به فضا، حجم گیاهان، تعداد داوطلبان، تعداد متخصصان و تجهیزات موردنیاز و در‌اختیارتان توجه کنید؛ به‌علاوه، لیستی از منابع در دسترس و منابع مورد نیاز تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با توجه به توانایی‌های گروه بتوانید برخی منابع را به راحتی فراهم کنید. (به طور مثال زمانی که داوطلبین صرف می‌کنند، انجام بازیافت، جمع‌آوری کمک‌های مالی و غیره).

پس از این مرحله، با توجه به منابع در اختیار ممکن است تصمیم به گسترش یا کاهش مقیاس پروژه بگیرید، چرا که هدف اجرای پروژه‌ای واقع‌ بینانه با استفاده از منابع در ‌دسترس‌تان است.

۲. انتخاب سایت

پس از تعریف پروژه روف گاردن خود، می‌توانید راجع به سایت و موقعیت آن تصمیم‌گیری کنید. عوامل مختلفی در انتخاب سایت تاثیرگذارند. تمامی مکان‌های کاندید را مورد ارزیابی قرار داده و از لحاظ امنیت و کاربردی بودن فعالیت‌های باغبانی در آن‌ها مطمئن شوید. چشم‌هایتان را باز نگه دارید!

چگونه مکان طراحی روف گاردن را انتخاب کنیم؟

۲.۱: تحمل بار

اولین قدم اطمینان از قابلیت سقف در تحمل بار است. این مرحله در تعیین نوع و حجم گیاهان، تجهیزات مورد نیاز و ظرفیت تحمل افراد برای استفاده از سقف روف گاردن نقش به‌سزایی دارد.به منظور تحلیل درست اعداد و ارقام باید از یک مهندس سازه کمک بگیرید. برای تصمیم‌گیری درست، لازم است او را از نوع باغ (سقف سبز و یا گلدانی) و مساحت باغ باخبر کنید، چرا که این عوامل تاثیر بزرگی بر‌روی نحوه ساخت می‌گذارند.

یک مهندس می‌تواند:

 • احتمال موفقیت ساخت پروژه روف گاردن را محاسبه کند
 • نوع مصالح مورد استفاده در روف گارن را تعیین کند (چوب، استیل، سیمان)
 • مقدار حقیقی تحمل بار سقف را با استفاده از پلان‌های موجود محاسبه کند
 • چارچوب استفاده شده و نوع سقف را از لحاظ مسطح و یا چندلایه‌ای مشخص کند
 • نقشه‌های موجود را مطالعه کرده یا با در نظر گرفتن شرایط حاضر طرح جدیدی ارائه دهد
 • تاثیر موانعی چون لوله بخاری، هواگیر و مجاری تهویه را شناسایی و نحوه برطرف‌سازی آن‌ها را بررسی کند
 • تقویت محل، به معنای افزایش هزینه‌هاست که ممکن است باعث شود تصمیم بگیرید محل دیگری را استفاده کنید
 • پس از اتمام این محاسبات، مهندس به شما خواهد گفت که آیا این مکان برای پیاده سازی پروژه مناسب است یا باید ابتدا تقویت شود

به همین منظور مشورت با یک مهندس سازه در همان مراحل ابتدایی پیشنهاد می‌شود

 

با چوپکس فضای خود را احیا کنید

نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه یا در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید تا کارشناسان پاسخگوی شما باشند

جهت طراحی و اجرای روف گاردن در تهران یا سراسر ایران با ما تماس بگیرید

چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

۷ نظر درباره “چگونه روف گاردن زیبایی بسازیم

 1. سلام جالب بود ولی متاسفانه در ایران اکثر کار فرماها کسانی هستند که تحصیلات ساخت ندارند و تنها به صورت پیمانکاران ساختمانی یا سازندگان ملکند در نتیجه نه تنها این نکان را رعایت نمیکنند بلکه حتی کوچکترین مسائل ساخت و اجرایی هم مورد توجه قرار نمیدهند. با سپاس اگر احتیاج به خرید مصالح چوب پلاستی پیدا کنم حتما با شما مشورت خواهم کرد.

  1. سلام سپاسگذارم از توجهتون بله ولی در ایران هم اطلاعات و نکات زیبایی شناسی در چندساله اخیر بالا رفته و حتی کارفرمایان و پیمانکاران نیز به آن بیشتر توجه میکنند.

 2. در مورد گابیون لطفا توضیح بیشتری میدهید و اینکه کاربرد استفاده آنها به چه صورتی است
  نوع سنگهایی که استفاده میشه لطفا توضیح دهید؟

  1. سلام تنوع در سنگ ها بسیار بالا است و باتوجه به سلیقه مشتری ابعاد و فرم های سنگ انتخاب می شود.برای انتخاب سنگ مورد نظر خود تنها لازم است عکس آن را نشان دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا