مشکلات رایج روف گاردن باید به آن دقت کنید

فهرست مطالب

آیا شما هم قصد طراحی و ساخت روف گاردن دارید؟ در روزهای گرم تابستان می‌توانید برای استراحت و دورهمی‌های دوستانه در روف گاردن دور هم جمع شوید و بهترین لحظات را با یکدیگر سپری کنید. علاوه بر این موارد روف گاردن می‌تواند زیستگاهی مناسب برای پرندگان و حشرات باشد و زیبایی را وارد محیط کند. 

اما در کنار این همه زیبایی، رایج‌ترین مشکلات باغ‌های پشت بام چیست؟ ما در مورد این موضوع تحقیق بسیاری کردیم که در ادامه این مطلب به شرح آن می‌پردازیم. باغ‌های پشت بام یا روف گاردن هم زیبا هستند و هم چالش برانگیز. در اینجا مشکلات رایجی که یک باغبان ممکن است با روف گاردن داشته باشد را عنوان کرده‌ایم:

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

  • دسترسی به آب و زهکشی
  • حمل لوازم به پشت بام
  • انبار برای تجهیزات و لوازم باغبانی
  • قرار گرفتن در معرض هوای شدیدتر گرم یا سرد
  • حریم خصوصی
  • مشکلات سازه‌ای بام

در ادامه به بیان جزئیات بیشتری می‌پردازیم:

ریزه کاری‌های باغ های پشت بام

داشتن یک روف گاردن یا باغ پشت بام دیدگاه جدیدی از دنیا را در معرض نمایش قرار می‌دهد، به عنوان مثال تصور کنید در حال تماشای پروانه‌ها هستید و از شکوفه‌ها لذت می‌برید و صدای خیابان به صدای پس زمینه تبدیل شده است. 

دسترسی به آب

گیاهان پشت بام به آب فراوان نیاز دارند به همین دلیل باید آن‌ها را در گلدان‌های مناسب یا فلاور باکس بکارید تا به راحتی بتوانید آن‌ها را آبیاری کنید. از طرفی گلدان از ریشه گیاه در برابر باد، آفتاب و باران محافظت می‌کند، پس بهتر است در روف گاردن به آب دسترسی داشته باشید تا به راحتی گیاهان و فضای سبز آن را آبیاری کنید. 

اگر گلدان‌ها زهکشی مناسبی دارند باز هم باید به نحوه آبیاری و حجم آن توجه داشته باشید. اما اگر آب نداشتید باید چه کار کرد؟

شما دو گزینه پیش رو دارید، گزینه اول آن است که آب را به وسیله قوطی آبیاری تا سقف بالا ببرید یا یک سیستم آبگیر نصب کنید. یا بشکه‌های بزرگ را در روف گاردن قرار دهید تا از آب باران پر شود و به راحتی گیاهان خود را آبیاری کنید. 

حمل لوازم به پشت بام

زمان لازم برای ساخت باغ روی پشت بام با توجه به ارتفاع ساختمان متفاوت است و به عوامل بسیاری چون تعداد طبقات ساختمان و تجهیزات آن بستگی دارد. اگر گیاهان شما بزرگ هستند می‌توایند با جرثقیل گیاهان را به روف گاردن منتقل کنید.
برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید کل طرح باغ خود را تنظیم کنید تا بتوانید آن را در یک لحظه انجام دهید. برخی افراد ترجیح می‌دهند از گلدان‌های کوچک استفاده کنند و به مرور زمان و با نگهداری و مراقبت آن را به یک گیاه بالغ تبدیل کند. گلدان‌ها و گیاهان کوچک را می‌توانید در قفسه قرار دهید تا نور لازم را دریافت کنند. 

انبار برای تجهیزات و لوازم باغبانی

برای ذخیره‌سازی آب بهتر است از تانکر استفاده کنید تا برای روزهایی که آب قطع است بتوانید گیاهان را آبیاری کنید، علاوه بر تانکر برای وسایل باغبانی، خاک و کود اضافی و سایر ابزارهای باغ پشت بام نیاز به یک انباری دارید. برای انباری بهتر است از یک اتاقک ضدآب استفاده کنید تا استحکام و پایداری بیشتری داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض هوای شدیدتر گرم یا سرد

در پشت بام گیاهان در برابر عوامل خارجی چون باد و طوفان، گرما و سرمای شدید، محافظت کمی می‌شوند. دیوارهای بلند بادگیر هستند و می‌توانند از گیاهان مراقبت کنند تا در باد و طوفان آسیب نبینند. اگر آفتاب شدید و هوا گرم باشد باید گیاهان را آبیاری کنید و از تشنه ماندن گیاه جلوگیری کنید. تشنه ماندن گیاه و تابش نور مستقیم خورشید می‌تواند در نهایت منجر به مرگ گیاه شود.

مطالب مرتبط: روف گاردن چیست؟

حریم خصوصی

برای اینکه یک حریم خصوصی داشته باشید باید روف گاردن را دیوارکشی کنید یا از گیاهان بلندی چون شمشاد، نی، بامبو و غیره استفاده کنید و آن‌ها را دور تا دور روف گاردن بکارید. بامبو شاید در ابتدای رشد خود کوتاه باشد اما اگر نور کافی دریافت کند به مرور زمان بلند می‌شود و می‌تواند دیوار مناسبی برای روف گاردن باشد. 

مشکلات سازه‌ای بام

اگر مالک ساختمان نیستید، باید با دیگر اهالی ساختمان مشورت کنید تا مطمئن شوید که اجازه راه اندازی باغ پشت بام را دارید یا خیر. در صورت مثبت بودن نظر آن‌ها ابتدا باید ظرفیت بار سقف را بررسی کنید سپس خاک مناسب آن را انتخاب کرده و ساخت روف گاردن را آغاز کنید. توجه داشته باشید که انتخاب خاک برای گیاه در فصول سرد و گرم سال کمی متفاوت است، معمولا در فصول سرد سال به دلیل نور خورشید کمی که گیاهان دریافت می‌کنند باید از خاک سنگین‌تری استفاده کنید. 

زنده کردن تراس یا پشت بام با باغ بام سبز

شاید بتوان گفت بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای تراس‌های بزرگ و پشت‌ بام‌ها، طراحی و ساخت باغ بام سبز است. استفاده از گیاهان مناسب، گیاهان علفی و گلدار در کنار یکدیگر و طراحی زیبا و منحصر به فرد می‌تواند یک محیط زیبت و بی‌ عیب و نقص را برای شما بسازد. 

Rate this post
مشکلات رایج روف گاردن باید به آن دقت کنید

مشاوره رایگان با کارشناسان چوپکس 

02122901835

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا